VIDEO Bogdan Ota, un pianist din Botosani a extaziat juriul unui concurs din Norvegia: Esti atat de talentat si Romania ar trebui sa fie atat de mandra de tine

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 29 mai 2011, 20:38 Life | Muzică

Bogdan Ota, un pianist roman de 32 de ani a uimit Norvegia cu talentul sau. El s-a clasat pe locul doi in finala concursului "Norvegienii au talent". Dar nu atat locul ocupat in finala din 27 mai cat reactiile juriului au contat: "Iubesc muzica ta, esti atat de talentat, cu adevarat talentat si Romania ar trebui sa fie atat de mandra de tine", a spus emotionata o membra a juriului.

Cei trei membri ai juriului l-au numit pe Bogdan Ota "un geniu al muzicii" si au declarat in fata a milioane de telespectatori ca sunt onorati ca Bogdan se afla pe scena: "Norvegia este binecuvantata pentru ca te afli aici".

"Sunt coplesit. Multumesc Norvegiei. Multumesc Norvegiei pentru ca m-a adoptat cu adevarat si m-a tratat asa, ca pe unul de al vostru... Cred ca Norvegia ma iubeste mai mult decat Romania", a declarat Bogdan.



"Este genial. Cum de Romania nu te-a vazut?", l-a intrebat pe Bogdan la o editie precedenta un membru al juriului, iar el a raspuns:"M-a vazut, dar nu a fost interesata de muzica mea". "Sper ca romanii sa te vada, sa vada cat esti de talentat", a mai spus un alt membru al juriului.

Bogdan Ota a plecat din Botosani, iar de noua luni locuieste in Norvegia si lucreaza la o firma de copiatoare. In prima etapa a concursului absolventul Conservatorului din Iasi care a reusit sa uimeasca Norvegia a ales sa interpreteze o compozitie proprie.

"Cu muzica am cochetat de cand am invatat sa merg si am gasit chitara din studentie a tatalui meu prin casa. M-am indragostit de pian la varsta de 7 ani, cand am auzit o studenta la conservator cantand celebrul generic de la Teleenciclopedia, compus de Kirculescu. Atunci am stiu ca asta vreau sa fac. La o cariera muzicala visez tot de mic, am incercat de nenumarate ori si in nenumarate feluri sa reusesc sa intru in lumea asta. Probabil ca nu eram suficient de bine pregatit pana acum", declara Ota intr-un interviu acordat EVZ.

El este fiul medicului Alexandru Ota, fost deputat de Botosani. 




Tatal pianistului: Romania l-a respins...E o tragedie cand copiii ajung sa plece din tara


Alexandru Ota este medic primar ATI si sef de sectie la Spitalul Judetean Mavromati din Botosani si spune ca fiul sau, pianist, si-a incercat norocul in tara inainte sa o paraseasca."A incercat si aici in Romania", a declarat Alexandru Ota pentru Gandul, "dar a fost respins. Aici se cauta manelele, iar pe post apar femei mai mult dezbracate prezentate drept artiste", mai spune acesta.

Medicul are patru copii, din care trei sunt plecati in strainatate - doi in Canada, iar Bogdan - in Norvegia. "E o tragedie cand copiii ajung sa plece din tara. Si toti sunt titrati. Eu sunt prea batran ca sa mai plec acum", mai spune dr. Alexandru Ota. Acesta a fost parlamentar in legislatura 1992 - 1996, din partea Partidului Democrat.

Bogdan Alin Ota a ajuns la preselectiile pentru "Norvegienii au talent" la insistentele sefului sau, pe care il considera "singurul lui prieten".






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.



12224 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    Bravo Bogdan (Duminică, 29 mai 2011, 20:21)

    dan [anonim]

    Bravo Bogdan si bravo generatiei in care ai crescut cu tot cu cei ce te-au facut sa te reprezinti pentru ca Romania nu te vrea,.
    • -2 (4 voturi)    
      Reprezinte Romania?!?!? (Luni, 30 mai 2011, 2:20)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu stiu daca ai inteles mesajul subliminal, dar Romania nu e prezentata prea bine aici. Norvegianul de rand il percepe pe Bogdan drept un azilant fugit undeva din Correa de Nord. O fi Romania corupta, dar totusi, avem o alta mare problema. Problema romanilor e nivelul precar al asistentei sociale. Nu oricine poate pleca in Norvegia. Unul care nu e tocmai tanar, fiind si bolnav ce face? Isi asteapta moartea acasa. Nu uitati ca Bogdan e fiu de parlamentar, deci un privelgiat. Inchipuiti-va cum traieste un pustan tigan al naibii de talentat dar care n-are bani sa se duca la scoala fiindca trebuie sa cerseasca pentru parinti, f. probabil bolnavi de TBC.
      • -2 (4 voturi)    
        cred ca esti dezinforma(n)t (Luni, 30 mai 2011, 9:20)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui andrei

        1. Oricine poate pleca in Norvegia, daca este dispus sa-si asume "riscul" de a nu-si gasi de lucru.
        2. Bogdan nu cred ca e privilegiat, iar asocierea cu Parlamentul (de fapt modul in care o faci) este apanajul viziunii inguste promovata de portocalii in ultimii ani. Tatal sau a fost parlamentar in perioada 1992-1996 (ctieste interviul).
        3. Si tiganii pot sa-si ia viata in proprile maini si sa decida la 32 de ani (cat are Bogdan) ca vrea sa faca si altceva este alegerea lui.
        In ceea ce priveste Romanica nu cred ca e nici un mesaj subliminal ci unul cat se poate de evident. In goana dupa senzational, scandal si audienta promovam mizeria, mediocritatea si oportunismul. Adevaratele valori umaniste si talentele care ne pot promova identitatea le ingropam in maldarul de gunoi al gandirii noastre ca, deh, nu-si arata tatele... Eu tot mai sper ca eul nostru se va razvrati intr-o buna zi si incet incet lucrurile vor merge intr-o directie a normalitatii. Pana atunci, Dumnezeu sa ne ajute!
      • +3 (3 voturi)    
        Cred ca se impun niste concluzii (Luni, 30 mai 2011, 9:21)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Premise:
        Bogdan este fiul unui medic, fost deputat in legislatura 1992-1996.
        Acest fost deputat, are 3 din cei patru copiii ai sai, emigrati, desi sunt "titrati".

        Concluzia este: Dupa ce si-a adus copii la un nivel de educatie superior si dupa o legislatura in care a vazut probabil "cum se conduce tara", i-a incurajat sau cel putin nu i-a impiedicat sa emigreze.
        Domnul Doctor Alexandru Ota nu a vrut sa se murdareasca pe maini facand avere in stilul specific politicienilor romani. Si nu a dorit sa-si transforme fii in beizadele care se plimba in Porsche asa cum fac atatia politicienii, judecatori, procurori, mari "oameni de afaceri".
        A fost, a vazut si a luat decizia sa iasa din politica si sa-si trimita familia cat mai departe de Romania.
        Putem fi oricat de nationalisti dar totusi familia este pe primul loc.
        Personal, in acest caz astept decizia de a reintra in politica a acestui om si de a-si spune povestea din parlament. Acesta este destinul a peste 2 milioane de romani care au ales sa plece pentru ca aici lucrurile au luat-o razna din 1990 pana in prezent.
        Va datorez respect Domnule Doctor Alexandru Ota si ne datorati povestea dumneavoastra. Spuneti-o de la o tribuna de unde trebuie sa fiti bagat in seama. Ea este povestea tuturor romanilor harnici destepti si cinstiti. Toti au luat cel putin in calcul emigrarea pentru ca aici conducatorii au pierdut contactul cu bunul simt iar scara de valori este intoarsa cu capul in jos: In tara noastra daca ai mai mult de un milion de euro esti un om respectat, chiar daca i-ai furat.
      • +3 (3 voturi)    
        Felicitari (Luni, 30 mai 2011, 10:06)

        maria [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Tiganii sunt plecati cu miile din tara...unde mergi dai peste ei la cersit (NU la munca) in Europa de Vest...deci sa nu le mai plangem lor de mila.

        Aici, la Bogdan, este vorba deste talent, munca, si despre studii care sunt in final rasplatite (cel putin sufleteste)...Faptul ca a fost "privilegiat" cum spui nu l-a ajutat cu nimic in Romania, nu l-a recunoscut nimeni...deci faptul ca in Norvegia unde" nu este privilegiat" dar apreciat este cea mai mare rasplatire pentru un artist

        Deci sa nu divagam....
    • +1 (3 voturi)    
      Da sigur Romania nu-l vrea (Luni, 30 mai 2011, 7:02)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui dan

      Romania nu e buna ...dar conservatorul l-a terminat la Iasi in Romania precum si celelalte studii...atunci a fost buna Romania ....
      • +4 (4 voturi)    
        Daca ai facut o scoala in Romania..... (Luni, 30 mai 2011, 14:32)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Trebuie sa mori in Romania doar pt. ca ai facut o scoala aici ?, cu alte cuvinte esti obligat sa platesti studiile daca pleci din tara ca pe vremea lui Ceausescu. Daca in Romania nu poate sa-si practice meseria pt. care s-a pregatit, el si multi altii si sa se bucure de un trai decent ce se poate face?. Cineva care cara copiatoare cu carca pe scari in Norvegia a plecat acolo ca nu mai putea de bine, .
        Scrii ca sa te afli in treaba, ca postacul de serviciu.
      • +1 (1 vot)    
        Prea usor dau unii vina pe Romania , (Luni, 30 mai 2011, 18:35)

        bulineli [utilizator] i-a raspuns lui ginel

        Peste tot in lume sint candidati la reusita totul depinde cum stii sa ajungi la acea reusita.Recunosc ca in Romania sansele sint mai mici din cauze economice dar se poate.Soprana Mihaela Ursuleasa .are reusite si in Rominia "cea cu manelele" ,dar si pe scenele Europene.Pentru destinele "frinte" nu este guvernul si Romania intreaga de vina.Si apoi trebuie vazut in ce categorie de calitate interpretativa la pian intra Bogdan al nostru este posibil sa fie apreciat de un ...Juriu doar si nimic mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        Scara de valori din Romania are multe trepte lipsa (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 3:31)

        Ion Stefanache [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Pregatirea lui Bogdan Ota nu a valorat nimic in Romania. Profesionalismul dobindit prin studiu si multiplicat de talentul nativ l-au transformat in geniu. De ce nu este buna Romania? In cazul lui Bogdan in Romania are un trecut, a muncit din greu, a studiat sa faca ceea ce ii place in viata. Dar fara viitor. Iar intr-o tara in care o persoana speciala cum este Bogdan Ota nu are viitor, persoanele care nu sint inzestrate cu acelasi talent ce soarta vor avea? Sa fie oare Romania tara celor doua posibilitati: politician sau lautar?
    • +4 (4 voturi)    
      Un mic amanunt, Hotnews (Luni, 30 mai 2011, 7:50)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Ce a interpretat el au fost compozitii proprii. Nu e numai pianist, ci si compozitor, asadar. Mi se pare mai important acest lucru, pe care nu l-ati evidentiat.

      Felicitari Bogdan Ota! Speram ca o sa mai auzim de tine.
  • -7 (9 voturi)    
    vedeti ca-i moldovean (Duminică, 29 mai 2011, 21:10)

    klaudyuxxx [anonim]

    sariti rapid cu niste injurii
  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 29 mai 2011, 21:11)

    Geo65 [anonim]

    Bravo ! Un talent nativ sprijinit de munca , recunoscut de cei care stiu sa asculte si sa aprecieze . Mult succes mai departe. Cred ca talentul sau va putea fi reflectat in viitor in coloana sonora a unui film de mare succes.
  • +8 (8 voturi)    
    BRAVO !!! BRAVO BOTOSANI ! (Duminică, 29 mai 2011, 21:26)

    geanin [anonim]

    sint mindru sa fiu concitadin cu Bogdan Ota ! ma bucur ca mai sint si oameni cu gust si rafinament in Botosani si in Romania. cred ca mai avem sanse sa scapam de mediocritate si prost gust! succes pe mai departe Bogdane ! persevereaza! cine stie poate vom avea un urmas al lui Enescu! si mi-as dori foarte mult acest lucru!
    • +1 (1 vot)    
      Si eu (Luni, 30 mai 2011, 11:57)

      Li [anonim] i-a raspuns lui geanin

      Ma bucur ca am fost concetatean de al vostru, mai putin pentru ca m-ati facut sa fiu si concitadin in orasul meu (non-Botoseni).
      Adevarat gust si rafinament - VSOP.
  • +10 (12 voturi)    
    ROMANII AU TALENT !!! (Duminică, 29 mai 2011, 21:34)

    geanin [anonim]

    Sint aproape sigur ca la noi nu ar fi trecut nici macar faza calificarilor.... pt ca majoritatea romanilor prefera alte genuri muzicale(manele).... compuse?!?!? de niste mari talentati ai natiei cu cel mult 4 clase care nici macar nu stiu sa citeasca notele muzicale! dara-mi-te sa le mai si aranjeze intr-o piesa.....
    • +3 (3 voturi)    
      e vorba de juriu (Luni, 30 mai 2011, 0:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui geanin

      e nevoie de oameni cu coloana,integrii..la noi sunt indepartati ,,pt ca deranjeaza
    • +4 (4 voturi)    
      da au talent ! (Luni, 30 mai 2011, 7:35)

      bulineli [utilizator] i-a raspuns lui geanin

      in Spania este cunoscut un cistigator ,in Germania o cintareata la nai Codruta daca nu ma insel iar acum in Norvegia .
  • -3 (3 voturi)    
    oare are romania scapare ? (Duminică, 29 mai 2011, 21:48)

    bubu [anonim]

    doar un lucru pot spune .... sa ne fie rusine la toti romanii pentru ca nu avem nici o coloana vertebrala ...ca nu facem nimic cu cei care ne fac tara de rusine ....si cel mai important nu facem nimic pentru cei ca bogdan ( persoane talentate care ar face ceva petntru tara asta ) dar noi preferam mici , berea si maneaua ... mie rusine ca sunt roman ! si ce e trist nu sunt doar eu singura persoana care gandeste asa ! Bravo lui si Norvegiei atat pot spune !!
    • +5 (7 voturi)    
      bubu...si pentru ceilalti... (Duminică, 29 mai 2011, 20:56)

      neutrino [anonim] i-a raspuns lui bubu

      daca citeati cu atentie textul, ati fi vazut ca tatal lui Bogdan , medic, a fost deputat in Parlamentul Romaniei...tocmai omul care ar fi putut face multe pentru fiul-lui in bine si care nu a facut nimic...poate ca nu avea ce face in conditiile in care televiziunile si cetatenii se uita ...la ce se uita :(.
      Sa nu ne gandim ca a fost cine stie ce amarat nebagat in seama ...
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 29 mai 2011, 21:52)

    hmm [anonim]

    Felicitari! Tot inainte.
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO Bogdan! (Duminică, 29 mai 2011, 22:10)

    Berzelius [utilizator]

    Felicitari!
    ACESTI oameni fac cinste Romaniei! Fac cinste parintilor si profesorilor lor.
    Cu oameni ca acestia, inzestrati cu talent, trebuie sa se mandreasca Romania. Lor trebuie sa li se faca publicitate, pentru ca MERITA!
    Pacat ca nu sunt apreciati la adevarata lor valoare in tara.
  • +14 (16 voturi)    
    ce prostie (Duminică, 29 mai 2011, 22:26)

    Bing Brother [utilizator]

    Daca e asa de talentat de ce nu merge la Jeunesse Musicale sau la un alt concurs pentru tineri pianisti... la fel si Costel Busuioc, alt mare talent.

    Talentele astea "uriase" descoperite la ProTV sau la alte televiziuni de divertisment gasite printre inghititori de sabii si dansatori de break dance...

    Exista o multime de studenti la pian la conservator care muncesc pe branci multe ore pe zi. Cativa dintre ei vor fi profesionisti, de ce nu cautam acolo talent, fara drame din astea televizate, fara doamna care face ochii mari de uimire, aceeasi si in romania, anglia sau norvegia de parca sunt trase la indigo.

    Asta se numeste inversarea valorilor si dupa parerea mea e unul dintre lucrurile cele mai rele care se poate intampla unei societati. Au facut-o comunistii ca sa distruga o societate pe care o dispretuiau in numele unei ideologii aberante, o fac si capitalistii pentru bani sa vanda reclama la detergent si bere.

    Iar la noi, daca te uiti la recordurile de audienta ale emisiunii, sunt multi care inghit gogosile astea.
    • +2 (8 voturi)    
      prostie? (Duminică, 29 mai 2011, 22:08)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Bing Brother

      Inversarea valorilor? Tipule, frustrarile nu-si au locul aici. Chiar nu-si au, pe bune. Bogdan e absolvent de conservator si a participat la un concurs. E simplu. Nici nu e nici Krystian Zimerman, dar nu e nici un pierde vara care a invatat sa cante trilulilu la pian. Modelul absolventului care munceste pe branci ca sa cante la Filarmonica din Voluntari pe 3 lei nu e un reper.

      Stii bancul cu iadul american, iadul francez si iadul roman? cica in iadul american sunt cazane cu smoala si draci care te imping inapoi in cazan daca vrei sa iesi. In iadul francez la fel. In iadul roman insa, nu exista draci care sa te impinga, pentru ca imediat ce scoti capul afara, te trag concetatenii in jos.
      • +4 (4 voturi)    
        corect de acord cu tine... (Duminică, 29 mai 2011, 22:16)

        neutrino [anonim] i-a raspuns lui andrei

        dar ca, in cazul pesonal al lui Bogdan, nu stiu cat de mult e de vina Romania. Tatl sau a fost deputat 4 ani intr-o legislatura unde, nu s-a facut nimic...doar s-a furat asa ca...no comment :(.
        Primul care ar fi putut face ceva pentru el (si nu numai) - a fost chiar tatal lui ... si nu a fost cazul ...
      • +1 (3 voturi)    
        NORVEGIA (Duminică, 29 mai 2011, 23:24)

        DesaToto [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        daca eficienta si increderea noastra a romanilor ar fi precum a celor doar cateva milioane de norvegieni, am fi o potenta europeana! Insa la capitolul incredere yip gen WE CAN, mai e drum de parcurs dupa ani de dominatie FSN, PDSR, PSD care a alungit romanii din tara in 1990 si 1991 ca sa domneasca ca boierul.
        Felicitari lui Bogdan!
    • +8 (10 voturi)    
      Bine spus! (Duminică, 29 mai 2011, 22:50)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Bing Brother

      Dar pe Tomescu, cum l-a vazut Romania?Au vazut norvegienii cum canta Paganini, pe...Stradivarius...Adevarul este si ca o tara ca Norvegia are un nivel mai scazut, muzical, ca Romania.Juriul Norvegian foloseste cu mare usurinta cuvantul "genial".Emisiunea "...au talent" are un patetic stil populist...
      • -1 (1 vot)    
        Pai vezi tu... (Luni, 30 mai 2011, 3:02)

        daniel [anonim] i-a raspuns lui Costin1968

        ...de aia a plecat din Romania, si nu se va mai intoarce NICIODATA, din cauza unora ca tine asa care stiu doar sa critice si sa arate cu degetul maro!
        • +1 (1 vot)    
          Esti sigur? (Luni, 30 mai 2011, 20:35)

          Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui daniel

          ...esti sigur ca nu se mai intoarce niciodata?
          Nu-si injura Mama , multi insi, din cauza mea, amice, isi injura tara ca sa capete avantaje acolo pe unde sunt. Daca erau cetateni americani , nu romani, ar fi zis "I love you USA", iar prezentatoarea norvegiana ar fi zis ceva de genul "Sunt sigura ca America te iubeste mai mult ca noi norvegienii"Din cauza comportamentului etniei rome, si al comunistilor, occidentalii isi inchipuie Romania un taram al tiganilor in care talentele clasice nu se pot afirma.Adevarul este ca in materie de muzica clasica este mult superioara Norvegiei...Cred ca ai ramas cu degetul (maro) in gura...Du-te te rog la Concertele lui Tomescu, cnta pe Stradivarius, poti aprecia MUZICA ROMANEASCA, si Vioara Stradivarius, despre care in Norvegia se crede ca ar fi o marca de...vibratoare.
    • +1 (1 vot)    
      PRO TV (Luni, 30 mai 2011, 18:53)

      El Condor [anonim] i-a raspuns lui Bing Brother

      si alte posturi ( se stiu si ele ) au ca misiune bine stabilita sa faca tara de ras in fata lumii, scotand in evidenta incultura, slaba pregatire si nivelul scazut de civilizatia din romania. raspunsurile se dau insa punctat, acolo unde trebuie si cand trebuie. bravo bogdan.
  • +4 (4 voturi)    
    ar trebui? (Duminică, 29 mai 2011, 22:50)

    MirceaA [utilizator]

    daca cititi comentariile de pe orice forum va veti da seama ca romanii trebuie sa fie impotriva a CEVA, orice. Sa nu fie in rand cu oamenii, pentru ca il sperie apartenenta la o turma.
  • +6 (6 voturi)    
    extraordinar (Duminică, 29 mai 2011, 23:15)

    flo [anonim]

    facand o comparate intre "romanii au talent" si "celelalte natii au talent" (in care sunt implicati astfel de romani) ne dam usor seama ce mari valori au parasit Romania nu numai in domeniu muzicii ca in cazul de fata, ci in toate domeniile. nu mai are rost sa comentam la ce mai vedem pe la noi prin tara .....
    • +3 (3 voturi)    
      nu numai (Luni, 30 mai 2011, 0:37)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui flo

      am avut talente si aici, in emisiune, dar au fost date jos in favoarea unei dansatoare la bara si a unui rapper cum sunt mii altii. La noi, "Romanii au talent" a fost un fel de colecta de bani pentru cazuri sociale.
  • +6 (6 voturi)    
    Vand nisip la pol (Luni, 30 mai 2011, 0:05)

    moucha [anonim]

    Traim intr-o Europa libera. Esti genial si nu te vrea nimeni in tara X, exista tarile Y, Z, K, L in care poti merge pana cand te descopera cineva. Ar fi frumos ca pentru genii sa avem si hotline la care sa sunt noaptea si sa spui cat de genial esti si imediat "sa te ia cineva".

    Omul a muncit si a realizat ce a vrut. Excelent. Faptul ca insa in Romania nu il vrea nimeni este insa la fel de excelent, il vor vrea altii. Tot pamant se numeste planeta. Nu poti nimanui sa ii bagi cultura in cap cu TV-ul. Vrea lumea sa se uite la manele? Foarte bine: bagati manele 24 din 24 daca asta se cauta. Cei care nu suporta manelele au deja solutia: nu am fir de televizor in casa. Imi e inutil. Nu as renunta insa la biblioteca sau calculator.

    Ce vreti? Sa plang de mila ca Einstein a murit american sau ca Wernher von Braun nu a construit Saturn 5 pentru nemti? Oamenii s-au dus unde a fost nevoie de ei si unde au fost apreciati. Eu as zice mersi ca azi caatoriile sunt mai rapide ca niciodata si ca poti dialoga cu familia instantaneu, ceva ce nici Einstein si nici von Braun nu si-au imaginat vreodata ca ar fi posibil.

    Enjoy the moment si fiti fericiti pentru ce exista si puteti face, nu pentru ce ar putea fi in mod ideal. Cat despre "inversarea setului de valori", ganditi-va ca e un pic relativa: e ca si cum dau diamante unuia care moare de sete in desert. Nevoia creaza valoarea, iar in Romania nu e nevoie de pianisti ci de manelisti. Faceti universitate pt ei. Dupa ce romanii vor asculta la radio si la TV un an non stop manele se vor plictisi si vor cere ei altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      . (Luni, 30 mai 2011, 16:49)

      neroqua [anonim] i-a raspuns lui moucha

      foarte bine punctat
  • +1 (1 vot)    
    talent (Luni, 30 mai 2011, 0:10)

    un cetatean [anonim]

    este tragic.doar atat.
  • +1 (1 vot)    
    toata stima (Luni, 30 mai 2011, 1:11)

    Emanuel [anonim]

    Felicitari si tot respectul meu pentru Bogdan cat si pentru cei care au scris acest articol. Stiu ca la noi sa feliciti pe cineva e o dovada de naivitate, la noi trebuie sa fii smecher, insa cateva sute de km mai incolo e diferit si poate ca oamenii ca Bogdan nu au ce cauta in Romania, chiar daca el e roman tara lui nu il vrea si din pacate sunt multi in situatia lui.
  • +1 (1 vot)    
    Cum sa fii mandru? (Luni, 30 mai 2011, 1:59)

    Vizitiul [utilizator]

    Pai ce, a cantat manele la pian? :)

    Sa auzim de cat mai multi romani in astfel de ipostaze! Felicitari!
  • +1 (1 vot)    
    Bogdan Ota (Luni, 30 mai 2011, 2:53)

    andreea soare [anonim]

    Felicitari Bogdan, bravo ai ridicat juriul si sala in picioare la concurs ,in Romania nu ai fi avut acelasi "tratament"Eu SUNT LA pARIS AM ABSOLVIT IN 2010 COnservatorul Superior de aici si acum am incheiatin urma unui concurs international, un contract cu opera Bastille din Paris ,sunt soprana lyrica si nici eu nu as fi avut acelasi tratament" daca eram in R
    felicitai si succes mai departe !!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    BOGDANE: FELICIATRI!!!!!! (Luni, 30 mai 2011, 3:08)

    daniel [anonim]

    Ma bucur la nebunie pt. realizarea ta Bogdan!
    BRAVO! de un milion de ori BRAVO! Bine ai facut ca ai plecat, ce bine, ce frumos, ce viata SUPEEEEERRRRBBBBAAAA te asteapta! Aici in Romanica noi ne zbatem intr-un amestec straniu de gunoaie, vorbe urate, invidie, noroi , oameni desfigurati la fata de ura, colegi invidiosi si care stiu numai sa jigneasca, sefi mediocrii si prosti, etc, etc! Asta e Romania de zi cu zi, asta e, ce sa mai...! Toti tinerii care vor sa faca ceva o simt pe propria piele, uitati-va numai ce comentarii se posteaza: rusine celor care critica si arata, asa cum ziceam mai sus, cu degetul maro! Napraznica soarta pe capul poporului astuia, tare napraznica!
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 31 mai 2011, 11:04)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Din pacate, n-avem leac. Un popor cu lacatul pe usa. Parc-am fi blestemati. Cat despre Bogdan...am ramas fara cuvinte.
  • +1 (1 vot)    
    PROFESORII (Luni, 30 mai 2011, 3:35)

    El Condor [anonim]

    Sa nu uitam ca totul se datoreaza talentului inacut al lui Bogadan, puterii de munca si ambitiei lui, dar nici un rezultat nu ar fi fost posibil fara aportul celor care l-au descoperit si format : PROFESORII lui. Merita aceleasi laude si respect.
  • +3 (3 voturi)    
    felicitari! (Luni, 30 mai 2011, 7:48)

    Jean [anonim]

    felicitari! ...stai pe acolo ca ai ce face :)... pe la noi...e mai greu cu pianul ...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce naiba ! a cistigat la concurenta cu frizerii (Luni, 30 mai 2011, 8:16)

    ionel [anonim]

    din Norvegia. Sa vedem cine cistiga la un concurs pentru filarmonica din NewYork sau Londra. Nici prea talentat nu poate fi daca la virsta asta abia intra pe locul doi intr-un concurs de tip telenovela.

    Iar extazierea norvegienilor de rind care ii cunosc pe romani doar prin intermediul acordeonistului tigan de la coltul strazii si a pirandei care cerseste xc
    cind vad ca exista romani ce folosesc batista nu e prea onorant.
  • +1 (1 vot)    
    Pe podiumul victoriei (Luni, 30 mai 2011, 8:39)

    jan dinu [anonim]

    De acum incepe intrecerea cu sine .
    O deschidere ce shi-a gasit drumul lui
    spre viitor .Sper s-a stie sa-shi pastreze
    echilibru prin vocatia talentului care-l stapineste
    de-a oferi publicului - sunetul muzicii lui - !
    Felicitari !
    Jan Dinu- USA
  • 0 (2 voturi)    
    nu prea inteleg... (Luni, 30 mai 2011, 10:43)

    CCC [anonim]

    la asemenea concursuri li se da voie si profesionistilor sa concureze? Pai ceilalti nu au nici o sansa... Ganditi-va la un talent pur, neslefuit prin ani de conservator... nu are nici o sansa in fata unuia mai putin talentat dar care a studiat ani grei in scoli, si care practic e un profesionist. As vrea sa-l vad pe Bogdan acolo unde ar trebui sa concureze, la profesionisti...
  • +1 (3 voturi)    
    Patria (Luni, 30 mai 2011, 11:36)

    ND [anonim]

    E buna Romania, are scoala buna si pe gratis. Toti desteptii astia plecati pe afara au cam facut facultatea pe la Iasi, Bucuresti, Cluj. Romania a investit in ei iar in momentul in care trebuie sa ofere tarii ceva isi iau talpasita si pleaca.
    Bogdan Ota este mare pentru ROMANIA l-a facut mare.

    PS- se vor intoarce cand vor imbatrini si apoi vor arunca cu noroi in tara cum ca nu le da pensie.
    • +2 (2 voturi)    
      Puncte (inguste) de vedere (Luni, 30 mai 2011, 12:49)

      D. Stept [anonim] i-a raspuns lui ND

      Dupa parerea dvs. in cati ani de munca in Romania se amortizeaza (moral) studiile.
      Firmele care ofera imprumuturi pt studii la cele mai scumpe facultati americane isi redobandesc banii in 5-10 ani.
      Deocamdata desteptii nostri ne arunca euro, ca sa poata de alde matale cumpara ulei cu 5 lei kilu.
      • 0 (2 voturi)    
        Puncte largi pe banii mei (Luni, 30 mai 2011, 13:22)

        ND [anonim] i-a raspuns lui D. Stept

        Alde noi va platesc voua studiile sa le faceti pe gratis, lucru care nu ar fi fost posibil in tarile unde plecati. Educatia platita de alde noi va permite voua sa veniti sa ne dati lectii, pe banii nostri.

        Ce ar fi ca alde voi sa nu mai aibe asigurare sociala, asigurare medicala si nici sa nu mai invete moca prin ROMANIA pe banii nostri. Poate vrem si noi sa construim autostrazi pe banii din buget nu sa sustinem pe unii care nu contribuie cu nimic in tara asta.
        • 0 (2 voturi)    
          Cu respect (Luni, 30 mai 2011, 14:12)

          D. Stept [anonim] i-a raspuns lui ND

          Cu titlu informativ:
          1. despre mine
          am lucrat 20 de ani in tara.
          - nu am beneficiat de nicio "asigurare sociala" desi am platit din greu.
          - nu am avut niciun concediu medical sau internare in spital
          - imi platesc singur aspirinele
          - am dat cateva lectii, dar nu in tara
          2. despre altii, mai tineri
          - nu au nicio datorie financiara fata de statul roman, nici morala dupa cum spuneti.
          - invatamantul primar si secundar este gratuit in multe tari, iar cel tertiar (superior) este suportat prin burse in majoritatea cazurilor.
          - cei care isi platesc studiile, o fac pe bani proprii sau ai parintilor, nu din ajutoare sociale.
          Ramaneti (sper, cat mai curind) cu bine (ca atat a mai ramas).
          Parerea dvs imi va face plecarea mai usoara.
        • 0 (0 voturi)    
          Aveti dreptate si nu aveti (Luni, 30 mai 2011, 18:14)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui ND

          Dpdv financiar, in linii mari si aparente, aveti. Recunosc cu mana pe inima: am fost pregatit de sistemul de invatamant romanesc, am plecat cu bursa romaneasca si nu am de gand sa intorc nici un banut in sistemul romanesc. Si va explic de ce.

          "Sistemul" este intr-adevar gratis. Atunci va intreb: unde sunt "reusitele" lui, adica oamenii adevarati cu pregatire? Nu sunt, sau sunt rari. Este ca si cum eu va dau o masina gratis, dar v-o dau ruginita, cu furtunele perforate, fara geamuri. Este cadou, dar nu puteti face nimic cu ea. Cam asa arata atestarea invatamantului dot.ro.

          Cei care au plecat, ca si mine, si sunt vazuti bine si f bine prin mediile academice straine au merit propriu, intrucat au invatat 90% singuri. Cand am plecat din facultate credeam ca stiu. Nu stiam nimic. Azi stou de 1000 de ori mai mult ca atunci insa nu mai pot spune ca stiu, de ce, pentru ca stiu cat nu stiu. Facultatea a durat 5 ani cu tot cu master, nu am repetat niciodata nici un examen, nu am avut nici o restanta. Doar retele studiez de 8 ani (dupa ce am terminat) si inca nu am terminat ce voiam sa termin. Iar la acest capitol invatamanul romanesc nu mi-a dat nimic. Materialele mi le-am luat singur sau din granturi straine.

          In concluzie: daca e sa o luam pe drept, invatamantul iti da painea si cutitul. Cum sa tai, supa, mancarea si desertul le faci singur. Asadar nu mai sustineti ca "imi platiti masa". Da, am invatat sa scriu, sa citesc si sa socotesc pe banii dvs dar pentru ca am vrut asta si am fost indrumat de parinti. In rest, sunt realizarile mele pe banii mei si ai parintilor care m-au sustinut.

          Cu toata stima.
    • 0 (0 voturi)    
      si ce sa faca? (Luni, 30 mai 2011, 15:55)

      umoristu [anonim] i-a raspuns lui ND

      sa ramina in tara manelelor si sa faca taxi? sa se reprofileze agent de vinzari?
      Pe Bogdan Bogdan si munca si talentul lui l-au facut mare..
      rominia doar i-a creat si ii va crea in continuare un handicap
      "desteptii" vor sa traiasca...daca in RO nu se poate ...o sa o faca altundeva
      bine ca ramin "prostii":)
      • +2 (2 voturi)    
        Ce ar putea face.. (Luni, 30 mai 2011, 17:22)

        ND [anonim] i-a raspuns lui umoristu

        Ciudat este ca acolo putea cara Xeroxuri dar in tara lui nu ar fi putut munci altceva.

        Ar putea sa multumeasca profesorilor si celor ce l-a ajutat sa invete. Omul asta nu e picat din cer, el e creat de un sistem cu bune si cu rele, platit de contribuabilul roman.

        Nici voi astia care ati plecat nu v-ati nascut mari, ati invatat si ati fost educati in ROMANIA, sunteti un produs al societatii romanesti.

        Mai mult respect pentru tara asta si mai putine aere de intelectuali opariti.
      • 0 (0 voturi)    
        Greu sa te afirmi in Romania... (Marţi, 31 mai 2011, 8:23)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui umoristu

        ...in domeniul muzical.In anii "70 unul din cei mai mari violonistii ai lumii era un tip de etnie roma, sau tigan...ziceti cum vreti.S-a afirmat in "Norvegia si Germania".Statele respective l-au trimis sa studieze cu cei mai mari profesori de vioara si instrumentisti , Sviatoslav Richter si David Oistrah. Statul Norvegian i-a cumparat o vioara Stradivarius.Numele violonistului : ION VOICU (Mai cunoscut de catre unii colegi ca fiind tatal lui Medelin...)Tot in acei ani , unul din membrii marii trupe americane EMERSON, LAKE and PALMER a obtinut un Premiu la Festivalul...GEORGE ENESCU.America nu l-a recunoscut...in muzica clasica..".Norvegia" da!
        Cat despre Romania saraca, are si complexul recunoasterii internationale...pe vremea marelui conducator chinez Mao, un pianist din marea tara asiatica, a castigat , amaratul, festivalul George Enescu de la Oslo.La intoarcere acasa, autoritatile i-au...scos unghiile (sic!)...Pai sa mai recunosti talentele...
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un artist adevarat (Luni, 27 iunie 2011, 0:32)

    Radu [anonim]

    Extraordinar, nu am gasit alta expresie. Mi-a placut enorm.
    Jucam table cu un francez in urma cu doar cateva zile si la un moment dat acesta m-a facut "tigan". Nu am incercat sa-i explic ca de fapt nu am nimic cu tiganii, am continuat jocul fara sa comentez. Am ajuns, datorita comportamentului unora plecati din tara, cei mai huliti oameni din Europa.
    De ce oare trebuia acest talent sa fie recunoscut in alta tara, Romania nu mai face nimic pentru oamenii talentati.
    Ministerul culturii a incaput pe mana unor neaveniti si neavizati ( si numai acest minister).