Sapte greseli pe care le facem fara sa ne dam seama

de Veronica Radulescu     HotNews.ro
Marţi, 27 mai 2008, 10:31 Life | Natural

Degeaba suntem atenti la ce mancam si ne ferim de tigari si de alcool, daca facem alte greseli care ne afecteaza sanatatea pe termen lung. Este vorba de lucruri minore, pe care le consideram inofensive, dar care sunt la fel de periculoase.

Stai picior peste picior
Desi ai impresia ca gestul acesta iti confera mai multa eleganta, indoindu-ti genunchii, nu faci altceva decat sa impiedici sangele sa ajunga la picioare. Daca nu vrei sa te trezesti cu varice, incearca sa nu mai stai picior peste picior. Cand te asezi, ar fi bine sa iti tii picioarele pe podea. Daca amortesti si vrei sa-ti schimbi pozitia, iti poti aseza picioarele intr-o parte.  

Iti schimbi rar periuta de dinti
Multi o arunca abia cand este foarte tocita. Tu cat de des o schimbi? O periuta ar trebui schimbata la cel mult 3 luni. Daca este foarte uzata, nu mai curata bine smaltul dintilor si nu mai maseaza gingiile, iar noi nu facem decat sa ne amagim ca ne spalam pe dinti.

Sari peste micul dejun
Sa nu mai faci niciodata greseala asta! Cand te trezesti dimineata, aminteste-ti ca nu ai mancat de mai bine de 10 ore, iar organismul tau are nevoie de hrana mai mult decat orice. Mananca bine de dimineata, pentru ca in restul zilei vei avea de lucru, iar corpul va consuma caloriile pe care i le-ai dat la micul dejun.

Porti incaltaminte cu tocuri mari
Desi arata bine, tocurile inalte sunt o crima pentru coloana. Asta nu inseamna ca ar trebui sa umbli numai in opincute. Renunta la tocuri atunci cand stii ca ai mult de alergat si poarta-le cand iesi in oras si ai putin de mers. In rest, cumpara-ti cateva perechi de pantofi cu talpa joasa sau cu un pic de toc si o geanta care sa li se potriveasca si iti vei da seama ca poti arata bine si fara tocuri foarte inalte.

Dormi pe un pat foarte moale
Nu trebuie sa dormi pe podea, dar nici pe un pat foarte moale. Desi cu totii ne dorin sa lenevim intr-un pat pufos, coloana si gatul nostru au nevoie de o saltea tare. Altfel, cu timpul, riscam sa avem nevoie de fizioterapie, in cel mai bun caz.

Pernele
Oricat de confortabil ar fi sa dormi pe 10 perne, ai mila de gatul tau! Dormi doar pe una si asigura-te ca nu este prea moale. Daca dormi pe burta, alege o perna subtire, iar daca dormi pe spate, una un pic mai grosuta, care sa-ti sprijine gatul.

Sedentarismul
Cu totii stim ca ar trebui sa facem mai mult sport, insa nu facem nimic in acest sens. Este o greseala pe care o facem in mod constient. De ce se intampla acest lucru? Pur si simplu pentru ca refuzam sa recunoastem ca ii facem un rau organismului daca nu-l punem la munca. Multi se apuca de sport numai atunci cand au o problema de sanatate. Nu astepta sa suferi un infarct pentru a-ti schimba stilul de viata. Nu trebuie sa te antrenezi pentru maraton. O jumatate de ora de mers cu bicicleta, de 3 ori pe saptamana, iti asigura cativa ani de viata in plus.

Sursa: knowledgebase-script.com
























8033 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Zau (Marţi, 27 mai 2008, 13:34)

    miki [anonim]

    Ma crezi sau nu,am 55 ani si nici una din greselile de mai sus nu le fac.Dorm cu o perna tare pe pat tare.Schimb periuta de dinti cam la 6-8 saptamini,maninc dimineata si nu mai maninc seara.Fac sport zilnic10-15 km cu bicicleta,fotbal,tenis,
    volei de cite ori am ocazia.Nu stau picior peste picior si nici nu port tocuri -sunt barbat-se poate!
    • 0 (0 voturi)    
      pt miki (Marţi, 27 mai 2008, 14:24)

      linux [anonim] i-a raspuns lui miki

      moshule, esti tare. cum stai cu dintzii?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Marţi, 27 mai 2008, 14:53)

        Opposite [anonim] i-a raspuns lui linux

        La locul lor, in pahar...se poate?
  • +1 (1 vot)    
    raspuns.. (Marţi, 27 mai 2008, 21:39)

    ..... [anonim]

    ..... Eu am 72 de ani, in schimb am baut toata viata , fumez ca un turc si mananc multe grasimi, stau si picior peste picior.Am destui bani incat sa nu-mi pese de sanatate. Astea sunt minciuni feministe , mai bine iti traiesti viata 40 de ani decat sa fi un molau la 55 de ani , parerea mea
    • -1 (1 vot)    
      crezi? (Miercuri, 28 mai 2008, 8:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui .....

      niciodata nu vei avea destui bani ca sa nu iti pese de sanatate :) fii sigur de asta!
    • -1 (1 vot)    
      Ne aburesti (Miercuri, 28 mai 2008, 9:00)

      Arnar [anonim] i-a raspuns lui .....

      -Dupa cum gandesti nu ai mai mult de 24.
      -Poti sa traiesti viata din plin si fara cele ce spui tu.
      -Despre stupidul concept romanesc, ca daca ai bani nu trebuie sa-ti mai pese de nimic... n-are rost sa mai comentez....
  • 0 (0 voturi)    
    Cine-a pus carciuma-n drum? (Miercuri, 28 mai 2008, 10:57)

    Eu [anonim]

    Sa zicem ca esti perfect si ai grija de toate astea si de multe altele. In final, adica la pensie, vei avea de luptat cu altceva mult mai puternic decat autocontrolul: bagajul genetic. Daca ti-e "scris" sa mori la 86 de ani ca asa "trebuie" pai atunci vei murii. Diferenta e ca mai scazi niste ani, nu prea multi, daca fumezi, bei, faci amor de doua ori pe zi, televizorul iti e cel mai bun prieten. Bunicu' s-a dus pe la 87 si le-a facut pe toate pana pe la 60 de ani. Dupa ce a facut razboiul a haladut prin Carpati dupa legionari, apoi a muncit ca tot omu' pana la pensie si nu se dadea inapoi de la nimic. Pe la 75 avea vecina drept amanta. Tot pe atunci circula peste tot in Bucuresti fara probleme singur. Prostata ce l-a mai deranjat "amorul, bata-l vina" si un Parkinson la un deget, ( )in rest, marfa mosu', Tot a mai baut o bere sau o tuica pana in ultimele zile.
    Eu zic ca EXCESUL taie rau la etate. Daca bei de cazi in sant, fumezi sudat, bagi in tine ca spartu', dormi doar cand esti mort de beat, te speli pe dinti doar cand iti pute gura si nu ai bani de ciunga, alergi doar cand te fugaresc cainii din spatele blocului, atunci mai scoate mataluta niste ani buni de la zeastrea ta genetica, si daca unul singur din viciile de mai sus gaseste un teren minat in corpul tau atunci cancerul, hepatita, ulcerul, scleroza, otita, mai pun si ele serios umarul la taiatul anilor din viata ta.
    - Cine-a pus carciuma-n drum? ... , Hic?!... la la la ... Hic!
  • 0 (0 voturi)    
    imbianrea inutilului cu neplacutul... (Luni, 2 iunie 2008, 18:06)

    Dedalus [anonim]

    Nu va scobiti in nas daca aveti unghii.

    Nu va scarpinati cand nu va manainca.

    Nu mancati chiar daca va e foame.

    Cand stati jos, mai bine stati in picioare. Si invers.

    Nu beti lapte pe stomacul gol.

    Nu va aruncati de la balcon, indifernet de etaj.

    ... si purati haine groase iarna si subtiri vara.

    Amin!