​VIDEO INTERVIU Cât de greu ajunge un actor român la Hollywood? Maia Morgenstern despre rolul din Patimile lui Hristos: ”Sufletul meu a fost călcat în picioare...”

de Daniela Mihai, Ionut Baiaș     HotNews.ro
Vineri, 12 octombrie 2018, 23:57 Life | Showbiz


Maia Morgenstern
Foto: Hotnews
După 14 ani de la apariția filmului ”Patimile lui Hristos”, actrița Maia Morgenstern consideră că timpul i-a vindecat sufletul după ce a fost criticată pentru rolul Fecioarei Maria, în pelicula regizată de Mel Gibson.”M-am întrebat de ce îmi e așa de greu să vorbesc, de ce trebuie să îmi fie frică, de ce să mi se strângă sufletul, de ce să trebuie să iau poziție defensivă?” a adăugat actrița. Ea a spus că a primit și foarte multă dragoste, în timp verificată, din partea oamenilor. ”Am fost iubită și mi-am atras critici în același timp. Rămâne bucuria de a fi făcut un rol, un personaj, o poveste...”

Maia Morgenstern a explicat de ce este atât de greu pentru un actor român să ajungă la Hollywood. ”Se apără foarte bine. Ei sunt artiști și își apără locul. E lumea lor”, susține una dintre cele mai apreciate actrițe din România. Ea  s-a referit, totodată, și la perioadele critice ale teatrului. ”Au fost momente când am jucat și pentru doi spectatori. (..) Publicul nostru ne-a cerut adevărul. Dacă este o minciună și o prefăcătorie, probabil că nu va impresiona”. 

Maia Morgenstern a vorbit despre premiera pe care o pregătește ”Magnolii de oțel” (o comedie dulce-amară, unde joacă alături de alte actrițe cunoscute), dar și despre Festivalul internațional de Teatru Idiș - aflat în plină desfășurare, la București.





Teatrul evreiesc, la moment aniversar-70 de ani de existență. Despre Holocaust: ”Să ne amintim, dar fără văicăreli”. ”Teatrul evreiesc -o punte spre înțelegere și iertare”. ”Expunem pe scenă și lucruri care nu plac și astfel ne vulnerabilizăm, dar e necesar și ne asumăm”























Citește pe Știrile ProTV

VIDEO „Mașina viitorului”, lansată de producătorul rus Kalașnikov. Va atinge 100 de km în șase secunde 

Producătorul rus de armanent Kalaşnikov se lansează pe piaţa auto şi vrea să rivalizeze cu Tesla.

11405 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    O foarte buna actrita (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 3:37)

    quietguy58 [utilizator]

    O foarte buna actrita.
    Teatrul romanesc are foarte multi actori de valoare.
  • +2 (8 voturi)    
    Prefixele ultra- şi orto- (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 8:57)

    calincb [utilizator]

    Bănuiţi cauza pentru care a trebuit să adopte o poziţie defensivă? Prefixele ultra- şi orto- fac parte cu siguranţă din răspuns.
  • +4 (6 voturi)    
    culmea e ca va juca acelasi rol din nou (Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 13:11)

    Kivek [utilizator]

    inntr-un nou film de Mel Gibson despre isus

    https://www.imdb.com/title/tt5795232
  • +2 (4 voturi)    
    ...precizare... (Duminică, 14 octombrie 2018, 11:08)

    baligosul [utilizator]

    MM este o actriță din România, etnic este evreică...Maria din film era în o evreică, pînă la un moment virgină, cine putea interpreta mai bine personajul Maria din textul biblic, mai bine decît o evreică?
    Zic și eu
    • +2 (2 voturi)    
      Este și o continuare... (Duminică, 14 octombrie 2018, 19:16)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Hollywood (am aflat și eu anul trecut de la cineva care a muncit acolo) este o asociație a producătorilor evrei de film. Și cu asta s-a închis cercul. Oricum, să nu se înțeleagă faptul că dacă MM n-ar fi fost o actriță de mare valoare ar fi invitat-o.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce a generat Me tooo (Marţi, 16 octombrie 2018, 0:34)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Furnicuta

        Cel care a generat curentul Me to etnic era cam ce erau cei care au inițiat afacerea cu studiourile de film din deșertul american...Și multe dintre starurile de la Holiwood sunt cam tot așa...
  • +12 (12 voturi)    
    Despre oameni minunati precum Dr Felix Popescu ?!? (Duminică, 14 octombrie 2018, 12:03)

    adishanti [utilizator]

    Un medic roman care a sarit in sprijinul victimelor din Colectiv este invitat zilele acestea la Hollywood pentru a impartasi experienta sa cu privire la reintegrarea sociala a victimelor incendiilor si nu numai, cu ajutorul transplantului de par. Omul Felix Popescu a ajutat pro-bono peste 30 de victime din Colectiv, fiind primul medic din lume care a reusit sa realizeze cu succes transplantul de par pe piele grefata! La prestigiosul congresul mondial al ISHRS (The International Society of Hair Restoration Surgery) de la Hollywood 10-14 oct 2018, este singurul roman invitat vreodata sa prezinte cazuri dificile si unul dintre cei doi medici invitati din Europa. Poate ar trebui sa mai vorbim si despre astfel de oameni, care fac cinste Romaniei! Hai Romania!
  • -2 (10 voturi)    
    Tipic (Duminică, 14 octombrie 2018, 13:00)

    tudor74 [utilizator]

    Mila Kunis, Sebastian Stan, Mila Jovovich, Goran Visnjic, Dragos Bucur si inca multi actori din Europa de Est au success la Hollywood ... daca Maia a deschis gura cu prostiile ei balcanice si aia i-au tras un sut in fund e vina ei, nu a celorlati!

    Dar mna, sa dai vina pe altii pt esecul tau e sportul national romanesc.
    • +1 (3 voturi)    
      adauga (Duminică, 14 octombrie 2018, 22:02)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Marcel Iures.

      A da vina pe altii si a se victimiza gratuit pentru a obtine orice fel de avantaj, este ceva specific ;)
  • +2 (2 voturi)    
    este o actrita deosebita (Marţi, 16 octombrie 2018, 11:52)

    ..13 [utilizator]

    Personal mie imi place foarte mult cum joaca si mi se pare talentata.

    Parerea mea nu trebuie sa coincida cu a altora.

    A facut mult, dupa parerea mea, in filmul regizat de Mel Gibson si cred ca mai poate face si mai mult.

    Daca este evreica asta nu inseamna ca nu poate sa se afirme in spatiul romanesc si nu numai.Nu poti sa judeci un artist dupa etnie, si as spune ca nu poate sa fie judecat un om, in general, dupa etnia sa.Au mai incercat unii sa faca asta si nu prea a fost bine.

    cred ca merita sa invatam din greselile trecututului.

    Mult succes mai departe MM