Actrița israeliană Gal Gadot, atacată virulent pe Twitter după ce s-a declarat îngrijorată de violențele israelo-palestiniene

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2021, 10:27 Life | Showbiz


Gal Gadot
Foto: Flickr
Actriţa israeliană Gal Gadot a fost aspru criticată pe Twitter, atât de jurnalişti şi activişti, cât şi de unii fani, pentru comentariile sale referitoare la violenţele dintre israelieni şi palestinieni, relatează The Hollywood Reporter citat de News.ro.

Starul filmelor „Wonder Woman” a publicat miercuri pe Instagram: „Inima mea se frânge. Ţara mea este în război. Îmi fac griji pentru familia mea, pentru prietenii mei. Îmi fac griji pentru poporul meu. Acesta este un ciclu vicios care dăinuie de prea mult timp. Israel merită să trăiască precum o naţiune liberă şi sigură. Vecinii noştri merită acelaşi lucru. Mă rog pentru victimele şi familiile lor, mă rog ca aceste ostilităţi de neimaginat să se încheie, mă rog ca liderii noştri să găsească soluţii ca să putem trăi, alături, în pace. Mă rog pentru zile mai bune”.

În urma acestui mesaj, mai mulţi comentatori au avut o problemă cu faptul că actriţa a folosit termenul prietenos „vecini” în cazul conflictului în care au fost lansate sute de rachete din Gaza spre Israel şi atacuri aeriene drept răspuns.

Gadot, care a efectuat serviciul militar în cadrul Forţelor de Apărare Israeliene, obligatoriu pentru orice cetăţean israelian cu vârsta de peste 18 ani, a fost criticată şi pentru acest lucru, potrivit The Hollywood Reporter.

Aaron Vallely, scriitor şi activist, a scris: „Declaraţia lui Gal Gadot este mult mai gravă decât videoclipul lipsit de percepţie de anul trecut. 'Liber şi sigur'. Acelaşi stat care perpetuează ocupaţia militară, furtul de pământ şi epurarea etnică împotriva poporului palestinian. #FreePalestine”.

Cantautorul James Kennedy a spus: „Gal Gadot greşeşte. Israelul nu este în război cu Palestina. Israelul măcelăreşte Palestina. Din nou”.

Jurnalistul Ben Norton a notat: „Multimilionara Gal Gadot, soldat israelian devenit Femeie Fantastică (n.r. referință la interpretarea rolului „Wonder Woman”) a Hollywood-ului, trimite gânduri neînsemnate şi rugi în timp ce regimul israelian de apartheid pe care îl susţine curăţă etnic palestinienii şi bombardează oamenii din Gaza într-un lagăr de prizonieri în câmp deschis”.

Redactorul-şef al The New Inquiry, Ayesha A. Siddiqi, a partajat postarea unui scriitor care o critica pe Gadot: „Aceasta este o victorie uimitoare pentru minţile pasive”.

Reporterul Ben Jacobs a remarcat faptul că Gadot era în trendul Twitter miercuri şi a scris că acest trend este „un eufemism interesant pentru că ea a fost bombardată cu atacuri infame şi antisemite”.

Alţii, precum senatorul texan Ted Cruz, i-au luat partea actriţei într-o manieră mai directă: „Dumnezeu să o binecuvânteze pe Gal Gadot”.

Militanţii Hamas au lansat zeci de rachete spre Israel, după ce atacurile aeriene israeliene au ucis comandanţi ai grupării şi au doborât un bloc turn din Gaza. Au fost lovite mai multe ţinte din sudul Israelului, iar de la începutul recentelor violenţe, luni, au murit cel puţin 70 de oameni, potrivit BBC.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8104 vizualizari

  • +6 (18 voturi)    
    care-i adevarul istoric? (Joi, 13 mai 2021, 10:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Ca am impresia ca in manualele de istorie dupa care am fost noi educati lucrurile sunt un pic in ceata.

    Intrebari ajutatoare:

    - ce proportii de populatie existau la inceputul sec 20 in Palestina - arabi, crestini, evrei?
    - a cui colonie era Palestina pe atunci?
    - cine a fost lordul Balfour si cui i-a promis oarece teritorii aflate sub tutela britanica? In ce context?
    - cine a sponsorizat colonizarea Palestinei, precum si atacurile teroriste si genocidul contra majoritatii din acea zona?
    - pe site-ul caror organizatii oficiale apar o parte din acele actiuni teroriste ca fiind lupte eroice?
    - au fost teroristii si criminalii respectivi trasi vreodata la raspundere?
    - care au fost primele state care au recunoscut statul Israel? Ce treaba aveau Lenin si Stalin cu asta?
    - care au fost factiunile evreiesti care au sustinut infiintarea statului Israel si care s-au opus acesteia?
    - cati colonisti evrei au trecut prin Romania, pana la al doilea razboi mondial, inainte de a ajunge in Palestina?
    - care sunt legaturile cu revolutiile comuniste?
    • 0 (22 voturi)    
      babaetz... (Joi, 13 mai 2021, 11:18)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      .. nu pricepeti ca teritoriile se castiga prin razboi?
      vrei sa iei un teritoriu de oriunde vrea muschiu tau? faci razboi si gata. o iei sau o dai. nu mai conteaza cine a fost primul, cine a fost nu stiu ce.. nu tata, razboiul conteaza, castigatorii dicteaza. Israel a castigat razboaiele cu arabii, face legea.
      • +2 (14 voturi)    
        aproape de acord (Joi, 13 mai 2021, 11:42)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ...dar raspunsul tau a fost dat pentru o alta perioada de timp. Initial, statul Israel a fost creat de Imperiul Britanic, intr-o zona colonizata de acestia, dar care nu a apartinut niciodata israelienilor si cu atat mai putin evreilor. Statul Israel creat in 1948 a fost apoi colonizat mai mult sau mai putin fortat, lucru care nu trebuia sa se intample. Acum tot show-ul actual, a inceput de la colonizarea (a se citi evacuarea celor non-evrei) din Ierusalim, pe un motiv absolut idiot. Pacat ca evreii nu au invatat sa faca bine dupa ce au suferit in cel de-al doilea razboi mondial. In mod normal, oamenii care au suferit mult devin mai buni, mai sufletisti. Nu e cazul.
        • -2 (8 voturi)    
          stim istoria zonei.. (Joi, 13 mai 2021, 15:49)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          .. dar asta spuneam, cine castiga razboiul ala face legea si scrie istoria. nu conteaza ce a fost inainte de el.
          personal displac ambele parti in egala masura, dar trebuie sa recunoastem meritul evreilor care au facut din zona aia de 2 lei ceva de neimaginat acum 100 de ani. asta pentru ca s-au unit, au muncit (unii ar zice ciordit), dar hei.. ce mai conteaza?
      • +4 (6 voturi)    
        Teritoriuol a fost DAT, nu castigat prin razboi (Joi, 13 mai 2021, 12:19)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Au inceput sa se cafteasca dupa ce teritoriul a fost DAT (CADOU fara lupta celor care il ocupa).
        • -4 (12 voturi)    
          nici nu mai conteaza.. (Joi, 13 mai 2021, 15:45)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ... ce a fost inainte de razboi.
          • +2 (8 voturi)    
            Pt. tine nu conteaza (Joi, 13 mai 2021, 17:19)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            Dar pt. palestinienii care locuiesc acolo, da conteaza.
            • 0 (2 voturi)    
              Conteaza (Vineri, 14 mai 2021, 13:34)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

              Conteaza intr-un mod foarte simplu: "administratia palestiniana" are un PIB/locuitor = 3800 de dolari, Israelul are pe la 44.000 dolari/locuitor.
              Deci e mult mai bine sa fii palestinian in Israel decat langa Israel. Asa ca da, conteaza.
    • +4 (10 voturi)    
      Adevarul istoric (Joi, 13 mai 2021, 11:52)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Adevarul istoric e ca toata zona aia e a lui Alexandru cel Mare din 332 i Hr.
      • 0 (8 voturi)    
        la fel este si cu Holocaustul? (Joi, 13 mai 2021, 12:43)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        Ca s-a intamplat acum 80 de ani. Crezi ca ar trebui sa uitam de el pentru ca a avut loc inainte de a te naste tu? Sau Genocidul Armean care s-a petrecut acum 100 de ani in Turcia, pe cand la conducere erau The Young Turks? Sau Transilvania, care a fost ocupata sute de ani de catre Ungaria, cu populatie majoritar romaneasca in ciuda colonizarilor si genocidului, pana la eliberarea din 1918...

        Intreb si eu asa...
        • 0 (8 voturi)    
          Tu intreaba-te (Joi, 13 mai 2021, 14:40)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Tu intreaba-te ce doresti sa spui, de fapt. Din punctul meu de vedere Statul Israel nu trebuie sa-ti dea tie socoteala si nici altora. Israelul e un stat suveran, independent si recunoscut de toata lumea civilizata. Punct.
    • 0 (10 voturi)    
      Dar de ce te-ai oprit... (Joi, 13 mai 2021, 12:33)

      rsumy_ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ... la sec. XX?
      Hai sa ne uitam si cu 3.000 de ani in urma...
      • -3 (7 voturi)    
        Transilvania (Joi, 13 mai 2021, 13:21)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui rsumy_

        Teritoriu majoritar romanesc, in ciuda colonizarilor si genocidelor, a fost eliberata de sub ocupatia ungureasca dupa 1000 de ani. Au fost legitime crimele si epurarile etnice comise de ocupantii maghiar contra romanilor?

        Deci?
        • -4 (8 voturi)    
          pai stai ashea.. (Joi, 13 mai 2021, 15:51)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          ... noi am castigat prin razboi teritoriul ala. sa faca la fel si arabii daca pot.
  • -1 (3 voturi)    
    Legea talionului (Joi, 13 mai 2021, 11:34)

    periscop [utilizator]

    Asta dictează, de mii de ani, în acea zonă.
  • +5 (11 voturi)    
    aia care (Joi, 13 mai 2021, 11:39)

    nahir [utilizator]

    o ataca, sunt niste idioti. Dar ea stie deja acest lucru.
    • +2 (2 voturi)    
      Corect. (Joi, 13 mai 2021, 13:30)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      .
    • -3 (7 voturi)    
      cand ai sanii aia... (Joi, 13 mai 2021, 15:52)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      .. oricum nu mai conteaaza nimic.