VIDEO Eurovision 2011: Romania s-a calificat in finala de sambata

de Andra Ciubotaru     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 21:00 Life | Muzică

Hotel FM - Change
Foto: Captura YouTube
Trupa Hotel FM, reprezentanta Romaniei la Eurovision 2011, s-a calificat in finala concursului, care va avea loc sambata.  Alaturi de Romania, dupa incheierea celei de-a doua semifinale a concursului, s-au mai calificat Bosnia si Hertegovina, Austria, Ucraina, Moldova, Suedia, Slovenia, Estonia, Danemarca, Irlanda. Romania a intrat in concurs cu numarul 14.

Decizia a fost luata in proportie de 50% de catre juriile de experti si 50%, tinand cont de optiunile telespectatorilor din tarile participante in cea de-a doua semifinala, exprimate prin intermediul televotingului.

Juriile de experti au votat cu o zi inaintea celei de-a doua semifinale, in timpul repetitiei generale, pe baza interpretarilor live ale artistilor participanti, insa rezultatele nu au fost inca dezvaluite.

Telespectatorii din cele 19 tari participante, precum si cei din Italia, Franta si Germania (trei dintre tarile care vor evolua direct in finala concursului) au avut posibilitatea de a lua parte la televoting.

Tarile calificate in finala au fost anuntate in ordine aleatorie, prin deschiderea unor plicuri. Pana la dezvaluirea rezultatelor, telespectatorii au putut urmari un spectacol realizat de Flying Steps.

Ordinea intrarii in concurs in cea de-a doua finala (concurentele in bold s-au calificat in finala):

1. Bosnia si Hertegovina: Dino Merlin - Love in rewind
2. Austria: Nadine Beiler - The secret is love
3. Olanda: 3JS - Never alone
4. Belgia: Witloof Bay - With love baby
5. Slovacia: TWiiNS - I'm still alive
6. Ucraina: Mika Newton - Angel
7. Moldova: Zdob si Zdub - So lucky
8. Suedia: Eric Saade - Popular
9. Cipru: Christos Mylordos - San aggelos s'agapisa
10. Bulgaria: Poli Genova - Na inat
11. Fosta Republica Yugoslava a Macedoniei: Vlatko Ilievski - Rusinka
12. Israel: Dana International - Ding dong
13. Slovenia: Maja Keuc - No one
14. Romania : Hotel FM - Change
15. Estonia: Getter Jaani - Rockefeller street
16. Belarus: Anastasiya Vinnikova - I love Belarus
17. Letonia: Musiqq - Angel in disguise
18. Danemarca: A Friend in London - New tomorrow
19. Irlanda: Jedward - Lipstick

Celelalte 15 tari calificate pentru finala de sambata:

Germania : Lena - Taken by a stranger
Italia: Raphael Gualazzi - Medness Of Love
Franta: Amaury Vassili - Sognu
Spania: Lucia Perez - Que Me Quiten Lo Bailao
Marea Britanie: Blue - I Can
Grecia: Loucas Yiorkas feat. Stereo Mike - Watch My Dance
Rusia: Alexej Vorobjov - Get You
Ungaria: Kati Wolf - What About My Dreams
Azerbaidjan: Eldar/ Nigar - Running Scared
Elvetia: Anna Rossinelli - In Love for A While
Georgia: Eldrine - One More Day
Finlanda: Paradise Oskar - Da Da Dam
Serbia: Nina - Caron
Islanda: Sjonni's Friends - Coming Home
Lituania: Evelina Sasenko - C'est Ma Vie

Editia de anul trecut a concursului Eurovision a fost castigata de reprezentanta Germaniei, Lena Mayer-Landrut, cu piesa "Satellite". In 2010, Paula Seling si Ovi, reprezentantii Romaniei la Eurovision, s-au clasat pe locul al treilea in concurs, cu piesa "Playing With Fire".

Desi, potrivit site-ului oficial al concursului, Eurovision.tv, organizatorii au descris spectacolul trupei Hotel FM drept unul "ireprosabil", reprezentantii tarii noastre sunt cotati cu sanse slabe la casele de pariuri.




Citeste mai multe despre   



















14979 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    BAFTA!!!!!!!!! (Joi, 12 mai 2011, 23:45)

    Hotel FM [anonim]

    BAFTA! BAFTA! BAFTA! :)
  • +1 (7 voturi)    
    Felicitari Romania (Joi, 12 mai 2011, 23:59)

    TrupaTentatii.ro [anonim]

    Felicitari, Romania!
  • +2 (16 voturi)    
    Yey!! (Vineri, 13 mai 2011, 0:00)

    Alexander_McZane [utilizator]

    Felicitari ! Am votat de 10 ori din elvetia ! Mult noroc in finala !
    • -3 (17 voturi)    
      asa deci (Vineri, 13 mai 2011, 9:38)

      a [anonim] i-a raspuns lui Alexander_McZane

      s-ar parea ca degeaba traiesti intr-o societate mai cinstita si mai corecta decat aceea din care ai plecat. ai ramas tot cu vechile obiceiuri, tot cu siretlicuri si cu ocaua mica. daca mai ramai pe acolo, poate, poate pana la urma se va prinde ceva de tine, dar sa speram ca nu se vor prinde cele rele ale elvetienilor. nu-ti urez noroc, ci spor la munca si la invatare.
      • -4 (14 voturi)    
        tovarashe invatzator... (Vineri, 13 mai 2011, 10:11)

        Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui a

        genul asta de oameni mai sanatosi si mai corecti de cat restul au tras tara asta in jos 60 de ani... decat sa critici pe altu' si sa dai "necesare invataminte" mai bine faci ceva constructiv pentru tine... si uite asa fiecare pentru el... o sa se vada in timp..."Nu cunoastem pe nimeni, nu suntem bagati in seama, desi ne dam buricul pamantului" genul asta de atitudine ne face rai si ignoranti...
        • 0 (6 voturi)    
          Traiasca furtul (Vineri, 13 mai 2011, 10:49)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

          Din ce zici tu, eu inteleg ca orice nemernicie e permisa si orice mizerie morala e buna daca scopul este proslavirea sfintelor idealuri nationale, fluturarea stindardului scumpei tarisoare, cocotarea pe un taburet de pe care sa le putem bate celorlalte natii din pumni si sa la zicem "sâc! voi nu sunteti ca noi."

          Inteleg eu gresit ce zici tu sau n-ai inteles tu ce a zis cel dinaintea ta?
          • +2 (2 voturi)    
            off off (Vineri, 13 mai 2011, 12:42)

            Alexander_McZane [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

            http://www.eurovision.tv/page/oslo2010/voting

            Cu totii ati inteles gresit !
        • +2 (4 voturi)    
          Nu domnule (Vineri, 13 mai 2011, 11:06)

          Zorro [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

          Nu "genul asta de oameni mai sanatosi si mai corecti decat (nu "de cat") restul au tras tara asta in jos 60 de ani", ci exact genul celalalt de oameni care evita greul prin smecherie, furtisaguri si stapanirea stiintei de "a te descurca" - stiinta cu care poporul roman se lauda si de care e tare mandru. Dar daca s-ar uita putin de jur imprejur, ar constata ca n-are de ce...
      • +3 (3 voturi)    
        Ha Ha (Vineri, 13 mai 2011, 12:41)

        Alexander_McZane [utilizator] i-a raspuns lui a

        Nu inteleg rostul mesajului tau ! Scuza-ma , insa regulamentul concursului spune clar ca se poate vota de maxim 20 de ori pe persoana /nr, de telefon.
        http://www.eurovision.tv/page/oslo2010/voting verifica si tu .
        Nu stiu la care vechi obiceiuri te referi . Daca te referi la spiritul patriotic , atunci da !
        • -1 (3 voturi)    
          Ce spirit patriotic ?! (Vineri, 13 mai 2011, 13:01)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Alexander_McZane

          Putea sa voteze de 20 de ori , dar
          a votat doar de 10 ori...

          Eurovision - un spanac !
          ”Europenii are talent ”
        • +2 (2 voturi)    
          dar nu puteţi vota pentru ţara Dvs. (Vineri, 13 mai 2011, 19:23)

          PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Alexander_McZane

          La adresa http://www.eurovision.tv/page/oslo2010/voting
          asa scrie ?!
          Vi se permite să votaţi de până la 20 de ori, dar nu puteţi vota pentru ţara Dvs.

          You are allowed to vote up to 20 times, but you cannot vote for your own country
    • -1 (1 vot)    
      Elvetia n-a avut drept de vot in a doua semi-final (Vineri, 13 mai 2011, 19:43)

      twister [utilizator] i-a raspuns lui Alexander_McZane

      Problema nu e ca ai votat de 10 ori, intr-adevar, regulamentul concursului permite pana la 20 de voturi. Ma intreb insa... cum ai reusit sa votezi din Elvetia, din moment ce Elvetia a participat in prima semi-finala, asadar NU avea drept de vot in cea de-a doua? In regulament scrie clar, s-a putut vota doar din cele 19 tari participante la semifinala + Italia, Franta si Germania.
      • 0 (0 voturi)    
        Simplu ! (Sâmbătă, 14 mai 2011, 10:27)

        Alexander_McZane [utilizator] i-a raspuns lui twister

        Locuiesc in Basel , am putu vota sunand la nr german !
  • -4 (8 voturi)    
    yeah (Vineri, 13 mai 2011, 0:02)

    adonis84 [utilizator]

    Nu imi inspira nimic melodia, insa romanii de peste Prut sunt peste.
  • +4 (8 voturi)    
    felicitari (Vineri, 13 mai 2011, 0:05)

    Felicitari :) [anonim]

    Felicitari! :)
  • +18 (18 voturi)    
    Romania si Rep. Moldova in finala (Vineri, 13 mai 2011, 0:10)

    Daniel [anonim]

    Cred ca un titlu mai bun era "Romania si Rep. Moldova s-au calificat in finala Eurovision 2011" ;)
    • -5 (9 voturi)    
      hop si noi la coada Europei... (Vineri, 13 mai 2011, 1:02)

      Dorian Gray [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      12p din Italia, Spania si Rep Moldova, 8p din Irlanda si UK...inca vreo 6p ratacite din te miri ce tari...asta inseamna undeva pe la locurile 15 - 18...meritat la valoarea indoielnica a trupei 'romanesti' cu solist britanic...felicitari lui Kari Wolf ca are curaj sa interpreteze o melodie bunicica, cu ceva sanse la trofeu, in limba nationala...
      • 0 (2 voturi)    
        stai linistit ... (Vineri, 13 mai 2011, 10:31)

        Ci Ciong [utilizator] i-a raspuns lui Dorian Gray

        eurovision nu rasplateste talentul... e totul politic si pariez 50 de lei ca germania va castiga... grecia stie de ce...
        • +3 (3 voturi)    
          ai dreptate (Vineri, 13 mai 2011, 11:01)

          Filip [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

          Scandinavele se voteaza intre ele, balticele la fel. Noi ramanem cu 12p de la moldoveni.
          Iar dat fiind contextul european in ceea ce ne priveste, puteti sa va asteptati la un loc final undeva jos prin clasament.

          Eurovision nu rasplateste talentul, recompenseaza buna intelegere dintre state.
    • -1 (1 vot)    
      finala (Vineri, 13 mai 2011, 10:44)

      atentat [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Ce bine si usor de ales era daca era o finala ROM - MOLDOVA.
    • +1 (1 vot)    
      bla (Vineri, 13 mai 2011, 21:05)

      robert [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      de ce sa ne amintim si de republica moldova? de ce nu de bulgaria sau serbia ca tot vecini is si ei
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 13 mai 2011, 1:03)

    ss [anonim]

    Vor intra in concurs cu nr 17, iar Moldova cu numarul 15.
  • +3 (7 voturi)    
    casele de pariuri (Vineri, 13 mai 2011, 1:06)

    Casa de Pariuri [anonim]

    sa fie sanatoase! :) Conteaza sa fie placuti sambata si mai ales, sa fie VOTATI! :)
    Din Belgia, felicitari Romania ! Si Moldova! :)
  • -7 (7 voturi)    
    organizare (Vineri, 13 mai 2011, 1:32)

    Clujeanul [anonim]

    Mi se pare penibil sistemul de organizare.

    Cum ai avut 2 semifinale, ca in finala sa ajunga 34 de tari participante din 50 in total, mi se pare ca nici nu participa toate tarile in concursul asta.

    Daca tot organizezi preselectii, inca in doua etape, ar trebui sa ramana mai putine tari in finala.
    • +9 (9 voturi)    
      gresit (Vineri, 13 mai 2011, 1:48)

      Altul [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      In finala sunt 25 de tari din 43 participante.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti total in eroare ! (Vineri, 13 mai 2011, 13:10)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Altul

        Sunt 28 de finaliste, iar la start au fost 53 :
        http://www.eurovision.tv/page/berlin2011/competitors
        *
        Desi exista si un link
        http://www.faudeurovision/shmen2011/ptkr
        /etini
        unde se mentioneaza ca ar fi fost 51 de inscrisi si tot 28 de finaliste
        *
        Ar fi interesant de aflat ce muncesc cei care au tim sa se preocupe de numarul de inscrisi sau finalisti la un concurs ruginit si plictisitor...chiar merita sa inventezi site uri inexistente
  • +2 (6 voturi)    
    Dusseldorf (Vineri, 13 mai 2011, 8:46)

    mie narchairfly [anonim]

    De data asta putem organiza Eurovisionul la Bucuresti...
  • -4 (4 voturi)    
    doar o opinie onesta (Vineri, 13 mai 2011, 9:04)

    musician [anonim]

    Piesa e varza!!
    O compilatie subtire si as spune de amatori, ce contine mici fragmente si sonoritati aluzive catre alte lucrari de acest gen!!
    Linie melodica cu mici diferente intre strofa si refren; un fel de lied fara diferentiere intre A si B ..un bipartit unificat ce duce la monotonie.
    Nu urmaresc acest concurs de fel, dar cred ca au fost lucrari romanesti si mai bune care au stat pe margine anii anteriori !!
    Dar cum se intimpla de multe ori , cind trebuie NU-i si invers !
    Oricum bravo, la ce nivel a ajuns muzica din cauza de marketing si alte lucruri, nici nu ma mir !!
    • -4 (4 voturi)    
      ..Ai perfecta dreptate... (Vineri, 13 mai 2011, 10:50)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui musician

      ...si cei care dau minusuri o fac din obiceiul asta stupid de a reactiona instinctiv, fara a se pricepe, fara a avea un minim de cultura muzicala! Asa este, e o piesa subtire si fara absolut nicio sansa de a intra in primele 10 macar, din pacate! In fiecare an, la concursul intern de selectie, cu foarte rare exceptii, piese mult mai bune raman acasa. Asta e, nu e nimic nou si nici nu trebuie sa privim Eurovisionul altfel decat cu detasarea celor ce vor sa vada un simplu spectacol si atat.
      • +1 (1 vot)    
        opinie (Vineri, 13 mai 2011, 11:56)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

        Si eu sunt muzician si mi-a placut piesa. E chestie de gust, poate ca tie-ti place Lady Gaga sau Inna si de aceea nu agreezi acest gen de muzica. Nu cred ca cei care voteaza se ghideaza dupa A si B, etc. Concursul nu se adreseaza unui public cultivat. Nu cred ca parerile lor trebuie desconsiderate, spunand ca piesa e varza. Tot astfel, si parerile celor care iti dau plus sau minus pe acest sait trebuie respectate. E vorba de un comportament civilizat. Se numeste democratie. Daca nu-ti convine, nu ai decat sa emigrezi in Libia sau mai stiu eu unde.
        • +1 (1 vot)    
          ...daca esti muzician... (Vineri, 13 mai 2011, 14:03)

          SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Radu

          ,..atunci nu poate fi o simpla chestie de gust, stimabile! Pentru "urechisti" da, e o chestie de gust, daca le place sau nu cum suna o anumita melodie, dar valoarea muzicala intrinseca a unei piese nu tine de genul muzical careia ii apartine. In rest, sunt de acord ca parerea fiecaruia trebuie respectata, dar muzicienii au un cuvant de spus care trebuie respectat si mai mult, pentru ca vorbesc in cunostinta de cauza. Ma dezamageste aprecierea cu emigrarea in Libia. Imi aminteste de o replica penibila, pe care inca o mai auzim in mijloacele de transport foarte aglomerate!
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns "stimabilului" (Sâmbătă, 14 mai 2011, 19:53)

            Radu [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

            Ba da, domnule, poate fi o chestie de gust si la muzicienii profesionisti sau de formatie clasica. Lui Celibidache de ex. nu-i placea Mahler in simfonii sau Wagner. Ambii au fost compozitori de certa valoare. Celibidache a fost mare si el. Pe cine sa condamni?
            Iar "urechistii" cum ii numesti dumneata "stimabile" pot avea uneori si pareri bune, tocmai pt. ca ei nu au simturile "pervertite". Daca intelegi ce vreau sa spun, desi ma indoiesc. Muzica e simtire, nu neaparat studiu, profesie si e bine ca uneori sa nu emiti judecati de valoare, ci sa te lasi purtat de simturi. Asta e farmecul muzicii. Nimeni nu sta atunci sa se gandeasca: "asta e fraza A, asta e B, nu sunt suficient de contrastante, nu e bine ".
            Din cate scrii si cum te exprimi pare ca traiesti cu anumite frustrari. In alta ordine de idei: repet, nu e un concurs in care voteaza profesionisti, votul il acorda publicul larg. Sa nu incurcam merele cu perele.
            Hai sa ne relaxam un pic si atunci muzica isi va atinge scopul, sa ne faca mai buni. Avem nevoie, mai ales unii ;-)))
    • +1 (1 vot)    
      Breee! (Vineri, 13 mai 2011, 12:59)

      G. Enescu [anonim] i-a raspuns lui musician

      Asta nu e festivalul care imi poarta numele, sezi bland. Incercari de care sugerezi tu au fost din plin de la Doina Badea incoace si toate au nimerit din plin in bara.
      Asemanarea cu liedul e de bine la nivelul asta, dar eu, cu urechea nedresata, zic ca are 3 parti clare, frumoase, sprintare si cu treceri reusite.
      Avand in vedere ca o melodie din asta nu s-a mai auzit de prin 1970 - All Kinds of Everything, Dana- Irlanda (tot un "lied" , locul 1 in 1970 si locul 5 in topul all time).
      Daca imi place - place -place -place, ajunge SUS.
  • +4 (4 voturi)    
    succes (Vineri, 13 mai 2011, 9:07)

    romina [anonim]

    multa bafta ,si noroc ...votati romani de peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision este o porcarie (Vineri, 13 mai 2011, 12:00)

    valisa [utilizator]

    O parte dintre "artisti" nici nu aveau ce cauta acolo si totusi au intrat in finala. Artistii din Latvia insa - pentru cine nu a ascultat melodia lor va invit pe youtube - care au cantat minunat si au si o melodie super, de adevarata calitate, stau acum pe bara. Este strigator la cer. Si este inadmisibil ca juriul sa aiba un procent de vot de 50% in conditiile in care sunt milioane de votanti in lume.
    • 0 (0 voturi)    
      Latvia (Vineri, 13 mai 2011, 15:52)

      bbb [anonim] i-a raspuns lui valisa

      Letonia?
    • 0 (0 voturi)    
      noroc (Sâmbătă, 14 mai 2011, 17:32)

      runa [anonim] i-a raspuns lui valisa

      prieten mea din Letonia mi-a trimis mesaj ca lor le place foarte mult melodia noastra si m-a rugat sa -i trimit cd-ul formatiei.Mie nu-mi place in mod deosebit dar e in tonul eurovisionului si ar trebui toti sa-i sustinem din moment ce au ajuns acolo
  • +2 (2 voturi)    
    astia suntem... (Vineri, 13 mai 2011, 15:52)

    piti [anonim]

    eu m-am bucurat...

    mi-e imi place melodia, ma bucur ca 3 tineri , cu talent, sunt acolo

    indiferent de rezultat

    mai bine, sa le uram bafta, indiferent de rezultat

    bravo baieti

    nu ii bagati in seama pe cei invidiosi,astia suntem...
    atata putem ca natie

    fara emotii,fara crispare, ........................
  • +1 (1 vot)    
    f tare (Vineri, 13 mai 2011, 17:25)

    andrei [anonim]

    suna f misto! diferit de orice am ascultat din romania pana acum (in 30 de ani :) ).

    parca nu are izul ala cocalaresc, balcanic sau comunist pe care`l aveau toate reprezentatiile anterioare.

    succes!
  • 0 (0 voturi)    
    piesa (Sâmbătă, 14 mai 2011, 9:00)

    FLORIN [anonim]

    Imi place piesa.
    Poate fi inclusiv un foarte bun imn pentru campania electorala. Ma duce cu gandul la campanie.