Inna a obtinut discul de aur in Franta

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 17 septembrie 2010, 14:34 Life | Muzică

Inna
Foto: innaofficial.com
Numita de presa din hexagon "regina muzicii dance", Inna a castigat discul de aur in Franta, pentru albumul Hot, cu peste 50.000 de discuri vandute, informeaza managementul artistei.

In ultimele luni, artista a fost de mai multe ori in vizita la Fun Radio si NRJ Radio, cele doua mari radio-uri din Franta, in iulie ea aparand chiar pe coperta revistei FHM.

Piesele Hot (locul 6 in France Singles Chart) si Amazing (locul 2 in France Singles Chart) au vandut peste 200.000 de copii impreuna si au ajuns pe prima pozitie in clasamenentul celor mai difuzate piese. 

In acest moment Inna se afla in Franta in scopul promovarii albumului si noului single lansat (Deja Vu), care se afla deja pe locul 34 in clasamentul digital de vanzari.

Inna este considerata una dintre cele de succes cantarete din Europa la momentul actual: a fost desemnata artistul anului in Polonia, este primul artist roman care se situeaza pe pozitia intai intr-un clasament realizat de Billboard, a reusit sa se claseze pe locul 1 in UK Dance Chart si a inregistrat vanzari de aproape 200.000 de exemplare in UK.

La inceputul acestei veri, Inna a fost mentionata de Reuters intr-un articol care vedea Romania ca "noul centru al muzicii dance din Europa".

In primavara, BBC Radio 1 o numea pe Inna "Sudoku girl", iar piesa Hot - "o bolboroseala", in timp ce The Guardian o cataloga pe romanca drept "una dintre cele mai atragatoare fiinte de pe Pamant", care insista sa-si populeze videoclipurile cu alte domnisoare la fel de atragatoare. "Este greu sa nu fii fermecat de felul ei de a poza in diva si de versurile stupide" ("loopy"), mai spuneau englezii.

Inna este cea mai apreciata artista romana in cadrul retelelor de social media, inregistrand in prezent aproape 718.000 de fani pe contul de facebook, dupa ce la inceputul lunii august depasite pragul de 500.000. Pe twitter, artista are acum aproape 19.000 de followers (in august avea doar 11.000).


Citeste mai multe despre   





















5580 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    :P (Vineri, 17 septembrie 2010, 14:46)

    B [anonim]

    Chestia asta reprezinta practica pentru asocierea cuvintelor analfabet si vedeta.
    • +2 (2 voturi)    
      Inna (Vineri, 17 septembrie 2010, 17:03)

      un om simplu din popor [anonim] i-a raspuns lui B

      We were very tired, boring.

      http://www.youtube.com/watch?v=RriwwGHCNYg
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Vineri, 17 septembrie 2010, 16:05)

    anonim [anonim]

    Si totusi, cine e Inna? Pe langa melodiile, care seamana cu a oricarei alte trupe dance de la noi, ce a mai scos atat de grozav?
    • 0 (6 voturi)    
      Pana una alta (Vineri, 17 septembrie 2010, 17:05)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Baga un ochi in oglinda si intreaba-l pe ala cine e el asa de special sa comenteze succesul altora.
      Si mai am o intrebare, daca pentru Inna este atat de usor, de ce nu pot si altii? Si nu ma lua cu impresii de principii, nu aveti bani sa treceti strada, va mor copiii de foame si voi aveti principii.
      • +1 (1 vot)    
        e usor sa faci muzica proasta (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:04)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        si nu e greu de gasit nici afoni care sa o premieze.
        daca iti place led zeppelin, nu numesti asa ceva "succes", ci calamitate.
        sper ca nu a ajuns datorie nationala sa creezi kitsch-uri de succes.
        • 0 (0 voturi)    
          Led Zepp (Marţi, 21 septembrie 2010, 16:26)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui ?

          Chiar crezi ca pustii astia afoni si cruzi la minte au auzit de ei?
          Traim in mediocritate, iar muzica in ultimii ani nu mai e cea fost. Conteaza cate discuri vinzi sau cate download-uri ai, nu ce transmiti acolo.
          Inna transmite: tate, funduri, cuvinte fara logica etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo (Vineri, 17 septembrie 2010, 16:16)

    drak latinu [utilizator]

    Mai aude lumea de romania si prin INNA ca este faimoasa tara noastra cu hoti, curve si tigani.
  • +6 (8 voturi)    
    anton suteu (Vineri, 17 septembrie 2010, 18:25)

    vali [anonim]

    Ma bucur pt succesul Innei, dar hai sa va mai zic eu un eveniment din lumea muzicii"usoare": A MURIT ANTON SUTEU! Ma ingrozesc la gandul ca o gramada de pusti sa se mire:Cine-o fi si Suteu asta?Stirea nu-mi amintesc sa o fi vazut pe hotnews si a fost expediata scurt, in cateva secunde, pe televiziunile de stiri.Iti multumesc, Toni, ca mi-ai bucurat, mie si multora ca mine, sufletul si iarta-ne ca astia suntem si atata putem.In lumea asta agresiva si fara suflet oameni ca tine sau ca Florin Bogardo nu mai au ce cauta.Noapte buna, Toni -mai suntem cativa care te iubim si n-o sa te uitam
  • +1 (1 vot)    
    Deschideti Poarta soarelui (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:52)

    Emil [anonim]

    Este adevarat, recunosc si eu ca am trecut prea usor peste pierderea asta. Multe melodii le port cu mine, intiparite cum mi-au ramas si vocile lui Vali Sterian si Aurelian Andreescu.

    Dar nu trebuie sa comparam niste copii cu un compozitor adevarat, care poate a reusit sa atinga inspiratia divina.
    Intr-un fel sunt copii nostri buni. Cand eram ca ei, nici eu nu ascultam muzica usoara "clasica".
  • 0 (0 voturi)    
    Erata (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 11:58)

    Emil [anonim]

    Scuze pt greselile "tipo" (copiii)