​​Povestiri Urbane sezonul 2 - episodul 2: Oana Rasuceanu - Frica romanului de a intra la un film romanesc este o boala

de     Povestiri Urbane
Luni, 29 septembrie 2014, 15:25 Life | Povestiri Urbane

Scenarista Oana Rasuceanu este invitata episodului de astazi al emisiunii Povestiri Urbane. De la scurtmetrajul "Bună Cristina! Pa Cristina!" pana la lungmetrajul "Love Building", Oana a evoluat odata cu scenariile ei. Oana Rasuceanu: "Exista sanse mari sa loveasca un film din Romania un Oscar. Sunt copilul optimist. Apropo de public si de frica romanului de intra la un film romanesc. Adica asta este o boala, iar noi, oamenii din cinema, ar trebui sa luptam sa aducem oamenii la cinema sa vada filme romanesti pentru ca sunt o gramada de filme bune".




Urmariti-ne si pe:
 
 

Clipul a fost realizat cu echipament NIKON

Mai jos puteti gasi celelalte episoade ale sezonului 2:




Citeste mai multe despre   






















5276 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    asa este (Luni, 29 septembrie 2014, 16:31)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Care sunt sansele sa vad viol/popi/prostituate/avort/blocuri comuniste/cocalari/limbaj de mahala daca intru sa vad un film romanesc?
    Exact.
    • +13 (17 voturi)    
      Toate! (Luni, 29 septembrie 2014, 17:32)

      robinet4x4 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Ca sa nu mai spunem si ca, cel putin in filmele romanesti, actorii dau replicile cu o emfaza caracteristica pieselor de teatru, fara pic de naturalete. Astfel ai mereu impresia ca urmaresti o piesa proasta de teatru filmata, ci nu un film care ar trebui sa curga natural, ca un fel de Big Brother cu oameni normali.
      • -7 (15 voturi)    
        se vede treaba ca (Luni, 29 septembrie 2014, 18:17)

        alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui robinet4x4

        nu ati mai fost de mult la filme romanesti. Una din caracteristicile filmelor romanesti recente e tocmai realismul, faptul ca preiau limbajul strazii si se departeaza de jocul teatral si dialogurile artificiale ale filmelor lui Sergiu Nicolaescu sau ale block busterelor de Holywood sa zicem
        In plus, nu prea e logic ce ziceti: dati dreptate primului comentator, cum ca e prea mult limbaj de mahala dar pe de alta parte spuneti ca actorii dau replicile cu emfaza. Nu prea se leaga chestiile astea.
        • +2 (10 voturi)    
          Ba e logic, (Luni, 29 septembrie 2014, 21:28)

          robinet4x4 [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

          Dar probabil pentru dumneavoastra "emfaza" inseamna altceva decat pentru restul lumii... Cu mersul la filme romanesti aveti dreptate: n-o mai fac de mult tocmai din cauza ca eu consider asta pierdere de timp. Dar alea 10-15 minute pe care rezist sa le urmaresc din cele care imi mai pica sub ochi pe ici-colo, nu fac decat sa-mi intareasca proasta parere pe care am avut-o despre ele intotdeauna. E doar parerea mea, daca dumneavoastra va face placere sa le urmariti, continuati. Din punctul meu de vedere cinematografia romaneasca a fost si ramane zero (nu va apucati sa-mi amintiti premiile alea indoielnice castigate pe ici-colo) desi avem cativa actori (putini) care sub regizori straini s-au descurcat acceptabil.
        • +6 (10 voturi)    
          Nu stii ce inseamna emfaza (Luni, 29 septembrie 2014, 22:09)

          Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

          E vorba de CUM vorbesc, nu neaparat de CE vorbesc. A vorbi "natural" nu inseamna neaparat sa vorbesti urat si sa injuri. Sau poti sa injuri si sa nu fie "natural".

          Mizeria asta cu "realismul" e o virtute numai pentru prosti, inculti si neinspirati. Daca exista mizerie in realitate, ea nu trebuie promovata si multiplicata, ci minimalizata si izolata.
        • +4 (12 voturi)    
          care gramada de filme bune, doamna scenarist? (Marţi, 30 septembrie 2014, 11:57)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

          ca toate sunt proaste, plictisitoare, searbade...rar vezi un film romanesc bun. Singurul film romanesc bun a fost ,,Pozitia copilului", dar si acesta a avut un sfarsit brusc, hodoronc tronc, parca a fost un film neterminat.
          Din pacate filmele romanesti prezinta realitatea romaneasca, si pe noi romanii implicit, intr-o postura mult mai neagra decat in realitate. Si asta e dureros.
          La ce film romanesc sa ma uit? Hai sa enumeram:
          -,,Eu cand vreau sa fluier, fluier"...nu ma intereseaza injuraturile si limbajul trivial al minorilor din centrele de detentie; ca dovada de ce ,,bun" a fost, nu l-au primit la Oscar;
          -,,Furia"-un film de doi bani, cu bulibase si baieti de cartier care se bat intre ei si injura tot ce prind;
          -,,Dupa dealuri" ne prezinta ca pe un popor mistic, fanatic in credinta, rudimentar si inapoiat; nu mai suntem asa de multa vreme;
          -4, 3, 2, 1 cu blocuri comuniste si intreruperi de sarcina ilegale;
          -,,Marti dupa Craciun'' nu are nici un fel de sfarsit, tot filmul nu este decat intriga pt ceea ce ma asteptam sa urmeze, dar nu mai urmeaza pt ca se termina filmul;
          -,,Pozitia luptatorului la tinerete" ESTE CEL MAI PROST FILM PE CARE L-AM VAZUT VREODATA; acest film are doar inceput, dar nu are intriga, continut si mai ales sfarsit (ca de concluzie nu se pune problema). Prin comparatie filmele cu Sergiu Nicolaescu sunt muuult mai interesante in comparatie cu aceast folileton plictisitor;
          -,,Totul pentru Felcia" este mai rasarit, dar tot nu are sfarsit si concluzie
          -,,Dupa melci" ne prezinta ca pe niste muncitori saraci, naivi, primitivi si prostovani pe deasupra (nevasta a facut copil cu altul si nu ne prindem), aflati la mila escrocilor din occident si a direcotrilor comunisti, corupti si hoti.
          Ce sa mai spun....m-am saturat de filme in care ne prezintam ca pe barbari, rudimentari, tigani, cocalari, saraci, cersetori, nedemni, mistici ..
          Astept si eu un film romanesc care sa ma impresioneze, si daca siti vreunul va rog sa il nominalizati
          • +1 (1 vot)    
            Va recomand Ticalosii... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 22:08)

            mcris [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            ...dupa un roman de Dinu Sararu (in aceasta seara pe TVH2)
      • +5 (9 voturi)    
        @robinet4x4 (Luni, 29 septembrie 2014, 18:48)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui robinet4x4

        Ai un mare plus de la mine... exact acelasi lucru vroiam sa-l precizez si eu. Se pare ca degeaba se importa filme daca actorii + regizorii nostri se cred ei insusi De Niro / Pacino / Spielberg cu citeva exceptii mai mult sau mai putin notabile..
      • 0 (0 voturi)    
        ..si ceva de bine :) (Joi, 2 octombrie 2014, 14:04)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui robinet4x4

        Mea culpa ,tocmai am vazut "Buna!Ce faci?" .
        Superb,sau poate doar imi e dor de tara :)
    • +5 (5 voturi)    
      Exact (Marţi, 30 septembrie 2014, 16:32)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Muci, injuraturi, mizerie, tigani, hoti, gunoaie etc. vad toata ziua pe strada, nu e nevoie sa ma "delectez" si in timpul liber.

      Nu sustin sa prezentam imagini roz si dulcege dar or mai fi in tara asta si oameni care se mai spala, oameni care se exprima prin cuvinte nu strigaturi/urlete, ingineri, strungari nu numai cocalari si baieti da baieti (sau n-or mai fi?)

      Dupa constrangerile comuniste, primul film "liber" parca a fost "Liceenii rock'n roll" unde, de la uniforma obligatorie cu bentita am trecut direct la curvasarie si alte defulari sexuale ale producatorului/regizorului.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Joi, 2 octombrie 2014, 19:20)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Si "A doua cadere a Constantinopolelui" ,film cu sani si lambada , iarta-i Vintila Corbul.
        Alt film grotesc iesit imediat dupa revolutie ,imi amintesc un afis rosu/negru , necrofilie cat cuprinde ( vorbesc serios) si muuulte injuraturi ,nu mai retin numele.
        Oarecum offtopic , cred ca un rol nefast au avut si "monstrii sacri" din variete-ul comunist ( nu ma refer la Iordache si Moraru) , care au adus in film ani buni chestia aia cheap ,umorul acela simplu de aprozar...
  • +11 (13 voturi)    
    Marketing (Luni, 29 septembrie 2014, 21:30)

    KostasP [utilizator]

    Acest gen de filme au cautare in afara. Iar regizorii se inghesuie care mai de care sa arate fata hada a Romaniei, poate-poate iau si ei un premiu. Noi romanii cunoastem aceasta fateta f bine si ne este lehamite de ea.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-s filme sunt pseudo-documentare (Joi, 9 octombrie 2014, 11:49)

      Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Cite filme rominesti de actiune, sci-fi, desene animate stiti? Eu nici unul!
      Avem un singur gen: realitatea groteasca a rominiei obscure! Cica e arta si noi sunte prosti si n-o intelegem. Ei nu creaza comercial ca "e artisti", dar se pling ca nu le intra lumea la filme. Vreau un film artistic nu de arta.
      Este o chestie numita "cerere si oferta" si de aia e sala goala ca voi nu oferiti ce vrem noi, voi credeti ca ne educati cu filmele voastre. Dar realitatea e ca ne inervati sau in cel mai bun caz ne plictisiti.
      Daca nu aveti bani sa editati filmul ala, care arata mai rau ca filmarile mele, da-ti un anunt si sunt destui tineri care sa va ajute pentru citeva pitza si o sticla de suc.
      La IMDB nu va uitati numai la nota ci si la numarul celor ce voteaza, cred ca 90% sunt cei ce au participat la film.

      Un film acceptabil este "Love Building"
  • +2 (4 voturi)    
    Niciodata . . . . (Marţi, 30 septembrie 2014, 10:41)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu mi-au placut filmele romanesti. De ce? Tocmai pentru ca actorii in general fiind de proasta calitate asculta orbeste de indicatiile regizorului si astfel devin nenaturali.Filmul nu curge ca o poveste in care la un moment dat tu ca spectator sa te confunzi cu ea ci e o insiruire de replici si ipostaze care nu au nimic natural in ele. Este posibil sa ma insel in legatura cu filmele facute in ultimii ani pentru ca nu avem cinematograf in oras da judecand dupa serialul Las Ferbinti nu prea cred ca s-a schimbat ceva in optica cinematografiei romanesti si in pregatirea actorilor!
  • +7 (7 voturi)    
    Sonorizarea filmelor romanesti este proasta. (Marţi, 30 septembrie 2014, 12:21)

    ciubex [utilizator]

    (am mai scris un mesaj asemanator dar nu a aparut, daca apare intre timp, imi cer scuze pentru dublura)
    Filmele romanesti imi par si prost realizate tehnic.
    Asadar, majoritatea filmelor romanesti au coloana sonora realizata-n "strada", imi pare ca nu o proceseaza (nu stiu exact termenul) in studio deloc. Astfel, zgomotele strazii, sunetele inconjuratoare, acopera de multe ori vocea actorilor.
    Coloana sonora nu este insotita de muzica, este una seaca, doar cu zgomotele inconjuratoare, eventual latraturi, cotcodaceli.
    Trecerea intre secventele filmului, uneori e facuta foarte brusc.
    Sunt uneori des secvente de umplutura, ce nu ne aduce nici o informatie in plus legata de povestea filmului.
  • +4 (4 voturi)    
    a, si inca ceva (Marţi, 30 septembrie 2014, 13:33)

    asdff [utilizator]

    Puteti sa faceti si voi un film in care sa nu apara Mimi Branescu, Vlad Ivanov, Lumiita Gh, Bogdan nu-stiu-cum? Daca da, promit sa vin mai des.

    In anii 90 toate filmele erau cu Razvan VAsilescu, acum sint cu astia. Frate, cand vi se pune pata pe cate un actor nu il mai lasati pana nu mi-l bagati pe gat de o mie de ori, de am senzatia ca vad mereu acelasi film.
  • +3 (5 voturi)    
    sigur ... (Marţi, 30 septembrie 2014, 15:23)

    adrian8 [utilizator]

    frica romanului e data de mai multe intrari precedente la filme romanesti ..care au lasat un imens gust amar .
  • -4 (8 voturi)    
    parere (Marţi, 30 septembrie 2014, 16:04)

    skinheadcuplete [utilizator]

    Eu unul consider ca multe filme romanesti sunt de calitate si au o incontestabila valoare artistica, faptul ca multora nu le plac se datoreaza gusturilor indoielnice pe care le formeaza industria cinematografica americana, premiile castigate la festivalurile europene sunt cele care conteaza si care recunosc adevarata valoare, va recomand celor care nu va uitati doar la dejectiile Hollywoodiene sa cautati filme de regizori consacrati europeni Nikita Mihalkov, Tarkovsky(Rusia), Ingmar Bergman(Suedia), Federico Fellini(Italia), Lars Von Trier (Danemarca) si o sa constatati ca abordarea este similara filmelor romanesti iar temele sunt predominant realiste nu cu efecte speciale fara rost sau aventura cu o poveste sterila in spate - filme la care nu te uiti doar cu ochii ci si cu mintea.
    • +3 (5 voturi)    
      deci ce faceu rusii si vesticii acum 40 ani (Marţi, 30 septembrie 2014, 16:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui skinheadcuplete

      facem noi acum.
      Bulgakov si Fellini erau in glorie prin anii 1970...ii copiem noi, ca poate, poate ne iese mai bine.
      din pacate, nu avem valoare lor, de aceea nu ne iese.
    • +5 (5 voturi)    
      Asta-i ca bancul ala cu (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:19)

      robinet4x4 [utilizator] i-a raspuns lui skinheadcuplete

      "Ce intreb eu si ce-mi raspunde ea". Dintre toti aia de mai sus care s-au declarat dezamagiti de filmele romanesti, nu a spus unul singur ca se uita doar la filme americane sau ca alea europene sunt proaste, dar na, trebuia sa-ti strigi si tu pe aici cultura de wikipedia... Americanii produc mii de filme pe an, este normal ca multe sa fie de duzina, dar sa spui ca toate sunt dejectii, e cel putin exagerat. Apoi: de la abordarea subiectelor si pana la produsul finit, filmul pe care il vezi tu la cinema, e mult de munca, romanasii nostrii se cam pierd pe drum. Si inca o curiozitate: cam care este regizorul ala roman pe care poti tu sa-l pui alaturi de numele pe care le-ai mentionat acolo (von Trier, Fellini, etc.)?!
    • 0 (0 voturi)    
      din fericire (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:28)

      andrei1245 [utilizator] i-a raspuns lui skinheadcuplete

      esti o minoritate si asa

      o sa ne mai delectam noi astia mai prosti

      cu Rambo first blood, Predator, Terminator 2, Saving private Ryan
      Forest Gump, Tootsie, Mean Streets, Wise Guys, Gangs of New York,
      Titanic, Gone with the wind, Apocalypse Now

      si alte jeguri hollywoodiene
    • 0 (0 voturi)    
      le strica finalul (Marţi, 7 octombrie 2014, 17:44)

      edurd [utilizator] i-a raspuns lui skinheadcuplete

      mie imi plac filmele romanesti dar la cele mai multe dintre ele finalul ma scoate din sarite. Te uiti un film pentru ideea pe care o "trateaza" mai bine sau mai prost, dar conteaza si povestea. Ori la multe filme romanesti asta e problema, povestea este neglijata, nu are sfarsit. Iti dai seama ca s-a terminat doar pentru ca apare pe ecran "sfarsit".
    • 0 (0 voturi)    
      Despre ce film vorbim?! (Joi, 9 octombrie 2014, 11:28)

      Sorin-Cj [utilizator] i-a raspuns lui skinheadcuplete

      As vrea sa vad si eu filmul asta (sau or fi mai multe?!)
      Ma uit la tot felul de filme, filmele rusesti i-mi plac prin dramatismul lor, am vazut filme de scurt metraj bune. Dar in general la filmele rominesti ma simpt penibil (de cele mai multe ori datorita limbajului). Nu-mi place sa caut in gunoaie dupa ceva bun!
      Cit despre arta ... avem definitii diferite, nu tot ceea ce socheaza sau nu are inteles (ei zic intelesuri ascunse) e arta.
      Reaizarea tehnica a filmelor e jalnica, nu cred ca datorita banilor, ci datorita "viziunii artistice",
      care nu e decit adaptatea teatrului la film.
  • +3 (5 voturi)    
    da, cu conjunctivul cum ramane (Marţi, 30 septembrie 2014, 20:05)

    nash pandelica [utilizator]

    ???:))
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 1 octombrie 2014, 8:15)

    rocknum [utilizator]

    pai normal ca ii este frica, daca se fac numa filme de rahat...

    Nu stiu ce ii invata pe aia la unatc, dar toti ce termina, parca fac filme la indigo... si toate proaste.
    Unul mai praf ca altul
    Pun pariu ca daca ar face un film, cineva care nu are pregatire de regizor ar face un film mult mai bun. Nu ar fi constrans de parantezele gandirii unatc