VIDEO Logitech a lansat o tastatura wireless cu incarcare solara

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:51 Economie | Gadget

Logitech K750
Foto: Logitech
Producatorul elvetian de periferice Logitech a lansat o tastatura fara fir cu incarcare solara. Modelul K750 are o grosime de sub un centimetru si o autonomie de pana la trei luni, chiar daca este tinuta in intuneric total. Tastatura include doua panouri solare asemanatoare celor folosite in calculatoarele de buzunar si poate fi folosita atat la lumina zilei, cat si in conditii de iluminare artificiala, conform Logitech.

Conectarea la computer se face prin intermediul unui receptor Logitech Unifying, care poate sa recunoasca mai multe periferice simultan. Comunicarea intre tastatura si PC are loc printr-un protocol securizat cu o cheie de 128 de biti.

Fiecare tastatura foloseste o frecventa unica in banda de 2,4Ghz, astfel incat mai multe tastaturi wireless pot fi folosite in aceeasi camera fara interferente.

Logitech K750 va fi disponibila luna aceasta, la un pret de aproximativ 80$.




Citeste mai multe despre   






















3060 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    /// (Marţi, 2 noiembrie 2010, 17:59)

    Mircea [anonim]

    Grosimea e de 0.75 cm, iar tastatura va fi pe piata din ianuarie 2011. Deci inca n-a aparut!
    • 0 (0 voturi)    
      Va fi disponibila de luna aceasta, conform Logitec (Marţi, 2 noiembrie 2010, 18:09)

      Constantin B. [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      Date complete aici: http://blog.logitech.com/2010/11/01/logitechs-latest-innovation-a-wireless-keyboard-powered-by-light/
  • -3 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 2 noiembrie 2010, 21:18)

    I [utilizator]

    problema cu tastaturile wireless e ca nu merg decat cativa zeci de centimetrii, 1.5 m maxim. Nu e tocmai fara fir...
    • 0 (0 voturi)    
      mda??? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 8:32)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui I

      Prietene, mai citeste putin si dupa aceea apuca-te sa comentezi. Pentru informatia ta, exista 3 tipuri principale de conexiuni, cu raza de actiune care variaza de la 2 metri (la cel mai slab tip de conexiune) pana la 15 metri (Bluetooth)
      • 0 (0 voturi)    
        prietene citesc (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 22:50)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        dar am terminat si telecomunicatiile si am si vreo 2 tastaturi wireless primite care zac in dulap. Distantele care le dai tu sunt cele "in camp deschis" adica fara obstacole intre emitator si receptor. Trebuie sa bagi receptorul in spatele calculatorului? ai ditamai cutia metalica in fata care iti blocheaza semnalul. Ai baterii noi, merge, s-au descarcat putin, nu mai merge etc. Comentariul l-am facut din experienta nu din ce scrie pe cutie...
  • +2 (2 voturi)    
    pentru nemultumiti si carcotasi (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 8:50)

    mslliviu [anonim]

    faceti-mi mie una cadou si va spun eu exact si cat de subtire e si de la cati metri functioneaza... Ai dreaq struguri, zici ca-s lamai.
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:24)

    glassofwine [anonim]

    functioneaza cu energie solara....hmm, eu vreau una care se poate folosi sub apa :) ar fi minunat daca s-ar inventa aparaturi ce azi constituie clasa marilor consumatori din casa omului gen frigider, masina de spalat etc sa utilizeze energia salara..in cazul romanilor ar fi mana cereasca sa nu mai fie nevoiti sa plateasca prea mult energia electrica :))