Ce risca un contrabandist cand confunda Budapesta cu Bucurestiul

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 13 iunie 2011, 14:30 Life | Fun

Aproape doua milioane de tigari de contrabanda provenind din Grecia au fost confiscate duminica seara la frontiera bulgaro-greceasca, a anuntat luni agentia vamala din tara vecina, citata de AFP.

Tigarile de contrabanda erau ascunse intr-un camion frigorific cu destinatia "Budapesta, Romania". Confuzia dintre capitala Romaniei, Bucuresti, si cea a Ungariei, Budapesta, din documentele comerciale a trezit suspiciunea vamesilor bulgari.

Camionul, inmatriculat in Bulgaria, era condus de un cetatean grec in varsta de 40 de ani care era insotit de un alt grec, in varsta de 60 de ani.

Directorul bulgar al vamilor, Vanio Tanov, a declarat recent ca "veniturile din contrabanda cu tigari le depasesc de un an pe cele din traficul de droguri si sunt mai putin riscante".

El a estimat la 600 de milioane de leva (peste 300 milioane euro) valoarea anuala a contrabandei cu tigari prin Bulgaria.

Peste 124 de milioane de tigari de contrabanda, dintre care 70% provenind din Grecia, au fost confiscate in parioada ianuarie - mai in Bulgaria.


Citeste mai multe despre   



















7091 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    Păi da ... (Luni, 13 iunie 2011, 14:40)

    He he ha [anonim]

    O fi avut vreo premoniție.
  • +8 (8 voturi)    
    Incultura (Luni, 13 iunie 2011, 15:25)

    gdans [utilizator]

    Ce bine daca incultura ar fi "rasplatita" de fiecare data in acest fel !
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari vecinilor nostrii... (Luni, 13 iunie 2011, 15:45)

    Costin1968 [utilizator]

    ...traiasca vecinii si prietenii nostrii bulgari pe care nu-i pacalesti in privinta Bucurestiului, vorbesc serios, Bucurestiul este un oras cu PIB-ul mai mare decat Grecia continentala si Sicilia ...
  • +2 (10 voturi)    
    =)) (Luni, 13 iunie 2011, 16:12)

    Ioan88 [utilizator]

    pai omul are viziune =))

    Daca nu se potolesc ungurii din secuime, romanii o sa calce iar in picioare Budapesta!!
    • +3 (3 voturi)    
      asta a fost tare... (Luni, 13 iunie 2011, 17:36)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Ioan88

      faina gluma...
      • 0 (0 voturi)    
        ...faina! (Marţi, 14 iunie 2011, 8:15)

        virginia [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Ardelenii sunt de 2 feluri.
        Oprimisti si pesimisti.
        Optimistii invata limba germana, iar pesimistii limba maghiara!

        :)
  • -1 (9 voturi)    
    Greci prosti (Luni, 13 iunie 2011, 17:55)

    gorgea [anonim]

    Daca intrebi pe grecotei care e capitala RO, 80% o sa iti raspunda Budapesta. Asta e nivelul de cultura....Pune-i sa iti arate Romania pe harta, si o sa caute undeva pe langa Polul Nord (in caz ca stie unde e Nordul).
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate (Luni, 13 iunie 2011, 18:48)

      ET [anonim] i-a raspuns lui gorgea

      Pare rau sa te informez dar daca intrebi pe oricine, cca 80% iti vor spune ca Budapesta / Bucuresti e unul si acelasi oras. Tara ti-o vor pune fiecare dupa cum ii taie capul. La un moment dat, intr-un centru de cercetare dintr-o capitala europeana m-am intalnit cu un ungur care m-a ajutat sa ma inteleg cu cei de la receptie care nu vorbeau nicio alta limba decat a lor. In timp ce asteptam noi, fiecare sa fie primit unde avea nevoie, am intrat in vorba. El s-a prezentat ca fiind din Budapesta, eu din Bucuresti. Am ras amandoi spunand ca cei mai multi considera ca am fi din acelasi oras. In momentul urmator vine un personaj de la receptie cu altcineva dupa el si ne prezinta persoanei respective ca fiind din Bucuresti, Ungaria. Q.E.D. (si nu, nu era in Grecia)
      • +1 (3 voturi)    
        hmmm (Marţi, 14 iunie 2011, 1:03)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ET

        Ca-căpşunar, am ajuns la concluzia că-"care-i capitala..." sunt mofturi sau snobisme. Am cunoscut inginer german de 40 de ani care credea că-capitala nostră-i Sofia, aşa cum am cunoscut o unguroaică de vreo 24 de ani care ştia că Timişoara a fost capitala Ungariei 8 ani de zile. Pune un român să-ţi înşire cele 41 de judeţe şi-o să vezi că, deşi dă snobismul fară din el faţă de incultura altora, nu va fi în stare. Eu sunt adeptul sistemului american de-nvăţământ: ca să afli un răspuns, trebuie să ştii unde să cauţi, nu să ţii minte răspunsul.
        • +2 (2 voturi)    
          E (Marţi, 14 iunie 2011, 7:38)

          mmariusm [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

          pe alocuri va confirm..dar nu total!
          Ar trebui sa nu stim nimic!/Atunci cu mai rationam daca in memorie nu mai avem...nimic!
          Va rpg...constatati ca avem nevoie de o memorie bine garnisita cu o serie de cunostinte!
        • +1 (1 vot)    
          timisoara (Marţi, 14 iunie 2011, 9:14)

          mano [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          pai Timisoara chiar era capitala regatului maghiar intre 1315-1323.
          • 0 (0 voturi)    
            corect (Marţi, 14 iunie 2011, 20:45)

            ampersand [utilizator] i-a raspuns lui mano

            De-aia am şi amintit.