Sagrada Familia va plăti 36 milioane euro pentru a intra în legalitate, după 133 de ani fără autorizație de construcție

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 11:52 Life | Prin oraş


Sagrada Familia
Foto: Vlad Barza / HotNews.ro
​Celebra catedrală Sagrada Familia a stat 133 de ani fără autorizație  de construcție, iar acum, după un acord catalogat drept istoric cu autoritățile orașului, va plăti 36 milioane euro pentru a rezolva lucrurile, scrie BBC, care citează El Pais. Lucrările la construcția Sagradei au început în 1882 și ar trebui să se termine în 2026.

Practic, uriașa catedrală nu avea autorizație de construcție, dar acum acordul semnat cu primarul Barcelonei, Ada Colau, prevede plata a 36 milioane euro în următorii 10 ani, banii urmând a fi folosiți pentru a îmbunătăți transportul public și modalitățile de acces către catedrală.

Pentru transportul în comun se vor investi 22 milioane euro, pentru spații publice 3 milioane, pentru acces direct de la metrou 7 milioane euro și pentru modernizarea străzilor din zonă, 4 milioane euro.

Sagrada are un buget anual de 80 milioane euro. Aproximativ 20 de milioane de turiști vin anual în zonă, iar 4,5 milioane intră înăuntru.


Citeste mai multe despre   
















4138 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Idiotii care conduc Barcelona ! (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:11)

    Idealistu [utilizator]

    1. Timp de zeci de ani pana acum, orasul Barcelona a catigat miliarde de euro datorita turistilor veniti sa vada catedrala si alte opere ale lui Gaudi. Asta nu se socoteste !
    2. Cand se faceau catedrale acum 130 de ani, practic toata lumea era de acord cu constructia si nu era nevoie de autorizatie. Comunistii actuali care conduc orasul sunt niste idioti, ca de obicei.
    • +8 (14 voturi)    
      re-citeste cu atentie articolul (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:32)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      " banii urmând a fi folosiți pentru a îmbunătăți transportul public și modalitățile de acces către catedrală."

      "comunistii" nu sunt PSD, sa ia banii ca sa ii dea pe spectacole si panselute de 100 euro firul, ca sa i bage in buzunar, ci aplica legea in domeniu si daca tot primesc acesti bani ii folosesc fix pt.,.. Sagrada Familia, pt a imbunatati zona, accesul, etc....ceea ce la Catedraloiul Mantuirii Neamului (Prost) nici gand sa se faca...
    • +4 (8 voturi)    
      atata numa' (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:41)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      ca o constructie care dureaza 130 de ani ar cam trebui sa se adapteze la normele de siguranta, etc. ale secolelor ce le trece cu constructia ce nu se mai termina... ;-)
      • +4 (8 voturi)    
        Nu se termina pt. ca e "vie", creste! (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:46)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Asa a fost gindita de Gaudi, ca o structura vie, careia i se aduga neincetat flori si frunze pe coloanele din ce in ce mai inalte.

        N-am mai vizitat-o de vreo 8 ani, oare cit o mai fi crescut?
    • +9 (11 voturi)    
      nu-i bai (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:42)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      las' ca le-aratam noi cum se face mantuirea neamului
    • +9 (13 voturi)    
      Absolut idioti :) (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:03)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Doar stie toata lumea ca lacasurile de cult nu trebuie sa respecte nici o lege si sa nu plateasca nimic.
      A se vedea "manastirile"- hotel din rezervatiile naturale din ROmania! :).
      A se vedea bisericile din ROmania in general.
      Stimabile, toata lumea trebuie sa respecte legea si sa-si plateasca dreptul de activa intr-un spatiu public! Cu atat mai mult cu cat obtine si venituri substantiale!
    • +8 (8 voturi)    
      Iti dai seama (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:05)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Ca acei turisti au folosit strazile si trotuarele si infrastructura orasului, degradand-o...
  • +10 (12 voturi)    
    ce fraieri.. (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:21)

    pehash [utilizator]

    In Romania primaria da bani la catedrale si biserici, nu invers. Si uite ce de "turisti" avem la pupat moaste... Sa va tineti bine cand or aduce la catedrala lu' daniel preafericitul niste moaste obscure de pe la muntele Athos.. milioane de turisti!..
    Pacat ca's toti pomanagii rupti in ***!..
  • +11 (13 voturi)    
    Exact ca la noi (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:23)

    Cornel_Mondialu [utilizator]

    Doar ca Biserica nu incaseaza bani publici, ci plateste catre comunitate. Catedrala aia fiind totusi o opera de arta, nu monstruozitatea asta de la noi.
  • +7 (11 voturi)    
    aha (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:24)

    moka [utilizator]

    deci nu doar ca nu dau bani pentru catedrala, dar mai si incaseaza de la ea.
    cool oras. capitalist nu comunist
    • 0 (8 voturi)    
      Total cost from 2000 to 2014, 300 million (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:12)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Municipalitatea nu da bani ? Poate in distopia marxista...
  • +8 (12 voturi)    
    Hehe... (Vineri, 19 octombrie 2018, 12:32)

    Carcalete [utilizator]

    Dialog de acum 133 de ani:

    - Sefu' Gaudi, da' autorizatie de constructie avem?
    - Nope. Lasa Juanito ca merge si asa.
    - OK jefe. Dorele (aka Dorelos), zi-le la baieti sa intre cu lopata.
    - Super. Eu ma duc ca tre sa prind tramvaiul 30. Imi spui tu cum decurge lucrarea si daca vin aia de la primarie ii trimiti la plimbare. O rezolv cu autorizatia cand cobor din tramvai.
    - OK jefe.
    • +4 (4 voturi)    
      Dorelos (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:07)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      cu lopatos
    • +2 (4 voturi)    
      Numai că (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:59)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Tramvaiul 30 l-a călcat, iar catedrala a rămas neterminată. Până în ziua de azi, se observă cu ochiul liber care fațade au fost opera lui Gaudí și care a celor care au venit să sculpteze după cum au crezut că ar fi viziunea inițială a lui Gaudí.

      Și nu erau Juanito și Dorelos, ci El Joanet și El Dorell, că doar erau mândri catalani și pe vremea aceea!
  • +2 (2 voturi)    
    de Construire (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:42)

    PesteleFaraBicicleta [utilizator]

    Autorizatie "de construire" e corect, nu "de constructie". În rest, foarte misto! :)
  • -2 (6 voturi)    
    Ati vazut?! (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:31)

    John M. [utilizator]

    Si credeati ca idiotii europeni sunt toti in Romania!