Cititorii ne semnaleaza

Cele mai potrivite restaurante pentru un pranz de afaceri

de Alina Musatoiu     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2008, 11:14 Life | Prin oraş

La masa, afacerile se discuta mai usor
Foto: echo-inc.com
In urma discutiilor voastre, am aflat ce local ati alege cand aveti discutii importante sau, dimpotriva, de ce restaurante sa ne ferim cand mergem la un pranz de afaceri. Mai jos, puteti vedea lista restaurantelor preferate de cititorii HotNews, precum si cele pe care acestia ne sugereaza sa le ocolim.


Cand aveti un client de impresionat, poate ar fi mai intelept sa nu riscati si sa ocoliti urmatoarele localuri:

- Perla, Bistro Philippe si Livada cu Visini din cauza servirii neprofesioniste: chelnerii "nu sunt foarte scoliti" si "sunt exagerat de familiari, ca sa nu spun grosolani", spun cititorii.

- Aspectul de "carciuma" si de "cantina" au caracterizat restaurantele Casa Jienilor si Planet, care au insa si cateva puncte bune: chelnerii sunt seriosi, iar mancarea este buna.

- Confortul clientului nu este punctul forte in cazul localurilor Caru cu Bere si La Taifas: in primul caz, aglomeratia devine stresanta, iar in al doilea, numai la taifas nu poti sta, din cauza zgomotului care vine de la santierul din apropiere.


Criteriul pretului este important pentru cei mai multi dintre noi. Daca sunteti in cautarea serviciilor de calitate, fara a va mai uita la portofel, cititorii recomanda cateva restaurante mai scumpe:

- Bastille

- Silviu' - unde preturile sunt mari, dar la pranz beneficiezi de discount.

- Jaristea - unde poti urmari si un spectacol in timpul cinei, decorul este interesant, iar mancarea si servirea sunt excelente.

- la Balthazar este usor de ajuns, se afla in centru, iar mancarea este buna.


Iata si restaurantele "castigatoare", care au primit doar aprecieri:

- Trattoria del Tatoli, restaurant italian, care este recomandat drept "un loc perfect pentru o cina de afaceri": te poti intelege cu cei de la masa, mancarea e excelenta si servirea, foarte buna

- Galleron Grand Caffé, unde ambianta este placuta, bucataria buna si servirea destul de buna. Recomandat ca fiind ideal pentru o cina de afaceri a fost salonul englezesc al localului. Nu uitati sa faceti rezervare.

- Bistro Ateneu

- Bellagio




















4608 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    crasme (Vineri, 1 februarie 2008, 11:56)

    ginel [anonim]

    Bellagio e o crasma sinistra in Tei.
    Trattoria e foarte misto, cu o mica problema, cand sunt aglomerati se intampla chestii ciudate, din fericire asta se intampla rar. Avanjat Trattoria e ca au discount de 10% pentru membri fideli.
  • 0 (0 voturi)    
    Trattoria del Tatoli (Vineri, 1 februarie 2008, 12:35)

    mihaela [anonim]

    Nu stiu cine a recomnadat acest restaurant, dar, sincer, cred ca nu a mai fost demult acolo. Noi am avut nefericirea sa mergem saptamana trecuta...serviciile nu au fost proaste ci extrem de proaste...va dau un exemplu de servire "ireprosabila" - " foarte buna" rezervarea era pt o masa de nefumatori cand am ajuns acolo nimeni nu stia de rezervarea noastra...cand am cerut o masa la nefumatori, un chelner cu un aer dubios a avut tupeul sa ne sugereze o masa la fumatori pt ca citez: " era o alternativa"..desi erau foarte multe mese libere la nefumatori (respectiv toate)...Chelneritei trebuia sa-i spui de 2 ori ce vroiai caci te privea cu un aer tamp si te intreba din nou ce vrei...Oricum serviciile in restaurantele din Bucuresti sunt proaste in general. Cu cat este mai scump restaurantul cu atat chelnerii te trateaza mai de sus...si te ignora....probabil ca asa sunt instruiti de catre sefii de sala...doar iti fac onoarea sa te primeasca in restaurant...nu mai e cazul sa te si serveasca..
    • 0 (0 voturi)    
      trattoria del tatoli (Marţi, 5 februarie 2008, 15:03)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui mihaela

      sunt o clienta fidela la trattoria del tatoli si im place foarte mult, in afara de faptul ca mancarea este foarte buna, ospatarii sunt prietenosi si ma simt excelent.
      Am oganizat si o petrecere aici si a iesit foarte bine.

      Cat despre Mihaela, nu stiu ce sa zic, dar mie nu mi s-a intamplat asa ceva nicodata la trattoria del tatoli.
  • 0 (0 voturi)    
    Jaristea (Vineri, 1 februarie 2008, 14:28)

    Carmen [anonim]

    Din pacate la Jaristea s-a instaurat dictatura chelnerilor care sub ranjitul lor apretat, umfla portiile, te "frig" un pic si la nota, etc etc... pacat, pentru ca era candva un local unde te simteai bine, in schimb acum te simti buzunarit ca intr-o carciuma ordinara de "ciubucareala" asta ieftina... Oricum, daca mergi acolo se subintelege ca esti dispus sa cheltui ceva lovele in seara respectiva.. dar ar fi fost surprnzator sa ramana toate ca la inceput...
  • 0 (0 voturi)    
    ce top (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 3:08)

    gigi [anonim]

    tanti ziarista, pt tine e in topul restaurantelor un loc care se cheama cu Caffe in coada? ai vazut vreodata locurile alea despre care tu scrii? balthazar e bun ca e in centru, nu? pai asa de ce nu zici nimic de Benihana si Avalon ca-s tot in centru.de Heritage ai auzit? esti depasita de subiect. .la impinge tava la Rosetti e cel mai bine;e si-n centru .
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 10:07)

    Bibicu [anonim]

    Restaurant Culmea Veche ... e beton pt un pranz de afaceri
  • 0 (0 voturi)    
    Criteriu cheie (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 11:44)

    don giovanni [anonim]

    "Analiza" nu ia in calcul in criteriu extrem de important in aprecierea localurilor "de afaceri": burdusirea cu aparatura de interceptie pentru captarea informatiilor despre "cine, ce, cum, unde, cu cine, etc." lansate cu nonsalanta de snobii care nu pot parafa marile business-uri decat la crasma. Exceleaza la aceasta categorie localurile din zona Dorobanti, Polona, Piata Victoriei, dar bineinteles nu sunt singurele unde SRI, SIE, DGIA,..., plus o gramada de firme de "securitate" si-au instalat aparatura, atunci cand nu detin de-a dreptul, sub diverse acoperiri, restaurantele respective. Asa ca, atentie la "farfuriile Philips" si "paharele Sony" (vorba vine...)!
  • 0 (0 voturi)    
    mai, sa fie!!! (Sâmbătă, 2 februarie 2008, 21:50)

    Codruta [anonim]

    a dreq de treaba - da' MULTI bani mai au "cititorii HotNews", mãi, vere!!!

    Eu pe cititorii HotNwes ii stiam baieti simpatici, nu foarte "conformisti" si cu venituri in general "tip low-middle-class" - bineinteles, exista si exceptii (atat + cat si - ;). Si, bineinteles, iubitori de carciumioare "simpatice", nu "fitzoase" >:

    Daca sunt de acord ref. la Perla si Livada cu Visini, pot sa spun ca la Taifas am mancat intr-o liniste deplina (mai bine-zis, cu o muzica discreta) - dar poate n-ar fi rau de specificat ca exista DOUA "Taifas"!

    Mi se pare absolut EXAGERAT sa afirmi ca la Jaristea se poate lua o "cina de afaceri" - mai degraba e buna de o cina POST-afacere, sau de una in care vrei sa-ti aburesti partenerul, inainte de a-l pune sa semneze.

    Eu personal prefer Bellinni (cel din Centru) - dar exista o gramada de carciumioare mishto in zona Lipscani, unele sunt renovate chiar cu gust ;)
    Si n-am avut pana acum NICI UN caz, de la diplomat strain pana la ministru sau pana la ONG-ist "boem" care sa nu fie incantat de atmosfera de la Sanyi (da, de acela care vara face ciorbele alea nemaipomenite la Vama Veche ma refer ;)

    O alta carciuma in care poti sa-ti satisfaci "gastronomic" partenerul (dar nu e de mers acolo pt. afaceri decat la inainte de caderea serii, dupa aia e PREA aglomerat) ar fi si Waterloo - dar daca ma gandesc bine mai gasesc o GRAMADA de carciumioare simpatice si discrete, CUM naiba sa semnezi un contract in inghesuiala de la Trattoria del Tatoli?

    Articolul asta nu cumva e de reclama? :-p
  • 0 (0 voturi)    
    ete floschk!!! (Duminică, 3 februarie 2008, 9:06)

    jagga [anonim]

    Balthazarul a fost candva... ceva! Acum are mai mult o ambianta de club. Muzica dat a mult prea tare... si clienti care vin mai mult sa vada si sa fie vazuti...decat sa guste dintr-o bucatarie "fusion" (care a devenit in ultimul an mult prea dulce)... si am uitat.... cred ca a demisionat femeia de serviciu... altfel nu-mi pot explica mizeria din toalete.
    Articolul o cam ia pe miriste....pt ca se referea la un pranz de afaceri ... parca.... iar la Jaristea nu ai program decat seara... daca-mi aduc bine aminte.
    As pune pe lista recomandarilor mele "La Tratoria Roma" (str. Eminesc)... pt striidiile, midiile si pestele ft. proaspat si o ambianta ft. relaxata (pt. pranz recomand rezervarile).
  • 0 (0 voturi)    
    sau... (Duminică, 3 februarie 2008, 11:06)

    trainspot [anonim]

    athene bistro sucks. mancara e de toata jena.
    caru cu bere e super ok pentru un pranz: nu e nici aglomerat si nici galagie nu e.
    daca vrei sa duci pe careva la fitze: go la asami.
    xanadu iara e ok.
  • 0 (0 voturi)    
    minunat (Duminică, 3 februarie 2008, 14:47)

    Lic [anonim]

    DE GUSTIBUS!!!
  • 0 (0 voturi)    
    De City Grill ce ziceti? (Duminică, 3 februarie 2008, 17:16)

    Florin Ionescu [anonim]

    Fara sa fac reclama , cred ca City Grill ofera un pret corect pret calitate. Ma refer pe cel de langa televiziune pe care il vizitez mai des. chelneri sunt tineri si amabili si mancarea gustoasa . Au si WiFi gratuit , ceea ce pentru un pranz de afaceri e foarte important!Am inteles ca mai deschid unul pe Pache, In fata la Liceul Mihai Viteazu.
  • 0 (0 voturi)    
    bistro ateneu (Duminică, 3 februarie 2008, 23:54)

    gurmand [anonim]

    Am fost la bistro ateneu si declar cu mana pe inima sau orice alt organ ca mancarea nu e foarte buna si, pe langa asta, preturile sunt umflate. Nu are nicio legetura cu un bistro. Recomand mica elvetie, e super restaurantul
  • 0 (0 voturi)    
    Nu recomand silvius (Luni, 4 februarie 2008, 13:41)

    doina [anonim]

    la silviu's ne-a incarcat nota la o masa de 10 persoane, iar chelnerii sunt un pic agasanti prin excesul de "curtoazie". Mergeam des, acum nu mai mergem acolo, ci la Bastille.
  • 0 (0 voturi)    
    Heritage (Luni, 4 februarie 2008, 13:42)

    doina [anonim]

    Pentru o masa extrem de fancy, if money is not an issue..
  • 0 (0 voturi)    
    Tratoria del TATOLI (Joi, 7 februarie 2008, 17:02)

    Alex [anonim]

    Imi place mancarea de la Tatoli, mai ales pui cu masline verzi si au un tort de ciocolata criminal.
    Voi ce ziceti?