Cel mai bun job de bugetar din lume: Administrator de insula tropicala, platit cu 105.000$

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:07 Life | Fun


Un stat australian a scos la concurs "cel mai bun job din lume": sa castigi un salariu frumusel pentru a lenevi timp de sase luni pe o superba insula tropicala. Salariul este de 105.000 dolari americani iar drumul pana in insula Hamilton din Marea Bariera de Corali este platit, a anuntat marti guvernatorul statului Queensland, citat de AFP.

Administratorul insulei va trebui sa indeplineasca o serie de sarcini: se va plimba pe nisipurile fine si va face scufundari. In schimb, angajatul va trebui sa informeze saptamanal publicul prin intermediul blogurilor, fotografiilor si secventelor video.

Norocosul care va obtine acest post trebuie sa fie un bun inotator, sa fie comunicativ si sa poata vorbi si scrie bine in engleza.

"De asemenea va trebui sa tina legatura cu presa din cand in cand si sa povesteasca despre viata sa pe insula; deci candidatii ideali nu trebuie sa fie timizi si trebuie sa iubeasca marea, soarele si viata in aer liber", a explicat guvernatorul Paul Lucas.

Cei interesati pot aplica la acest job pana la 22 februarie. Selectia finala va avea loc in mai iar contractul de sase luni va incepe la 1 iulie. Cei interesati pot aplica la adresa www.islandreefjob.com

Marea Bariera de Corali este cel mai mare sistem de recif coraligen din lume cuprinzand aproximativ 3.000 de recifuri si 300 de insule ce se intind de-a lungul a 2.600 kilometri si acopera o suprafata de 344.400 km². Reciful este situat in Marea de Coral in apropiere de coasta Queensland-ului din nord-estul Australiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15422 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Romanului care se duce acolo (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:38)

    Bula [anonim]

    ... nu trebuie sa i se mai spuna capsunar.
    Trebuie sa i se spuna cocotier.
    Drumul paltit pana la insula Hamilton include si taxiul pana la Otopeni? O sa am ceva bastinase sub mine? (pe scara ierarhica desigur!)
    Se dau bonuri de masa sau de vanatoare?
  • 0 (2 voturi)    
    Recif coralier vs recif coraligen (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:49)

    Lucian [anonim]

    nu trebuia cumva recif coralier ?? se poate folosi si coraligen in acest context ?
  • 0 (6 voturi)    
    Pensionarii pot aplica ? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:50)

    Gogu [anonim]

    Jobul tine cont de ordonanta lui Boc/Base privind cumulul de functii ?
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:53)

    dumping [anonim]

    nu merge site-ul e blocat :((
    • 0 (0 voturi)    
      Blocat (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:01)

      Marti [anonim] i-a raspuns lui dumping

      Pai normal,tu ce ti-ai imaginat? :)))
  • -1 (3 voturi)    
    In ce sens? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:54)

    coins.ro/politic [anonim]

    Din ce punct de vedere e asta cel mai bun job din lume? Cu siguranta nu din punct de vedere al remuneratiei. Presedintele SUA e tot bugetar soo castiga mai mult :)
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Hotnews ....... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:27)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Ce inseamna "Un stat Australian"? Nu exista mai multe state australiene, poate doriti sa refrazati .......
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:46)

      alecu [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      prietene, puna mina pe o carte de geografie...sau da un search pe net, o sa vezi ca sint destule state australiene
  • 0 (2 voturi)    
    are succes! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:28)

    Lucian* [utilizator]

    este site-ul blocat de cati incearca sa se inscrie! :)
    Depun si eu domnule!
  • 0 (2 voturi)    
    Hotnews are dreptate (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:31)

    Diana [anonim]

    Australia cuprinde 6 state şi mai multe teritorii. Cele şase state sunt: New South Wales, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria şi Western Australia. Dintre teritorii cele mai importante sunt: Northern Territory (NT) şi Australian Capital Territory (ACT).
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc ....... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:00)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Diana

      Imi suna gresit ........ :)
  • +1 (1 vot)    
    Salariu incorect (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:33)

    anonim [anonim]

    salariul corect e de AUD150.000.. adica mai putin de cat se scrie in articol. ma gandesc ca poate vrea cineva sa aplice :))
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Autor (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:38)

    Daniel [anonim]

    dl D.G este salariu de bugetar mult mai mare, inclusiv la noi in tara
    • 0 (0 voturi)    
      lolex (Vineri, 23 ianuarie 2009, 14:55)

      lolex [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      si cum castigi tu 350.000 de RON in 6 luni? ca atat inseamna 150000$ Australieni
  • 0 (2 voturi)    
    Inot (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:40)

    Tequila [utilizator]

    De ce trebuie sa fii inotator? Cumva trebuie sa ajungi inot din Australia pana pe insula? Mi se pare o discriminare fata de cei care nu stiu sa inoate.
    • 0 (2 voturi)    
      este o masura de prevenire (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:16)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Tequila

      mai precis rechinii nu au voie sa se ingrase.
      Sportul si miscarea sunt inamicul nr 1 contra grasimii.
      Trebuie sa se straduiasca si rechinul ala cand vine sa te prinda!
      Trebuie sa fii un adevarat fast food!
    • -1 (1 vot)    
      inot (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:35)

      geanina [anonim] i-a raspuns lui Tequila

      trebuie sa stii sa inoti deoarece jobul presupune sa faci scufundari si sa studiezi reciful de corali si fauna de pe acolo:))
      si da...cred ca este valabila si faza cu rechinii...foarte bine platit jobul pe 6 luni, daca cumva scapi neatins de vreun rechin sau alta lighioana marina, te intorci mai bogat in ro...cam cu banii pe care altminteri i-ai strange in 10 ani la noi, asta fara sa te atingi de ei:))=))
  • -2 (2 voturi)    
    Dupa 6 luni ... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:49)

    drJohn [anonim]

    m-as plictisi de moarte...
  • -2 (2 voturi)    
    oare? (Marţi, 13 ianuarie 2009, 17:09)

    cristina [anonim]

    oare ce s-a intamplat cu ceilalti administratori? se aleg cumva 100 de potentiali adm si ii pun sa inoate pana pe insula si cine scapa nemancat de rechini ala devine administrator?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 17:12)

    julien [anonim]

    6 luni sunt nevoit sa stau singur,nu pot sa merg insotit si sa suport eu cheltuielile,nu de alta dar vila cu piscina multe camere,asta inseamna...no sex 6 months
    • 0 (0 voturi)