Cum e la ei

Spitalele: unde e mai 'recomandat' sa te imbolnavesti?

de A.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iunie 2008, 18:38 Life | Natural

Dupa ce si-a fracturat ambele solduri, John Collyer povesteste cum a fost tratat in spitalele din Marea Britanie si Franta. Fara indoiala, din punctul lui de vedere, in Franta pacientul este tratat mult mai bine. Oare ce ar fi scris daca ar fi avut parte de ingrijirea din spitalele romanesti?

Aceasta este povestea a doua solduri fracturate si a doua servicii medicale diferite. John Collyer, la varsta de 67 de ani, a fost pus in situatia neobisnuita de a-si fi fracturat ambele solduri si de a fi beneficiat de doua tipuri de ingrijire medicala: britanica si franceza.

In urma cu patru ani, Collyer a cazut de pe bicicleta si si-a rupt soldul stang. A sunat la salvare, care a ajuns in 15 minute si care l-a dus apoi la spital. Acolo, a fost internat, i s-a facut o radiografie si apoi a fost operat, sub anestezie epidurala. Pana aici, toate bune.

In dimineata urmatoare, s-a trezit intr-un salon mixt. Patru barbati stateau intr-o zona a salonului, despartita de cea a femeilor printr-o perdea. Oricine putea vedea femeile din salon, deoarece perdelele erau adesea lasate trase. Salonul era mizerabil, iar chiuveta nu fusese niciodata spalata asa cum trebuie.

Femurul lui Collyer a fost fixat cu suruburi, cauzandu-i acestuia dureri puternice, insa acesta, ca si ceilalti pacienti, a fost asigurat ca asistenta care se ocupa de calmante va veni imediat. Nu a venit nimeni. I s-au administrat un calmant si paracetamol, dar atunci cand efectul acestora s-a dus si Collyer a mai cerut o pastila, i s-a raspuns ca nu e niciun doctor prin preajma care sa autorizeze administrarea medicamentelor.

Collyer s-a externat dupa o saptamana, dupa ce a urmat o singura sedinta de fizioterapie, care a durat 10 minute. In urmatoarele 3 luni, nu i s-a putut face nicio programare pentru a vedea in ce stare i se mai afla piciorul.

Urmeaza descrierea sistemului medical frantuzesc. Collyer a reusit sa cada din nou, de data aceasta acasa la un prieten, de pe o scara. Se afla in Bretania si, desi era la 6 km de cel mai apropiat oras, ambulanta a ajuns in 10 minute. A fost consultat si urcat in ambulanta. In timp ce se afla in masina, un doctor a venit sa vada in ce stare e, dupa care a spus echipajului ca ar trebui dus la un spital din Lorient, unde ar putea fi tratat mai bine decat cel care se afla mai aproape, in Pontivy.

La sosire, Collyer a fost internat, radiografiat, iar piciorul i s-a pus intr-un suport pe care sa se poata sprijini. A fost intrebat constant daca il doare si a fost dus la blocul operator la doua ore de la internare. Chirurgul i-a spus ca exista doua echipe de ortopedie in spital, aflate in asteptare, desi era duminica Pastelui.

In blocul operator, Collyer a fost intrebat daca prefera anestezia epidurala sau nu, apoi o asistenta a venit cu un iPod si i-a spus: "Nu vreti sa ne auziti lucrand". Collyer a ascultat jazz pe toata durata operatiei. La scurt timp dupa incheiere, a primit acelasi calmant si paracetamol. "Daca simtiti vreo durere, apasati butonul acesta si spuneti-i asistentei sa ma cheme. Voi veni imediat", i-a spus medicul. In a treia zi, cand Collyer a simtit dureri, i s-a administrat imediat o picatura de morfina.

In spital, igiena era extrem de luata in serios. In fiecare dimineata, o asistenta il dadea jos din pat pe Collyer, schimba asternuturile si curata intreaga camera, mobilierul si podeaua cu un dezinfectant. Salonul avea doua paturi si era dotat cu dus. Asistentele au dezaprobat ideea de a pune in salon mai multi pacienti, spitalul de 1000 de paturi avand doar saloane cu unu sau doua locuri.

Un fizioterapeut l-a ajutat sa isi faca exercitiile zilnice, iar mancarea era gustoasa si variata (in Londra nu i s-a dat niciodata ce a cerut, pentru ca intotdeauna "nu mai aveau"). Duminica, in Franta, primea chiar jumatate de sticla de vin, odata cu mancarea.

Dupa ce Collyer s-a externat, o asistenta a venit la domiciliu timp de 15 zile, pentru a-i face injectiile necesare si l-a intrebat la ce ora ar prefera ca ea sa vina. Toate aceste servicii i-au fost acordate prin Cardul European de Asigurari de Sanatate, care permite britanicilor sa beneficieze de tratament gratuit sau compensat partial in toate tarile din UE.

Sursa: The Telegraph




















1037 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Adevar (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:47)

    GigiM [anonim]

    Bun, si rostul acestui articol este? Avem dotari? Nu avem. Sunt bani pentru medici? Nu sunt. Sunt pastrati in tara tinerii studenti la medicina talentati? Nu. Atunci? O sa ii ajungem din urma. Incepe sa ma streseze mentalitatea asta ca noi suntem ultimii la tot si la toate. Duceti-va la Mures la spital si o sa vedeti ceva asemanator.
    • 0 (0 voturi)    
      Rostul acestui articol este... (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:47)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui GigiM

      ... de a face o comparatie intre sistemele medicale britanic si francez din perspectiva personala (si unii ar zice limitata) a autorului.

      cit ar parea de echilibrato-britanic dl. collyer, ramin la parerea ca - chit ca genul asta de articole are cautare - astfel de generalizari nu-si au locul pentru simplul motiv ca experienta unui singur individ s-ar putea sa nu fie relevanta pentru un sistem medicale nationale.

      un singur argument: prima fractura s-a intimplat in londra, ceea de-a doua in sudul bretaniei. cu riscul unei generializari, sistemul medical intr-o mare metropola risca sa fie mai putin eficient - ca sa nu mai vorbim de atentia personala... - decit intr-o zona rurala.

      mai apoi, psihologic vorbind, primul accident (cel din marea britanie) a fost cu siguranta mai traumatizant decit cel din franta, unde omul cam stia ce-l asteapta si s-a bucurat de toate surprizele placute de care-a avut parte.

      si-ar mai fi, dar in fine..
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca se generalizeaza prea mult.... (Miercuri, 11 iunie 2008, 23:33)

      miky [anonim] i-a raspuns lui GigiM

      In ce sens vom vedea ceva asemanator in spitalul din Mures.....D-le Gigi?....eu personal am ramas cu o parere foarte buna despre serviciile medicale din mures....cadrele medicale ( cu mici exceptii)...de la infirmiere la medici au avut o conduita ireprosabila iar conditiile din spitalul judetean sunt destul de acceptabile , avand in vedere fondurile alocate.....
  • 0 (0 voturi)    
    foarte important (Miercuri, 11 iunie 2008, 22:39)

    soren [anonim]

    A doua situatie , de asta data din Ramnicu Valcea, Spitalul Judetean, sectia Urgenta,data aprox 5mai 2008.Un prieten ma roaga sa-l ajut deoarece o ruda apropiata lui , cu domiciliul in Bucuresti si sosita de ceva timp intr-o comuna din judetul Valcea,are de cateva zile o stare de sanatate in degradare.L-am insotit catre unitatea de mai sus, unde, intr-un sfert de ora persoana a fost diagnosticata, i s-au prelevat analize , i s-a facut ecografie iar dupa alte 30 de minute a intrat in sala de operatie .Comportament ireprosabil al medicilor si asistentilor. Este adevarat ca aceste schimbari au survenit in urma unor cazuri grave la acest spital .Dar s-au facut. Se poate ,deci. Este foarte important unde vrem sa ajungem si mai ales unde ne vom opri . Sanatate tuturor!
  • 0 (0 voturi)    
    experienta personala (Joi, 12 iunie 2008, 13:54)

    Claudia [anonim]

    daca va povestesc detaliat prin ce am trecut in timpul celor doua internari in spital, va ingrozititi. Va zic dor pe scurt: In 2003, i-am implorat pe parinti sa ma interneze in spital dupa ce innebunisem de durere de stomac. Presimteam ca e ceva grav si vroiam un diagnostic precis, urmat de un tratament bun. Am stat 2 zile in spital, nimeni nu s-a interesat de mine, primeam doua pastile pe zi, famotidina, si seara, un bromazepam, ca sa dorm. Analize...sange, pipi, caca, de parca ar fi ajutat la identificarea problermei cu stomacul...M-am infuriat, am facut scandal, fiind revoltata de nesimtirea si indiferenta medicilor, cat si a asistentelor. La trei zile, am plecat din spital, si m-am doctoricit cu tratamente dupa ureche. La un an, aceeasi problema, doar ca se agravase situatia, zaceam in pat fara vlaga. Sa nu mai zici de parinti, care erau la fel de nepasatori fata de durerile mele. Intr-un final, m-au internat la un alt doctor, cunostinta de-a lor. In fine, nenea asta si-a mai dat interesul, mi-a prescris perfuzii pt ca slabisem mult, si m-a recomandat unui chirurg, care a doua zi m-a si operat de apendicita (eram la cateva zile de peritonita). Omul si-a facut treaba ireprosabil, in 10 min am scapat. Ei, de aici a urmat calvarul. Dupa ce am fost diagnosticata cu ulcer gastric, duodenita, diskinezie biliara si spasmofilie, am trecut si prin operatia de apendicita, la limita. Sincer, 6 zile cat am zacut in spital, asistentele s-au purtat execrabil, dadeau de inteles ca daca nu dau "ceva", nu se uita la mine, adica nu-mi administreaza calmante, atat pt stomac, cat si pt taietura proaspata. In prima zi am intrat in coma din cauza unei donsoare asistente, care desi am avertizat-o sa ni-mi dea metroniodazol (sunt alergica), m-a luat peste picior si si-a facut damblaua. La doua ore intrasem in agonie, apoi in coma. Fomeia s-a spalat pe maini, dand vina tot pe mine (mortu-i de vina ca intotdeauna), ca am stresat-o cu durerea mea. Asta e sistemul spitalicesc romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      mai avem (Joi, 12 iunie 2008, 14:43)

      Dora [anonim] i-a raspuns lui Claudia

      Nu mi-a venit sa cred citind faza cu jumatate de sticla de vin duminica si cu ipod-ul. Pare un SF la care poate o sa ajungem si noi in vreo 20 de ani. Sunt tanara, dar am fost prin multe spitale pana acum. Ca multi medici si asistente sunt varza se stie foarte bine, problema e ca nu ai unde sa-i reclami, adica nu te baga nimeni in seama de la ministerul sanatatii. Am incercat, la un moment dat, sa fac o reclamatie pentru ca mi-au pus rezultate din burta la o analiza importanta care mai costa si o gramada de bani, facuta la un cabinet particular. Credeti ca mi-a raspuns cineva de la minister?
      • 0 (0 voturi)    
        mda.....ca de obicei va place sa generalizati (Duminică, 15 iunie 2008, 20:13)

        miky [anonim] i-a raspuns lui Dora

        ......mda.........mi se pare de-a dreptul revoltatoare afirmatia...''Ca multi medici si asistente sunt varza se stie foarte bine, ''........deja mi se gface greata de atitudine pacientilor care domle dau peste un medic mitocan ..plictisit....dezinteresat......si apoi icep afirmatii de genu toti medicii sunt prosti...bla...bla..........
        mda..........hai sa-i bagam pe toti int-o oala......!!...daca sunteti asa revoltai pe mediciidin romania de ce nu placati in alte tari sa va tratati!!...k si asa medicii romani...sunt TOTI spagari!!!...