Albumul noptii

Metallica - Death Magnetic: Ai lua lectii de rock de la tatal tau?

de Radu Moceanu     HotNews.ro
Miercuri, 17 septembrie 2008, 12:09 Life | Acasă

Death Magnetic
Foto: metallica.com
Metallica - Death Magnetic
[Warner; 2008]

O scena simpatica din filmul Lost in Translation este cand Charlotte (Scarlett Johansson) il intreaba pe Bob (Bill Murray): "You're probably just having a mid-life crisis. Did you buy a Porsche yet?". Conform Wikipediei, criza asta de mijloc al vietii apare atunci cand individul devine constient de trecerea timpului si de apropierea batranetii (si a mortii, inevitabil). Se manifesta prin regrete in legatura cu relatiile intime, cariera sau schimbarile fiziologice deosebit de amuzante.

Membrii Metallica au toti peste patruzeci de ani. Este normal sa se confrunte si ei cu aceasta problema. Au realizat ca se apropie de moarte ca un cui de un magnet (ha ha, ce gluma de doi bani). Pentru a pune diagnosticul definitiv trebuie sa revenim la articolul din Wikipedia. Indivizii care trec prin criza varstei a doua indeplinesc conditiile:
  • urmaresc un vis nedefinit - Waiting for the one / The day that never comes
  • regreta nerealizarea unor teluri - How can I be lost / In remembrance I relive
  • doresc sa se simta tineri - Clar, doar canta metal.
Pentru a-si lua gandul de la varsta deprimanta, se dedau la activitati precum:
  • abuzul de alcool - Hetfield, se stie.
  • achizitionarea unor obiecte scumpe,cum ar fi masini sport, haine, bijuterii - poza asta este celebra.
  • depresie - vezi Unforgiven III.
  • acorda mare atentie aspectului fizic - Si-au tuns pletele.
Cum suna albumul? Am sa fiu sincer. Este peste puterile mele sa il ascult cap-coada intr-o singura sesiune. Este atat de anost incat e nevoie sa bat campii vreo trei paragrafe (vezi mai sus), doar ca sa nu imi reproseze seful ca sunt lenes. Sa il numesc o dezamagire n-are sens, pentru ca numai un visator s-ar putea astepta la ceva bun de la Metallica. Degetele mele refuza sa mai scrie proza despre albumul asta, asa ca restul recenziei ia o forma schematica, usor de inteles, chiar si dupa o noapte de dat din cap.

5 motive sa asculti Metallica in 2008
  1. Ai 15 ani.
  2. Esti urat.
  3. Prietenii tai indeplinesc criteriile 1 si 2.
  4. Parintii nu te inteleg. Ai auzit ca sa fii emo e naspa, deci ai ales sa fii roacher.
  5. Au scos cateva albume ok acum doua decenii.
10 motive sa NU asculti Metallica in 2008
  1. E metal.
  2. Te afli in anul 2008.
  3. Nu in 1985.
  4. E thrash - ai mai auzit riff-urile astea pana acum.
  5. Versurile lui Hetfield sunt copiate de pe banca gotherilor din liceu.
  6. Ulrich nu canta la tobe, doar bate.
  7. Solourile lui Hammett sunt de fapt exercitii de incalzire.
  8. E trendy sa spui ca Trujillo (asta e bassistul, apropo) suna teapan (in sensul bun), dar de fapt nimeni nu aude bassul.
  9. Din cand in cand, le creste tensiunea si simt nevoia unei pauze asa ca opresc distorsul si baga riff-uri acustice reciclate din One.
  10. My Apocalypse. Nu accept nici un fel de scuze.
Exista doua momente acceptabile:
  1. Primele secunde din album. Chestia aia acustica care parca spune "DUM DUM DUM! Atentie, bai, something wicked this way comes!"
  2. Douazeci de secunde din All Nightmare Long (5.53-6.13) in care chitara lui Hammett face scurt-circuit, rezultand un solo destul de distractiv.
Intr-un fel, ii inteleg pe "baietii" de la Metallica. St. Anger a fost o greseala care nu putea ramane neindreptata, asa ca Death Magnetic are totusi un motiv sa existe. Felicitari, Metallica pentru o revenire la linia de plutire. Va multumim ca ati existat. Acum, va rog, cumparati-va fiecare cate un Porsche si faceti curse. Care moare primul o sa fie cel mai tare, un adevarat erou rock.

We gather here today
Say goodbye
'Cause you've reached the end of the line

* Nota: 5 *

Site oficial: http://www.metallica.com
MySpace: http://www.myspace.com/metallica
Shop: http://store.metallica.com/























4247 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    oh, dude (Miercuri, 17 septembrie 2008, 12:42)

    cristi [anonim]

    Esti cam rau cu ei, ca si cum ai folosi windows 20 de ani si treci la linux de 3 luni si il vezi pe gates pe strada si il scuipi in ochi, ca asta le faci si Metallistilor: ii scuipi in ochi.
    N-am ascultat st anger, dar din cat am auzit din asta, se apropie ca stil de ce aveau mai demult.
    Urat articol, chiar ca l-ai scris de nevoie, si este nescuzabil, poate daca ai sub 20 de ani, naah, lasa.
  • +4 (4 voturi)    
    cel mai de cacao articol ever (Miercuri, 17 septembrie 2008, 12:53)

    Orion [anonim]

    Amice esti penibil rau, zau asa! Aproape ca ma gandesc ca esti manelist...

    Ia de aici cateva motive ca sa cazi in genunchi si sa iti ceri singur scuze pentru lipsa acuta de logica si gust in materie de muzica...

    1. Pe forumul fanclubului Metallica albumul este votat in primele 3 ale trupei. Doar MOP si And Justice for ALL se ridica peste. Si acolo sunt oameni care asculta de zeci de ani Metallica si metal in general!

    2. Metallica au facut "sold out" la primele concerte de dupa lansare ca si la album, varianta coffin. Daca nu ma crezi te rog sa suni la Universal Music sa intrebi.

    3. Versurile din Unforgiven 3 sunt poate cele mai bune scrise vreodata de Hetfield. Faptul ca a trecut PESTE experientele nefericite din trecut se vede clar in albumul asta si in versurile de aici! Si DA, versurile sunt despre obsesii, depresii si lupte interioare. Daca ai avea un pic de logica si ceva mai mult bun-gust in materie de muzica ai intelege ca pur si simplu muzica asta nu merge cu "floricele pe campii" si nici cu alte versuri mult mai familiare tie, cum ar fi "of viata mea!"

    Asa cum am mai spus astea nu sunt numai parerile mele, ci ale multora care pur si simplu nu pot sa apese "pause" la cd-player de cand a aparut albumul!
    Sunt oameni cu o medie de varsta peste media biologica a creierului tau in cautare de manele prin Obor!
    In concluzie te invit sa iti spargi singur timpanele, sa iti zmulgi limba si sa iti dai degetele inainte sa incerci sa plimbi prin noroi o trupa care a facut si inca mai face istorie...

    PS: Si pt ca mai ai o problema si cu modul in care oamenii isi cheltuie banii ma intreb de ce ai renuntat la mijloacele de tramvai si la hainele de la Europa?!? Sunt mai bune alea de la Mall, nu e asa?!?
    • 0 (0 voturi)    
      e totusi vorba despre METALLICA (Luni, 3 noiembrie 2008, 14:00)

      Costa [anonim] i-a raspuns lui Orion

      Neata' rockerilor!!! Da intradevar St Anger, a fost o incercare ratata, iar Death Magnetic este oarecum o revenire pentru baieti, poate nu cea mai buna, dar sa nu uitam ca au scris istorie rock. Sa nu uitam creeping death, hearvester of sorrow, seek and destroy, nothing elese metter, one, sad but true... si multe altele. Da poate ca au facut o mare greseala incepand de la "Load" incercand sa fie "in pas cu moda", dar oameni buni e totusi vb despre "regii metalului" sa nu fim asa rai. Si in ultimul rand sa nu uitam ce a fost pe 23 iulie pe Cotroceni, si acum mai am frisoane cand ascult piesele ce le-au cantat atunci. Deci totusi cine e METALLICA? Si cine e metallica live...
  • +3 (3 voturi)    
    OMFG (Miercuri, 17 septembrie 2008, 13:06)

    Bogdan [anonim]

    Un articol mai penibil de atat nici ca se putea... totusi puteti incerca...

    BAFTA!
  • +5 (5 voturi)    
    this is so gay (Miercuri, 17 septembrie 2008, 13:09)

    vlad [anonim]

    Trebuia sa scrii chestia cu 'e metal si te afli in 2008 si nu in 1985' la inceputul articolului. Astfel as fi stiut sa nu-mi pierd restul de 5 minute citind porcaria asta. Dupa care inca 5 minute sa scriu comentariul asta.

    Sincer, mie imi place albumul. Am citit si destul de multe review-uri, majoritatea favorabile, cateva nefavorabile, dar toate destul de ok. Poti gasi linkuri pe Wikipedia, care vad ca a devenit mai nou sursa de inspiratie ///. Reviewul tau e de departe cel mai prost.

    PS. "My Apocalypse" e melodia care suna cel mai mult a Metallica de pe album.
  • +5 (5 voturi)    
    nu te baga (Miercuri, 17 septembrie 2008, 13:45)

    jack [anonim]

    Daca nu iti place metalu nu te baga sa comentezi aiurea. Auzi la tine, motiv sa nu asculti metallica "E metal." .. pai bine bai pruna, ce cauti sa asculti metallica daca nu vrei sa asculti metal??!! du-te inapoi la adi minune, britney spears si "rockul" alternativ si nu comenta despre ceva ce nu intelegi .. "Te afli in anul 2008. Nu in 1985." - ce vrei sa spui e ca toti ar trebui sa ascultam muzica care se asculta in 2008 "ca asa e la moda" , nu vezi oare cat de lipsit de personalitate esti ?! Ca sa nu mai spun ca muzica din zilele noastre e slab calitativ, comerciala si orice cantec popular acum se uita in maxim 2 ani. Uite cate trupe (chiar si de rock) din ultimii ani au aparut si disparut, dar trupe cu adevarat bune de 20, 30 de ani inca au succes enorm -> asta e calitatea adevarata. Astazi toti scot 1-2 albume bune, isi fac banii si pa pa, apar altii la moda si precedentii dispar, dar legendele precum metallica (si multe altele din 70'-80') vor ramane cunoscuti si peste 100 de ani. Iar cat despre comentariul tau cu pustii de 15 ani si urati, din fericire sunt destul de ratati cat sa nu asculte metallica, ei se cred rockeri ca asculta alternativ si punk (vai de ei..), cei care asculta formatii gen metallica au de obicei peste 20-25 de ani si au studii superioare (spre deosebire de manelistii cu 12 clase)...
    In concluzie, nu am nimic cu tine personal, dar altadata mai bine abtine-te de la a comenta despre lucruri care nu le intelegi..iar seful tau ar face bine sa-si dea seama ca ai scris in bataie de joc acest articol si ca locu tau la concerte din caracal cu florin salam
    • 0 (0 voturi)    
      si tu ai o problema (Joi, 18 septembrie 2008, 12:36)

      punk [anonim] i-a raspuns lui jack

      In mare parte sunt de acord cu tine dar de ce ii jignesti pe punkeri? Pt ca esti metalist?

      Comentariul tau nu valoreaza 2 bani cu toate explicatiile tale din moment ce exista fraza urmatoare in el: "Iar cat despre comentariul tau cu pustii de 15 ani si urati, din fericire sunt destul de ratati cat sa nu asculte metallica, ei se cred rockeri ca asculta alternativ si punk (vai de ei..)".
      • 0 (0 voturi)    
        pt "punk" (Miercuri, 24 septembrie 2008, 18:08)

        jack [anonim] i-a raspuns lui punk

        Nu am nimic cu punkerii care asculta punk, dar astazi vad pusti de 13-14 ani cu conversi si bratara de piele la mana si cred ca asta inseamna sa fii punker...Problema mea e cu tendintele actuale din muzica, dar metallica nu se incadreaza in ele si de aici supararea mea pe autorul articolului ... Punkul de azi nu are nici o legatura cu punkul 80-early 90's... cat despre alternativ, da, imi asum raspunderea ca nu consider alternativu ca fiind rock (poate doar o alternativa mai proasta pt rock)
    • 0 (0 voturi)    
      crezi? (Vineri, 6 martie 2009, 15:59)

      ioana [anonim] i-a raspuns lui jack

      nu prea cred ca toti pustii de 15 ani asculta numa alternativ si punk si mai crezi tu. eu am 15 ani si ascult metal. metal gen ac/dc, judas priest, iron maiden, metallica. in mare parte sunt de acord cu comentariul tau.

      si pentru moceanu.
      vreau sa iti raspund la intrebarea din titlu. da, as lua lectii de rock de la tata. chiar din 'cauza' lui ascult rock.
      cred ca ai fost facut in destule feluri de atatea zeci de comentarii, ca sa fi constient cat de 'bun' iti e articolul.
  • +2 (2 voturi)    
    Articol prea subiectiv (Miercuri, 17 septembrie 2008, 14:15)

    Alex [anonim]

    Un articol mai subiectiv decat acesta n-am mai citit de mult... un jurnalist ar trebui sa relateze ceva mai obiectiv, altfel ajungeti ca alte publicatii de duzina. Materialul asta ar fi mers PERFECT pe un blog foarte personal. :)
  • 0 (2 voturi)    
    esti muci (Miercuri, 17 septembrie 2008, 14:42)

    ekek [anonim]

    poate e departe de a fi un album reusit, ai dreptate cu greu de ascultat "intr o sesiune" si e cam monoton.

    Dar mai mult de randurile astea doua tu nu ar trebui sa mai scrii. Nu ar trebui sa ti se permita pareri personale pentru ca sunt proaste. Pentru oameni ca tine a fost inventat comunismul.

    Cam atat.
  • -3 (5 voturi)    
    hai calmati-va (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:17)

    Alina [anonim]

    Va lamentati aiurea...E chiar atat de greu de observat ca metallica nu mai are suflu? Da, sunt batrani, da, nu prea mai pot, s-a vazut si la concertul de la bucuresti, pentru cine a avut ochi sa vada. Nu mi se pare sanatos ca, daca iti place mult o trupa, sa fii neaparat si total orb la punctele ei slabe. Metallica e trupa mea de suflet, dar asta e, nothing lasts forever, nu mi se pare ca autorul articolului a fost foarte pe langa cand a scris asta. Si apropo, e o recenzie de album, normal ca e subiectiva, doar fiecare percepe muzica in mod diferit. Multumesc.
    • +2 (2 voturi)    
      @ hai calmati-va (Joi, 18 septembrie 2008, 8:43)

      orion [anonim] i-a raspuns lui Alina

      E o vorba pe care am mai auzit-o pe la oameni cand vorbesc de fotbal: "Tu cred ca ai vazut alt meci!". Cam asa e si cu tine! Cred ca ai vazut alt concert si ai ascultat alt album! Milioane de fani din lumea asta il considera unul dintre cele mai bune albume facute vreodata!!!
      Iar de concert ce sa mai spun! Ca a fost votat pe locul 2 din turneu dupa rock am ring pe forumul fanilor? Ca am vazut mai multe concerte Metallica si asta de aici a fost de departe cel mai bun? Poate ploaia i-a intarata, poate cei "24000 fans sound like 80.000" cum spunea cineva din stafful tehnic pe acelasi forum. Dracu stie, dar daca ai ceva ureche pt asemenea gen nu ai cum sa spui ca a fost un concert slab!

      cat despre articol nu mai am nimic de adaugat! Ce sa ii explici unui snob care imi spune prin articolul asta ca am ca ori ascult manele ori am 15 ani si cosuri pe fata?!? Eventual sa ii dau un sut in coaie si sa ii cer sa ma mai caute peste 20 de ani cand ajuns la varsta mea...
  • +3 (3 voturi)    
    Incompetent (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:27)

    Adrian [anonim]

    Domnule,
    Ca nu iti place Metallica inteleg. Dar atunci de ce scrii recenzii la acest gen de muzica? Punctul tau personal de vedere este egal cu zero si nu ne intereseaza. Vrem informatii din media nu opiniile tale frustrate.
    Asta in afara de faptul ca esti atat de pitecantrop incat prin acest articol jignesti gratuit pesoanele care asculta aceasta muzica.
    Nu ne faci un serviciu si te ascunzi in grota cu (cel mai probabil) manele tale cu tot?
    Da, suntem in 2008 si e de esenta timpului sa asculti ce vrei si sa ii lasi pe ceilalti sa faca la fel fara comentarii!
  • +2 (2 voturi)    
    death magnetic (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:39)

    lemn [anonim]

    ok, nu e cel mai bun album al lor, dar e de departe cel mai bun dupa 1990. cat despre cele 10 motive ale tale, sunt la fel de slabe precum st anger. nu am 15 ani, spre deosebire de tine am prietena, si totusi ascult metal. tu in schimb probabil ca asculti house cu subwooferul la maxim intr-o imitatie de porsche, in speranta ca te va baga si pe tine vreo reprezentanta as exului frumos in seama. vise placute :)
    • 0 (0 voturi)    
      Metallica - Death Magnetic: Ai lua lectii de rock (Marţi, 21 octombrie 2008, 1:16)

      de ce nu [anonim] i-a raspuns lui lemn

      ce pot sa spun, ascult metallica de la 13 ani si acum am 31 , ce spui dumneata dom-le este "balsfemie" , daca nu iti place pune-ti "doape" in organele ORL ,un bordei este pentru fiecare ,"crowl" "in "if ""you""dont:""like""it"
  • +3 (3 voturi)    
    si totusi... (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:41)

    critic [anonim]

    ...si totusi trebuie sa fii frustrat rau ca sa scrii un articol jalnic ca asta. Sunt curios cum ai fi scris daca formatia ta preferata ar scoate un album mai slab sau mai neobisnuit.
    Intr-adevar e scris ca sa nu-ti reproseze seful ca esti lenes...
  • +3 (3 voturi)    
    Delir (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:47)

    Vlad [anonim]

    Si articolul asta vine de la cineva care a scos cate albume? Ai cantat la cate instrumente? Sau macar ai facut ore de muzica in timpul scolii atat cat sa stii care-s notele muzicale?

    La politica si fotbal se pricepe oricine, nu? Vad ca mai nou si la muzica se pricepe lumea. Inteleg ca nu ai o parere deloc buna despre acest album, aceasta formatie sau acest gen de muzica. Dar "motivele" pentru care sa asculti sau sa NU asculti acest album sunt dincolo de penibilitate. Sa nu mai zic ca un astfel de articol il poate scrie si Ionut de la etaju' 3 si nicidecum nu arata ca fiind scris de cineva care lucreaza "in domeniu".

    Apropo, in 2008 ce se asculta? Industria muzicala din Romania care 80% e sub orice critica? Manele? Sau stii ceva formatii si nu stim noi? Nota articolului: 2. De ce? Pai pentru aranjarea in pagina. Hai noroc.
  • +2 (2 voturi)    
    faq (Miercuri, 17 septembrie 2008, 15:56)

    ov [anonim]

    cati artisti se pot lauda cu o cariera ca a lor.......
  • +2 (2 voturi)    
    Delir (2) (Miercuri, 17 septembrie 2008, 16:00)

    Vlad [anonim]

    P.S.: Inainte de a mai scrie un review al unui album (pentru ca momentan de asta e vorba), mai uita-te pe unu, doua site-uri de specialitate. Nu neaparat pentru a vedea si parerea altora sau a vedea acolo motivatie serioasa, dar macar pentru a-ti forma un vocabular potrivit pentru un "reprezentant al presei online". Bine am zis? E denumirea corecta?
  • +2 (2 voturi)    
    Esti un penibil (Miercuri, 17 septembrie 2008, 16:42)

    Alex [anonim]

    Desi ascult Metallica si in 2008 o sa afli cu stupoare ca nici unul dintre cele 5 motive enuntate de tine nu mi se potriveste. Vai? Nu. Albumul "Death Magnetic" nu este cel mai bun al lor, cred ca o sa gasesti parerea asta la multi ascultatori, dar de aici pana a jigni intreaga audienta a albumului din cauza propriei frustrari, imi pare rau, e cale de ani-lumina.

    Psihologia trupei Metallica e departe de a fi problema mea, sunt un simplu ascultator, nu sunt printre cei care se extaziaza la umiliri publice de genul Britney Spears. Din punctul asta de vedere, ideea ca membrii trupei Metallica trec prin criza varstei de mijloc e un subiect maxim de domeniul "Libertatea"/"Cancan".

    Pana la urma, de ce ma obosesc? Cine e Radu Moceanu? Unul dintre romanii nascuti mari critici, frati cu codru si manelele lui Adi Copilu.
  • +2 (2 voturi)    
    bun ! (Miercuri, 17 septembrie 2008, 17:15)

    cezar jipa [anonim]

    Eu n-am sa fiu atat de aspru cu ultima lor productie, in fond, viata nu se opreste in 1991.

    1.De slab ce-a fost, St.Anger a rupt topurile si mai ales vanzarile de discuri, cu alte cuvinte batraneii astia au facut bani cu el. Iar asta e semnul valorii, in lumea aia a lor.
    2. Motive explicabile public pentru a asculta metalica, in '85 sau '08 etc nu exista oricum. Sunt altele, care tin de tentatia fiecarui negrisor al lumii asteia la nesupunere civica.
    3. Motive sa nu asculti metallica ? Hai sa fim seriosi. Dupa logica asta, ar trebui sa ignoram creatiile anilor 70, deoarece John Lennon a declarat public ca idealurile acelor ani au esuat cu brio. Ce surprinzator,de altfel ! Sau muzica pre-clasica, pe motiv ca oricum omul contemporan nu-l poate intelege pe ala al secoplului al optuspelea (lucru adevarat, printre altele). Totusi, parca concertele lui Bach suna bine si acum, nu ?
    4.Nu impartasesc dezamagirile celor care credeau ca ...and justice for all va putea fi prelungit cumva pina la finele carierei sus-numitilor, penca nu sunt naiv de felul meu. Nici macar in ceea ce priveste o fosta iubire muzicala, si anume Metalica.
  • -3 (3 voturi)    
    multumesc (Miercuri, 17 septembrie 2008, 17:25)

    moceanu [utilizator]

    mersi pentru comentarii. acum mergeti si cautati definitia cuvantului "flamebait"

    toodles,
    moceanu
    • 0 (0 voturi)    
      mda.. (Miercuri, 31 decembrie 2008, 13:57)

      me [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      cu multa placere, acum du-te si tu si spanzura-te, de idiot pocit ce esti ;) cu mult drag, me!!
    • 0 (0 voturi)    
      cu drag (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:06)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      multumim, acum cauta si tu haladit :)) ca presupun ca stii ce e ala cocalar la cate insulte ai primit dupa ce ai insultat si tu o legenda :)) metalistii mei nu mai puneti la suflet toate rahaturile astea, pe cei de la metaliica ii doare fix in pix de aceste greseli ale naturii...Acestea fiind spuse ma retrag cu zambetul pe buze. va multumesc!
  • +2 (2 voturi)    
    Si cine a gresit? (Miercuri, 17 septembrie 2008, 17:47)

    Alex [anonim]

    Citez din Wikipedia atat de aproape tie: "The most popular motive is the desire for attention and for entertainment derived at the expense of others." => daca te-au facut un frustrat cei care ti-au citit articolul, aveau un car de dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    PF (Miercuri, 17 septembrie 2008, 17:52)

    Unu [anonim]

    cel mai prost articol ever
    esti cel mai mare ratat :)
    ti-o spun din inima:D
    nu apreciezi muzica, asa ca mai bine taci din gura!
  • -2 (2 voturi)    
    De ce n-au scheleti pe coperta? (Miercuri, 17 septembrie 2008, 18:11)

    Calin Nebunul [anonim]

    Ma bucur sa mai intilnesc pe cineva care n-a inghitit cliseul asta cu "Metallica se tin inca tari". Mie mi se pare c-au atins "middle life crisis" inca de la "Load". Imi amintesc un interviu cu Ulrich, in care baga textul ala penibil, "ne-am saturat sa fim suparati pe viata, vrem sa cintam despre lucruri reale". Ei, sa mori tu! Pai nu mai cinta, nene. E ca si cum Jerry Seinfeld ar zice "Ei bine, am devenit vedeta prin stand-up comedy, dar cum inca imi doresc sa fiu in atentia publicului iar de serial m-am plictisit, mi se pare firesc sa ma apuc de cintat." Metallica din ziua de azi e o eroare. M-am saturat sa tot aud cit de plini de energie sint pe scena si toate porcariile astea. N-aveti decit sa va duceti la meciuri sa vedeti majorete, daca vreti energie. "Mosuletii" astia de 40 de ani -- btw, Rob Halford e trecut de 50, Bruce Dickinson deasemeneac -- imi dau o senzatie de "lasa-neeee, lasa-neee...". Pentru perioada pre- anii nouazeci jos palaria.
  • 0 (0 voturi)    
    2 lei (Miercuri, 17 septembrie 2008, 18:54)

    Eu [anonim]

    2 lei
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule ziarist (Miercuri, 17 septembrie 2008, 21:00)

    alex [anonim]

    De ce se umplu atatea stadioane peste tot in lume unde concerteaza Metallica sau Iron Maiden (si e vorba de MILIOANE de bilete vandute anual) ?
    Si spectatorii sunt in marea majoritate tineri !
    Pentru ca asta e singurul argument care se aduce impotriva heavy metal-ului si a rockului bun in general este ca ar fi expirat, ca ar apartine altei generatii. Asta se potriveste pentru muzica promovata de casele de discuri si MTV, unde la cativa ani trebuie reinventat totul ca sa vinzi noi si noi nulitati doar pentru ca sunt la moda.
    Dumneata probabil crezi ca Rolling Stones ar trebui sa se duca undeva cuminti si sa moara, sa-i ascultam/vedem doar pe la emisiunile de la 2 noaptea de pe TVR Cultural.
    Poate ca acest album nu e nici pe departe cel mai reusit, dar sa afirmi ca e motiv sa NU asculti o piese ca " E metal" e o mare jignire adusa tuturor celor ce aprecieaza aceste gen.
    Hai sictir !
  • +2 (2 voturi)    
    Cine p... mea e Radu Moceanu sa-si dea cu parerea? (Miercuri, 17 septembrie 2008, 21:12)

    gogu52 [utilizator]

    2 intrebari am pt "distinsul" Radu Moceanu:

    1. Ai 15 ani?
    2. Esti urit?

    PS: n-am citit comentariile de mai sus cap-coada, dar se pare ca nimeni nu e de acord cu articolul. DE CE SE ACCEPTA GUNOAIE din astea pe sait?

    hotnews are o bila neagra de la mine
  • +3 (3 voturi)    
    Ce penibil... (Miercuri, 17 septembrie 2008, 23:02)

    Razvan [anonim]

    Imi cer scuze. Sint si eu un penibil de 33 de ani care are prostul gust sa asculte Metallica de vreo 18 ani, (pe vremea cind tu te jucai de-a Modern Talking si New Kids on The Block). Mda am ajuns in 2008. Iarta-ma ca imi place Death Magnetic si mi se pare o bine-venita revenire la stilul original Metallica. Iarta-ma ca traiesc in lumea ta de manelisti priceputi si la critica muzicala si la scris recenzii pe web. Astept cu interes viitorul tau articol laudativ fata de cine stie ce "print" sau "printesa" "arenbi"...
    Cit despre mid-life crisis, da, trec si eu impreuna cu Metallica prin asta. Eu o sa imi iau doua gagici. Ei or sa isi ia cate un Porsche si cite doua gagici. Tu treci prin ceva? Adica, ai vreo stare? Ceva care sa iti stimuleze intelectul, trairile, simturile? Cum ar veni, pentru cei ca tine: nu te enerveaza dusmanii, nu vrei sa crape nimeni ca ai tu bani mai multi, nu esti trist ca te-a lasat iubita da' mai ai tu fro' 2 milioane care moare dupe tine?

    Da, Metallica nu e Pink Floyd. Dar sint niste MARI. De fapt, sint atit de mari ca incat articolasul tau mancator de spanac e minuscul in comparatie cu ce au scris ei in istoria rock-ului. Si cu atit mai mic e comentariul meu.

    Hai sa traim.
    • 0 (0 voturi)    
      exceleeeent !..... (Joi, 18 septembrie 2008, 12:44)

      Cetentereseaza [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      ....."Metallica nu e Pink Floyd"............

      Toata popologhia de pe pagina asta nu face 2 bani !!!.... Numai ce-i CITAT mai sus .... SPUNE ADEVARUL .... care-ne-zbarleste-parul !!!....

      Vretzi ROCK ???...... Mergetzi, iubitzeilor, la muzica anilor '70 !!!.......

      dixit !
      • 0 (0 voturi)    
        Astept sa muriti (Vineri, 6 februarie 2009, 1:30)

        Yo [anonim] i-a raspuns lui Cetentereseaza

        Frate,ai fumat ceva; tu esti ala care umbla prin cluburi cu ochelari de soare de 10 cm diametru la ochi,sau esti ala orbit de iubire si surzit de guta . oricum parerea mea ii k tu nu ai ascultat rock pt k sar putea sa-ti placa.
        uite iti dau un pont gratis : NU CRITICA DACA NU STII.
  • 0 (0 voturi)    
    O recenzie proasta (Joi, 18 septembrie 2008, 7:58)

    Un fan [anonim]

    Sincer..imi pare rau ca am citit asa ceva pe hotnews...de acum imi voi cauta alt site de pe care sa ma informez de dimineata.
    Domnul care a scris articolul este un pubertin fara personalitate si ii doresc un caz grav de rabie sau macar sa il muste cainele comunitar pe care sigur il adaposteste in casa lui acoperita cu postere ale formatiilor : LA, AXXA, ETNO etc.
  • 0 (0 voturi)    
    cine e asta?! (Joi, 18 septembrie 2008, 9:50)

    silviu [anonim]

    Mdea...oi fi si tu vreu mare cunoscator in ale rock-ului...!
    Iti dau eu 1 singur argument: Concertul de anul asta de la noi, la care tu nici macar nu ai fost!
    Pune mana si asculta muzica bei....aburitu-le daca te crezi atata de critic!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Joi, 18 septembrie 2008, 10:31)

    mihnea [anonim]

    ... ce articol sinucigas :))
  • 0 (0 voturi)    
    Respect... sau lipsa sa (Joi, 18 septembrie 2008, 10:40)

    SiRCaM [utilizator]

    Daca Metallica sufera de middle life crisis, tu suferi de criza omului care vrea sa ajunga cunoscut prin niste articole foarte acide si jignitoare la adresa unor oameni care au facut pentru muzica internationala ce nu au facut toate "formatiile" tale de house si rave si ce mai asculti tu. Ai mai multe sanse sa te faci citit daca scrii un articol plin de rautate la adresa unei trupe consacrate decat despre niste anonimi sau sa scrii lucruri bune despre ei (pentru ca asta poate oricine).

    Ai vrut tu sa fii ala care sa ii omoare prin criticile tale si sa te stie lumea de Radu Duru, dar intr-un articol de presa frustrarile nu isi au loc. De altfel, presa trebuie sa fie obiectiva si doar in editoriale se accepta o subiectivitate asupra subiectului abordat, lucru care lipseste cu desavarsire in acest articol. Nu e insa vina ta, ci a celor care iti publica acest articole. Ei ar trebui trasi de urechi. Tu... esti pierdut.

    Ah, si ca sa vezi ca la mine titlul are legatura cu continutul, dai dovada crasa de lipsa de respect la adresa unei trupe legendare (chiar nu e cazul sa ne ascundem de cuvinte mari).

    PS: Ca sa folosim limbajul de internet, acest articol e doar un "flame", dar cred ca toti care il citesc nu sunt de acord cu tine si nu vrei primi decat comentarii de bash. Happy? :)
  • 0 (0 voturi)    
    bai esti chiar tampit (Joi, 18 septembrie 2008, 12:52)

    ronnie [anonim]

    acu nu au voie sa isi ia toale armani? tu daca ai avea bani ai umbla incaltat doar in dragasani? esti chiar tampit / poate tinea sacosa pt nevasta-sa ... si neascultand albumu iti dai cu parerea ... dar ce sa ii faci, vrei comenturi ca sa te bage lumea in seama
  • 0 (0 voturi)    
    presupun ca porti pantofi de lac... (Joi, 18 septembrie 2008, 12:57)

    Ionut [anonim]

    Mi-e usor sa deduc faptul ca porti pantofi de lac si camasa roz, probabil ai deja poza pe cocalari. com sau alte site-uri de profil. Nu stiu cum a fost permis un asemenea articol pe site ....
  • 0 (0 voturi)    
    /// (Joi, 18 septembrie 2008, 13:00)

    firstprize [anonim]

    nu cred ca trebuie sa ajungi la un moment de criza ca sa te intereseze aspectul propriu. daca ai scris asa ceva inseamna ca te imbraci ca un boschetar si tot asa e si comentariul tau: de boschetar. nu te obliga nimeni sa asculti ce nu-ti place. eu nu ascult manele, dar te 'lovesti' peste tot, in metrou, in tramvai si pe strada etc de tot felul de idioti care asculta manele cu sonorul la maxim care, ca si tine nu-si fac probleme ca polueaza si deranjeaza. ///
  • 0 (0 voturi)    
    metallica (Joi, 18 septembrie 2008, 13:02)

    k [anonim]

    io inteleg ca trebuie sa asterni ceva pe hartie(net). habar n-am cati ani ai dar clar muzica nu prea ai ascultat. nu sunt fan al trupei si nu e cel mai bun album al lor. apropos peste cateva zile o sa fie #1 in State cu vanzari de aproape 500000 de unitati(ceea ce nu s-a intamplat de mult). nu spun ca vanzarile sunt ceva care ar conta ca si nenea minune probabil ca vinde mult(probabil iti si place) dar nu e bine sa te lansezi in niste comentarii daca nu ai apucat sa asculti multa muzica. pacat ca HOT lasa primu' apucat sa scrie despre niste tipi care inseamna ceva mai mult decat primu' romanas care are scoala mioritica(hai sa mai dam in ceva ca sa ies si io in fata-chiar recunosc ca ati scos ceva vizualizari si comentarii pe "articolul"asta). HOT de-as fi ti-as spune mergi cu "doamne-doamne". urmareste fenomen muzical , incearca niste obiectivitate si dupa... daca poti reveni de la shaiba unde clar o sa poti discuta cu ai tai despre muzica m-as apuca de oierit ca de muzica e greu tare sa asculti iar anii aia de auzit nu prea ii ai.
  • -2 (2 voturi)    
    f.adevarat (Joi, 18 septembrie 2008, 13:12)

    hanimal [anonim]

    Are dreptate omu'... Felicitari pt curaj!
  • 0 (0 voturi)    
    78 din 100 (Joi, 18 septembrie 2008, 13:18)

    royksopp [anonim]

    cei care se pricep la metal si vor sa si citeasca cele 21 de cronici dedicate albumului in marile reviste de muzica ale lumii, sa intre pe http://www.metacritic.com/music/artists/metallica/deathmagnetic?q=metallica unde Death Magnetic a obtinut 78 de puncte din 100.
  • -2 (2 voturi)    
    stop bitching, dudes (Joi, 18 septembrie 2008, 13:22)

    baby [anonim]

    Desi bestial articolul, totusi autorul mi s-a parut nejustificat de dur cand zicea ca asculti Metallica numai daca ai 15 ani.
    Dar citind comentariile de mai sus, imi dau seama ca avea dreptate. Omul si-a spus parerea, iar voi il injurati si-l jigniti, reactionand cu maturitatea emotionala de la nivelul clasei a doua ajutatoare. Pai e frumos?
    Este absurd sa-l faceti manelist doar pt ca nu i-a placut albumul asta. Pana si Metallica pot scoate un album mai putin inspirat; e uimitor doar ca trebuie sa fii adult ca sa-ti dai seama de asta.
    • 0 (0 voturi)    
      nu privesti partea plina a paharului... (Marţi, 23 septembrie 2008, 12:14)

      drushk [anonim] i-a raspuns lui baby

      In primul rand presa ar trebui sa fie impartiala, nu dau 2 bani pe parerea de frustrat a autorului...
      daca vroiam sa citesc blog-uri nu mai intram pe stiri.ro...
      Daca lovesti in Metallica e ca si cum ai compara Pheonixul romanesc cu Animal-x.
      Trupele care rezista vremurilor, sunt ca vinul.. cu cat sunt mai batrane cu atat sunt mai bune...
      Ce daca trec prin criza varstei a 2-a? La toti or sa ne vina randul... NU PRIVI DIN PRISMA ASPECTULUI FIZIC... PASIUNEA, MELODIILE LASATE IN URMA, SI SPIRITUL METALLICA NU POATE FI SCHIMBAT!!
      Cand te referi la copii de 15 ani, lovesti toate generatiile incepand cu clasa a 4-a pana la 80 de ani!!! Toti stiu macar o melodie a lor...
      Toti cei care nu suntem imbecilizati de liderii incontestabili ai muzicii proaste gen: Salamel, Adriano celentano, Guitza, si altii...
      ...noi suntem cu zeii bai gorila redusa si analfabeta. Tu poti sa fii cu restul plevei...
  • -2 (2 voturi)    
    Parca ar fi ideile mele :) (Joi, 18 septembrie 2008, 13:24)

    Andreea Ionescu [anonim]

    Caracterizare PERFECTA! Aproape ca pot spune ca mi-ai furat toate ideile despre pseudo-albumul asta si le-ai scris aici.

    PS: Radu, id-ul meu de messenger este acelasi cu cel din mail. Mi-ar placea sa vb cu cineva ca tine pe teme de genul asta. Bafta!
  • +1 (1 vot)    
    radu moceanu, fa-ne un bine! (Joi, 18 septembrie 2008, 13:34)

    adinesta13 [anonim]

    de acord, metallica nu mai e si nu va mai fi niciodata ceea ce a fost.
    totusi, de aici si pana la articolul tau deosebit de slab (ai 15 ani, esti urat, bla bla = argumente de manelist) e cale lunga.
    revenind la subiectul postului, fa-ne tuturor un bine: lasa-te de scris reviewuri la chestii care te depasesc (orice nu e gutza). Ba mai mult: formateaza-ti calculatorul, anuleaza-ti abonamentul la net si... fuck off and die!
  • 0 (0 voturi)    
    esti varza (Joi, 18 septembrie 2008, 14:28)

    fane scanteie [anonim]

    cred ca esti foarte dezamagit de faptul ca nu ai prins bilet la metallica si ai vrut sa te razbuni pe tine ca esti un incompetent...baietii astia se aud si se vor auzi la fel de bine pana cand o sa crape.dar daca urechile tale tolomace nu sunt pregatite...pune un cd cu madona sau un 3se ceva.
    p.s. cine naiba te-a pus sa asc in primu rand?ai fii putut sa rogi pe cineva care intr-adevar are ceva de spus
  • +1 (1 vot)    
    EU NU. VOI? (Joi, 18 septembrie 2008, 14:50)

    Cristi [anonim]

    eu nu voi mai citi niciun articol scris de radu moceanu.
  • -2 (2 voturi)    
    metallica sucks (Joi, 18 septembrie 2008, 15:47)

    fane metalistu [anonim]

    Bai baieti, metallica o suge de prin 90, doar inclutii mai asculta asa ceva. adica metalistii aia carora le e greu sa-si mai dea jos de pe dc si alta muzica si asculta metalica de pe casetele lor rapciugoase. mai e o explicatie pentru volumul asta de ura revarsat aici: stiti cite gagici au fost bulanite pe the unforgiven? multe tata, si asta nu se uita. il injuri pe lars ulrich, o injuri de fapt pe grasa cu care te-ai insurat in 92. baieti, stiti care diferenta intre un manelist si un metalist? una de nuanta....faptul ca guta nu baga distorsuri, ca balade are cacalau. iar death magnetic e ca un diuretic, te taie de la primele acorduri.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar pe Chuck Norris l-a intrebat cineva? (Joi, 18 septembrie 2008, 15:50)

    calin [anonim]

    Ca doar se stie, e cel mai bun comentator de muzici grele, aproape la fel de bun ca Moceanu. Radu Moceanu!
  • 0 (0 voturi)    
    esti total aberant (Joi, 18 septembrie 2008, 18:04)

    eu cu patentu in gura la tine [anonim]

    NU ai nici cea mai mica idee despre muzica. Mai bine te uiti pe party tv faci de acolo articole. Sa vezi ce o sa simti viata. la gara!!!
  • -1 (1 vot)    
    metallica suck's (Joi, 18 septembrie 2008, 19:54)

    whhatever [anonim]

    ba fratilor, de acord, articolu ii prea subiectiv si destul de prost scris. da daca esti fan rock si vii si spui k uni nu pot sa opreasca muzica, cand aud albumu asta atunci esti mai naspa decat orice manelist. ii patetic albumu. ascultati rock mai nu rahaturi comerciale ca st anger si rahatu asta de amu. pink floyd, deep purple, ac-dc, led zeppelin si mai nou amy mcdonald, coldplay si is atatea alte trupe care fac muzica nu lab...... metallica de acum suck's.
    • +1 (1 vot)    
      uite-te la tine (Joi, 18 septembrie 2008, 22:49)

      abc [anonim] i-a raspuns lui whhatever

      Uite-te la tine. Ia o gura de aer si citeste din nou ce ai scris. Pai vorbesti de Metallica ca sunt comerciali (adica au vandut foarte multe albume...pentru ca prin prisma asta afirmi tu ca sunt comerciali), pai si ac/dc cum sunt? Pink Floyd cum sunt? Led Zeppelin cum sunt ma? Pink Floyd sunt niste necunoscuti si niste falimentati (n-au vandut nimic saracii) ... Coldplay e "rock mai nu rahaturi comerciale" ? Se vede dupa cum ai scris commentu asta ca esti tipul taranului cu calculator. Sunt multi ca tine... faceti-va un club si impuscati-va intre voi. Succes.
  • 0 (0 voturi)    
    interesantă şi foarte bine scrisă cronica, deşi... (Joi, 18 septembrie 2008, 19:59)

    radugo [anonim]

    ...deşi nu ştiu dacă ai dreptate cu Metallica, am ascultat doar My Apocalypse, de care nu sunt nici eu mulţumit, dar nu mă pronunţ.
    interesantă şi chestia cu vârsta de mijloc, eu cunosc mai din interior fenomenul. totuşi, să ştii că nu e obligatoriu să te tâmpeşti din pricina acestei crize, chiar dacă eşti plin de gânduri negre. sub impulsul ei, Nerval a scris celebrul poem El Desdichado (capodopera sa), iar Nietzsche, cam toate cărţile lui mai importante... sunt exemplele ce-mi vin în cap acum, bănuiesc că nu sunt singurele posibile.
  • +1 (1 vot)    
    WTF ARE U???? (Joi, 18 septembrie 2008, 20:50)

    bugsy [anonim]

    "Believe it or not, Metallica is very far from dead." - Associated Press;

    "No longer: Death Magnetic is the musical equivalent of Russia's invasion of Georgia — a sudden act of aggression from a sleeping giant." - Rolling Stone;

    "‘Death Magnetic’ is invigorating, dynamic and truly exciting." - New Musical Express

    "this is the strongest material the band have written in 20 years: they are finally acknowledging their legacy as thrash-metal pioneers," - THE GUARDIAN
    ..... So, who the fuck is Radu Moceanu??!!!??

    Pentru toti care au raspuns la acest articol infect: YOU ARE BEAUTIFUL MY FRIENDS!!! (Hetfield to crowd in bucharest gig , july 2008)
  • +1 (1 vot)    
    ?!?!?!?!? (Vineri, 19 septembrie 2008, 11:22)

    Ciprian [anonim]

    What the fuck?!?!...am crezut ca visez....cine-i cretinu' asta?!...sau e asa, la misto, face pe antroplogu', ne observa reactiile...in fine, daca nu e la misto...ce sa zic.."bravo hotnews!"
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei care vor să citească numai de bine... (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 0:28)

    radugo [anonim]

    ...despre noul album Metallica: mergeţi pe rekino.ro, e acolo o cronică intitulată foarte original "Complex şi complet" şi care conţine exprimări la fel de originale gen "pian beethovenian" şi "paranoia care a cuprins întreaga lume".
    Moceanu a scris cu stil o cronică foarte bună şi nu înţeleg de ce-l înjuraţi atât. am ascultat şi eu piesele şi nu mi se par strălucite. cel puţin în privinţa lui Ulrich, bună remarca: bate în loc să cânte. dacă nu ştiţi diferenţa, ascultaţi percuţie adevărată la Bill Bruford (ex-King Crimson) sau Robert Wyatt (ex-Soft Machine).
    • 0 (0 voturi)    
      pentru cei care assculta, dar nu inteleg nimic (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 7:52)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui radugo

      @radugo: tu scrii la mishto sau asa esti tu de fapt? cronica de pe rekino.ro este , in primul rand o recenzie adevarata, profesionista si competenta, cum ma asteptam sa citesc si pe hotnews. se vede ca e facuta de cinvea care a ascultat cap coada albumul, de cineva care stie istoria metallica si a heavy metal/ului.
      nu exista termen de comparatie cu infectia lui moceanu.

      cat priveste partea cu Ulrich care "bate in loc sa ccante" ma face sa cred ca tu si moceanu ati aascultat impreuna albumul DEATH MAGNETIC ssi....degeaba!
    • 0 (0 voturi)    
      tu ai citit review-ul ala inainte sa scrii aici?!? (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 16:59)

      Orion [anonim] i-a raspuns lui radugo

      Esti cel putin la fel de prost mobilat la mansarda ca si Radu Moceanu!

      Va invit pe amandoi sa cititi ce scrie pe rekino.ro! Apoi o ruleta ruseasca nu strica in ceea ce va priveste!
      • 0 (0 voturi)    
        ruleta rusească, aţi ascultat împreună etc. (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 17:38)

        radugo [anonim] i-a raspuns lui Orion

        văd că aveţi fantezii cu mine şi Moceanu. să ştiţi că nu-l cunosc, nu fiţi geloşi.
        poate e un album ok, poate omu se înşeală, poate nu am dreptate nici eu şi Bruford tre să ia lecţii de la Ulrich, da în loc să mă invitaţi să-mi fac harakiri, puteaţi să-mi mulţumiţi barem pentru cronica de pe rekino.
        am dreptul să-mi spun opinia şi am dreptul să nu jignesc Metallica spunând că albumul ăsta e tot ce s-a auzit mai bun în muzica rock de la Adam şi Eva încoace. nu e o trupă oarecare, oameni buni, e ditai Metallica, nu? asta e tot ce pot?
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 8:48)

    alex [anonim]

    amice...esti ratat rau in cazul in care chiar asta crezi.Si ce daca esti in 2008?Sa ascultam manele...aporoape ca ma gandesc la tine ca la un platinat
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Metallica - Death Magnetic (Sâmbătă, 20 septembrie 2008, 19:31)

    sandbox [anonim]

    Mi-a placut paralela cu mid-life crisis. Hehehe. Insa motivele pentru care sa (nu) asculti Metallica in 2008 arata a mass pe care il primesc pe messenger si nu au ce cauta intr-o cronica.
  • 0 (0 voturi)    
    CE TSUNAMI DE PROSTIE!!! (Duminică, 21 septembrie 2008, 1:13)

    GentleGiant [anonim]

    Citi papagali care iau de bune ce zic "criticii" si corporatiile vad aici! Vai de capul costru - n-ati sti nici sa treceti strada daca n-ati avea opiniile altora si daca nu v-ar da curaj alte milioane de basbuzuci care merg la concertele Metallica (o trupa bestiala pina-n '90, altfel).
    Albumul nou e de mega-cacao. Moceanu are dreptate - argumentele 5, 6, 7, 8 chiar tin - dar nu v-am auzit pe nici unul cu argumente aplicate, numai atacuri la persoana - sinteti penali si orbeti. N-aveti nici un soi de perspectiva muzicala, ati ascultat 3 lulele si va dati mujahedinii metalului pe internet. Suckers!
    Radugo v-a zis de un anume Bruford, l-ati injurat si pe el fara sa stiti despre ce-i vorba si fara sa intrebati. Puneti mina si ascultati si dati-va cu parerea dupa aia. URUKHAILOR!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai vazut ce pene ai pe spate? (Duminică, 21 septembrie 2008, 8:30)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui GentleGiant

      @GG: cand spui "Moceanu are dreptate - argumentele 5,6,7 8 chiar tin -" esti si tu tot un papagal", pentru ca iei drept bune ce zic criticii. Doar ca Moceanu nu e critic.
      Asa ca esti un papagal prost!
    • 0 (0 voturi)    
      vezi ca poate mai au baietii un loc la masa... (Luni, 22 septembrie 2008, 9:22)

      orion [anonim] i-a raspuns lui GentleGiant

      A spus cineva ceva de Bruford?!? A spus cineva ceva de alte trupe sau alti muzicieni aici?!?

      Am spus numai ca iti trebuie o lipsa acuta de substanta activa la nivel superior ca sa spui ca Lars nu canta, ca albumul e slab etc. Albumul asta a spart toate topurile si abia a aparut de cateva zile! Si ca sa nu deschizi gura ca ar fi comercial te invit sa citesti cronicile alora care fac asta de zeci de ani si nu a unui manelist care nu are puterea sa asculte albumul cap-coada (sincer eu cred ca a ascultat numai cele 3 piese lansate in avans + inceputul de la Life)

      Iti spun si tie ce am spus si in primul comment! Albumul asta este votat de forumul fanclubului din USA ca fiind pe locul 3 in discografia trupei, dupa MOP si Justice, iar oamenii aia de acolo nu au nici 15 ani si nici nu asculta Metallica de ieri!

      Am aproape 20 de ani de Metallica in spate cu multe concerte si shtate vechi pe fanclub si sunt de parerea (generala de altfel la oameni cu vechime) ca este un album ffff bun!

      In concluzie te invit sa iei loc la masa de ruleta ruseasca impreuna cu cei doi si sa faceti un menage a trois, daca atat de duce mansarda ca sa compari Crimson si Soft M. cu Metallica!
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 22 septembrie 2008, 13:12)

        GentleGiant [anonim] i-a raspuns lui orion

        1. Comparatia dintre Metallica si ceilalti e ideea ta, nu mi-o atribui mie. Oricum n-ar avea ce cauta un Bruford in Metallica, dar Lars, fiind un baterist f. mare, e limitat fatal de genul in care e implicat, iar pe albumul asta si de lipsa de inspiratie a pieselor. Altminteri e o mitraliera formidabila, desi si aici sint oameni mai buni ca el (asculta Spiral Architect, din ce-mi vine acum in minte).
        2. Dupa mine, Death Magnetic e nu pe 3, ci mult mai in spate. Ride the Lightning si Kill'em All sint PESTE la tot: verva (nu zgomot de-a'n boulea), inspiratie, complexitate. Poate si Black Album.
        3. Apropo de substanta activa blabla. Ma intreb cita ai tu daca te inchini (am zis o data si n-ai percutat) la ce zic critici de 39 de ani si fani de 475 de ani. Daca ai avea nitel discernamint si un orizont ceva mai larg in muzica pe care o asculti (si nu s-o bifezi la modul been there, done that), s-ar putea sa-ti rasara, in timp, si 1-2 idei originale, ALE TALE. Si nu te-ai mai inchina la idoli, fie ca-s ei formatii, critici, fancluburi, vinzari, PR etc. Eu il admir imens pe Miles Davis, dar n-am putut sa nu vad ca in ultimii lui ani numai prin balarii a stat. Am zis "asta e!" si basta.
        Da' poate preferi sa fii un yesmen obedient dar foarte vocal, si nu iti discut optiunea.
        4. N-am auzit la unul singur o parere la obiect, ci numai atacuri ad personam si argumentul autoritatii. Despre album n-ati bagat nici unul decit asertiuni, adica niste afirmatii lipsite de suport. Sau cu un suport aiuristic si beat de cuvinte, cum face derutatul acela de la Rekino.
        5. Metallica a fost o trupa fenomenala (83-89), dar, cu tristete o spun, A FOST. Nu-i o rusine ca nu mai au idei, ca aproape se auto-recicleaza in stil AC/DC pe unele piese - au mai patit-o si altii, mai mari. Revivalul la care speram si eu e doar un praf in ochi. Sorry.
        6. Vorbesti cam mult de mansarda, substanta activa lipsa etc. la altii. N-o fi constiinta vinovata ca ceva e in neregula acasa la tine?
  • 0 (0 voturi)    
    eros şi thanatos (Luni, 22 septembrie 2008, 14:58)

    radugo [anonim]

    menage a trois, ruleta rusească şi fantasmele continuă... o să iasă o orgie în toată regula.
    în altă ordine de idei, plâng şi mă căiesc şi mă dau cu capul de toţi pereţii: ce blasfemie şi ce tâmpenie. cum am putut să pronunţ numele lui Bruford în sanctuarul Death Magnetic? vai, ce mansardă minimalistă am!
    iar tu, GentleGiant, ia de la mine exemplul cuvenit. destul că însuşi numele tău aduce a trupă obosită de manelişti şi de afoni. nu-ţi tremură degetele înainte să scrii aşa nişte blestemăţii? ţi-a zis "forumul fanclubului din USA" ca e pe locul 3 in discografia trupei, ce stai la discuţii? îndrăzneşti să spui altceva decât Orion cel cu 20 de ani Metallica în spate? cine eşti tu să pui la îndoială adevărurile imuabile?
    uite mă duc să-mi cumpăr nişte mobilă să-mi pun la mansardă. bătea vântul prin ea şi nu ştiam de ce mi-e atât de frig. mulţumesc, nene Orioane, că m-ai luminat.
  • 0 (0 voturi)    
    A fi sau a nu fi jurnalistu lu' peste? (Luni, 22 septembrie 2008, 16:52)

    Chilitu Gyorgke [anonim]

    Draga domnule jurnalist,

    ori esti un incepator care incearca sa isi castiga painea scuipand pe altii in fata, discreditand astfel munca,(o munca care o fac de 20 de an si se pricep foarte bine-ceva ce tu domnule jurnalist nu vei putea sa faci veci, decat daca te angajezi la OTV in locul lui Luis Lazarus, si faci anchte cu babe si gaini) ori ai fost chiar tu un EMO in liceu si radeau toti roacheri, depechistii, rapperi nefiind in stare sa te integrezi printre ei. Asa ca domnul meu, care te crezi tu mare si tare si de dai mare critic muzical, ciocu' mic.
    Mai bine fa tu o cronica de albume la SALAM sau lu' Copchilu Minune'. Ei ce zici? Cred ca ti-ar placea nu?
    Injura-i pe aia si vezi cum te asteapta seara cand te intorci tu de la servici cu o sabie!Nu, dar tu prietene te iei de lumea buna! Ca doar tu esi MARELE JURNALIST a lu' PESTE!
    Prietene, iti doresc succes in cariera.

    P.S Mai bine scrie rubrica cu matrimoniale sau decese!
    • 0 (0 voturi)    
      JEnibi!!! (Marţi, 23 septembrie 2008, 11:39)

      pppp [anonim] i-a raspuns lui Chilitu Gyorgke

      Draga domnul "jurnalist" ...:)))

      toti cei care nu pot picta, sunt critici de arta...aici inclin sa cred ca are legatura cu marimea....barcii in care te scalzi!

      SHUT THE ...UP!!!
      • 0 (0 voturi)    
        k (Miercuri, 24 septembrie 2008, 17:04)

        mu [anonim] i-a raspuns lui pppp

        domnule ...jurnalist

        iti doresc ca copii tai sa asculte numai metallica, tare ...tot timpul!!! - pana la 18 ani :)))
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Marţi, 23 septembrie 2008, 17:32)

    ASMODEUS [anonim]

    o da...urati?....dak noi suntem urati,atunci voi cocalarii sunteti pociti de-a binelea..sunteti praf!!!va doresc sa va calce un tanc ;) xxx
  • 0 (0 voturi)    
    evident..penibil articol (Joi, 25 septembrie 2008, 4:05)

    juventin [anonim]

    sincer ma amuza felul in care scrii...ceea ce denota ca ai totusi ceva in cap,in afara de tarate (ha,ha ce gluma de doi bani -am citat din "clasici" )
    nu te voi intelege de ce ai ales sa scrii despre genul asta de muzica...da-mi voie sa cred ca nici nu ai catadicsit sa-ti misti fundul pana pe Cotroceni sa-i vezi pe "mosuletii astia" live...
    uite eu impreuna cu inca 20 de prieteni (toti urati,cu probleme in familie,evident cu parintii, si care nu puteam sa fim emo si suntem roacheri...doar ca peste 15 ani :( of...) dupa ce i-am vazut aici ne-am urcat in masinile noastre second hand (dacii ca..de...sau poate ca nu ;) ) si am mers fugutza pana la Sofia.
    Ei bine am ramas cu totii surprinsii ca si Bulgarii aveau aceisi parere despre Metallica ca si romanii...Metallica este si va ramane cea mai mare formatie Heavy Metal a tuturor timpurilor!!!
    esti jurnalist ce drq!! intreaba si tu in stanga si in dreapta despre ei si o sa aflii chestii destul de neasptetate pentru tine.
    de exeplu Death Magnetic este albumul nr 1 al momentului ceea ce inseamna ca suntem in 2008 si,surpriza e "trendy" sa asculti metallica!!! wooow...ce chestie.
    2. Metallica oriunde merge vinde toate biletele la concert in maxim 3 zile. recordul cred ce e detinut de norvegia cu 15 minute ;)
    3. Lars are porche din 90 :-" (am simtit nevoia sa contribui la argumentele tale..:-" chiar daca nu;s de-acord cu ele..)

    oricum scopul tau a fost realizat, dai in metallica ai multe comenturi..pentru ca banuiesc ca asta a fost singurul motiv pentru care ai scris un articol atat de jalnic... si sper ca stii si tu ce este cu adevarat Metallica si-n plus ca daca James se bese intr-un microfon tot ar face ceva mai important decat ceea ce tu faci cu viata ta...

    te rooog! nu mai fi penibil, ca ai potential ;)
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Joi, 25 septembrie 2008, 18:56)

      GentleGiant [anonim] i-a raspuns lui juventin

      Numai dupa aluzia aia cu Dacia mi-am dat seama ca nu esti Mircea Geoana, ca lui, din motive de status si de memorie, nu i-ar fi dat prin cap mistoul. In rest, te cam califici...
    • 0 (0 voturi)    
      beeton (Vineri, 26 septembrie 2008, 0:19)

      silver [anonim] i-a raspuns lui juventin

      total d-acord cu tine, as mai adauga faptul ca Metallica este cea mai de succes formatie a momentului, un studiu facut de nu stiu ce firma arata ca oriunde ar merge Metallica in acest moment, in orice tara, ar viinde cele mai multe bilete pentru un eventual concert. ;)
      @ gentleGiant
      vai ce inteligent esti tu...cred ca nu-ti incapi in piele de cat de inzestrat esti...
  • 0 (0 voturi)    
    Death Magnetic (Marţi, 30 septembrie 2008, 18:17)

    Siliconsoul [anonim]

    Prietene, nu mai bine te intorci tu la sORINEL pustiu? E probabil cel mai bun album Metallica de la The Black Album incoace
  • 0 (0 voturi)    
    Excelent articol (Vineri, 3 octombrie 2008, 0:25)

    Cosmin Rogojanu [anonim]

    Am avut rabdare sa citesc aceasta recenzie pana la capat... excelenta critica! Eu sunt un fan metal, imi place muzica rock a anilor 80 (metal, metal gothic, thrash, etc). Cand cineva iti spune: nu mi-a placut albumul pt ca este prea retro, prea metal, my apocalipse e super naspa, deja te gandesti: trebuie sa fie super tare albumul! Cateodata merita sa pui manelisti (vorba cuiva de aici) sa faca recenzii de albume rock.
  • 0 (0 voturi)    
    despre dobitoci, cu drag (Vineri, 3 octombrie 2008, 12:10)

    Íoana [anonim]

    Maaaare dobitoc mai esti... Metallica rules, sunt pur si simplu geniali! Mi-e mult prea lene sa incerc sa-ti argumentez, nu meriti atat efort. In loc sa te fi facut de cacao cu asa recenzie, mai bine te abtineai, sincer! Limiteaza-te la casetele cu manele de pe tarabele din Obor. Rock! (adica fara numaaaar, sa intelegi si tu)
  • 0 (0 voturi)    
    ehh (Joi, 9 octombrie 2008, 0:23)

    thor [anonim]

    Lasati-l mai pe Radu Mucea Nu din Bacau sa se desfasoare. Atata poate, ce sa-i faci.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Vineri, 10 octombrie 2008, 3:04)

    Alex [anonim]

    penibil articol...ce reiese din acest articol e k esti in 2008 nu in '85 si nu mai e la moda metallica:)))..mai reiese si k esti ignorant,snob,si fara personalitate...dk nu'ti place metallica nu asculta,insa nu cred k esti in masura sa razi d ei...
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Marţi, 21 octombrie 2008, 19:57)

    bogdanjovi [anonim]

    amintiti-mi sa nu mai citesc articole de acest geniu al criticii muzicale. si unul e deja prea mult. si nu sunt exact fan metallica :-)
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Miercuri, 22 octombrie 2008, 21:05)

    metahead [anonim]

    In primul rand articolul este de toata jena,daca nu iti place metalul nu trebuie sa-l aberezi tu fara rost si intr-un mod negativ despre ce nu conosti iar in al doilea rand gusturile nu se discuta(dupa cum spunea un bun profesor de-al meu),iar in al treilea rand am 16 ani si nu indeplinesc niciun motiv din cele pe care le-ai mentionat mai sus,iar in legatura cu faptul ca "ne aflam in 2008 si nu in 85'" muzica de calitate mai rar se gaseste in 2008 precum era in 85'.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Vineri, 24 octombrie 2008, 11:40)

    Manta Mircea [anonim]

    Aseara am ascultat si eu albumul , mi-am facut o parere si am vrut sa caut si altele, eram curios ce se spune despre el. Si iata peste ce dau. Un nimeni care debiteaza aberatii pe un site despre care aveam o impresie buna. Problema mea nu e ca nu ti-a placut, ca nu suntem la Cantarea Romaniei, nu trebuie sa placa tuturor. Dar sa spui ca nu trebuie sa mai asculti Metallica pentru ca suntem in 2008 si canta "metal" , asta te face automat cocalar. :)) Intr-adevar in 2008 in Romania daca ne uitam la ce preferinte muzicale predomina cred ca ar prinde bine un gen muzical hibrid: electromanelele. Auditie placuta!:))
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Luni, 29 decembrie 2008, 22:22)

      me [anonim] i-a raspuns lui Manta Mircea

      super tare comentariul, mai bine de atat nici ca se putea ;)
  • 0 (0 voturi)    
    logica..... (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:29)

    james [anonim]

    Daca asa pui problema ...inseamna ca peste 15-20 de ani femeia ta se va arde cu juniori de 18 ani, ca tu vei fi un expirat....Oricum sunt convins ca iti place Guta , minune si florin salam....esti penibil. AAA...era sa uit . Pai la bani lor ce vrei sa isi cumpere lucruri din bazar ???
  • 0 (0 voturi)    
    Articol copiat de pe fitzuica! (Duminică, 26 octombrie 2008, 22:56)

    black [anonim]

    Cum naiba ajung manelarii sa scrie despre METALLICA??? wA bajetu' u nu ai treaba p taraf ?s-au terminat ,,hit-urile'' de acolo si din lipsa de ocupatie ai scris un ,,articol'' despre o legenda a MUZICII.... daca iti spune ceva cuvantul muzica ..desi sunt sceptica:-j...nu prea cred ....si acum 5 motive sa iti te intorci la manelele tale:
    1.indiferent de realitate in mintea ta va fi mereu noapte;
    2. manelarii nu pot face un ,,supermegahit'' al verii plagiind metallica...ca nu vorbeste despre bani frate!!..si nici despre haur si fumeii ...deci nu e valabili melodiili
    3.manelarul cunoaste o singura limba straina:lb.romana...nu ar intelege versurile trupei
    4. trebuie sa ai scoala de presupusuri si greatza(ceea c ai urmat u ba autorule de articol)ca sa iti dai cu parerea despre muzica
    5.in capul tau gol suna mai bine ...copchilu d tinichea si hadrian piticu cu spume ...decat Enter Sandman sau Nothing Else Matters ori Whiskey in the Jar sau oricare alta melodie ...si nu neaparata d la Metallica
    P.S iti poti da foc ...cu tot cu talentul tau jurnalistic =))...nimeni nu o sa duca lipsa unor ,,articole'' d duzina Invisible kid/Locked away in his brain
  • 0 (0 voturi)    
    (Luni, 27 octombrie 2008, 22:55)

    badea [anonim]

    ba traite-ar familia pur si simplu faptul k e metall il inseamna k nu trebuie ascultat si faptul k ei erai la apogeu foarte demult acu nu trebuie sa ii mai ascult... da nu stiu cum de nu esti emo frate. Ca asta e la moda acu
  • 0 (0 voturi)    
    the monster lives (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:47)

    claudiu [anonim]

    eu am 31 de ani si am invatat engleza datorita celor de la metallica,as vrea sa se mai intample asta si cu altii asa ca imi pare rau pt ce ai scris,esti penibil si cred ca iti dai si tu seama de acest fapt,daca nu iti dai seama,ori esti nebun ori nu ai citit reactiile la ceea ce ai scris...you are nothing.
  • 0 (0 voturi)    
    the monster lives (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 11:56)

    claudiu [anonim]

    suna-l pe diaconescu de la OTV,acolo ar fi cel mai potrivit loc sa-i critici pe cei de la Metallica,mai ales pt acest album
  • 0 (0 voturi)    
    the monster lives (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 12:13)

    cumvrei [utilizator]

    ar trebui sa vb cu diaconescu sa te angajeze la OTV,sa dezbati cazul Elodia in loc sa te faci de rusine aici criticandu-i pe Metallica,mai ales pt acest album.Eu unul le multumesc pt toata muzica lor si pt faptul ca datorita lor am invatat engleza.
  • 0 (0 voturi)    
    traim in Romania...:-< (Duminică, 2 noiembrie 2008, 23:30)

    bildungsroman [anonim]

    Cand spunem Metallica multa lumea se gandeste la nishte persoane care trec prin ,,mid-life crisis" cum o intituleaza ,,stimabila" persoana ce a scris articolul.Albumul vorbeste despre moarte dar nu pentru ca ei simt apropierea inveitabila a mortii...ca mai au de trait inca mult timp...ci e un omagiu adus acelor legende rock trecute in nefiinta.Dar moartea,precum si Metallica nu e ceva atat de usor inteles pentru toate persoanele care au materia cenusie imbibata cu ,,o viata mea" si alte melodii,daca le putem numi asa,ce denota inteligenta.Argumentele tale sunt efectiv patetice ca si tine de altfel,care vrei sa devii mare criticand o trupa care are o istorie in lume.Si ma uit cum evident te iei de bietii emo kids si punkeri...dar ei sunt priviti asa tot din cauza unor persoane care cred ca a fi emo sau punk e la moda si desi o ard pe manele adopta ,,stilul". Si rock-ul din anul 2008:))...daca exista asa ceva anuntati-ma si pe mine ca eu nu prea stiu...nah am ramas prinsa in trecut... Pentru mine rock sunt acele legende ale anilor '70-'80...care au depsit de mult propriile epoci.Asa ca domnule cu materia cenusie imbibata cu manele gandeste-te de doua ori inainte sa petreci o zi intreaga chinuindu-te in creierasul tau cu un singur neuron sa gasesti cuvintele potrivite pentru a incerca sa subliniezi cat de trecuti sunt cei de la Metallica...caic nu vei reusi din simplul motiv ca adevaratii fani ai metalului si ai rock-ului in general stiu si inteleg muzica care intr-adevar merita ascultata.
  • 0 (0 voturi)    
    pt dl care a scris articolul (Joi, 6 noiembrie 2008, 23:33)

    camy [anonim]

    Metallica este respectata de miliarde de fani din lumea intreaga! pe tine cati te respecta?
    ei au scos in viata lor 9 albume pentru omenire! TU CE AI REALIZAT PENTRU OMENIRE ?

    cand vei ajunge si tu macar la nivelul 0,01% cu metallica, sa iti permiti sa vorbesti

    si sa sti ca am 32 ani, 1 facultate si trei copii
  • 0 (0 voturi)    
    dl. Moceanu, ai probleme serioase (Vineri, 7 noiembrie 2008, 11:28)

    serban [anonim]

    Domnuuuuu' ...ca sa folosim un termen la moda :esti varza!
    Si uite sa iti spun de ce:
    - am serioase dubii ca ai parcurs toata discografia Metallica si ai inteles ceva din sunetul lui Master of Puppets, Seek&Destroy, Justice for All cu al sau sau One.
    - daca ai inteles ceva, am seriose dubii ca sunt parerile tale personale si nu "tragi cu ochiul pe net"
    - asa ca, despre ce ne povestesti tu aici????

    Acum, ca unul ajuns la 40 de ani si care ascult muzica d'asta poate de pe vremea cand tu ieseai in fata careului si iti faceai inviorarea si mergeai acasa si ii spuneai mamei ca ai facut ora de sport de la 8.00-9.00 (asta in cazul in care ai prins vremurile alea)..revin, nu pot spune ca death magnetic intruneste superlative, insa e un pas intr-o cariera a unei trupe, care probabil e mai batrana ca existenta decat tine cu vreo 7 ani d'acasa.
    sigur nu se compara cu Master si Justice, dar nu e St.Anger, deci sunt pe drumul cel bun.Si te asigur ca la concertele lor nu vin numai pusti de 15 ani(cu care nu am nimic si ii respect ca au auzit de Metallica printre sute de manele care ne trezesc in noapte), ci si unii mai "expirati" asa ca noi, prietene.
    pe care nu ne intereseaza parerea ta, care oricum nici nu e una avizata.asa ca poate incerci data viitoare sa iti faci temele pana la capat si sa intelegi ceva din ce auzi si sa compari.asta cred ca pentru tine la ora actuala e o mare provocare!
  • 0 (0 voturi)    
    Scarba! (Joi, 13 noiembrie 2008, 2:14)

    Lars [anonim]

    Imi este scarba de acest articol si consider existenta lui ca fiind o rusine atat pentru acest ilustru necunoscut ce se afla in persoana autorului cat si pentru Hotnews.ro, site in care aveam incredere si caruia ii purtam un oarecare respect.
    Desi credeam ca acest site este un portal de stiri valoros realizez ca prin gazduirea unor asemenea mazgaleli de articole Hotnews.ro dovedeste ca oricine poate posta orice ori acest lucru nu este obiectivitate ci talcioc.
    Astept un articol despre economia Chinei semnat de Becali si un tratat de fizica moleculara realizat de Vanghelie.
    RUSINE Hotnews.ro, RUSINE do,mnule Radu Moceanu!

    MetallicA rules!
  • 0 (0 voturi)    
    metallica (Vineri, 21 noiembrie 2008, 16:26)

    cosmin [anonim]

    Nu e usor sa fii critic de muzica, dar este rusinos sa critici fara baza (k asta faci acum). Nu sunt un fan Metallica, da' oamenii astia au lasat ceva in urma in heavy metal, fata de altii care doar au frecat-o.
    nu poti avea pretentia ca un band sa sune la fel timp de 20 de ani; dak nu poti accepta ca lucrurile se mai si schimba, esti prost.
    iar ei asta au facut, s-au schimbat
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Vineri, 21 noiembrie 2008, 19:39)

    Exhumed [anonim]

    articol indraznet..dar plin de relevanta ..sunt intru totul de acord...ultimul album...devine de`a dreptul redundant...comparandu`l cu precedentul..parca St. Anger era putin mai fashnetz..ma rog...si daca`s metallica ce...doar comparandu`i cu Testament..sunt la genunchiul broastei ...avand in vedere ca Dl. Chuck Billy inca mai are cojones in ciuda operatiei de cancer testicular...nu tu fitze ..nu tu armani...:D da asta`i de apreciat la o trupa de METAL!! ce pot sa zic..nu mai fiti fetite ..va atacati de parca au fost implicate mamele voastre in discutie...eu initial cand am vazut pe youtube piesa unforgiven 3 , am crezut ca o fi un pamflet ieftin..da` ca sa vezi...ESTE!
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia (Sâmbătă, 29 noiembrie 2008, 19:11)

    alex [anonim]

    Sunt curios daca cel care a scris articolul a ascultat albumul macar de 2 ori. Nu am mai vazut in viata mea un articol mai prost, indiferent de subiect. Draga ziarist esti rupt din alt film, nu ai nicio legatura cu lumea asta...lasa-ne! Apuca-te de altceva, preferabil sa asculti emo..si sa te comporti ca ei..lumea va scapa usor de tine! Prostie...prostie...prostie...si asta nu se vindeca!
  • 0 (0 voturi)    
    death magnetic (Duminică, 7 decembrie 2008, 15:51)

    boboc madalin [anonim]

    Da,e cam monoton albumul e adevarat.
    Dar dupa tine care e diferenta dintre un tanar si criza varstei de mijloc?
    Poate faptul ca s-au intors la originI(in 80) e o dovada.
    Dar Metallica rules!Si nu doar de dragul vremurilor bune.
  • 0 (0 voturi)    
    lasate de aceast meserie nu e pt tine (Sâmbătă, 13 decembrie 2008, 14:11)

    MetallicaRocks [anonim]

    domnule radu moceanu lasate de aceasta meserie esti varza,tu nu stii ce e ala rock si metal daten g**u m**i de magar,cum iti permiti sa vorbesti asa despre metallica cea mai de succes trupa heav-metal din lume pur si simplu mie greata sa ma gandesc la acest articol e penibil,dati demisia habar nu ai ce e ala showbiz ratatule
  • 0 (0 voturi)    
    Death Magnetic (Luni, 15 decembrie 2008, 22:55)

    tastatura [anonim]

    Nu pot sa ma mandresc ca ceilalti ca ascult Metallica de X ani. Nu ascult de mult timp,dar am vazut ca merita ascultati si chiar sunt ceva,nu ca tot ceea ce e "cool" azi.
    Cat despre articol,mi se pare de tot cacatul si ori esti prost,ori esti vreun hausar/manelist care se sperie cand aude de Metallica.

    Death Magnetic e destul de bun,desi nu se compara cu celealte albume.
    Hai sa traiesti si sa nu-ti mai obosesti creierasul genial cu astfel de articole! :)
  • 0 (0 voturi)    
    criminal domnu' "jurnalist" (Luni, 29 decembrie 2008, 22:17)

    anda [anonim]

    pt. toti fatalaii ca tine: dedicatzie speciala...
    metalistii adevaratzi sa ma acompanieze :))
    "esti un nasol
    cu lantz de aur la gat (adik un dobitoc de manelist)
    si creierul gol"..uff ..chiar vrei sa continui?? simt deja ca borasc, numai cand ma gandesc cu ce "freak" am de-a face...bai, cred ca nici nu stii ce e aia muzica adevarata..lasa-l pe gutza, baga in mp3 si muzica..nu tiganie...daca ai reusi tu sa canti mai bine decat kirk...nu comentez nimic, dar cum sunt f. sigura ca nici nu stii..vezi-ti de treaba ta...sau care e faza ta cu bijuterii si haine de firma, ca nu pricep??aaa, tu nu stii cum e sa muncesti pe rupte, sa faci bani si pana la urma sa te bucuri de ei, ca esti prost..mi se face din nou scarba, stai sa iau o lamaie.
    gata am venit...ca sa nu mi se faca greata DIN NOU, o sa fac o schema, cum ai facut si tu:
    Nu-ti place Metallica pt. ca:
    -Esti idiot
    -Adica manelist
    -Tu nu ai putea sa faci ceea ce au facut ei(si inca fac)
    Probabil ca esti un rautacios
    -De aceea probabil traiesti singur
    -AA, si nu ai 15 ani(nu ca eu am, ii ascult de prin '85)
    nu mai continui, ca nu are rost...vorba tuturor celor de aici, probabil te si sperii de ei, au muzica adevarata, si pe oricine ar bate cu ceasu' de la gara..mda..ce sa-ti zic..la varsta la care sunt, sa stii ca la concert nu am vazut numai "tineri de 15 ani, urati etc.." ci si unii ca mine, care apreciaza muzica adevarata, nu gutza si toate fitoasele din ziua de azi, care nu stiu cum sa stea mai dezbracate pe scena si sa foloseasca tot felul de aparaturi, care sa le modifice vocea si alte rahaturi...da, poate au ajuns la batranete, cum spui tu, dar si dupa ce or muri,muzica lor o sa ramana mult si bine, pt. ca LEGENDELE ADEVARATE nu dispar asa usor, poate ca si copii tai, pe la 15 ani, cand or fi urati, vor asculta metallica LA MAXIM...totul e posibil, nu crezi?? mda...mai scarbita de atat nu puteam sa inchei..ca sfarsit...M**E.METALLICA, CEA MAI TARE TRUPA DIN TOATE TIMPURILE!ratatule_|_
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Luni, 29 decembrie 2008, 22:19)

    anda [anonim]

    emailul meu nu e valabil..ma rog, doar nu oi fi proasta sa-l dau...acum, ca sa fiu sincera, ar trebui sa te lasi de jignitul altor persoane DESTEPTE, DEMNE DE RESPECT si sa te apuci de alte lucruri..salutare!
  • 0 (0 voturi)    
    nea caisa (Joi, 8 ianuarie 2009, 16:23)

    vladimir [anonim]

    nu stiu ce sa zic mi se pare ca esti prea luat de valul comercial de bass supra amplificat care iti bubuie creierul. Cat despre album dupa parerea mea este un still putin mai diferit de acum 20 de ani dar este beton.
  • 0 (0 voturi)    
    DA (Joi, 5 februarie 2009, 19:50)

    NICOLETA [anonim]

    bai...sa stiti asa...Poate, doar poate, albumul e putin diferit fata de celelatle..si mie se pare normal sa iti spui parerea, dar nu cred ca e cazul ca sa spui lucruri urate celor care asculta Metallica..eu ascult..si stii ceva?? DA as lua lectii de chitara de la tatal meu!!! Eu nu ma supar, te las la guta si la copilul de argint...da-i tare :)))
  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Duminică, 8 martie 2009, 12:18)

    andrei [anonim]

    mie mi sa pare ca ai batut campii
    ma rog....ai spus si lucruri adevarate...st anger e un album rau...nici mie numi place.....da death magnetic e ok.....este o revenire...in forta.....bine....nu se compara cu primele albume dar....cum am spus mai sus....e chiar ok....mie imi place....chiar acuma il ascult iar.....
    HAI SALUT SI LA MAI MARE
  • 0 (0 voturi)    
    mata ii emo (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 7:38)

    vladaci? [anonim]

    ii una sa fi prost da ca tine sa scrii asa ceva despre metallica si despre fani ei ii o blasfemie
    daca nu ti place nu asculta asculta guta idiotule ca la cata minte ai ala ii de nivelul tau
    apropo moceanule o ultima intrebare de ce nu scrii un articol despre prosti asa ca tine?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 aprilie 2009, 18:35)

    ... [anonim]

    Sunt fata ; nu am o varsta mare [aproape 14 ani] ; ask Metallica si nu imi pasa daca sunt "prea mica" sau daca sunt fata. Ceea ce ai scris aici este o prostie, u sigur esti un manelist, sau cocalar, cum vrei , care habar nu ai de ceea ce a facut Metallica cu multi ani inainte sa te nasti. Nu comenta despre ei, sunt geniali, cea mai tare trupa rock si nimeni niciodata nu ii va egala iar ei, dupa ce vor muri vor ramane in amintirea tuturor multi ani de acum inainte , dar cand u vei muri nimeni nu isi va aminti de tn pt ca nu ai reusit nimic in viata, esti si o sa ramai un pierde-vara...varza...
  • 0 (0 voturi)    
    doua puncte O (Miercuri, 22 aprilie 2009, 22:19)

    domino [anonim]

    Sa inteleg ca acum ar trebui sa ascultam Th sau Rbd ca putem citi un articol bun despre idolii nostri...Nu stiu ce sa zic... probabil autorul articolului este fan Chopin si Schubert , altfel nu vad cum ar putea sa critice cei mai mari oameni pe care i-a vazut vreodata istoria rockului...
    ce incerci u sa faci este sa il compari pe Hetfield cu Amy Winehouse, ca asa ti se pare tie la moda sau cum?Parerea mea e ca James H.poate face ce vrea cu ficatu'lui atata timp cat da lumii piese ca "The day that never comes" si multe altele...:-@
    si in legatura cu "criza asta de varsta"...
    Pacat ca nu esti vreo vedeta , ca altfel citeam si de tine in vreun articol de genu'acestuia peste cativa ani, doar pentru ca un posibil manelar nu are altceva de facut decat sa critice zeii...
    Vezi-ti de treburile tale, omule, ca iti cam pui in cap milioane de fani metal...>:P
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 0:54)

    Metalheart [anonim]

    Nu ti-e rusine, mai putoiule, ca altfel nu-ti pot spune, sa spui asa ceva despre o trupa ca Metallica? Nu ti-e rusine de ce-ai scris acolo? Auzi la el, "e metal". Mai baiatule, eu care la cei 42 ai mei ascult Metallica inca de la infiintare, am mancat rock si metal pe paine toata viata n-o sa ascult de un pusti ca tine, dar cei care nu stiu inca si te citesc, iar apoi isi formeaza o parere gresita, ce facem cu ei? Daca tot scrii articole, mai citeste si nu arunca injurii, mai ales la adresa unor legende! Oamenii se schimba, muzica lor la fel si tu nu ai niciun drept sa spui ca "vai is varza". Ai fost la concert? Ii cunosti ca sa stii daca trec prin criza varstei de mijloc?
    Mai baiete. Ia mai umbla tu si invata si numai dup-aia cuteaza sa te pui cu zeii rockului.
  • 0 (0 voturi)    
    Esti prea prost. (Duminică, 2 august 2009, 15:10)

    One [anonim]

    Ce pot sa spun domnu Radu Mocanu, asta e cu siguranta cel mai prost review pe care putea sa-l faca cineva in viata.Din alea "5 motive sa asculti metallica" nici macar unul nu e gandit de o minte cat de cat normala si care cunoaste ce e aia metallica. Primul cel putin e jalnic. La varsta asta oamenii asculta ce e pe piata, adica manele(includem aici si house) sau muzica aia "rap" care defapt e o mizerie foarte comerciala.
    2. Manelistii si houserii aia imbracati cu tricouri roz si cu chilotii pe afara sunt foarte frumosi nu ?
    3. am explicat mai sus.
    4. daca ai fost vreodata emo niciodata nu o sa devi metalist pt ca niciun metalist nu e idiot si nu ai avea cum sa incapi.
    5. aici se vede ca esti vai de tine. "Au scos cateva albume ok acum doua decenii." albume ok ? Nu cred ca stiai dar metallica este cea mai de succes trupa metal din istorie.
    Nu inteleg de ce ai mai facut articolul asta daca esti asa de prost si nu te-ai documentat macar inainte sa-l scri.
  • 0 (0 voturi)    
    METALLICA (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 15:52)

    Metallica The Best [anonim]

    Frate,dar eu am 16 ani si o prietena.De ce vorbesti fara sa stii adevarul adevarat.Oricum muzica ce se asculta in ziua de azi este naspa si comerciala(rap,hip-hop,house,manele),iar ''artistii''sunt niste pornografi.Eu refuz sa ascult prostiile astea.
    P.S. Daca te-as prinde o data ti-as arata ce inseamna BAD-ASS.
    RESPECT METALISTILOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariul este OK..din perspectiva unui manelist (Duminică, 11 octombrie 2009, 19:05)

    Ghiur Alexandru [anonim]

    Fiind manelist sau iubitor de rahaturi gen Britney sau Lady Gaga care ma fac sa imi fie rusine ca sunt om, este normal sa nascocesti tampenii despre o formatie care a facut istorie...mi-as fi dorit s prind vremurile din 85 la varsta de 20 de ani decat acum cand mizeria si incultura invadeaza civilizatia (daca se mai poate numi asa). SA-TI FIE RUSINE! Ascult rock de la 14 ani si voi asculta cat voi ramane lucid (pana la batranete) pentru un singur motiv...ma tine cu picioarele pe pamant...imi deschide ochii
  • 0 (0 voturi)    
    :D (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 2:18)

    Stixx Zidinia [anonim]

    Imi place albumul, suna a Justice.

    Dar si recenzia e tare, am ras.
  • 0 (0 voturi)    
    mor de ras citind comentariile voastre (Duminică, 10 ianuarie 2010, 2:30)

    ma doare capu [anonim]

    daca stau mai bine si ma uit cati ati sarit in sus la acest articol as inclina sa cred ca cei de la metallica nu si-au cumparat porche ci v-au platit pe voi sa comentati :)))
    mai maturizati-va si voi .. sau poate v-a afectat faptul ca va regasiti la nr 1 si 2 din motivele mentionate in articol.
  • 0 (0 voturi)    
    da.. (Duminică, 6 iunie 2010, 3:58)

    alex [anonim]

    are dreptate.....if you're a fag...

    si cred ca st. anger e mai bun decat death magnetic