VIDEO Puya, huiduit la festivalul Folk You

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2011, 17:51 Life | Muzică

Puya
Foto: hiphopblog.ro
Hip-hopper-ul Puya a fost primit cu ostilitate de publicul festivalului Folk You!, sambata seara, scrie mediafax.ro. Mai multi spectatori au inceput sa fluiere si sa huiduie la aparitia fostului membru La Familia, iar unii au aruncat cu sticle de plastic pe scena.

In ciuda primirii de care a avut parte, artistul a continuat sa cante. Nemultumirea spectatorilor a fost cauzata de prezenta "nepotrivita" a lui Puya in cadrul unui concert dedicat muzicii folk.

In ultimele saptamani, forumurile au fost impanzite cu mesaje de dezaprobare din partea iubitorilor de folk fata de decizia organizatorilor de a aduce pe scena si artisti hip-hop.

Guess Who, un alt rapper prezent la editia din acest an Folk You!, nu a avut parte de aceeasi primire ca in cazul lui Puya. Autorul celebrei piese Locul potrivit a concertat vineri, in a doua zi de festival.

In programul editiei Folk You 2011 au fost incluse si nume care nu apartin stilului folk: Zdob si Zdub, Celelalte Cuvinte, Holograf, Vama, Taxi, Marius Mihalache & Irina Sirbu, Guess Who, Puya.

Ajuns la a saptea editie, festivalul se desfasoara anul acesta intre 22 si 24 iulie, la Vama Veche.



Citeste mai multe despre   























13361 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Cred ca se intoarce Pitis in mormant (Duminică, 24 iulie 2011, 17:58)

    sdajkviuqce [utilizator]

    la cat de terfelit a ajuns sa-i fie numele,,,
  • +8 (10 voturi)    
    Folk You -2011 (Duminică, 24 iulie 2011, 18:09)

    Ioan Rotaru [anonim]

    Vina este impartita intre artistul care accepta sa urce pe o scena ostila dar si a organizatorilor care au deturnat un festival de folk si au incercat cu "Miscarea de Rezistenta" sa promoveze fara acordul iubitorilor de muzica folk...alceva decat muzica folk. Sunt bucuros ca au simtit pe pielea lor Tuca si compania ca iubitorii de muzica folk nu au sa accepte la nesfarsit umilinta de a se canta slceva la un festival folk. Pacat ca si acest festival de muzica folk se va stinge ...iar Tuca si Co are acest merit, ar fi trebuit sa sprijine doar muzica folk , oameni au venit doar pentru muzica folk si nu pentru cultura muzicala sau alte experiente muzicale.
    E bine ca sa intamplat asa...nu cred ca cineva de acolo are ceva cu muzica lui Puya sau a altora dar nu era locul lui acolo ...ACOLO E LOCUL CELOR CARE IUBESC MUZICA FOLK.
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 24 iulie 2011, 20:36)

    dragos234 [utilizator]

    A stiut la ce se expune.
    Daca il aduceau pe Gutza era mare fericire.
  • +4 (10 voturi)    
    ncslfnc;sejf@yahoo.com (Duminică, 24 iulie 2011, 20:50)

    mihai [anonim]

    mi se pare normal. ce cauta el la un festival de genul acesta. a cautat.o
  • +5 (9 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 24 iulie 2011, 21:37)

    dadida [anonim]

    felicitari publicului, desi era suficient sa se intoarca cu spatele la scena. iar manelistii, data vitoare sa stea acasa!
  • +7 (11 voturi)    
    FOLK FOR EVER! (Duminică, 24 iulie 2011, 21:41)

    Un rocker cu bun simţ [anonim]

    Dragă autorule,

    Prezenţa lui Puya este mai mult decât nepotrivită. Ce să caute un aşa zis artist ( Adevărul.ro ni-l prezintă pe acest piedestal) pe lângă Alexandru Andrieş sau Pasărea Colibri? Băieţaşul de cartier cântă folk? Sau poate rock? A suferit el la umbra marelui URSS ?

    Din articolul tău ne sugerezi că Puya a fost primit "nepotrivit". Mulţumim pentru cultura firavă pe care o promovezi.

    Nu mai e Vama ce a fost... şi se pare că nici Folk-ul.
    • +4 (6 voturi)    
      De acord, oarecum... (Duminică, 24 iulie 2011, 23:31)

      Cheshire_Cat [anonim] i-a raspuns lui Un rocker cu bun simţ

      "Holograf, Vama, Taxi"-dar trupele astea canta folk? Rock sunt sigur ca nu canta....
    • -2 (8 voturi)    
      mda... (Luni, 25 iulie 2011, 2:01)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Un rocker cu bun simţ

      In pofida a ceea ce credeti d-voastra, sunt destui folkisti care nu au suferit la umbra marelui URSS ;). Dar asta este o discutie ampla. Intr-adevar primirea a fost una facuta de oameni needucati. Un om educat intelege ca protestul nu ar trebui sa se indrepte impotriva artistului. Puya este un artist mai mult decat unii folkisti de care ma impiedic la diferite ocazii de gen. Invatati sa respectati oamenii din jur.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta e! (Duminică, 24 iulie 2011, 22:24)

    Nae [anonim]

    E vina organizatorilor fiindca l-au adus in ideea ca atrage si alt gen de public.
    Se intampla si pe afara unde...parca Coachella ii spune la festival,pe vremuri era numai ptr rockeri si acum toti bieberii canta pe scena.
  • +7 (7 voturi)    
    am fost acolo... (Duminică, 24 iulie 2011, 23:55)

    geronimo [anonim]

    ...si lumea striga 'Huo' si 'Iesi afara, javra ordinara!' A fost mai mult decat un protest la adresa celor care l-au adus pe Puya...Dar asta trebuia sa isi ia banii asa ca a rezistat!... Bun baiat!
  • +1 (5 voturi)    
    Folk You 2012 (Luni, 25 iulie 2011, 9:43)

    Andu [anonim]

    La urmatoarea editie cred ca vor invita si alte "personalitati" in domeniu: Bambi, L.A., se pare ca a confirmat si Simona Senzual.
  • +1 (1 vot)    
    asa este... (Luni, 25 iulie 2011, 10:13)

    anouk [anonim]

    Am fost la Vama si intr-adevar asa o fost....e adevarat ca nu avea ce cauta Puya acolo....Guess Who nu a avut parte de aceeasi reactie si datorita faptului ca doar pentru Puya, Florin Chilian si-a permis sa-i jigneasca pe iubitorii de folk, care erau acolo la Folk You si nu la un spectacol al Miscarii de Rezistenta...
    • -1 (3 voturi)    
      :))) (Luni, 25 iulie 2011, 10:39)

      Analfabet [anonim] i-a raspuns lui anouk

      A sters-o puya ca un las prin curtea oamenilor pana la sosea, cu 2 burtosi dupa el si 2 jandarmi. Se pare ca nici carul de emisie de la Neptun TV n-a vrut sa-l scoata de acolo :)))
  • +2 (6 voturi)    
    Inca o data... (Luni, 25 iulie 2011, 11:04)

    shine [anonim]

    Dovedim ca suntem niste cimpanzei. Daca nu iti place un artist care canta pe o scena, te intorci cu spatele si pleci. Nu ii dai cu sticle in cap. Atat Puya cat si DJ-ul au avut de suferit. Intr-adevar, nefericita asocierea dintre Puya si folk, dar nici Taxi, nici Holograf, nici Marius Mihalache, nici multi altii nu aveau ce cauta acolo. Asa cum zicea si sotia lui Pittis, avem libertatea. Libertatea sa alegi: stai sau pleci. Nu sa dovedim inca o data ca suntem o tara de idioti, de prost-crescuti si de betivani!
    De ce pe Marius Mihalache nu l-au injurat si nu au dat cu sticle in el? ca ala e tigan si canta muzica tiganeasca...