Festivalul Untold a adus 30.000 de straini la Cluj. Ultima seara, incheiata cu un concert in premiera sustinut de Martin Garrix, cel mai tanar DJ din lume

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 8 august 2016, 9:30 Life | Muzică

Ultima noapte la Untold
Foto: UNTOLD
30.000 de cetatenii straini au petrecut, in acest sfarsit de saptamana, in municipiul Cluj, festivalul Untold, anunta un comunicat al Inspectoratului General pentru Imigrari -Serviciul pentru Imigrari al judetului Cluj. Muzica de calitate, buna dispozitie si ospitalitatea romanilor au fost cateva repere pe care strainii le-au avut in vedere cand au ales Romania.

In cele patru zile de festival, nu au fost inregistrate evenimente deosebite comise de catre cetatenii straini, mai anunta sursa citata.

Ultima seara a festivalului Untold, desfasurat in perioada 4-7 august, la Cluj-Napoca, s-a incheiat cu concertul DJ-ului olandez in varsta de 20 de ani, Martin Garrix, un spectaculos show de artificii, dar si cu promisiunea unei a treia editii in 2017, transmisa printr-un video care a rulat la inchiderea evenimentului, scrie news.ro.

Seara s-a incheiat cu un spectacol de artificii, dupa care un video care a sugerat ca va exista o a treia editie a festivalului in 2017 a fost proiectat pe ecranele scenei principale.


Citeste mai multe despre   






















16287 vizualizari

  • +9 (37 voturi)    
    Felicitari Clujului! (Luni, 8 august 2016, 9:52)

    Miky60 [utilizator]

    Din tot ce am citit, numai cuvinte de lauda din partea celor care au fost si au participant la ce au vrut (la show-uri adevrate ca Faithless, Parov Stellar, Akua Naru, etc), la DNB (Rudimental, Suie, Pendulum), la dj de mainsteam, la ce au vrut. Organizare foarte buna, fluidizare la fel, fara incidente, lumea zambitoare. Inca o data Clujul s-a dovedit ca stie sa faca un astfel de festival mare. Singurul esec al Clujului ramane organzirea de la Electric Castle, unde noroiul este cuvantul de ordine, iar la anul am inteles ca vor chema si manelisti doar sa mai vina cineva la ei, dar asta se intampla din cauza pesede-ului.
    • +21 (29 voturi)    
      EC (Luni, 8 august 2016, 10:23)

      ddanny [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Electric Castle se organizeaza intr-o comuna la peste 20 km distanta de Cluj-Napoca, deci eu zic ca nu e tot Cluj-ul de vina pentru noroiul alora.
    • -12 (18 voturi)    
      Pey... (Luni, 8 august 2016, 11:05)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      daca dupa Boc, Rus, et comp., a venit Dancu si Grupul de la Cluj...e si normal. Ia vezi matale cum au fost impartite investitiile in ultimii, sa zicem, 6 ani. Cine a luat partea leului? Transilvania si zona Clujului, cumva? Dar Muntenia si Moldova? Cam sarace astea utimele doua. Stiu,stiu...vechea placa. Regatenii sunt puturosi iar ardelenii nu mai pot de harnici ce sunt. O coacaza!
      Au venit altii,de pe alte meleaguri de au investit in Transilvania. Dece? O sa vedeti voi dece...e o vorba: calea catre iad e pavata cu intentiij bune. Mai vorbim.
      • +12 (16 voturi)    
        Ce prostii vb? (Luni, 8 august 2016, 12:18)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        Clujul pastreaza 44% din cat incaseaza, restul merg la Bucuresti sa fie redistribuiti.

        Multe județe din Moldova primesc de la stat mai mult decât incaseaza
  • -20 (48 voturi)    
    mai mult zgomot (Luni, 8 august 2016, 9:55)

    Morcoveatza [utilizator]

    oamenii ăştia ascultă un zgomot ciudat pe care cred că-l înţeleg dar dacă îi întrebi dacă e melodia anterioară sau e alta nici măcar ei nu-şi dau seama dacă marele artist care ,,pune muzică,, a schimbat-o sau nu. toată hărmălaia aia sună la fel. partea bună e că se înscriu în regulile anilor 2000: consumă mult din orice categorie aşa că bănuţul circulă. Atât timp cât nu mă deranjează ca maneliştii, le doresc ,,untold-uri,, fără număr!
    • +16 (32 voturi)    
      Hai sa iti dau o veste buna (Luni, 8 august 2016, 10:27)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

      Pentru anul viitor au fost deja confirmati Daniel Iordachioaie, Marius Teicu si Angela Similea. Se poarta negocieri intense cu Mirabela Dauer si Gabriel Cotabita.
      • -11 (15 voturi)    
        Tu esti d'ala... (Luni, 8 august 2016, 11:06)

        Grexit [utilizator] i-a raspuns lui banel

        cu sotzietatea deschisa, nu? Vad ca ai printzipuri, neicusorule!
      • -8 (12 voturi)    
        chiar o veste minunată (Luni, 8 august 2016, 11:44)

        Morcoveatza [utilizator] i-a raspuns lui banel

        mă bucur extraordinar de mult! abia aştept şi sunt convins ca si tu vei fi acolo, ne vom lua de brăcinari şi vom dansa pana la extenuare. decât ,,du-du, tractorul ară,, de parcă scot apă cu pompa de dejecţii, mai bine stimabila dna Dauer şi minunatul Cotabiţă. Te -am pupat, Bănel!
    • +13 (13 voturi)    
      ! (Luni, 8 august 2016, 12:10)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

      Draga Morcoveatza, incearca sa-i respecti pe cei din jur ca sa fii la randul tau respectat/a. Daca tu nu intelegi un anumit gen de muzica este absolut normal la fel cum nici eu nu inteleg anumite genuri de muzica dar nu-i critica pe oamenii care nu sunt ca si tine. Accepta ca fiecare om e diferit si unic si astfel si ei te vor accepta pe tine.
      • +4 (10 voturi)    
        exact asta am scris (Luni, 8 august 2016, 13:09)

        Morcoveatza [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

        nu critic pe nimeni. am mult prieteni dependenti de muzica asta si care sunt oameni minunati. ei glumesc cand aud ce muzica imi place mie (dorobantu, crisan, etc) si viceversa...nu critic, doar am opinat si am provocat (decent, zic eu).
        • +3 (3 voturi)    
          Nu ai voie (Luni, 8 august 2016, 16:14)

          VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Morcoveatza

          e sacrosant!

          Te iei de Scooter?
          E un festival de muzica cat se poate de mainstream si bravo loc ca l-au facut.
          Nu inteleg nevoia de a critica:
          => comparatia cu Electrica Castle e ca si cum ai compara Mamaia cu 2 Mai... e alta mancare pe peste
          => daca djiala gen Tiesto e comestibila sau nu. Pentru cineva care asculta Armin Van Buren, poate nu o sa aprecieze Boards of Canada si invers, desi sunt amandoua muzici electronice.

          Asa cum Lautarii din Clejani nu sunt tot una cu manelistii la care se price atat de bine Micky60.

          Hai sa ne calmam un pic si sa acceptam ca lumea mai si glumeste, muzica asta e entertainment in 90% din cazuri si de abia pe urma arta.

          Si ca sa zic si eu ceva... apreciez proiecte romanesti precum Rodion, Silent Strike, Subcarpati sau Suie cel putin la fel de mult precum capetele de afis sonore, nume un pic cam prafuite de altfel.

          Repet, opinia mea personala, nu vreun adevar absolut.

          PS: aia cu cel mai tanar dj din lume e absolut stupid. Era sa zic ceva indecent.
  • -22 (48 voturi)    
    dementa autoritatilor (Luni, 8 august 2016, 10:10)

    niculesc [utilizator]

    nu contest ca a fost un festival reusit dar totusi cine apara majoritatea tacuta.. 4 nopti, zeci de mii de oameni nu au putut sa inchida un ochi. oameni care au trebuit sa lucreze a doua zi.

    ni se tot spune de profitul pe care l-a avut clujul.. inca nu am vazut cifre nici de anul trecut. doar estimari. e totusi un festival privat - deci profitul nu e al clujului; sumele de inchiriere a spatiilor publice sunt secrete si din auzite par infime..

    dar totusi, cu toate astea, cine ne apara de dementa autoritatilor care inchid ochii la incalcarea legii. clujul pare sa fie similar cu romania lui nastase.. boc si mafia lui fac tot ce vreau (presa e cumparata) iar autoritatile asista pasive la toate derapajele clicii.
    • +17 (19 voturi)    
      Alexa (Luni, 8 august 2016, 10:43)

      -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

      tu esti Alexa?
      • -9 (11 voturi)    
        tipic comunist raspunsu (Luni, 8 august 2016, 11:12)

        niculesc [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        nici un argument, doar deturnarea de la subiect..
        hai baieti, boc va plateste pentru mai mult.. dati-va un pic silinta, puteti mai mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Principalul contracandidat :)))) (Luni, 8 august 2016, 12:49)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

        și deși e principalul contracandidat nu reușește să treacă de 3% și de locul 4, nu prinde podiumul neam :))))
        • -5 (7 voturi)    
          nu sunt alexa (Luni, 8 august 2016, 14:15)

          niculesc [utilizator] i-a raspuns lui zet

          da apreciez mult evolutia societati..
          la fel ziceau parintii vostrii si de ratiu in 90 si acum striga jos si moarte lu iliescu..
          la fel boc e sarac si cinstit ca si iliescu.. istoria se repeta si facem aceleasi greseli
          • +2 (2 voturi)    
            Cum Boc aduce minerii? (Luni, 8 august 2016, 17:47)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

            sau aia nu a foast gresala?
    • -1 (19 voturi)    
      Trebuie sa va organizati si sa faceti reclamatii (Luni, 8 august 2016, 10:51)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

      Nu e suficient sa fiti o majoritate tacuta. Coplesiti primaria cu reclamatii, organizati-va, cereti-va drepturile.

      Organizarea unui concert atat de zgomotos in centrul orasului e o dovada de primitivism si badaranie, nu e cu nimic diferita de conduita manelistilor care canta unde ii apuca. Un oras european trebuie sa isi respecte cetatenii, Clujul a demonstrat in aceste 2 editii doar ca e la fel de balcanic ca si alte orase romanesti.

      Apropo de civilizatie si respect, pe hotnews o sa primiti o gramada de minusuri, majoritatii comentatorilor le pasa doar de distractia proprie si nu ii intereseaza de suferinta altora. Nu va suparati pe ei. Mai vad ei in timp.
      • +2 (2 voturi)    
        ignorance is bliss.. (Luni, 8 august 2016, 21:30)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Cel mai afluent cartier al Londrei, Chelsea, are la 2 pasi stadionul Stamford Bridge. La fiecare meci (si nu sunt putine care se joaca pe nocturna), vei putea numara cu exactitate nu doar golurile, ci si faulturile, din propriul dormitor, indiferent ca locuiesti in Chelsea sau Fulham. Niste primitivi.
        Rock im Park - Nurenberg, alti primitivi. Rock en Seine - in suburbiile din sud-vest, la 2 pasi de Versailles, astia's deja in epoca de piatra, nu? Lista poate continua la nesfarsit.
        • -1 (1 vot)    
          ignorant (Marţi, 9 august 2016, 9:03)

          niculesc [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          da eu sunt ignorant ca nu stiu ca meciurile de fotbal se joaca ziua in premier league (~2,3 pm) si la 19:45 in champions league.

          La rock in park nu ti s-a parut suspect ca programul la unele scene se termina mai repede si continua mai tarziu la cele indoor ? http://www.rock-im-park.com/spielplan

          La Rock en Seine ultima trupa incepe la 23 la scena principala..

          La Cluj pe scena principala armin a inceput la 2:40 si a terminat pe la 6:30.. Si da, noi suntem ignoranti..
    • +5 (9 voturi)    
      Olguta Vasilescu (Luni, 8 august 2016, 11:29)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

      Doamna Olguta, dumneavoastra sunteti?
    • +1 (1 vot)    
      30000 de straini (Luni, 8 august 2016, 19:44)

      fghr [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

      daca fiecare lasa in medie 200 euro cazare+masa + tigari/ inseamna 6 mil de euro intr un weekend.. o estimare conservatoare de altfel,,,

      Las la o parte banii incasati de organizatori ( de ordinul milioanelor de euro) din care se mai duc o parte taxe la buget

      Cat reusesc sa tina sigure acest festivaluri numai de bine si la cati mai multi participanti :)
  • +18 (28 voturi)    
    Atmosfera e totul (Luni, 8 august 2016, 10:28)

    smeuletz [utilizator]

    Tot timpul in orice oras exista oameni care vor sa stea in centru, dar vor numai liniste, si altii care vor sa se intample ceva, deci vor fi contre intre aceste tabere.
    Ce pot sa spun: am plecat de la Untold si am avut o calatorie care m-a dus prin Olanda. Acolo, in Amsterdam nu mai zic ce era (ditamai zgomotul), dar chiar si intr-un orasel mai mic (Eindhoven) a batut muzica pana la ora 5 dimineata si petrecerile nu au incetat. Si asta a fost chiar in centru, si nu intr-un spatiu delimitat cum e la Cluj. Deci, se pare ca legea si mafia lui Boc sunt replicate si in alte tari.
    Oricum, legat de profit, stiu oameni care au inchiriat apartamente de Untold (deci profitul s-a mai distribuit, totusi e vorba de zeci de mii de oameni care au mancat, au stat undeva, au luat taxiul, etc).
    Si in plus, totul e despre atmosfera creata: una fara violenta, placuta, si de strainii care au fost si de relatiile care au aparut (o investitie pt viitor si o iesire din anonimat a orasului).
    Eu spun ca 4 zile un pic mai active sunt un pret mic pentru toate astea.
    • -9 (15 voturi)    
      einhoven (Luni, 8 august 2016, 11:07)

      niculesc [utilizator] i-a raspuns lui smeuletz

      te rog sa-mi spui data in care ai fost la einhoven, unde au avut loc petrecerile ca sa dau si eu un search.. nu cred ca au avut loc pe un stadion, sau in parcuri (locuri deschise) pana la ora 5 dimineata..

      anul trecut 35 de apartamente au fost inchiriate legal in perioada untold.. probabil anul asta au fost dublu.. mare castig.

      te faci ca nu intelegi.. legea a fost incalcata si tu esti de acord cu asta.. stiu, a fost o singura data deci e ok..

      te-ai gandit ca poate o sa ai nevoie sa fii operat de un medic care nu a dormit toata noaptea si vine la servici cu ochii bulbucati si mana tremuranda ca sta intr-o zona afectata de festival?

      viata trebuie sa mearga inainte. inteleg festivalul dar si voi trebuie sa intelegi lumea care e afetata de el.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce lege (Luni, 8 august 2016, 12:20)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

        a fost încălcată?
      • +6 (8 voturi)    
        Festivalul s-a tinut pe un stadion... (Luni, 8 august 2016, 12:37)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

        ...nu in fata blocului. Cand comunitatea a fost de acord cu constructia acelui stadion, si-a asumat si riscul ca acolo sa se desfasoare meciuri de fotbal si diverse alte evenimente.
      • +1 (1 vot)    
        Eindhoven (Luni, 8 august 2016, 18:39)

        smeuletz [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

        Salut! Noaptea intre 6 si 7 august (sambata pe duminica), zona Markt (cum ar fi piata Unirii). Poate nici nu a fost festival, poate asa o fi in fiecare seara, dar zgomotul a fost imens (nu era ca o seara de disco normala), eram chiar rupt de oboseala si nu am putut adormi de zgomot pana la 5 :)
        Pls raspunde daca gasesti ce a fost :)
  • -18 (22 voturi)    
    Summer Well nu respecta ziua de doliu? (Luni, 8 august 2016, 10:40)

    Miky60 [utilizator]

    Felicitari Untold pentru tot, insa sunt unele festivaluri pentru care doar banul conteaza. Dupa organizarea de spectacol cu manelisti de la Electric Castle unde trebuie an de an sa stai in noroi pentru ca unii sa se imbogateasca, la Summer Well respectul pentru Majestatea Sa Regina Ana este la pamant. Pentru ei nu conteaza ca este zi de Doliu National in amintirea Majestatatii Sale Regina Ana a Romaniei care a iubit tara de adoptie mai mult ca orice, nu conteaza nici ca va trece cortegiul fix prin Buftea, ei nu vor sa anuleze prima zi. Dar la un spectacol ce imita cele cu manelisti de la Latrina 3 ce sa le ceri...
    • +4 (14 voturi)    
      Inapoi la scoala! (Luni, 8 august 2016, 10:55)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Principesa de Bourbon-Parma, Ana, nu a fost regina Romaniei.
      S-a casatorit cu regele Mihai dupa ce acesta abdicase (mai mult ori mai putin fortat).
      Si-apoi, nu poti spune "regina Ana a Romaniei", cind Romania are forma de guvernamint ca Republica.
      Ce struto-camila mai sintem?!
      • -7 (15 voturi)    
        Du-te la Latrina 3 a ta! (Luni, 8 august 2016, 12:05)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Cum poti sa spui cuvintele astea la adresa cuiva care a luptat atata pentru imaginea Romaniei in conditiile in care a fost alungata din tara si i-a fost refuzata intoarcerea in 1990 de catre Ilici, idolul tau? Si de ce o critici? Pentru a apara un spectacol cu manelisti si mici? Uite, d-asta pleaca atatia din tara, din cauza unora ca voi care strica tot ce fac altii!
        • +2 (4 voturi)    
          Tu atata stii (Luni, 8 august 2016, 15:04)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Dar iti mai spun o data: A3 chiar face propaganda serioas PRO-monarhie. Are exact limbajul tau, cu eroismul si puritatea tovarășilor regali!
      • -1 (3 voturi)    
        pe numele adevarat (Luni, 8 august 2016, 15:33)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Bulion-Sarma.
    • +6 (16 voturi)    
      Care majestate, care doliu? (Luni, 8 august 2016, 10:58)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Doliul aruncat de guvernanti e o aberatie fara seaman. Respect pentru cine? De ce? Nu inghitim toti povestile cu regi si regine pe care ni le baga Antena3 pe gat.

      Felicitari celor care saboteaza "doliul", nu ar strica o miscare organizata in sensul asta!

      Sabotati doliul pentru pseudoregina! Sabotati manevrele propagandistice ale Antenei3 si celor care ii controleaza!

      Nu inghititi incercarea politicienilor de a pune in fata niste marionete controlabile ("familia regala") pentru ca ei sa isi faca mizeriile in spate!
      • -4 (10 voturi)    
        Ilici, tu esti? (Luni, 8 august 2016, 12:01)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Cum poti sa critici familia regala? La cate lucruri fantastice au facut pentru imaginea Romaniei, cum poti sa ii critici? Doar Ilici le-a inrerzis revenirea in tara in 1990 pentru ca erau o amenintare la comunism! Iar acum va gasiti voi, cei indoctrinati de Latrina 3 si de ciuma rosie sa ii criticati? Sa va fie rusine! Vreti sa va bucurati pe un spectacol de mici si manele ignorand tot ce a facut Regina Ana pentru Romania!
        • +3 (9 voturi)    
          Miky, draga, Antena3 e regalista (Luni, 8 august 2016, 12:14)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Ceea ce spune mult despre lucrurile fantastice pe care le-ar face "familia regala" pentru Romania acum.

          Pot critica familia regala pentru ca:
          1,. Ei nu sunt famile regala. Romania e Republica. Ana a fost doar sotia unui fost rege, niciodata regina.
          2. Si ei sunt oameni. Au trecut vremurile medievale cand populatia needucata credea ca regii sunt divini. Nu numai ca sunt oameni, dar toata evolutia din ultimii ani arata cat de marsavi sunt ei si cei din jurul lor. Daca crezi ca cineva il respecta pe actorasul zis securist Duda, esti complet pe dinafara
          3. "Familia regala" e folosita de politicieni cu scopul de a-i pune in fata ca marionete, urmand ca ei sa isi faca treburile murdare in spate. Chiar crezi ca omenii sunt complet naivi?
        • +2 (4 voturi)    
          Se pare ca ai uitat ca (Luni, 8 august 2016, 14:05)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Se pare ca ai uitat ca MIHAI REX a batut palma cu killerul ILICI in 2000 pt. averi si "retrocedari".
    • +1 (5 voturi)    
      nu ai auzit? (Luni, 8 august 2016, 11:33)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      De "doliu prin muzica" nu ai auzit????
    • +5 (7 voturi)    
      Summer Well (Luni, 8 august 2016, 12:41)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Cei care au organizat festivalul nu au anticipat faptul ca va muri Regina Ana. Sa-l anuleze inseamna pierderi destul de mari.
      Cine doreste sa tina doliu poate pur si simplu sa nu se duca.

      Sper ca atunci cand va crapa Iliescu sa cante Rammstein.
      • 0 (2 voturi)    
        ddgf (Luni, 8 august 2016, 15:46)

        Kwisatz [utilizator] i-a raspuns lui banel

        hell yeah!
  • +7 (11 voturi)    
    denigratorii (Luni, 8 august 2016, 10:50)

    Toni_Romania [utilizator]

    CE MAI DAU unii cu sarg pe FB in tinerii de la festivalul Untold-Cluj. Exact ca aia de la "Scanteia", sa mor eu. Ce tot aveti fratilor cu acest festival????? Baietii aia au 20 de ani si sunt si ei la un concert de muzica electronica. Nu la orgii cu minori. Si eu si amicii mei am fost la asa ceva acum 20-25 ani si nu am facut niciun pacat.
    • -2 (16 voturi)    
      Nu concertul e problema, ci locul unde se tine (Luni, 8 august 2016, 12:05)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Daca ar fi in afara orasului nu ar comenta nimeni. Dar sa il pui in mijlocul orasului, contrar legilor, deranjand mii de oameni cu galagie infernala 4 nopti la rand e mizerabil. De ce distractia unora trebuie sa fie chinul altora? Asa e la moda? Nu se poate face sa se simta toti bine? Organizati-l in afara orasului si e OK.
      • +5 (11 voturi)    
        In Londra se poate, la noi nu... (Luni, 8 august 2016, 12:35)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Asa sunt romanii, din vorbe sunt toti cu vestul, in gandire de fapt sunt catre est. Sunt atatea orase din fest cu festivaluri in centru (Londra, Amsterdam, etc) si la ei se paote, la noi sar comunistii cu critica..
        • 0 (8 voturi)    
          festivaluri (Luni, 8 august 2016, 14:17)

          niculesc [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          spune-mi te rog ce festivaluri sunt in amsterdam si londra? eu am fost la londra (upminster) care surpriza s-a tinut in afara, pe un aerodrom
        • +1 (9 voturi)    
          Poti sa ne dai exemple din Londra? (Luni, 8 august 2016, 14:17)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Cu date, locul concertului, nivelul de zgomot etc.

          Altfel, ce spui tu sunt vorbe in vant.
          • +1 (1 vot)    
            Exemple (Luni, 8 august 2016, 19:01)

            RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Hyde Park festival din Londra e fix in buricul orasului. Majoritatea concertelor din Manchester se tin pe stadionul lui City care e aproape de centru (ca si in Cluj). In Amsterdam e cel mai mare white parade care e in centru. La fel si cu gay parade-ul din Berlin. Cine nu vrea galagie sa nu stea langa stadion. Le e usor sa se mute, caci preturile la apartamente in zona aia sunt foarte mari.
            • -1 (1 vot)    
              orele festivalurilor de ce nu le pui? (Luni, 8 august 2016, 21:57)

              niculesc [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

              Hyde park: http://www.bst-hydepark.com/event-info/faqs/general-info-faqs
              Last entry: 21:00, Curfew: 22.30

              Da-mi ceva concret din Manchester. In Amsterdam pare sa fie intr-o locatie inchisa (acoperisul e inchis). Sensation is an indoor electronic dance music event).

              Gay parade se termina la ora 12: Juni and will be open from 2 pm until midnight (http://csd-berlin.de/event-info-en/)

              Eu vorbesc de fetivaluri care se desfasoara in mijlocul unor orase pe tot timpul noptii.. sa nu mai zic de 4 nopti consecutive..

              si nu te gandesti ca apartamentele sunt scumpe in zona aia din anumite motive? daca ar fi concerte in fiecare week-end poate le-ar scadea preturile. dar e greu cu logica.
      • +2 (2 voturi)    
        Again (Luni, 8 august 2016, 13:15)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Ce legi s-au încălcat?
        • -4 (6 voturi)    
          again (Luni, 8 august 2016, 14:16)

          niculesc [utilizator] i-a raspuns lui alexpro

          Legea ordinii si linistii publice. da un google pt detali
          • +2 (2 voturi)    
            Am dat (Luni, 8 august 2016, 15:38)

            alexpro [utilizator] i-a raspuns lui niculesc

            Nu am gasit nici un articol care sa se aplice. Poate ma ajuti?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu s pt deranjarea populatiilor (Luni, 8 august 2016, 16:06)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Nici eu nu s pt deranjarea populatiilor - Daca a fost asa, e rau - Eu comentam de aia ce faceau "satanisti" pe tinerii ce au fost la festival.
  • +7 (13 voturi)    
    O tara plina de hateri (Luni, 8 august 2016, 11:36)

    Trojan.H [utilizator]

    Fac pariu ca daca astazi ar fi salvati de la moarte un grup de 40 de copii dintr-un autocar care va cadea in prapastie tocmai in momentul in care ultimul copil a fost salvat, jumatate din comentarii vor fi ale haterilor care ii vor face praf atit pe salvatori cit si pe nesimtitii de copii care in loc sa stea acasa in fata blocului si-au permis sa se aventureze aiurea pe coclauri.
    Bleah!
    • -3 (17 voturi)    
      Si cei care fac zgomot in centru nu sunt hateri? (Luni, 8 august 2016, 12:07)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Pai aia care tin 4 nopti la rand in zgomot asurzitor si bubuituri de bass populatia din Centrul Clujului cum sunt? Ei ii urasc pe toti cei care nu se bucura de Untold si, mai mult, ii si agreseaza prin zgomot si mizerie. Deci cine sunt haterii?
      • +2 (6 voturi)    
        Mentalitate de comunist... (Luni, 8 august 2016, 12:37)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Asta ai tu. Du-te la Latrina 3 a ta si critica in continuare tot ce se face in vest (uite ca in Londra, Amsterdam sunt petreceri si festivaluri in centrul orasului si nimeni nu zice nimic). Doar la Latrina 3 se lauda Electric Castle al pesedeului ca este in afara orasului (si este un festival cu noroi si manele) si se critica ce a facut Clujul doar ca nu este facut de pesede.
        • +1 (7 voturi)    
          Dupa intoleranta ce-o afisezi, tu esti comunistul (Luni, 8 august 2016, 13:45)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

          Serios, daca nu esti de acord cu mine injuri?

          Ca veni vorba, eu chiar am vazut cum era pe vremea aia a comunismului si stiu mai bine decat tine sa ma apar de mizeriile facute de comunistii vechi si noi.

          Si comunistii aveau acelasi respect fata de oameni ca si organizatorii Untold, ii durea fix in partea ascunsa daca prin actiunile lor aveau de suferit cetatenii. Sigur, nu faceau concerte zgomotoase, ca nu erau la moda, dar poate nu stii cu cat respect te tratau cand te duceau cu forta sa faci mitinguri pentru Ceausescu. Exact aceeasi mentalitate o au si cei de acum: sa facem parada cu orice pret.

          Asa ca las-o mai moale cu injuriile si aberatiile, daca eu imi respect vecinii si nunle urlu in cap noaptea, nu inseamna ca sunt privitor la A3 si nici ca inghit povestile de propaganda ale unui primar dubios.
      • +2 (10 voturi)    
        dacă zgomotul este așa o tragedie îngrozitoare.. (Luni, 8 august 2016, 12:55)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        de ce naiba nu vă puneți dopuri în urechi? cumperi de la farmacie niște dopuri antifonice https://goo.gl/bszpgy și timp de 4 nopți trăiești într-o liniște asurzitoare, de îți auzi propriul puls. O soluție atât de simplă, dar totuși nimeni dintre plângătorii ăștia nu s-a gândit la ea, asta pentru că probabil nu zgomotul îi deranjează, ci ideea că un festival atât de reușit poate avea loc în Cluj sub primariatul lui Boc, și domnii ori îl urăsc pe boc, ori urăsc clujul, ori cine știe ce motive mai au
        • -1 (13 voturi)    
          Daca nu-ti place mizeria inchide ochii? (Luni, 8 august 2016, 13:52)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui zet

          Cam asta spui tu aici. Adica vine unul violent, iti face galagie la usa 4 nopti continuu si tu trebuie sa il accepti umil si sa iti pui dopuri in urechi?

          Si, pentru stiinta ta, poti sa iti sigilezi urechile cu ce vrei tu, tot o sa auzi bubuiturile de la Untold, la fel de tare. Frecventele joase nu sunt receptate de timpan ca alte sunete, ci se transmit prin cutia craniana, deci nu ai cum sa te prtejezi de ele.
          • +7 (11 voturi)    
            Ai 9 comentarii anti-untold la articolul ăsta (Luni, 8 august 2016, 15:32)

            zet [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            Cam bate la ochi. Ce putea să îți facă untoldul așa de rău încât să scrii romane fluviu prin comentarii? sunt clujean și îmi place untoldul, îți dau câteva exemple de lucruri bune pentru clujeni: au crescut rulajele pentru absolut toate firmele din cluj, deci probabil nu există clujeni care nu își iau salariul întreg luna asta (vorbesc desigur despre privați, bugetarii nu știu ce e aia, lor li se pare că salariile cresc în copaci și trebuie doar culese de guvern și date mai departe). exemple: camere de hotel nu existau libere pe o rază de 30 km în jurul clujului. la toate buticurile și alimentarele și chioșcurile din cluj s-a vândut în 4 zile cam cât în 2 luni. nu exista nici măcar o singură mașină disponibilă pentru închiriat, nici la firmele care au flotă de sute de mașini (am avut nevoie să închiriez o mașină și am sunat la cele vreo 10 firme de închirieri, îi bușea și râsul când le ziceam ce vreau de la clasa SUV premium și până la matizuri totul era dat); toți clujenii care au binevoit să-și închirieze garsoniera sau apartamentul au încasat în 4 zile ceva mai mult decât chiria pentru o lună întreagă (2000 de lei o garsonieră pentru 4 zile). La supermarket am avut surpriza să văd pentru prima dată în viața mea coadă lungă la mâncare gătită :)) (repet, în supermarket, sectorul acela cu mâncare gătită) etc etc etc. Și totuși sunt unii care, culmea, locuiesc ultracentral, deci nu sunt strâmtorați, ar putea în cele 4 zile să plece într-o croazieră prin europa, dar sunt nemulțumiți că s-a făcut tămbălău în centru. Și-ar dori ca în centru să fie ca la pădure, să se audă cântecul ciocârliei. Își doresc degeaba, prin definiție centrul unui oraș mare este foarte diferit de o rezervație naturală, nu se poate simultan să ai și cea mai centrală locație și să ai și liniște. Dacă vrei liniște te muți într-o suburbie liniștită ;)