VIDEO A murit Ronnie James Dio, celebrul solist heavy metal

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 9:02 Life | Muzică

Ronnie James Dio
Foto: Reuters
Ronnie James Dio, cel care l-a inlocuit pe Ozzy Osbourne in Black Sabbath, a murit duminica, la cinci luni dupa ce a fost diagnosticat cu cancer la stomac, anunta Reuters. Solistul avea varsta de 67 de ani.

Ronald James Padavona, nascut intr-o familie italo-americana in New Hampshire, a condus si propria sa formatie, Dio, al carei hit "Holy Diver", din 1983, a devenit un clasic al genului rock.



Dio a devenit cunoscut in 1975, cand s-a alaturat formatiei Rainbow, condusa de fostul chitarist din Deep Purple, Ritchie Blackmore.

Ulterior, s-a mutat la Black Sabbath, dupa plecarea lui Osbourne, in 1979. Aici, a inregistrat trei albume, inainte de a pleca. Zvonurile spun ca era nemultumit de faptul ca aparea in prea putine fotografii de la albumul "Live Evil", ia chitaristul Tony Iommi l-a denumit "micul Hitler."

Dupa o perioada de succes in fruntea propriei sale formatii, Dio a revenit pentru scurt timp la Black Sabbath, un deceniu mai tarziu, intr-o perioada in care Iommi era singurul membru ramas din formatia originara.



Dio a anuntat in noiembrie 2009 ca a fost diagnosticat cu cancer la stomac.

La inceputul acestei luni, Heaven & Hell a anuntat ca isi anuleaza un turneu european, din cauza starii de sanatate a lui Dio. Concertul din Romania era programat pe 26 iunie.


Citeste mai multe despre   






















9721 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    A... (Luni, 17 mai 2010, 8:25)

    ASIMO [anonim]

    ... murit un om. S-a nascut o legenda! DIO never dies!
  • +4 (6 voturi)    
    drum bun... (Luni, 17 mai 2010, 9:09)

    black angel [anonim]

    odihneasca-se in pace... :(
  • +3 (3 voturi)    
    R.i.P. (Luni, 17 mai 2010, 9:11)

    Handrews [anonim]

    O mare pierdere pentru muzica, a fost pe scena pana in ultimele momente.
  • +3 (3 voturi)    
    R.I.P. (Luni, 17 mai 2010, 9:20)

    bypp [anonim]

    Buna muzica a mai facut
  • +4 (4 voturi)    
    RIP Ronnie (Luni, 17 mai 2010, 9:20)

    mr mister [anonim]

    in 90 am pus mana pe primul vinil cu Dio...si de atunci ascult rock..aseaa am fost la AC/DC, azi aflu vestea asta..

    Rock never dies
    • 0 (0 voturi)    
      RIP Ronnie (Luni, 17 mai 2010, 14:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui mr mister

      trist...acelasi lucru l-am patit si eu...aseara la ac/dc...si azi imi trimite fostul coleg de banca mesaj ca a murit dio...primul album cu dio ascultat este dream evil, cand aveam 10 ani...pe banda de magnetofon...banda pe care o mai am si acum
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibil (Luni, 17 mai 2010, 9:30)

    nae [anonim]

    O voce superba,o legenda a muzicii heavy-metal.Inca nu-mi vine sa cred..
    Am avut norocul sa-l vad si a fost ceva de neuitat.
    R.I.P. Ronnie James Dio.
  • +2 (2 voturi)    
    Pacat (Luni, 17 mai 2010, 9:30)

    OzzyO [utilizator]

    A fost una dintre cele mai importante voci ale rock-ului
  • +1 (1 vot)    
    Dio (Luni, 17 mai 2010, 9:31)

    thomas [anonim]

    a fost cea mai mare voce a muzicii rock. Chiar cea mai mare. RIP Dio. :(
  • +1 (1 vot)    
    well... (Luni, 17 mai 2010, 9:34)

    Laurentiu78 [utilizator]

    ...He took the holy dive...

    Peace Dude...!!!
  • +1 (1 vot)    
    :( (Luni, 17 mai 2010, 9:37)

    Trojan.H [utilizator]

    :(
  • +2 (2 voturi)    
    RIP (Luni, 17 mai 2010, 9:49)

    pamfletaru [utilizator]

    S-a stins o stea, s-a nascut o legenta!
  • +3 (3 voturi)    
    R.I.P (Luni, 17 mai 2010, 9:53)

    Mira [anonim]

    O mare pierdere a muzicii de f buna calitate,o voce extraordinara..mare pacat!
    RIP
  • +3 (3 voturi)    
    Vocalistul favorit a mii de oameni (Luni, 17 mai 2010, 10:12)

    Catalin [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca.
  • +2 (2 voturi)    
    RIP DIO (Luni, 17 mai 2010, 11:02)

    anuca [anonim]

    RIP DIO
  • +2 (2 voturi)    
    adio (Luni, 17 mai 2010, 11:14)

    batacanda [anonim]

    Ne-a mai parasit o voce mare.
    Anii 80 au fost urati...dar ce frumoasa muzica
  • 0 (0 voturi)    
    RIP Dio (Luni, 17 mai 2010, 13:07)

    Daniel [anonim]

    O zi trista, dupa o zi minunata.
  • 0 (0 voturi)    
    Nici unul nu se putea compara cu el (Luni, 17 mai 2010, 17:55)

    C [anonim]

    O voce extraordinara care mi-a marcat adolescenta si pe care mi-o doream atat de mult sa o aud live in iunie ...
    Cine stie, poate voi avea ocazia, eu pacatosul, sa il aud vreodata live pe marele Dio.
    Daca nu aici, atunci DINCOLO ....
  • 0 (0 voturi)    
    rock in peace (Luni, 17 mai 2010, 19:37)

    tudor [anonim]

    there is no GOD but YOU,RONNIE.......................
  • 0 (0 voturi)    
    Valoare. (Luni, 17 mai 2010, 19:47)

    dan [anonim]

    Incep sa ne moara visele odata cu moartea tineretii noastre.Dio unul dintre cei mai mari vocalisti.Dumnezeu sa te asculte si sunt convins ca si lui ii place.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P (Luni, 17 mai 2010, 19:47)

    WormPk [anonim]

    Trupul tau ne-a parasit, Dio, dar sufletul si muzica ta vor ramane in inimile noastre pentru totdeauna. Legenda merge mai departe...:(
  • -4 (4 voturi)    
    Moartea unui satanist (Luni, 17 mai 2010, 20:34)

    Cozy [anonim]

    A murit un satanist, care pe multi i-a condus spre iad prin cantecele sale si prin inventarea semnului diavolului.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Luni, 17 mai 2010, 20:52)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Cozy

      Sa sti ca poate o sa ai o mare surpriza cand vei trece la cele vesnice.Sa-l vezi pe Ronnie in rai si pe marii sefi ai biesricii ortodoxe la cazanul cu zmoala.Ce zici nu este plina de intelepciune vorba romanului.,incurcate sant caiile Domnului.
      • -1 (1 vot)    
        E o diferenta (Luni, 17 mai 2010, 21:30)

        Cozy [anonim] i-a raspuns lui HESS

        Dar ce au a face preotii in toata povestea asta ? Si oricum e o mare diferenta intre mesajul transmis de Dio si mesajele celorlalti. Intr-adevar, poate ca sunt unii din ierarhie care se vor duce in iad. Dar macar astia nu l-au strigat pe satana in gura mare...
        • +1 (1 vot)    
          ... (Marţi, 18 mai 2010, 9:21)

          OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Cozy

          Satanist asa cum zici tu ca era, el ar fi respectat moartea unui semen de-al sau, fara sa faca tot felul de consideratii tampite. Tu, crestinule, cand o sa inveti sa faci asta?
    • +1 (1 vot)    
      Habar n-ai ce spui (Marţi, 18 mai 2010, 7:38)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Cozy

      Celebrul semn cu mana 'devil's horn' a venit de la bunica lui Dio.
      Asa cum in Ro se spune 'ptiu drace' asa bunica lui arata semnul respectiv.Un semn care a devenit clasic ptr toti cei care iubesc rockul.
  • 0 (0 voturi)    
    dio (Luni, 17 mai 2010, 22:35)

    mitika [anonim]

    nu am cuvinte.Dio ,oh Dio .Ce muzika ,ce libertate,ce voce,l-am ascultat o viata iar in seara asta am aprins o lumanare.
    cozy ,ce vrei mai baite,sa ai i tu o parere?daca ai fi avut si cu ce sa emiti o parere reala ,dar.....
  • 0 (0 voturi)    
    ce pacat... (Luni, 17 mai 2010, 22:35)

    farty [utilizator]

    ce pacat. abia asteptam sa il revad in Romania. cand s-au anulat concertele lor, ma gandeam ca este ceva neinregula, dar ca va fi trecator. uite ca nu a fost asa.

    din fericire am avut ocazia sa il vad de doua ori fata in fata. odata pe scena din Sala Polivalenta in 1998, si a doua oara la Kavarna (Bulgaria), acum 3 ani cu Heaven & Hell.

    Odihneasca-se in pace !!!
  • 0 (2 voturi)    
    formatia "originara"? (Marţi, 18 mai 2010, 18:25)

    aaaa [anonim]

    "intr-o perioada in care Iommi era singurul membru ramas din formatia originara."
    Frumoasa incercarea de a te juca de-a paronimele, dar sunt convins ca ai vrut sa spui "formatia originala", pentru ca un om nu isi are originea intr-o formatie, ca sa fie "formatia originara".
  • +1 (1 vot)    
    Dio (Marţi, 18 mai 2010, 21:11)

    Cetateanul X [anonim]

    Nu stiu cati solisti s-ar putea lauda cu forta si , deopotriva, blandetea vocii lui Dio. Aduceti-va aminte de caldura vocii sale din debutul piesei "The Last in Line", pentru ca apoi, precum furtuna care vine dupa linistea ce o prevesteste, aceiasi voce se dezlantuie cu o forta care devasteaza orice stransoare de piatra in care zac multe suflete, pentru a le reda sensibilitatea fireasca.
    Dio n-a murit, pentru ca, nu-i asa, Dumnezeu(Dio) e vesnic, el nu va pieri niciodata!
    Dio va continua sa traiasca prin noi!
    Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui.
  • 0 (0 voturi)    
    dio (Miercuri, 19 mai 2010, 13:37)

    bogdan [anonim]

    The lover of life's not a sinner
    The ending is just a beginner
    The closer you get to the meaning
    the sooner you'll know that you're dreaming
    So it's on and on and on, oh it's on and on and on
    It goes on and on and on, Heaven and Hell

    Dumnezeu sa aiba grija de sufletul lui ! Va ramane in istorie ca un mare artist
  • +1 (1 vot)    
    DIOOOOOOOOOOOOOOOO (Joi, 20 mai 2010, 11:49)

    romulus2409 [anonim]

    Zi neagra pentru rock-ul mondial. O sa te avem langa noi prin muzica ta...mi-ai marcat adolescenta si mi-ai canalizat gustul catre muzica adevarata. Sa te odihnesti in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    Dio (Duminică, 4 iulie 2010, 23:14)

    snake [anonim]

    Dream Evil...Last In Line....Holy Diver...Dio ne-a încîntat de-a lungul anilor! Cu Elf, Rainbow,Black Sabbath,și...Dio! O mare pierdere! Rămîne în marele Panthenon al Heavy Metal-ului mondial....R.I.P. ,Master!
  • 0 (0 voturi)    
    cozy (Duminică, 4 iulie 2010, 23:26)

    snake [anonim]

    Dio satanist? Atunci du-te și ascultă manele cu guță și salam,deșteptule!Taci din gură dacă n-ai nimic de spus! Sau te uiți prea mult la otv?Acolo unde vezi doar satane și conspirații?La mine în oraș piesa Sunset Superman a devenit un imn anticomunist în anii '80!Ne mîngâia sufletul și ținea treaz idealul de libertate!Long live Ronnie in our souls!