Reader’s Digest: Cel mai bun banc din lume si din Romania

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2009, 14:53 Life | Fun

 documente
(26 Nov 2009) PDF, 47KB
Reader’s Digest anunta castigatorul concursului „Cel mai bun banc din lume“, prezentat simultan in toate cele 50 de editii ale revistei, din luna decembrie. Castigatorul, Jorgen Jonssen, din Sjobo, Suedia, va primi 1.000 de dolari pentru bancul despre intalnirea dintre un orasean arogant si un taran imperturbabil. Pe primele locuri s-au mai situat bancurile din Finlanda, Rusia, Mexic si SUA.

La concurs au participat peste 15.000 de cititori din intreaga lume, inclusiv din Romania, care au votat pentru bancul lor preferat. Bancurile au fost trimise tot de catre cititori. In prima etapa s-a desemnat cel mai bun banc din fiecare tara. Un aspect important: cititorilor nu li s-a cerut sa trimita bancuri noi, pe care nu le stiam inca, ci, pur si simplu, bancul lor preferat.  

Romanii au votat si in a doua etapa – in proportie de 43% – pentru bancul romanesc, trimis de Claudiu Enache Jiroveanu, un inginer in varsta de 32 de ani din Craiova.

Acesta a explicat de ce i s-a parut potrivit sa trimita un banc despre impacarea dintre un vitezoman si un politist: "Ilustreaza un episod de viata tipic romanesc. Noua, romanilor, ne place sa incercam sa eludam legea la mica intelegere. Mai ales cand e vorba de regulile de circulatie!".

Cel mai bun banc din lume:

La o partida de vanatoare, un barbat elegant din Stockholm impusca o rata. Pasarea cade insa in ograda unui fermier, care sustine ca vanatul ii apartine.

– E pasarea mea, insista oraseanul.

Fermierul sugereaza sa fie transata disputa in stil vechi, cu un "sut neaos":

– Eu iti trag un sut cat pot de tare in boase, apoi tu faci la fel cu mine. Cine urla mai putin ia pasarea.

Barbatul e de acord. Fermierul ii trage un sut strasnic in partile sensibile. Cand isi revine, oraseanul sopteste cu greu:

– Bine. Acum e randul meu.

– Lasa, zice taranul. Poti sa pastrezi rata.

Trimis de Jorgen Jonssen, Suedia

Cel mai bun banc din Romania:

Un sofer gonea cu 150 km/ora. Vede girofarul unei masini de politie in oglinda si accelereaza. Dupa o vreme, vede ca nu poate scapa de politist si trage pe dreapta. Politistul ii spune:

– Am avut o zi groaznica si vreau sa ajung acasa. Dar mi-a placut urmarirea. Asa ca zi-mi o scuza buna si te las sa pleci.

– Acum trei saptamani, nevasta-mea a fugit cu un politist, zice soferul. Cand te-am vazut in spate, am crezut ca vrei sa mi-o aduci inapoi.

Trimis de Claudiu Enache Jiroveanu, Craiova


Citeste mai multe despre   



















16471 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    la noi (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:02)

    un roman [anonim]

    la noi pe net circula de mult cu ardeleanu' si unguru'
  • +1 (1 vot)    
    bancul romanesc... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:03)

    acelasi [anonim]

    e cel tarziu de anul trecut...
  • +2 (2 voturi)    
    mda... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    primul banc ste antic, vechi si de demult... poate nu chiarin forma asta, dar oricum ceva similar

    si al 2lea la fel...
  • 0 (2 voturi)    
    mult mai bun bancul (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:13)

    cucu [anonim]

    romanesc.
  • +16 (18 voturi)    
    iote banc... (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:23)

    glumetzu [anonim]

    Basescu si Geoana zboara cu elicopterul.
    Basescu arunca o bancnota de 100 de lei si zice:
    − Vreau sa fac un roman fericit!
    Geoana arunca doua bancnote si zice:
    − Vreau sa fac doi romani fericiti!
    Pilotul îi întreaba:
    − De ce nu va aruncati amandoi, sa-i faceti fericiti pe toti romanii ?!?
    • +1 (1 vot)    
      Prea adevarat !! (Vineri, 27 noiembrie 2009, 3:59)

      alin [anonim] i-a raspuns lui glumetzu

      :)). ROFL super bancul !
    • 0 (0 voturi)    
      E vechi (Vineri, 27 noiembrie 2009, 8:39)

      Moshu [anonim] i-a raspuns lui glumetzu

      E vechi, taticu' Era cu Leana si Nicolae
  • +14 (14 voturi)    
    banc (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:23)

    ion [anonim]

    -Sunteti ginecolog?
    -Nu, dar pot sa arunc o privire...
  • +8 (20 voturi)    
    banc de sezon (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:33)

    vasile [anonim]

    Dear God,
    So far this year you have taken away my favorite dancer Michael Jackson, my favorite actor Patrick Swayze and my favorite singer Stephen Gately and my favorite actress Farah Fawcett.
    Just so you know, my favorite politician is Mircea Geoana.
    Regards.
    • -3 (11 voturi)    
      fals (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:56)

      Hiksos [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      bancul asta circula pe internet si pe messenger, dar e cu BASESCU !
      • +4 (6 voturi)    
        = (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:20)

        egal [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

        daca nu-ti place, vezi mai sus bancul cu elicopterul ;)
  • 0 (4 voturi)    
    Bancuri (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:40)

    TonyPopa [utilizator]

    Bancul romanesc e de 100 ori mai bun decit al suedezului !
    • +2 (2 voturi)    
      io zic sa depui o contestatie scrisa (Joi, 26 noiembrie 2009, 19:22)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui TonyPopa

      dupa aia mai poti sa protestezi fata de urmatoarele nedreptati:

      - la miss tadjikistan 1998 cistigatoarea era mai putin frumoasa decit cea de pe locul 4, care avea un var in onesti

      - desi argentina nu a avut un stefan cel mare totusi nu a pierdut nici un razboi cu turcii

      - la meciul steaua - galatasaray de acum vreo 20 de ani lui piturca i s-a anulat un gol perfect valabil marcat cu ceafa
  • +1 (1 vot)    
    Fresh (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:43)

    Adrian [anonim]

    La rubrica Life si Fun apar bancuri mult mai bune si fresh.
  • +1 (3 voturi)    
    Si Readers Digest (Joi, 26 noiembrie 2009, 15:45)

    Laur X [anonim]

    Si Readers digest este antica, veche si de demult si cu un picior in faliment...:))
  • +8 (8 voturi)    
    Cel mai bun banc pentru Romania!!! (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:14)

    traian [anonim]

    Am auzit si eu un banc care se potriveste cel mai bine pentru Romania din ziua de azi!!

    Un baiat ajunge acasa de la scoala si ii spune tatalui sau:
    - Tata, m-am hotarat ce o sa fac cand cresc mare!
    - Ce? intreaba tata.
    - O sa intru in crima organizata!

    Tata raspunde:
    - La stat sau la privat?
  • 0 (0 voturi)    
    Olanda (Joi, 26 noiembrie 2009, 16:26)

    muzu [anonim]

    ala olandez e cel mai tare.
    in schimb, daca nu e gresita traducerea, poate cineva sa mi-l explice pe ala din coreea de sud? ce ti-e si cu diferentele astea culturale...
  • +3 (3 voturi)    
    e de actualitate (Joi, 26 noiembrie 2009, 18:47)

    realistul [anonim]

    Bancul de mai sus (cel suedez) se potriveste de minune cu situatia de la noi: Basescu e taranu' si Geona - orasanu. Inchipuiti-va!
  • 0 (0 voturi)    
    promovati-i pe olteni (Joi, 26 noiembrie 2009, 20:54)

    Dan Mihail [anonim]

    cele mai bune bancuri din lume sunt cele ale oltenilor - promovati-i.La antipod exemplu de banc englezesc - trei crocodili zboara deasupra desertului Sahara - se aseza unul din ei pe un stalp de telegraf si zise - zburam de trei zile si tot joi este
  • 0 (0 voturi)    
    piticul si capitanul (Vineri, 27 noiembrie 2009, 2:07)

    FAQ Romania [anonim]

    Boc vine la base:
    sefu, sefu, am o veste buna si una proasta
    base: hahaHAhaHAhaHAAAAhaaahahahahahAAAAAAA, spune draga boc veste proasta intai.
    boc: sefu, sefu, geaona are 60%
    base: hahahahahaaaahaaHAAAhaaaHAAAhaaaa. si ce veste mai poate fi buna acum, draga boc.
    boc: sefu, sefu, vestea buna este ca inaltimea dvs. aveti 70%
  • 0 (0 voturi)    
    Banc de sezon (Vineri, 27 noiembrie 2009, 9:08)

    robert.b [utilizator]

    Intrebare: daca un avion in care se afla Basescu si Geoana se prabuseste, cine supravietuieste? Raspuns: poporul roman. (Adaptare dupa un vechi banc sovietic.)