FOTOGALERIE International Pillow Fight Day, ziua in care te bati de iti sar fulgii

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 21:19 Life | Prin oraş

Pillow Fight Day in Bucuresti
Foto: Sebastian Rotaru
Cateva sute de oameni si-au dat intalnire, sambata, in Piata Universitatii din Capitala, la cea mai pufoasa bataie a anului, in cadrul Zilei Internationale a Bataii cu Perne. De la bunici la copii, toti s-au inarmat cu perne moi si s-au batut pana le-au sarit fulgii. Evenimentul este la a treia editie in Bucuresti, iar in unele zone ale lumii, ca de exemplu New York este deja o traditie ajunsa la edita a sasea.

Sute de persoane s-au adunat, sambata la ora pranzului, in Piata Universitatii din Bucuresti la o bataie cu perne din cadrul Zilei Internationale a Bataii cu Perne. Oameni de toate varstele au venit cu perne si cu ursuleti de plus si au incins o lupta care a durat aproximativ doua ore.

 




"Este prima oara cand particip la acest eveniment si este foarte tare, dar ma asteptam sa fie mai multa lume. E fain oricum si cred ca toata lumea are nevoie de o asemenea bataie, ceea ce inseamna ca s-ar putea organiza in mai multe orase din tara", a spus Maria Nastase.




Totusi, cei mai incantati au fost cei mici, care si-au atacat parintii din toate colturile. Cum era de asteptat, ei au fost sufletul acestei batai, cu toate ca au inceput-o inainte de startul oficial. 






"Este foarte amuzant cat de bine te poti distra cu o perna. Ma bucur ca am venit in Romania, zilnic descopar lucruri minunate", a spus Usman, turist din Turkmenistan.

Cu toate ca regulile spuneau sa nu fie loviti cei cu ochelari sau cu aparate foto, nimeni nu a scapat fara sa ia vreo perna in cap.





Dupa ce s-au batut, indragostitii si-au luat un moment de pauza.



International Pillow Fight Day s-a desfasurat simultan in New York, Londra, Barcelona, Tokyo si alte peste 50 de orase din toata lumea, iar in Bucuresti se afla la editia a treia.



Citeste mai multe despre   






















1713 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    hei (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 23:45)

    john70 [utilizator]

    Alta tampenie copiata de papagali dupa imbecilii din Vest.
    • -1 (1 vot)    
      mda (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:08)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui john70

      totusi, mai light decat pamplona, bataia cu rosii din italia, sau bataia cu maciuci de la noi.
      tinerii frumosi si liberi au rezolvat restul problemelor.
      au guvernu' meu, adica al lor. :)
  • 0 (4 voturi)    
    ........... (Duminică, 3 aprilie 2016, 9:53)

    trebol [utilizator]

    vai de steaua voastra ...
  • 0 (6 voturi)    
    Ce porcarie caraghioasa... (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:02)

    suki [anonim]

    .... si destul de enervanta prin frivolitatea ei.... Nu vad ce om serios ar pierde timpul cu asta, e din seria sa mergem in chiloti la metrou...etc. Bune pt creierele anesteziate ale corectilor politic...
  • +1 (7 voturi)    
    RAHAT (LUKUM) CU PERJE (Duminică, 3 aprilie 2016, 12:04)

    pointless man [utilizator]

    De aflat cîți dintre participanți au mai ”participat” la diverse alte ieșiri stradale echivalente (”salvăm” - pinguinii, balenele, motanii (arpagici) - etc.)
  • 0 (4 voturi)    
    ! (Duminică, 3 aprilie 2016, 18:33)

    Natasa [utilizator]

    De aflat cati dintre cei un un bat in fund care nu pot zambi cand vad niste oameni distrandu-se fara sa faca rau cuiva sunt implicati in lucruri serioase, cu adevarat importante pentru societate!
    Un om care se implica in salvarea balenelor si isi dedica timpul si banii acestei cauze valoreaza cat o mie de seriosi care doar dau din gura si critica actiunile altora la umbra indolentei lor!
  • -1 (3 voturi)    
    Balene si gaste (Duminică, 3 aprilie 2016, 19:51)

    R [anonim]

    Nu cred ca "un om care se implica in salvarea balenelor" un om caruia ii pasa de natura si de animale, se amuza facand risipa gratuita de fulgi de pasare.
    Am vazut imagini care prezentau felul in care sunt chinuite gastele pentru a li se smulge -pe viu - fulgii si penele, am vazut ce rani capatau si in ce hal arata biata lor piele. Acele fotografii ma bantuie si nu cred ca mai vreau sa cumpar perne de puf, nici ca sa dorm pe ele.
    E o imensa tampenie sa distrugi perne pentru un amuzament idiot, inseamna lipsa de respect fata de natura si de bietele pasari torturate degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      perne (Marţi, 5 aprilie 2016, 2:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui R

      Perne cu fulgi - NU, ca sunt chinuite gastele
      Perne fara fulgi, umplute cu material sintetic - NU, ca produsele petroliere sunt rele