O intalnire cu ministrul Pogea. Un fleac, m-a forfetat!

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2009, 18:22 Life | Fun

De cum il vezi, ti-e clar ca e un om obosit si aproape hartuit. Fuge sa iti deseneze cum sta treaba cu masa salariala din 2009 si 2010 si iti povesteste cum el nu i-a facut nimic, dar oamenii rai de dinaintea lui au ranit-o. Nu admite in ruptul capului ca forfetarul e ceva rau. Dimpotriva, i-a adus bani la buget, zice fluturand tabelele. Nu ai cum sa nu il crezi, ca-i ditamai ministrul, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Ii spui ca uite dom` ministru, 3 prieteni de-ai mei si-au inchis firma din cauza forfetarului dumitale. “Nu cred, zice. Inseamna ca nu lucrau legal si isi treceau iahtul pe cheltuieli”. Iti spune ca numai firmele care oricum nu lucrau, s-au inchis. Si e tare mandru de asta. Ii spui ca fie si asa, tot nu e normal. E ca si cum ai refuza sa ii dai unui copil o jucarie, daca nu se joaca minim doua ceasuri pe zi cu ea.

Poate copilul ala vrea s-o tina in vitrina si s-o mangaie seara, inainte de a se culca. Asa si patronul roman. Poate vrea o firma pentru cand i se va face copilul marisor si va putea sa faca un business, iar tac-su i-a facut-o din timp, ca cine stie cat vor fi peste 5 ani costurile de infiintare.

Alearga sa iti scrie mare pe o coala ca 5000 plus 5000 egal zece mii si te intreaba daca ai inteles. Cum dreaq sa nu intelegi, dar il lasi sa creada ca faptul ca ti-a desenat chestia asta e o magie a finantistilor. O chestie pour les connaiseurs, e clar.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.


Citeste mai multe despre   



















1695 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    nu am vazut niciodata pana acum (Luni, 16 noiembrie 2009, 18:40)

    marius [anonim]

    un moderator de interviu care sa isi bata joc de invitatul sau dupa terminarea interviului.
    • +2 (6 voturi)    
      si nu merita? (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:01)

      fl [anonim] i-a raspuns lui marius

      cred ca individul pogea a primit mai mult decat merita fiind lasat sa bata campii. e fleac o bataie de joc. acest individ a distrus un segment important al economiei romanesti: mica intreprindere de subzistenta a romanului intreprinzator care nu a fost nici secretar PCR de judet, nu a avut relatii nici cu potentatii vachi sau noi (securisti/politicieni actuali). isi pune oare problema cineva cat timp va ca cetateanul anonim roman si cinstit sa-si riste economiile ca sa inceapa o mica afacere? pogea sunt convins ca nu-si pune nici o problema
      • -2 (8 voturi)    
        Firme de pomana (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:25)

        Un om curios [anonim] i-a raspuns lui fl

        Tot romanul e patron! Are firma, are stampila si semnatura in banca? E clar. E patron. Si atat, ca daca te uiti la el nici nu stie ce ar trebui sa faca corect si legal. Si din astia sunt cu zecile de mii in toata tara. S-a intrebat cineva cine suporta toate costurile publice ale unor asemenea firme infiintate si lasate de izbeliste? Dar datoriile unor smecheri care fac afaceri si evaziune cat incape?
        Daca incearca sa se faca ordine nu e bine, e bine sa cheltuim bani pe salariile unor functionari angajati direct proportional cu firmele infiintate la registru comertului!
        • +5 (5 voturi)    
          prietene (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:50)

          ginel [anonim] i-a raspuns lui Un om curios

          Da' oamenii aia platesc pentru servicile alea. Nu sunt moca. Platesc contabil, platesc impozite.
          Nu mi se pare corect sa-i blamezi, avand in vedere ca platesc deja pentru serviciul ala. E ca si cum cineva m-am injura ca de ce eu mananc 2 paini pe zi si nu una.
        • +4 (4 voturi)    
          stai tare prost la logica si frustrare (Marţi, 17 noiembrie 2009, 3:37)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Un om curios

          Si daca sunt multi patroni cu stampile nu mai poti tu?
          Le dai tu bani?
          Nu amice, cotizeaza si ei la stat sub diverse forme (in mod cert nu pe cei care fac afaceri cu statul i-a inchis forfetarul...).
          Dispui de o logica precara, frustrare cat cuprinde si o mentalitate comunista cum n-am vazut (chiar nu mai poti de grija altora ce fac cu banii lor?).

          "cine suporta toate costurile publice ale unor asemenea firme infiintate si lasate de izbeliste?"
          Care sunt costurile alea ma?

          "Dar datoriile unor smecheri care fac afaceri si evaziune cat incape? "
          Amice, si acum cu forfetarul jmecherii aia nu mai fac evaziune?
          Cap sa gandesti ai?

          Forfetarul = fumaritul (google it!)
  • +3 (5 voturi)    
    Forfetar falimentar (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:35)

    gonzo [anonim]

    Pentru ca vad ca nu s-a inteles.
    1. Diferenta intre ciubuc si bacsis e ca pentru primul trebuie sa muncesti, sa FACI ceva.
    2. SRL-ul cu asociat unic a legalizat ciubucareala (munca, totusi).
    3. Dupa '90 foarte foarte mare parte a romanilor nu aveau (si nici acum nu prea au) bani sa-si faca firme si afaceri de amploare. Si nici asocierea nu prea le statea la inima. Apropo, ati auzit de vreo S.A. care sa apeleze la subscriptie publica la infiintare?
    4. Forfetaru' lu' pogea desfiinteaza acesti harnicuti si indrazneti. Pentru ca 500 de euro sunt comparabili cu profitul lor anual net. Nu le renteaza sa mai faca ceva. Si sa treaca la PFA costa: forfetaru + lichidarea srl-ului.
    De-aia e prost forfetaru' asta. Si-i trist cine l-o infiintat pentru ca nu intelege!
  • -3 (3 voturi)    
    Falimentarea (Luni, 16 noiembrie 2009, 19:54)

    Mihaela [anonim]

    unei firme dupa 7 luni de forfetar(acesta s-a introdus la 1 mai),cand probabil impozitul pe cifra de afaceri s-a dublat,arata ca firma nu merita.iar un profit de 500 euro este mare la anumite firme care sunt permanent pe 0.Un prieten al meu mi-a zis ca nu a putut platii 600 lei/trimestru si ca in plus si-a mai si desfintat cateva firmulite pe unde mai plimba bani.susntem plini de"ingineri financiar'care altminteri tipa"platim impozite la stat".Pai sa va rarate un bugetar ce impozite plateste lunar,nu trimestrial, si atunci sa va vad
    • +2 (2 voturi)    
      Bugetarul e platit din impozitele firmulitelor (Marţi, 17 noiembrie 2009, 3:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      Dupa ce ca bugetarii castiga mai mult decat in mediul privat mai fac si gura pe forumuri (o vorba romaneasca zice ca prostul nu e prost destul pana nu e si fudul).

      Ia zi, cam ce produci domnule bugetar?
  • 0 (4 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:13)

    vvvladut [utilizator]

    Serios, de aia nu au activitate unele firme, ca sunt puse la pastrare pt copilasi? Vai vai vai, ce o sa se faca ala micu’ cand atinge 18 primaveri si nu va avea firma lui cadou de la taticu’?! Doamne feri sa isi faca el singurel firma, pe care sa mai aiba si activitate. Auzi tupeu la ministrii astia, cum distrug ei viitorul tineretului tarii!

    Uau, 3 pretenari ai lu’ matale nu avura 500 euroi sa plateasca impozitul? Trei, asa multi? Doi mai ziceam, dar trei? Si sunt si niste moguli cu impresionante performante antreprenoriale si cu mii de angajati, sunt convins, ca doar de aia i-a bagat in faliment o datorie de 500 euro.
    • +2 (2 voturi)    
      Impozitul minim ( forfetar ) (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:45)

      virgil [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

      Apelez la buna dumneavoastra credinta pentru a judeca urmatorul fapt:
      - va repar computerul defect, piesa cumparata costa 10 lei la care va adaug 2 lei manopera. Va emit factura pt. 12 lei. Ce folositi ca baza de impozitare 2 lei castigul meu sau 12 lei valoarea facturata.
      • -5 (5 voturi)    
        Baza de... cum ai zis? (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:04)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui virgil

        Domnule patron de doi lei si cinci sute de dolari, eu sint bugetar, platesc impozite de ma spetesc, de unde sa stiu eu ce e aia baza de... cum i-ai zis? Si afla dumneata, evazionistule, ca mie nu imi da factura in ziua de salariu, imi da fluturas. Ce e aia factura? Daca Pogea n-a zis nimic de factura atunci factura asta nici nu exista. Asa sa stii!
        • +3 (3 voturi)    
          Impozit minim (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:15)

          virgil [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

          Trebuia sa ma astept ca nu intelegeti nimic si aveti idei preconcepute. Ramaneti la fluturas si ai grija sa nu te zboare domnul Pogea. Te astept la firma de doi lei sa ne luptam pentru supravietuire.
          • -2 (2 voturi)    
            Preconceput... inainte de a fi (Luni, 16 noiembrie 2009, 23:39)

            Frobenius [anonim] i-a raspuns lui virgil

            Iar eu trebuie sa recunosc ca nu m-am asteptat sa fiu atit de... subtil.
            Valabil si pentru cel caruia i-au dat lacrimile.
            Ca sa previn alte... preconceptii va avertizez ca de data aceasta am fost excesiv de serios.
        • +3 (3 voturi)    
          Stai putin... (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:56)

          OZ [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

          ...sa-mi sterg o lacrima... Asa... Alt bugetar care "plateste impozite"... Dar de unde le platesti stimabile? Le aduci de acasa? Nu cumva iei niste bani de la buget - ca de aia iti zici bugetar - iti tii pentru tine o mare parte iar restul contribui si tu ca toata lumea pentru pensii, somaj, sanatate, si pentru educatie, aparare, ordine publica, autostrazi cu constructia suspendata si alte minuni?

          Ia-ti fluturasul, uita-te bine pe el si nu uita: iei mai multi bani de la buget decat dai inapoi. Pentru mine asta se numeste o cheltuiala. Iar eu, patronul de doi lei, cred ca este o cheltuiala inutila cand tu, bugetarule ma lasi sa astept pentru ca tii neaparat sa-ti termini partida de solitaire.

          In ziua de salariu, treaba ta e sa-ti numeri banii si sa-ti verifici cu maxima atentie fluturasul, ca nu cumva...
          Treaba mea e sa gasesc clienti care sa-mi accepte factura, sa umblu dupa ei ca sa mi-o plateasca, sa-i platesc pe cei care depind de jobul pe care li l-am oferit, si in fine sa te platesc pe tine, bugetarule ca sa poti sa ma tratezi cu siktir, sa te spargi in figuri ca datorita tie Romania merge mai departe sau sa te vaiti de salariile cele mici de la buget, uitand de tot purcoiul de sporuri nesimtite pe care credeti ca le meritati.

          Platesti impozite? Platesti pe naiba! Esti o belea si cuvintele cele mai dragi mie sunt "buget de austeritate". Nu intelegi ce e aia "buget de... cum am zis?" Las' ca intelegi la restructurare. O sa ma ocup de asta.

          Hai, s-auzim de bine!
        • +1 (1 vot)    
          scrii de parca (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:55)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

          pogea asta ar fi un fel de Dumnezeu pentru tine...la asa conducatori asa "scavi"...nu-mi fac griji, in cateva luni o sa-ti mearga mai prost si cand "te muti" la privat o sa devii tu un "mic, foarte mic evazionist" care se vaieta.
      • -3 (3 voturi)    
        in primul rand (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:46)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui virgil

        Ce cauti tu sa ii vinzi piesa omului? Daca i-o vinzi inseamna ca ai pus adaos comercial. Uite de aia te rupe forfetarul, ca nu stii sa faci afaceri. O firma nu este o organizatie de binefacere.
        • +1 (1 vot)    
          Impozit minim (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:32)

          virgil [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

          Cred ca nu am fost clar. Firma de service, constat defectul, cumpar piesa o montez si problema este rezolvata. Facturez la sfarsit piesa cumparata si manopera si sunt impozitat la total cu toate ca eu nu cistig decat manopera mea. Ca sa pot face fata la impozitul minim am sa cumpar piesa cu 10 lei si am sa o facturez cu 20 lei bugetarului care tot nu intelege nimic
          • 0 (0 voturi)    
            da, tocmai (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 11:20)

            nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui virgil

            Asta am spus si eu. Daca facturezi piesa, automat trebuie sa ii pui adaos comercial. Daca nu ii pui, de ce o mai facturezi? Ca sa te scarpini cu mana dreapta la urechea stanga?
        • +1 (3 voturi)    
          fara oftica (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:52)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

          dar ai auzit de rambursare de TVA si ca statul are de returnat (cu dobanda 0, de fapt un fel de credit din "mediul privat) 4 miliarde de euro? Asta este afacere si cu "acte" te face statul sa fii "organizatie de binefacere"
    • +3 (3 voturi)    
      e vorba de principiu (Luni, 16 noiembrie 2009, 20:53)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui vvvladut

      E vorba de dreptul meu la libera asociere. E vorba de eu care imi reinvestesc fiecare banut in pravalie.
      Inca mai tin minte cum din primul contract am cumparat un birou (din lemn, nu imobiliar) si un scaun. Ca atunci cand am dat banii pe firma n-am mai ramas cu nimic.
  • +2 (2 voturi)    
    profit sau nu... (Luni, 16 noiembrie 2009, 21:11)

    zamolxe [anonim]

    Impozitul forfetar a avut un singur scop adevarat si real..da..real...imi e sila de el ca il platesc ..dar ..sa va zic...
    Din cele cateva sute de mii de firme , cateva zeci de mii sunt SA -uri , majoritatea multinationale,fiecare cu sute de angajati , cifre de afaceri de milioane de euro si totusi..surpriza: acestea declarau trimestrial si anual
    " pierdere" sau " profit 0" .Vedeti..aici ceva nu se lega..si statul prin dl Pogea s-a trezit destept..dar cum sa faca oare sa nu semene a discriminare? A bagat pe toate firme si firmulitele in aceeasi oala !
    De aici rezultatul " Impozit Forfetar" bazat pe cifra de afaceri...
    Bun sau rau acest impozit are efecte..dar impozitul forfetar poate fi imbunatatit..daca e lasat asa "generalist" va cauza efecte pe termen lung , pe care dl Pogea nu le vede..inca..
  • +1 (1 vot)    
    intrebi degeaba (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:16)

    fl [anonim]

    pe paraliticii care nu au facut nimic in viata lor si s-au limitat sa fie lefegii la stat condusi in general de incapabili sau in cel mai bun caz de ticalosi mai isteti
  • 0 (0 voturi)    
    efecte (Luni, 16 noiembrie 2009, 22:47)

    zamolxe [anonim]

    Efectele Impozitului Forfetar pe termen mediu si lung tin de " oportunitate" si mai precis ..o desfiinteaza..cum?
    Simplu..
    Sa zicem ca eu tanar intreprinzator infiintez un SRL si incerc o idee de afaceri ...primul an conform legii nu platesc IF (impozit forfetar) dar ideea mea nu merge..anul urmator trebuie sa desfiintez SRL-ul deoarece nu am 500 eur sa-l tin (trebuind sa platesc (IF-ul)...
    OK..il desfiintez si apoi "oportunitatea" se iveste ..o idee de afaceri sigura la un anumit timp si intr-un anumit loc...ce pacat ca nu mai am SRL-ul ..as fi facut niste bani..poate niste locuri de munca s-ar fi creat...
    Pe cine dam vina? Pe dl Pogea? pe mine ca nu am avut 500 euro sa tin SRL-ul?
    Domnule Pogea...in anul I de facultate la Management am invatat despre notiunea numita:
    ''Oportunitate"
    Dvs stiati ca exista? si ce implica ? stiati ca este esenta "bussines"-ului si ca fara ea nu exista viitor in infiintarea firmelor?
  • +1 (1 vot)    
    Lupta de clasa n-a murit (Marţi, 17 noiembrie 2009, 0:56)

    Justin Puscasu [anonim]

    E naucitor faptul ca acum, cand deja a devenit evident din toate statisticile ca ideea cu forfetarul a fost catastrofala, se mai gasesc sustinatori cu argumente de genul "io, bugetar, platesc impozite in fiecare luna, nu trimestrial ca voi, evazionistilor, 'ratz-ai dracu' de patroni".
    P.S. Excelent articulul. Reda fidel atmosfera unei intalniri cu un ministru de finante debusolat, maniacal, incompetent, si pus pe treaba sa scoata Romania din criza.
  • 0 (0 voturi)    
    Scapam repede si de asta ... (Marţi, 17 noiembrie 2009, 18:31)

    Gabi [anonim]

    Scapam repede si de asta ... problema e ca el va fi tot bogat dupa ce pe unii i-a terminat, pe altii i-a indatorat si pe cei ce au ramas i-a pus sa se gindeasca de 100 de ori inainte sa vrea sa intreprinda ceva ... Sa fie doar aia cu Marmira, aia cu bordurile si aia de la stat ... de restul nu mai e nevoie ... sa se duca la munca in Canada sau pe unde e mai poate ...
    Baieti ca sta merita sa raspunda pentru ce dezastru lasa ...