Innebunesc bancile si ATM-urile?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Duminică, 24 mai 2009, 10:17 Life | Fun

Va spuneam ieri pe la 5 dimineata (aici) despre cuplul de neozeelandezi care a disparut imediat dupa ce banca le-a virat din greseala 7 milioane $ in cont. Ei au fost localizati ieri in China (in Pekin, mai exact), unde si-au adus si cativa membri ai familiei, sa petreaca cum scrie la carte, dar pe cand sa-i ridice Politia, cei doi (plus alti doi membri ai familiei) au disparut iar, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Stirea a aparut in presa locala, care mai precizeaza ca functionarul bancar care le-a virat banul in cont e in pragul colapsului nervos. Povestea e chiar haioasa, dar nu asupra ei vreau sa ma opresc, ci la erorile care o fac posibila.

In urma cu cateva zile, in Franta, un ATM apartinand de Banque Populaire elibera bancnote de 50 de EUR in loc de 20. Prima oara, solicitandu-i-se 100 EUR, a eliberat 5 bancnote a cate 50 EUR. Clientul i-a mai cerut 100 de EUR si a mai primit 5 bancnote a cate 50. Omul a sesizat un functionar bancar care a scos din priza ATM-ul.

Inaintea Revelionului din 2005, in Lille s-a petrecut acelasi lucru, insa primul om care a scos banii le-a spus trecatorilor, astfel ca in scurta vreme s-a format o coada lunga de zeci de metri la ATM-ul in cauza, desi mai erau inca alte 3 automate.
Parandu-i-se suspecta coada, un angajat al bancii a iesit sa vada ce se intampla si a incremenit, auzind de generozitatea bietei masini. S-a recuperat in cele din urma, aproape intreaga suma. Si mai sunt multe exemple…


Citeste mai multe despre   























2757 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Abuziv (Duminică, 24 mai 2009, 10:29)

    garett [anonim]

    Mie mi se pare abuziva masura autoritatilor neo-zeelandeze.Cu ce sunt vinovati oamenii pentru greseala bancii? Daca o banca nu e in stare sa-si numere corect banii merita cu varf si indesat sa plateasca pentru asta. Stiu ca a fost si in Romania un caz din acesta si politia a fost la fel de zeloasa. Dar cand bancile impun comisioane abuzive sau maresc ratele peste noapte nu se sesizeaza nimeni!
  • +2 (4 voturi)    
    Din greseala in greseala (Duminică, 24 mai 2009, 10:45)

    VictorS [utilizator]

    Baca le-a virat din "greseala" 7 mil si acum sunt alergati dde politie pe alt continent :)

    mi se pare cel putin hilar - iar faptul ca ii cauta politia (care si de cine platita, de ce ii alearga in China????) e jenant pentru banca.

    haituirea clientilor se cheama. EU as fi zis la fel: "Banca a facut o eroare in favoarea ta " :))

    Stiu ca sunt cam radical dar nu pot sa simpatizez cu camatarii?
  • +1 (3 voturi)    
    :))) (Duminică, 24 mai 2009, 11:13)

    razvanb [anonim]

    La noi de ce nu se intampla asa? Adica se intampla, da iti iau bani, in loc sa iti dea in plus.
  • +1 (1 vot)    
    exagerare (Duminică, 24 mai 2009, 12:11)

    george [anonim]

    nu le-a virat nimeni in cont atatia bani, pur si simplu le-au marit limita liniei de credit de 10 ori mai mult din greseala. omul a luat toti banii si a fugit cu ei.
  • +1 (3 voturi)    
    Da' pe bancheri? (Duminică, 24 mai 2009, 12:32)

    metallicus [anonim]

    Sper din tot sufletul ca pe ãia doi sã nu-i prindã nimeni, niciodatã! Da' pe bancherii care ridicã dobînzile cum vrea mushchiu' lor, de ce nu-i urmãresthe Polimilitzia? Cît despre tipu' din Lille care le-a spus trecatorilor k e rost de tzepuit o banca, bine a facut! K si bancherii ne tzepuiesc pe noi în toate felurile!
  • +1 (1 vot)    
    Interesant e cine le-a eliberat cei 7 mil $ (Duminică, 24 mai 2009, 12:38)

    Adrian [anonim]

    De la bancomat clar nu i-au scos ....
  • +1 (1 vot)    
    sunteti prosti? (Duminică, 24 mai 2009, 13:51)

    weekender [anonim]

    mult zgomot pt nimic: daca banca i-a virat intr-un cont, ca banuiesc ca nu i-au scos cash, de ce nu le blocheaza alora contul?

    mi se pare normal ca banca sa incerce sa recupereze banii, si cei care i-au primit peste noapte fara sa aiba vreun merit, sa ii dea inapoi.
    mai pe intelesul vostru de vanzatori de bilete sau de seminte: daca i-ai dat la om restul gresit si iti dai seama, nu mergi sa ii ceri banii inapoi? ba da, si el stie ca trebuie sa ii returneze.
    pe de alta parte inteleg ca o suma de-asta iti ia mintile si incerci sa ii spargi inainte de a-ti fi luati inapoi, asa as face si eu :P
    • 0 (0 voturi)    
      Daca taceai, filosof ramineai ! (Luni, 25 mai 2009, 13:03)

      O-ANA [anonim] i-a raspuns lui weekender

      Daca citeai atent sursa, vedeai ca oamenii au scos frumusel banii lasand in cont doar de un bacsis. Deci, mai pe intelesul tau /, oamenii nu au fost atat de idioti incat sa dispara pt cateva mii de dollari.
  • +3 (3 voturi)    
    ar trebui sa perceapa bancii taxa de administrare (Duminică, 24 mai 2009, 15:11)

    xtraterestrul [anonim]

    eu i-as fi pus intr-un depozit pe o luna la alte banci, apoi as fi negociat cu banca pagubasa un comision de administrare, comision de stress, de deranj, sau chiar de rambursare anticipata, pana la scadenta depozitului apoi as fi restituit banii la centima, minus comisioanele negogiate. ;)
  • +2 (2 voturi)    
    recuperare (Duminică, 24 mai 2009, 16:55)

    mos craciun [anonim]

    Inteleg ca banca vrea sa-si recupereze banii pierduti prin greseala ATM-ului, dar ar trebui sa fie la fel de intelegatoare cand automatul greseste in favoarea sa. Ceea ce nu s-a intamplat si in cazul meu cand ATM-ul mi-a "furat" doua miliioane, iar sesizarea facuta bancii a avut ca rezultat taxarea mea suplimentara pentru ca... am facut o sesizare neintemeiata!!!
    S-a intamplat la BCR!!!