In urma perchezitiilor 

Mii de cd-uri si dvd-uri "pirat" au fost confiscate in Bucuresti

de A.G.     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 12:19 Life | Acasă

Cateva dintre cd-urile si dvd-urile confiscate
Foto: Cat Music/Media Services
In urma sesizarii facute de Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania (UPFR), in dimineata zilei de 26 iunie 2008, cadrele Serviciului de Investigare a Fraudelor Sector 5 au realizat perchezitii in locuintele altor doi „pirati" de muzica pe internet. Cei doi sunt domiciliati in Bucuresti, unul dintre ei avand varsta de 52 de ani.

Cu ocazia perchezitiilor realizate au fost identificate in locuintele respectivilor, studiouri clandestine special amenajate pentru copierea si comercializarea CD-urilor si DVD-urilor.
Aceste studiouri contineau ultimele noutati din industria muzicala si cinematografica, precum si soft-uri protejate de organismele de gestiune colectiva a drepturilor de autor, precum si de organizatiile antipiraterie.

In imobilele perchezitionate s-au gasit 10.357 CD-uri si DVD-uri pe care erau inregistrate filme, muzica si soft-uri (insumand 2.240 Gb de opere protejate prin lege), 400 CD-uri si DVD-uri blank, 1.800 plicuri si carcase.

Cei doi "pirati" au fost interceptati in urma actiunii de verificare pe internet initiata de inspectorii departamentului anti-piraterie din cadrul U.P.F.R., potrivit unui comunicat.

Acestia au constatat ca pe adresa de internet este uploadata o oferta de vanzare a unui numar foarte mare de produse contrafacute, sub pretul real de comercializare al produselor originale.

U.P.F.R. va stabili prejudiciul creat titularilor drepturilor de autor si conexe, iar cei doi „pirati" de muzica pe internet vor fi pedepsiti conform legilor in vigoare.
























2162 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Piratii (Marţi, 8 iulie 2008, 15:34)

    UFO man [anonim]

    Uff, ce bine ca s-a terminat de investigat coruptia, jafurile si crimele din romanica si e timp si oameni sa caute muzica pe cd si dvd. Ce penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Si cu cei care deja au comandat (Marţi, 8 iulie 2008, 15:43)

    Claude [anonim]

    ce se intimpla? Primesc drept dspagubire produse originale?
  • +2 (2 voturi)    
    bravo! (Marţi, 8 iulie 2008, 15:54)

    bogdan [anonim]

    Foarte bine, d-aia exista UPFR-ul asta si in fine face o chestie vizibila.
    Cat priveste comentariul lui UFO man, tu ai dreptate, e un mizilic pe langa coruptia din Romania, dar si "piratii" astia care fac bani buni din copiat trebuie atinsi din cand in cand, ca nu e normal sa traiesti, ba chiar sa te imbogatesti vanzand CD-uri si DVD-uri contrafacute (astia fac bani, nu dau acolo un share pe un hub!!)
    • -1 (1 vot)    
      Piratii (Marţi, 8 iulie 2008, 16:17)

      UFO man [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Cati bani din taxe si impozite ai vazut tu inapoi (aici ma refer la investitiii in infrastuctura, scoli, sosele, cai ferate, spitale etc)
      Uitat-te in urma si vezicat s-a furat in tara asta.Rezolve ei treburile astea si dupa aia sunt de acord sa ii mai atinga si pe pirati. Oare cat % din PIB e piraterie?
  • -1 (1 vot)    
    un mic detaliu (Marţi, 8 iulie 2008, 19:46)

    Ureche Ascutita [anonim]

    Citat: "Aceste studiouri contineau ultimele noutati din industria muzicala si cinematografica" In ce magazin din Romanica gasesc de exemplu album Moonspeel sau Andre Rieu (doua genuri de muzuca complet diferite). Si va mai mirati ca piratam.
  • 0 (0 voturi)    
    cumparare de la pirati?? (Marţi, 8 iulie 2008, 22:20)

    bubex [anonim]

    decat sa cumpar de la astia , mai bine iau de unde iau si ei :)
    traiasca torentii..
    a , da bani pe cd originale o sa dau cand salaru meu va fi de 1000 de euro net luna. deocamdata nu imi permit.
  • 0 (0 voturi)    
    Fals (Miercuri, 9 iulie 2008, 1:04)

    George [anonim]

    Daca toata lumea lua de pe torenti, era bine.
    Baietii au conturi in alta parte, au releasuri de ultima ora.
    Tu vorbesti ca sa pari destept dar din pacate nu prea ai dovedit chestia asta.
  • 0 (0 voturi)    
    and then again (Miercuri, 9 iulie 2008, 19:35)

    cu rocu' [anonim]

    Merita si trupele/solistii care imi plac sa bea o bere pe banii mei. Just. INSA. Ce faceau baietii astia era o cardeala ieftina pentru prostanaci (care nu stiu cum si de unde) si merita probabil in zilele noastre o amenda, maxim. Inainte vreme, nu aveai de unde sa iti iei nimic, ca "cei din biznisu' oficial" nu aduceau decat ce vroiau ei, la preturi nesimtite, samd - stiti povestea, asa ca nu puteai lua decat de la astfel de indivizi, cu riscurile de rigoare. Pe net era viata grea atunci... Oricum, din cei 50 de euro sa zicem pe care i-as plati pe un album original poate si daca ajung 2 euro la artist, restul... interpusii. Asa ca... hmm.. discutabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde sunt adevaratii pirati (Joi, 31 iulie 2008, 4:25)

    Superpolitistul [anonim]

    Eu zic ca in primul rand trebuie atinsi cei care stau pe huburi dc++, care posteaza torenti. Daca ar fi bagati la puscarie vreo 500 de golani de pe dc++, plus inca vreo 100 de servari, anual, s-ar diminua rata pirateriei.
    Si inca ceva.
    Se scrie GB nu Gb. Cele 10 mii de cd/dvd reprezinta "munca" de copiere de pe torenti si dc++ in maxim un an. Daca sunt pusi in libertate, in cateva luni baietii sunt la loc, refacuti.
  • 0 (0 voturi)    
    Bah (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 22:03)

    Mihai [anonim]

    bah nesimtitilor , cum eu sunt producator de muzica idiotilor , ca sa scot un cd cu muzica original scot din buzunar si 10.000 de euro , bah tarane cand o sa ai un salariu de 1000 de euro , pai du-te la munca si numai sta cu fundul pe scaun , am participat si eu la astfel de actiuni si chiar unii s-au ales cu puscarie , in sua daca downlodezi cv imediat esti urmarit ce si cat iei vezi 21 septembrie , din partea primii vinovati sunt cei care dau internetul si nu fimele fantoma ci RDS , EVOLVA , CZONE , imi este si scarba de voi !!