Razbunare inedita pentru o chitara stricata

United breaks guitars: Un videoclip care critica United Airlines face senzatie pe internet

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 13:22 Life | Muzică

Un muzician canadian care nu a reusit sa obtina despagubiri pentru chitara sa sparta, sustine el, de compania aeriana United Airlines, si-a luat revansa intr-un mod mai putin obisnuit: a compus un cantec pe care l-a postat pe YouTube, melodia devenind in scurt timp un adevarat succes, relateaza AFP.



In videoclipul postat luni pe internet, Dave Carroll povesteste cu umor cum chitara sa, un "Taylor" in valoare de 3.500 de dolari, facuta pe comanda, a fost stricata in timp ce angajatii companiei manevrau bagajele, pe aeroportul O'Hare din Chicago, anul trecut.

Cand si-a deschis bagajele, a constatat ca instrumentul sau fusese distrus. Muzicianul sustine ca a incercat, timp de noua luni, sa obtina despagubiri de la reprezentantii companiei, dar acestia si-au declinat orice raspundere.

Pentru a se razbuna, a inregistrat melodia "United breaks guitars", vizionata de peste 1,2 milioane de persoane din momentul in care a fost postata pe YouTube.

Uimit de succesul obtinut, canteretul este asaltat acum de cereri de interviuri din partea televiziunilor americane. Din acest motiv, sustine el, nu a apucat inca sa discute cu responsabilii United Airlines, care au incercat de doua ori sa ia legatura cu el, in urma succesului de care s-a bucurat melodia.

Cea mai mare organizatie profesionala a muzicienilor canadieni, AFM Canada, s-a declarat satisfacuta de succesului cantecului lui Dave Carroll, care trage un semnal de alarma asupra problemelor cu care se confrunta cantaretii, obligati sa calatoreasca foarte mult pentru a-si exercita meseria.

"Este, intr-un fel, povestea clasica a lui David si Goliath: Dave Carroll s-a folosit de arta pentru a crea o fronda metaforica care si-a atins tinta din plin", a declarat Bill Skolnik, vicepresedintele AFM.


Citeste mai multe despre   






















5905 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 10 iulie 2009, 13:33)

    EnigmaPsi [anonim]

    Excelent videoclipul, si ca linie melodica si ca prezentare, si versuri :)

    Astept reactii de astea cat mai multe, caci arogantii astia de la companiile aeriene, in special cele low-cost, cred ca pot sa faca ce vrea muschii lor, fara sa ofere despagubiri.

    Asa le trebuie. Asta da lovitura de imagine. Americanii astia or fi ei mai "texani", asa, dar stiu ce vor.

    Toata stima
  • +6 (6 voturi)    
    You brake my hard, I brake your deal. (Vineri, 10 iulie 2009, 13:48)

    ligrivn [anonim]

    Bravo lui! Le-a facut o "reclama" pe cinste. Sigur vor plati pentru asta mai mult de 3500 $. Ha ha :) Cred ca la cate solicitari nerezolvate are ANPC la ora actuala s-ar umple youtubeul de sesisari originale marca ROU. Poate asa vor invata ceva baietii destepti...
  • -5 (7 voturi)    
    Pentru ţăranul enigamat şi psihiatric (Vineri, 10 iulie 2009, 13:50)

    Io [anonim]

    Dacă nu-ţi place să călătoreşte 2-3 ore cu BlueAir poate ar trebui să mergi cu o căruţă de la DoubleT sau Eurolinesc.
    • +4 (6 voturi)    
      Hehe, au aparut branderii (Vineri, 10 iulie 2009, 14:00)

      EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui Io

      Am zis ceva eu de blueair? Nu, desi ar fi trebuit.

      Alo, domnu', sunteti din echipa de branduire de la blue air? In ce sat ati facut scoala? La Adunatii copaceni? Sau la Poplaca?

      Injuriile astea arata cum se rezolva problemele calatorilor nemultumiti la low-cost.

      Succesuri in continuare.
      • +1 (1 vot)    
        cred (Sâmbătă, 11 iulie 2009, 9:56)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui EnigmaPsi

        ca la Adunatii, la Poplaca se face scoala serioasa.
    • +1 (1 vot)    
      ca tot ai adus aminte de blue air... (Duminică, 12 iulie 2009, 15:56)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui Io

      ... anul trecut am fost in franta, la lyon, cu Blue Air. La intoarcere- tot cu ei. Numai ca pe Baneasa, la debarcare am gasit trollerul fara role. Just for fun. Normal ca nu m-au despagubit, ca doar nu sunt fraieri. Eu insa ma intreb ca daca ei tot ofera serviciul de demontat rolele la trollere macar sa spuna de la inceput, ca poate nu am nevoie de serviciul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    excelent! (Vineri, 10 iulie 2009, 13:55)

    unAlterEgo [utilizator]

    foarte foarte tare! :))) piesa chiar e foarte buna! inca ma intreb daca nu cumva e pacat ca au irosit o piesa faina ca sa protesteze impotriva unei companii aeriene... sau poate ca asta le va atrage succesul!! :)
  • +3 (3 voturi)    
    O portie de viitor (Vineri, 10 iulie 2009, 13:59)

    Alex Isbasoiu [anonim]

    Este exact ce se va intampla pe o scara mult mai mare in viitor. Acum, ca si clienti, avem toate mijloacele pt a distruge o companie (chiar si multinationala) aparent de neclintit. Este exact ce spun baietii din http://www.funkybusinessforever.com/

    Muzicianul respectiv a initiat o campanie de PR impotriva United cu costuri minime, campanie despre care s-a auzit pana si la noi in Romania, atat de eficienta a fost.

    Imaginati-va ce putere vor avea consumatorii in continuare! Iar managerii care traiesc in trecut nici nu vor intelege de ce pierd cota de piata si afacerea e in cadere libera!!

    Ne asteapta vremuri senzationale! :)

    p.s.: bine ca nu i-au vazut pe cei de pe Otopeni cum arunca bagajele :)))
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Vineri, 10 iulie 2009, 15:06)

      donache [anonim] i-a raspuns lui Alex Isbasoiu

      crezi ca va scadea numarul de calatori la United? don't think so...
      e doar o chestie de PR ptr. care se vor agita oleaca la presiunea managementului si a actionarilor.
      • +1 (3 voturi)    
        fa un calcul (Vineri, 10 iulie 2009, 15:55)

        dsi [anonim] i-a raspuns lui donache

        E de ajuns sa nu mearga 20-30 de oameni din cauza acestui videoclip si deja nu au mai incasat cei 3500 de dolari de care vorbea el.
  • 0 (0 voturi)    
    Superb! (Vineri, 10 iulie 2009, 20:29)

    Berzelius [utilizator]

    Ideea, melodia si videloclipul sunt absolut geniale! Simple si bine tintite, i-au adus un succes neegalat autorului, atat in calitate de pagubit, cat si in calitate de artist:
    1. Il cauta cei de la companie acum, dupa ce initial nu l-au luat in seama, probabil ca acum vor avea bani pentru despagubirea respectiva si mai mult decat atat. 2. Il cauta cei din domeniul muzical, probabil se va alege chiar si cu vreun contract interesant
    3. A devenit mult mai cunoscut publicului.

    In alta ordine de idei, manipularea bagajelor la incarcarea/descarcarea avioanelor se face de catre operatori angajati ai aeroportului (sau firmelor firmelor subcontractante), nicidecum nu ai companiei aeriene, deci afirmatia ca "United breaks guitars" e putin deplasata. Totusi, in mod normal, in caz de deteriorare a bagajului, compania transportatoare este cea responsabila, si deci cea care trebuia sa-l despagubeasca, urmand ca sa-si recupereze prejudiciul de la operatorii aeroportului unde s-a produs incidentul. In tot lantul asta toti cei implicati ar trebui sa aiba (cel putin teoretic) unele asigurari pentru astfel de evenimente care pot sa apara.

    Oricum, astfel de lucruri se intampla in mod curent, si in USA si in RO, si in UE. Cand vad clipul imi amintesc exact cum manevrau bagajele cei de la un aeroport din Italia, in urma cu putin timp. Exact la fel!

    Oricum, ideea mi se pare absolut geniala si foarte bine pusa in practica. Sa speram acum ca faimoasa United Airlines n-o sa-l dea in judecata pentru defaimare, prejudicii de imagine sau mai stiu eu ce, ca in US orice e posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    cate view-uri? (Marţi, 14 iulie 2009, 17:32)

    hgmz [anonim]

    "Pentru a se razbuna, a inregistrat melodia "United breaks guitars", vizionata de peste 1,2 milioane de persoane din momentul in care a fost postata pe YouTube."
    cascati ochii: 2,791,539 views

    probabil ca ati tradus stirea cum faceti cu mai toate si originalul era scris mai demult! :))
    • 0 (0 voturi)    
      view-uri (Miercuri, 29 iulie 2009, 13:59)

      zugravu' [utilizator] i-a raspuns lui hgmz

      azi sunt deja 4,377,316 views !!! And counting...
      :)) Foarte tare! Bravo lui !
  • 0 (0 voturi)    
    A aparut cel de al doilea cantec din trilogie... (Luni, 31 august 2009, 23:47)

    Song 2 [anonim]

    Dear All,
    A aparut cel de al doilea cantec din trilogie,
    http://www.youtube.com/watch?v=h-UoERHaSQg

    Lyrics la adresa
    http://www.youtube.com/watch?v=IsGfe9RKepo

    Apropos, primul cantec are acum 5,332,038 views.