Top sase motive ca proprietarii de caini sa stranga mizeria dupa animalele lor

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 19:52 Life | Acasă

De cand e lumea, cainele este considerat prietenul omului, insa, de cativa ani, s-a demonstrat ca, in anumite conditii, poate deveni o amenintare. Stiinta a scos la iveala un adevar care deranjeaza: fecalele de caine sunt foarte periculoase. Oricat de tare i-ar deranja pe iubitorii de animale, s-a demonstrat ca din cauza mizeriei nestranse de proprietarii de caini, unii oameni se pot imbolnavi grav.

1. Sunt o multime de boli care se transmit la oameni prin fecalele cainilor si pisicilor. Infectiile cu salmonella, E.coli si giardia sunt doar cateva dintre cele mai cunoscute.

2. Limbrici elimonati de animalele bolnave pot trai in sol o lunga perioada de timp si pot fi transmisi la oameni. Copiii sunt cei mai predispusi la imbolnaviri. Stiti ca un catel care sufera de o asemenea infectie poate transmite peste un milion de oua de limbrici pe zi?

3. Nimanui nu-i place sa mearga prin parc sau pe strada si sa calce in excremente de caine. Si nici sa urce apoi in masina sau sa intre in casa. Cat le ia proprietarilor de caini sa stranga dupa animalul de companie?

4. Mustele isi depun ouale in aceste fecale, apoi intra in casa si imprastie boli asezandu-se pe alimentele din bucatarie.

5. Apa de ploaie spala mizeria lasata de caini si o duce in canalizari. Apoi ajunge in rauri, si poate contamina apa potabila. Studiile facute de microbiologi plaseaza cainii pe locul 3 sau 4 pe lista factorilor de contaminare a apelor.

6. Nu numai oamenii sunt in pericol, ci si cainii care pot contacta o parvoviroza din fecalele infectate.

Statisticile arata ca 4 din 10 familii de americani au cel putin un caine. In anul 2000, se inregistrau in SUA, 68 de milioane de caini. Daca proprietarii lor nu ar fi strans mizeria de pe strazi ...

Surse: dogwaste-4less.com

























2782 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cainii (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 7:41)

    adrian [anonim]

    Pe mine ma deranjeaza in mod particular ca urineaza pe jantele de la masina, am dat o gramada de bani pe acestea ca sa se pise cainii pe ele ? Chiar nu mi se pare firesc! Daca eu m-as urina pe usa proprietarilor, mai ieftina, as fi vatalogat nesimtzit si provocator ?
  • 0 (0 voturi)    
    statistici (Miercuri, 23 ianuarie 2008, 12:21)

    visio [anonim]

    in afara de afirmatii general valabile, argumente concrete mai are acest articol? ...cred ca nu
    cati oameni sunt bolnavi de sida, virus creat de oameni de stiinta? cate deseuri vedem in orice parcare? cati scuipati de "lasati" de fiintele bipede, fiinte numite in general oameni, pe strada?
    evident, este un semn de civilizatie sa strangi fecalele propriului caine, la fel de civilizat ca cedarea locului in autobuz unei persoane mai in varsta, sau la fel de normal pronuntarii banalului "multumesc"; sau poate sa cautam statistici cu femei neglijate in maternitati?
    ideea mea este urmatoarea: un articol interesant care poate produce insanatosirea unei populatii ar avea o tema profund ancorata in realitatea curenta...
    ps. daca ar fi atat de daunatoare fecalele cainilor, precum se spune in articol, am fi bantuiti de epidemii...realitatea zilnica ne contrazice...
    • 0 (0 voturi)    
      victime colaterale (Luni, 4 februarie 2008, 11:18)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui visio

      a, deci acei "putini" care chiar se inbolnavesc de la fecalele cainilor ce sunt pt tine? victime colaterale cumva? a actionat selectia naturala? cum ar fi sa iti vezi copilul cu fecale de caine in mana crezand ca sunt conuri de brad si, mai rau, sa bage in gura.
      aia de care zici bolnavi de sida au stiut ce fac, majoritatea! aici nu e vorba de asa ceva. cineva iti face tie rau din lene pura, din lipsa de respect fata de ceilalti. e vorba de nesimtire ca sa o zic pe aia dreapta. ca iesi la aer in parc si faci slalom printre rahati de caine.
      sunt multe de zis dar chiar nu am chef sa mai iau in gura cu alti "iubitori" de animale ....si de fecalele lor. ha-ha
      • 0 (0 voturi)    
        cei care nu suporta cainii uita de unde au venit.. (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:13)

        dizidentul [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Cum nu crapa pamantul sub d neta de atata nedreptate????Ce ai cu omul de sus?Sustine ca "trebuie lasat acolo pe trotuar sau spatiu verde rahatul cainalui."??Din contra:il strange.Atunci:TACI!Si varsat i frustrarile pe cei care sunt faptasii problemelor in viata nu pe alti.
        Si eu ieri cu cainele cand am ridicat balegarul lasat,doua femei sau luat de mine nevazand ca am obiectul si vreau sa ridic si asta:din cauza celor nesimtitii care lasa in mijlocul trotuarului rahatul de caine.
  • 0 (0 voturi)    
    mare pericol! (Vineri, 25 ianuarie 2008, 10:41)

    senzor [anonim]

    Cred ca se neglijeaza aspectul cel mai periculos. Fecalele nestrinse se usuca, prin calcari succesive devin pulbere, iar aceasta este inspitata de noi toti, se aseaza pe alimente cind intra in casa prin geamurile lasate deschise pentru aerisire. Practic traim intr-o hazne de ciine. E bine? UNDE SINT CEI DE LA PROTECTIA MEDIULUI? Sau ei sint prezenti doar la problemele profitabile pentru propriul buzunar?
    • 0 (0 voturi)    
      Siiiiiiiiiguur ca da...!Alo 112..?... (Miercuri, 29 februarie 2012, 17:02)

      dizidentul [anonim] i-a raspuns lui senzor

      domnule ..nu mai stiu sa rad sau plang de aberatile ce le vad aici.."fecalele nestranse usuca si devin pulbere ,iar aceasta este inspirata.."aha:deci mergem cu nasul pe pamant sa inspiram..pulbere de rahat de caine..ca doar vantul nu e asa de tara sa umple aerul sau e?..
      gazele de esapament,noxele,coca cola si mcdomald-sul,poluarea de la fabrici,taierea padurilor-sunt facut de caini asai.?:)))))..rau e sa fi frustrat sa fi incapabili sa iti rezolvi problemele cu oamenii si sa dai vina pe ..caini.
      am un articol pe masura:
      http://anarhismulvegan.blogspot.com/2011/08/imbecilii-de-langa-noi-oameni-contra.html
  • 0 (0 voturi)    
    Janta ta (Vineri, 25 ianuarie 2008, 23:48)

    Pt Adrian [anonim]

    Ce dracu de masina ti-ai luat si ce genti ai de se pisa si ciini pe ele?
  • 0 (0 voturi)    
    Apel pentru buna convietuire (Miercuri, 29 februarie 2012, 16:06)

    dizidentul [anonim]

    Lista de mai sus este o aberatie periculoasa pentru ca:cine a scris articolul sare peste faptul ca exista deparazitare.Viermii,librici si alte minunatii exista la caini:nedeparazitati de la tara care stau in rahat in lant .Si oameni produc boli si inca mai multe decat cainii.Exista mai multe tipuri de frustrati lasi care isi varsa mania pe caini:1.mitocanul care inafara de "huuo si dute in.. toate directile.." nu stie altceva.2.prostul cu carte care isi leaga frustrarile cu o 'funda roz'a griji fata de om.3.frustrati care se afla in randurile conducerii si nu in ultimul rand in categoria celor care au facut acele statistici cu "contaminarea"apei.Exista o conspiratie impotriva animalelor din mai multe motive:cainii nu aduc un profit material prin munca la fabrica,deci constituie o piedica pentru conducere.Ei aduc folos material doar corporatilor care fac hrana pentru caini,si crscatorilor.Impozitul la conducere dat de catre corporatile si magazinele 'pet'shop sunt prea mici pentru conducere si nu prezinta o sursa de bani ca si munca unui muncitor,si impozitul platit de toti muncitori si locuitori umani ai planetei.Daca toti cainii ar lucra la cautatul trufelor de exemplu,si de acolo ar pica un impozit pe conducatori atunci:mintenas s ar sterge ori ce aberatie cu "contaminarea"apei,si una doua ar deveni si in fata lor:suflete cu drepturi egale.Deasemenea:societatea specisista doreste ca familiile sa aibe copii umani,pentru ca pentru cei care ne conduc, copii reprezinta un viitor sclav exploatat in capitalism adica:muncitor.Si nu cainele.Si asta deranjeaza iar conducerea cum ca unii isi adopta caini.Si atunci se incearca prin mijloace de manipulare a maselor diferite sloganuri anti caini.
    In concluzie:fecala cainelui ingrasa pamantul,nu constituie pericol pentru sanatate daca cainele este DEPARAZITAT,dar :BUNUL SIMT NE SPUNE SA IL RIDICAM pentru ca:miroase,e neplacut sa calci in el,si:tragem apa dupa noi la toaleta!
  • 0 (0 voturi)    
    https://www.facebook.com/Sa-invatam-sa-avem-caine- (Duminică, 19 februarie 2017, 14:44)

    kharata artur [anonim]

    buna ziua, mi-am permis sa iau articolul si sa il postez pe pagina de facebook pe care am dechis-o:

    https://www.facebook.com/Sa-invatam-sa-avem-caine-223402128131724/

    M-am saturat sa fac slalom intre mizeria lasata de cei care au caini si nu curata dupa ei.
    imi pare rau ca nu reusim sa intelegem ca daca nu strangem dupa ei.... suntem ceea ce nu strangem!