Perla zilei: Beatlesii sunt vinovati

În spatele cifrelor (și al scandalurilor politice). Mărturii despre suferință și deznădejde în pandemie: „I-am dat prima palmă copilului”
S&P modifică perspectiva la stabilă, de la negativă/ De ce ar trebui să ne intereseze ratingul
Ludovic Orban: Orice ministru care își atacă premierul trebuie să își scrie mai întâi demisia
Turcan: Cei care lucrează la recalcularea pensiilor vor primi suplimente
Vaccinarea nu este suficientă. Economist român care locuiește la Londra, despre “lecția britanică”
a facut un compliment beatlesilor.
Beatles a avut partea lor de vina in problema asta dar la fel de vinovati sunt si Velvet Underground, daca nu credeti intrebati-l pe Vaclav Havel
Ideile vehiculate in anii de aur ai muzicii tinere au contribuit major la evolutia generatiei anilor 60-70. Ceea ce a fost mai valoros si a rezistat urmatoarei decade s-a transmis si generatiei urmatoare.
Pentru oarecare motiv muzica Beatles a ajuns la inimile a miliarde de oameni de-a lungul timpului (e vorba totusi de peste 40 de ani) si nu putini cred ca asa s-a influentat si modul de gindire a doua generatii.
E drept ca articolul e scurt si trintit ca nuca-n perete, dar nu va pripiti sa luati la misto idea.
Eu inclin sa cred afirmatia lui Forman.
Florian Pittis (Dumnezeu sa-l odihneasca!) a jucat un mic rol in asta pentru partea asta de lume. Isi mai aduce aminte cineva de spectacolul lui de la Bulandra "Poezia Muzicii Tinere"?