​VIDEO Premiile Grammy 2012: Adele, marea castigatoare, a plecat acasa cu 6 trofee. Niciun premiu pentru Lady Gaga

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 8:55 Life | Muzică

6 premii Grammy pentru Adele
Foto: AGERPRES
Cantareata britanica Adele a fost marea castigatoare la cea de-a 54-a gala a Premiilor Grammy, unde a obtinut 6 trofee din 6 nominalizari, inclusiv la categoriile "albumul anului" ("21") si "inregistrarea anului" ("Rolling in the Deep"), anunta Reuters. Din ceremonia de decernare a Premiilor Grammy nu au lipsit nici tributurile aduse cantaretei Whitney Houston, gasita moarta sambata in camera ei de hotel.



Jennifer Hudson a interpretat unul dintre hiturile lui Whitney Houston, "I Will Always Love You", iar gazda ceremoniei, LL Cool J, a spus o rugaciune pentru familia, prietenii si fanii cantaretei. Whitney Houston a castigat, de-a lungul carierei, 6 premii Grammy, potrivit Mediafax.

Cantareata britanica Adele, in varsta de 23 de ani, care a interpretat pe scena hitul sau "Rolling in the Deep", a primit premiile Grammy la categoriile "cel mai bun album" ("21"), "cea mai buna inregistrare" si "cel mai bun cantec" ("Rolling In the Deep"), dar si la "cea mai buna interpretare pop solo" ("Someone like you"), "cea mai buna cantareata solo" si "cel mai bun clip scurt".

Adele a concurat pentru trofeul pentru "cel mai bun album al anului" cu Foo Fighters ("Wasting Lights"), Lady Gaga ("Born this Way"), Bruno Mars ("Doo Wops and Hooligans") si Rihanna ("Loud").

Rockerii de la Foo Fighters, cu 6 nominalizari, au fost ceilalti mari castigatori ai galei, cu 5 premii Grammy, la categoriile "cea mai buna interpretare rock" ("Walk"), "cea mai buna interpretare hard rock/metal" ("White Limo"), "cea mai buna piesa rock" ("Walk"), "cel mai bun album rock" ("Wasting lights"), "cel mai bun clip lung" ("Foo Fighters: Back And Forth").

Cantaretul Bruno Mars, nominalizat si el la 6 categorii, a plecat acasa cu mana goala, la fel si excentrica Lady Gaga, nominalizata la 3 categorii, in timp ce Kanye West, care a avut cele mai multe nominalizari - 7 - a castigat premiile pentru cea mai buna interpretare rap ("Otis", alaturi de Jay-Z), cel mai bun cantec rap si cea mai buna colaborare rap ("All of the Lights") si cel mai bun album rap ("My Beautiful Dark Twisted Fantasy").

Trofeul pentru revelatia anului - primit de Adele in 2009 - a fost castigat anul acesta de Bon Iver, care a mai obtinut premiul pentru cel mai bun album alternativ ("Bon Iver").

Glen Campbell, care a cantat piesa "Rhinestone Cowboy", a primit un premiu pentru intreaga cariera.

In timpul evenimentului au mai cantat, printre altii, Taylor Swift, Bruce Springsteen si E Street Band, Chris Brown, Coldplay si Rihanna. Alicia Keys si Bonnie Raitt au interpretat piesa "A Sunday Kind of Love" a Ettei James, o alta mare legenda a muzicii care a murit anul acesta.























9108 vizualizari

  • -25 (27 voturi)    
    pff (Luni, 13 februarie 2012, 9:18)

    kin3zu78 [utilizator]

    asa arata la 23 de ani ? Si bunica arata mai bine la 94 de ani !
    • +21 (21 voturi)    
      cool (Luni, 13 februarie 2012, 9:44)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      te rog, da-mi si mie id-ul/facebookul bunica-tii..
      • +1 (1 vot)    
        replica (Marţi, 14 februarie 2012, 22:16)

        baltaretu [anonim] i-a raspuns lui gigi

        mi-a placut raspunsul, magistral
    • +18 (18 voturi)    
      ... (Luni, 13 februarie 2012, 9:44)

      fly. [utilizator] i-a raspuns lui kin3zu78

      Sper sa iti dai singur un minus cand vei realiza ce prostii ai spus.
      Adele, respect!
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Luni, 13 februarie 2012, 11:06)

      Viflaim [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      procesul in 3 pasi:

      - pui castile
      - faci click pe linkul acesta http://youtu.be/45A6R9L7T04

      - mergi la minutul 5:47, stiu ca te plictisesti usor.

      spune-mi te rog dupa daca iti mai mentii comentariul.
      • -7 (7 voturi)    
        hai frate (Luni, 13 februarie 2012, 13:40)

        Tavi [anonim] i-a raspuns lui Viflaim

        Hai ca e urata. Are voce superba dar asta nu schimba faptul ca arata a 30 de ani cel putin si ca e grasa. Faptul ca tine si ea cura de 6 luni nu inseamna ca e deodata sirena. Trebuie sa-i scada si falcile de porc inainte.
  • +24 (24 voturi)    
    .. (Luni, 13 februarie 2012, 9:45)

    anca [anonim]

    O picatura de dreptate intr-o lume in care non valorile se inmultesc precum sobolanii ... Bravo Adele !!!
  • +19 (19 voturi)    
    Dar ai nostri ? (Luni, 13 februarie 2012, 9:56)

    Cri [anonim]

    Se auzea ceva de Costi Ioniță, autorul unei piese nominalizate.
    Dar Alexandra, dar Ina ?
    Dar Salam ?
    E o conspirație mondială împotriva tărișoarei noastre...
    • +1 (1 vot)    
      Numa-numa (Luni, 13 februarie 2012, 12:00)

      PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      a lu' Ozone am ascultat-o eu anul asta intr-o discoteca din Shanghai. Face inca ravagii! La fel si Inna, si restul de playback-isti. Deci ar fi bine sa sustinem un mini Grammy si in China, dupa binecunostul procedeu: de-mi dai ceasul de la mana, fac cinci copii, sa te tina.
      Asa o sa ne umplem de chinesse Grammy, ca astia inca ma striga Margelatu' cand le zic ca sunt roman!
      *rolling on a chinesse red carpet*
  • +11 (11 voturi)    
    Sper (Luni, 13 februarie 2012, 10:07)

    Reader [anonim]

    ca tineretul asta sa constientizeze ca mai sunt si alti artisti valorosi si total diferiti de gaga ...
  • -6 (14 voturi)    
    asta doineste, nu canta (Luni, 13 februarie 2012, 10:42)

    albatrosul verde [anonim]

    cand o ascult pe adelle asta, incep sa am senzatia ca am venele prea lungi ...
    are voce, dar muzica asta a ei e prea trista pt mine.

    unii beau de veselie, altii de suparare, cam asa si cu muzica, inteleg ca unora le place, dar eu nu suport asemenea tristi in urechi !

    incep sa ma gandesc ce se intampla cu noi, omenirea, unde veselia, exuberanta altor vremuri, unde rock'n'roll-ul ?
    ipoteza mea e ca aceasta Adelle este continuarea fireasca dupa prea mult house si ecstasy, parca nici de manele nu e departe, oh, viata mea, o sa ajungem toti emo !
    • +6 (6 voturi)    
      Faptul ca nu va place (Luni, 13 februarie 2012, 11:32)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui albatrosul verde

      Este dreptul dvs si nimeni nu il poate contesta.

      Sa recunoastem un singur lucru: macar doineste din gura ei si nu exubereaza din gura sintetizatorului ca Lady Gaga. In cazul multor "artisti" vocea reprezinta de fapt doar "inputul" sau "zgomotul de fundal" al vocii calculatorului.
      • +1 (1 vot)    
        asta am si zis (Miercuri, 15 februarie 2012, 1:40)

        albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui moucha

        nu contest nimic din calitatile vocale sau piesele artistei. tot respectul, si ma bucur ca a mai calmat fenomenul Gaga.
    • +4 (4 voturi)    
      O fi trista... (Luni, 13 februarie 2012, 11:46)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui albatrosul verde

      Dar e buna. E muzica de calitate cu toate ca de obicei comericalul si calitatea nu prea se impaca. Asculta-l pe baiatul asta care a luat premiul pt revelatia anului...sa vezi acolo tristete. Dar din nou...f buna muzica.
      Eu unul prefer asa ceva decat pitbull, gaga, bieber, dubstep, manele, manelo-house si hip-hop.
      Cat despre veselie, exuberanta... ai dreptate, ma gandesc ca o fi de vina si situatia economica mondiala. Totusi sa nu exageram...inca se mai face muzica happy(doar ca tre' s-o cauti) , inca mai sunt locuri unde te poti distra, departe de toti tiganii, printesele si cocalarii autohtoni...mai este pana ajungem emo...
      • +2 (2 voturi)    
        Muzica... (Luni, 13 februarie 2012, 12:46)

        Delicat Efendi [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Ma bucur pt Adele, mi se pare ca are o voce f buna si melodii reusite. Nu imi place Gaga, dar mi s-a parut ca totusi are o voce ok, parca am ascultat cateva minute dintr-un concert.... acu nu stiu daca o fi fost tehnica moderna de vina.. Eu zic ca e loc pe lume pt toate felurile de muzica, inclusiv manele, hip-hop, house si orice alte nebunii.. doar semidoctii dau verdicte absolute cand e vba de muzica... (BTW - mie mi se pare ca hip-hopul e mai rau decat manelele - macar manelele suna a muzica - orientala, tiganeasca, etc, dar totusi muzica, iar versurile sunt la fel de penale)
      • +1 (1 vot)    
        valoare relativa (Marţi, 14 februarie 2012, 8:05)

        Vitale R [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Da, daca o comparii cu gaga, pitbull, sau alte nume ciudate pe care le-ai mai enumerat, intradevar, e mult peste ei. Dar sa ajungem sa numim asta ca si muzica de calitate... e destul de... hm... incerc sa caut un cuvand cu care sa nu jignesc pe nimeni pentru ca fiecare are dreptul la o opinie si fiecare are propriile gusturi. Deprimant? Cred ca asta e cuvantul potrivit.
        Nu am ascultat-o in viata mea pana nu am citit comentariile voastre. Am cautat pe youtube cateva piese si... ce sa spun. Nu mi se pare a avea deloc carisma si are un timbru deloc cald sau placut. Parca mereu striga/se cearta cu cineva.

        Dar desigur, asta e parerea mea care cu siguranta nu coincide cu a altora.
        • +1 (1 vot)    
          Asa am zis si eu (Miercuri, 15 februarie 2012, 1:51)

          albatrosul_verde [utilizator] i-a raspuns lui Vitale R

          Adelle ca Adelle, dar sunt unii carora le place Enrique Iglesias.
          Asta inseamna diversitate culturala ,,,
  • +10 (10 voturi)    
    tribut (Luni, 13 februarie 2012, 13:10)

    macondo [anonim]

    Mai terminati-o odata cu "tributurile" !.
    Englezescul "tribute" se traduce simplu in cazul de fata "omagiu" si dintr-o data fraza capata sens !
    Cuvantul din limba romana "tribut" are cu totul alta semnificatie.
    Puneti mana pe dictionar, dragi ziaristi !
  • +1 (1 vot)    
    fenomen (Marţi, 14 februarie 2012, 15:32)

    vas [anonim]

    Adele ? Incredibila !