Zece semne ca e timpul sa inchei o relatie

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Vineri, 4 aprilie 2008, 13:32 Life | Acasă


Oamenilor le este teama de divort. Fie pentru ca nu vor sa ramana singuri, fie ca se lasa convinsi de prieteni si de familie ca ar trebui sa mai incerce, se incapataneaza sa continue o relatie care s-a terminat demult. Cand este cazul sa spui stop si s-o iei de la capat? Iata recomandarile psihologilor:

10. Cand nu mai ai chef sa-ti petreci timpul alaturi de partenerul tau. Este o povara cand vine vorba sa stai de vorba cu partenerul. Cand petreceti un pic de timp impreuna, te simti ca un ocnas care asteapta eliberarea.

9. Incepi sa-ti compari partenerul cu altii. Acest lucru se intampla mai ales atunci cand incepi sa te uiti dupa alte persoane. Daca te surprinzi ca te gandesti la trasaturile altora, la ce calitati deosebite au, iar partenerul tau nu va fi niciodata asa, ar trebui sa-ti reevaluezi relatia.

8. Iti critici tot timpul partenerul. Daca te enerveaza ca sotul tau nu-si asorteaza niciodata imbracamintea sau ca sotia se machiaza prea tare, ori ca nu ia in serios anumite lucruri, nu inseamna ca este vina lor. Tu ai o problema. Cei care sunt inca indragostiti trec cu vederea aceste detalii. Daca ai astfel de probleme, probabil ar trebui sa cauti o portita de scapare.

7. Vrei cu orice pret ca partenerul tau sa se schimbe. De cele mai multe ori, cei care cauta stabilitatea intr-o relatie isi dau seama ca acest lucru nu este de ajuns. Asa ajung sa creada ca se plictisesc de moarte si tanjesc dupa "schimbare", viseaza sa li se intample ceva care sa-i scoata din monotonie.

6. Iei legatura cu fostii iubiti. Iti amintesti de ziua lor si le dai un telefon, iesiti in oras sa mai stati de vorba ... Ideea este sa fii sincer cu tine insuti: de ce faci acest lucru dupa atatia ani? Ai uitat de ce v-ati despartit cu ani in urma?

5. Glumele lui / ei nu mai sunt deloc amuzante. Sigur ca le-ai auzit pana acum de o mie de ori, insa cei care sunt indragostiti trec cu vederea acest lucru. Inca mai cred ca partenerul lor are umor, nu ca este penibil.

4. In relatia voastra, tie iti revin toate sarcinile. Relatiile trebuie sa aduca beneficii ambilor parteneri. Daca se intampla numai in cazul unuia, inseamna ca ceva merge prost. Daca numai unul face piata, curatenie si mai are si grija de copii, iar celalalt doar se uita la televizor si se joaca pe calculator, inseamna ca relatia nu are cum sa dureze prea mult.

3. Tot timpul gasesti un motiv sa-i implici si pe altii in activitatile pe care odinioara le faceati numai voi. Asta arata ca nu vrei sa mai fiti singuri unul cu altul. Desigur, vrei sa-ti petreci putinul timp pe care-l ai si cu prietenii, insa, daca niciodata nu ai un moment de intimitate, ori singurul timp cand sunteti impreuna este cand dormiti, probabil ca aveti o problema de cuplu.

2. Prietenilor tai nu le place sa fii in preajma cand esti impreuna cu partenerul tau. Nu inseamna ca nu-l suporta, ci ca nu vor sa va mai vada certandu-va.

1. Esti mai tot timpul nemultumit. La inceput, pare ciudat, insa gandeste-te cum te simteai cand te-ai cunoscut cu partenerul tau. Era minunat. Te simteai bine si ti se parea ca totul in jur este minunat. Trebuie sa existe o explicatie pentru faptul ca tot timpul esti morocanos si nimic nu-ti mai convine.


Sursa: kissmegoodnight.com



















7191 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    lfabetzii (Vineri, 4 aprilie 2008, 18:35)

    marinake [anonim]

    Veronica Radulescu n-are redactor

    Prietenilor tai nu le place sa fi in preajma cand esti impreuna cu partenerul tau

    Findca se scrie "sa fii"
    • 0 (0 voturi)    
      DEX (Vineri, 4 aprilie 2008, 19:11)

      Aressi [utilizator] i-a raspuns lui marinake

      Iar findca se scrie "fiindca".
    • 0 (0 voturi)    
      o mica precizare (Duminică, 6 aprilie 2008, 19:03)

      costin [anonim] i-a raspuns lui marinake

      Diferenta vine de la modul cum se formeaza cele doua timpuri ale conjunctivului:

      conjunctiv prezent: sa fiu (eu sa fiu, tu sa fii, el sa fie etc) - conjunctivul este mod personal si verbul tau se acorda

      conjunctiv imperfect: sa fi fost (eu sa fi fost, tu sa fi fost, el sa fi fost etc) - practic se intercaleaza "a fi" la infinitiv. Cum infinitivul este mod nepersonal, este intotdeauna "fi" cu un singur i.

      oricum cam ambigua exprimarea
  • 0 (0 voturi)    
    jos palaria (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 1:27)

    costin [anonim]

    bravo domnilor fara comentariul dumneavoastra nu avea sens atat fraza si articolul respectiv dar si intreg summit-ul NATO.
    felicitari ati pus punctul pe "i"
    bravo bravo bravo
    Am onoarea sa va felicit !
    Sunt sigur ca sunteti cele mai caligrafe persoane de pe mapammod
  • 0 (0 voturi)    
    jos palaria (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 1:27)

    costin [anonim]

    bravo domnilor fara comentariul dumneavoastra nu avea sens atat fraza si articolul respectiv dar si intreg summit-ul NATO.
    felicitari ati pus punctul pe "i"
    bravo bravo bravo
    Am onoarea sa va felicit !
    Sunt sigur ca sunteti cele mai caligrafe persoane de pe mapammod
  • 0 (0 voturi)    
    articol corect (Sâmbătă, 5 aprilie 2008, 16:55)

    clujean [anonim]

    ar mai fi semne ca o relatie e pe moarte insa si astea aung pt o evaluare rapida a situatiei
  • 0 (0 voturi)    
    pt costin (Duminică, 6 aprilie 2008, 10:12)

    ioana [anonim]

    Intr-un articol, continutul si forma sint la fel de importante. Deci, greselile gramaticale sint grave! Macar ziaristii ar trebui sa nu mai tortureze limba romana!
    Greselile remarcate sint greseli de gramatica, nu de caligrafie!
    • 0 (0 voturi)    
      ciocu' mic (Duminică, 6 aprilie 2008, 18:51)

      costin [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Iar tu Ioana, precum esti cea mai gramaticala persoana te rog sa arunci tu prima cu piatra... asta dupa ce o sa scrii corect, pardon gramatical, macar doua fraze.
      Ce ar fi sa-ti atrag atentia, stimabila, precum ca si matale ai scris gresit "sint" in loc de sunt, iar de virgula dupa "Inrt-un articol" precizez ca nu isi are locul, decat daca doresti sa dai un aer grav corecturii tale "A"gramaticale.
      Sunt greseli de gramatica dar in context au la baza o deficienta de scriere (posibil prin omisiunea accidentala a unei litere, posibil din cauza tastaturii, etc.) ceea ce le face greseli de transcriere iar nu greseli majore de a nerespecta regulile de gramatica, si a nesocoti modificarile aduse prin lege scrierii anumiror cuvinte de catre Academia Romana in 1993.
      • 0 (0 voturi)    
        domnule costin, (Duminică, 6 aprilie 2008, 21:44)

        eh... [anonim] i-a raspuns lui costin

        daca poftiti, o putem tine asa la infinit: dumneavoastra ati uitat doua virgule necesare si ati introdus alta inutila: (posibil prin omisiunea accidentala a unei litere, posibil din cauza tastaturii, etc.) VIRGULA ceea ce le face greseli de transcriere VIRGULA iar nu greseli majore de a nerespecta regulile de gramatica, si a nesocoti modificarile".
        Iar din cite stiu eu, caligrafie inseamna "scriere frumoasa". De aceea, nu cred ca omisiunile de litera subscriu acestui concept.
        Cu respect.
      • 0 (0 voturi)    
        Intr-adevar (Luni, 7 aprilie 2008, 9:28)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui costin

        Imi insusesc criticile, doar ca eu ramin o adepta a scrierii vechi. Si nu sint singura!
        In al doilea rind, locuiesc in Franta de multi ani, folosesc,deci, o alta tastarura, ceea ce ma face, uneori, sa am scapari. In plus, eu nu am corector...
        Am, deci, greseli de frapa, nu de gramatica! Evident, nu e o scuza!
        Oricum, va multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Copy & Paste (Duminică, 6 aprilie 2008, 18:46)

    takama [anonim]

    Ce a unit Dumnezeu - omul sa nu desparta!...
    Nu ar trebui sa invatam cum sa fim loiali partenerului de viata ... pana cand moartea ne va desparti?
    Mai bine sa fim suspiciosi: oare ma inseala ca n'am
    "feelingu' pa mine"!...
    Oricum articolul asta ma inspira in compunerea multe glume...
  • 0 (0 voturi)    
    precizare (Luni, 7 aprilie 2008, 0:13)

    Veronica R. [anonim]

    am vrut sa scriu: Prietenilor nu le place sa fiE
    prin preajma cand esti impreuna cu partenerul ...