Astronautii de pe statia spatiala internationala au ramas fara toaleta

de A.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2008, 15:09 Life | Fun

Echipajul ISS intampina o problema neprevazuta: toaleta a devenit nefunctionala, astfel incat astronautii folosesc deocamdata un sistem de colectare care poate fi conectat la toaleta stricata. Potrivit ziarului britanic The Telegraph, problema va fi solutionata saptamana viitoare, cand naveta Discovery va ajunge la statia spatiala.

Defectiunea a aparut in urma cu o saptamana, toaleta fiind fabricata in Rusia. Oficialii rusi nu stiu care ar fi cauza problemei, iar echipajul nu a reusit sa repare toaleta. "Ca in orice casa din lumea aceasta, este absolut evidenta importanta unei bai care sa si functioneze", spune Allard Beutel, purtator de cuvant al NASA, citat de The Telegraph.

"Toaleta, veche de sapte ani, se mai stricase o data, dar nu pentru mult timp", a spus si Nicole Cloutier, purtator de cuvant al Johnson Space Centre din Houston.




















2250 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    INVATARE DE MINTE (Miercuri, 28 mai 2008, 15:43)

    judecatorul [anonim]

    S-a bucurat prea mult cind a luat sansa stelei de a merge direct in grupele ligii campionilor. Stim cu totii ca la acel nivel e mai buna decit CFR Cluj. Acum plateste pentru nedreptatea pe care a facut-o! Ma bucur! Bratu joaca bine numai cind este manat de orgoliu, altfel...pauza! Asta a si primit: o pauza!
    • 0 (0 voturi)    
      Te rog sa ma suni, amice, sa iti dau 2000 de euro. (Joi, 29 mai 2008, 14:53)

      Gigi Becali [anonim] i-a raspuns lui judecatorul

      Ai numarul meu in datele de contact, si sa stii ca si mie mi-a starnit exact aceeasi reactie articolul asta cu obiectele dintre stele. Da - am aceeasi parere vis--a-vis de bratu. Dar ce zici despre toaleta aceea? Hmm? Oare chiar s-a stricat, sau ceva hahalera a uitat sa traga apa?
  • +1 (1 vot)    
    "Una" din statii ??? (Miercuri, 28 mai 2008, 16:22)

    jtuxy [anonim]

    1. NASA nu detine nici o statie.
    2. Singura statie spatiala existenta (cu toalete) este ISS (International Space Station).
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Miercuri, 28 mai 2008, 16:53)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui jtuxy

      Gazetarii astia ar trebui sa se si intereseze despre ceea ce scriu!

      NASA este una din cele 16 (parca) tari care participa financiar la constructia ISS, UNICA in acest moment statie spatiala.
      Cat o mai fi functionala, daca nu mai au buda acuma :)
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Joi, 29 mai 2008, 7:32)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        NASA nu e o tzara! :P
  • +1 (1 vot)    
    Care dintre ele? (Miercuri, 28 mai 2008, 16:27)

    Zodrac [anonim]

    Sunt cumva mai multe stattii spatiale? ca eu nu stiam decat de statia spatiala internationala.
  • 0 (0 voturi)    
    noa... (Miercuri, 28 mai 2008, 19:02)

    vikingu [anonim]

    pfew... bine ca nu le-o picat netu'!
  • 0 (0 voturi)    
    eeee (Joi, 29 mai 2008, 0:22)

    vali [anonim]

    lasa ca pluteste.Numai sa nu-si prinda fata vreo unu in el.
  • 0 (0 voturi)    
    numa' sa nu se scape unu' pe el! (Joi, 29 mai 2008, 15:46)

    Lucian* [utilizator]

    chiar este trista situatia la astia!
    Probabil primul lucru pe care-l spune vreunul cand ajunge la sol este: unde naiba-i cea mai apropiata buda?
    La astia deja nu mai tine faza cu lungimea minutului este determinata de care parte a usii toaletei te aflii!

    Sper sa se abtina si sa nu-i vina vreo idee la unul sa deschida vreun hublou ca sa-si dea drumul.

    Va dati seama ce popular este un instalator la oamenii astia? :)
  • 0 (0 voturi)    
    zvon (Vineri, 30 mai 2008, 1:07)

    Nea Gheorghe [anonim]

    Am auzit ca EASA va trimite un instalator polonez in spatiu ca sa repare WC-ul. Nu consider ca este corect ! Chiar asa polonezii astia ocupa toate pietele ?? Cica bulgari sau romani nu vor sa trimita caci au aderat prea tarziu...