Nimicul Paris:  Si oamenii cu bani fac trotuarul

de Mantzy     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 0:15 Life | Prin oraş

As vrea sa-l anunt pe cocalarul cu chelie, ochelari de soare, ceas de neam prost si numarul de inmatriculare B 82 WTW ca nu, inca nu s-a dat legea conform careia SUV-urile au voie sa circule pe trotuare atunci cand e traficul foarte aglomerat si fraierii cu masini care nu consuma 20 de litri la “suta” fac coada la semafor. De asemenea, as vrea sa-i transmit ca, dupa parerea mea, chiar si atunci cand legea se va da, tot nu va avea voie sa mearga cu 60-70 km/h pe trotuar, fie el si cel dintre Kiss FM si Facultatea de Filosofie, care-i drept si bine asfaltat, de-ti vine sa-i dai talpa. In rest, poate erati curiosi sa aflati ca pistele pentru biciclisti sunt tot goale si asta nu numai pentru ca-s facute aiurea. Eu zic sa se largeasca un pic si sa le faca direct piste de SUV-uri. As fi spus ca mai bine fac din ele parcari, dar asta sunt deja.
























4776 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Ca bine zici... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 1:37)

    gogutz [anonim]

    Cred ca romanii sunt mult prea cuminti...dar sper sa atinga totusi punctul "culminant", rabdarea lor si sa inceapa o miscare de comun acord.
    Nu prea mai stim cum sa actionam organizat, dupa principiul "prosti, da' multi".
    Sper totusi sa ne revenim in maxim 9-10 ani...odata cu maturizarea generatiilor iesite prin lume si nascute dupa '90 :)
    Trebuiesc starpiti "cocalarii" si toti cei ce calca "prostimea" in picioare (sau roti).

    bye...
    • +1 (1 vot)    
      9-10 ani????hahahahaha (Miercuri, 8 octombrie 2008, 6:14)

      B. [anonim] i-a raspuns lui gogutz

      si generatiile astea de dupa '90 de cine draq crezi ca sunt crescute?de extrateresti?!.......plodul lui VANJOSU' DE HAUR de la colt de Berceni crezi k nu o sa faca ce vede la taticu.......mare jmecher...
      sa fiim seriosi 10ani???eu zic vreo 80 zeci...cam akolo de situam fata de tarile civilzate din Europa;iti recomand cu precadere Olanda unde cetatenii platesc statului "taxa pe fericire"(in traducere) si nu bombane nimeni ca face asta....CUM ASA?! pai pentru statul de banii aia care i-a luat de la cetateni i-a educat de-a lungul istoriei ,la sange ,nu a asteptat sa se intample ce asteapta toti romanii de-o vesnicie incoace.....schimbarea mentalitaii,dom'le!
    • +1 (1 vot)    
      Excelent (Miercuri, 8 octombrie 2008, 8:36)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui gogutz

      Asa ar trebui sa facem fiecare dintre noi, cei care stam la coada la semafor. Sa le publicam numerele acestor smecheri, in fiecare zi, eventual cu poze si filme. Poate exista sansa infima sa le fie jena cand coboara din bolid, ca sa se dea mare om de afaceri, ca totusi cineva a vazut/citit. Si sa mai stie ca ne uitam la ei ca la niste NESIMTITI si nu ca la niste smecheri, asa cum isi imagineaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Piste (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:13)

    Razvan Biciclistul [anonim]

    Pistele de biciclete de pe Regina Elisabeta de la Universitate pina la Kogalniceanu si de pe Lascar Catargiu, de la Romana pina la Guvern nu se pot folosi, pentru scarbele astea de neamuri proaste (cu sau fara SUV-uri) parcheaza pe ele. Cocalarii drq.
    • +1 (1 vot)    
      pista (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:07)

      oana [anonim] i-a raspuns lui Razvan Biciclistul

      si nu s a gasit vreun biciclist cu o cheie sa si lase semnatura pe vreo masinutza din asta?
      eu asa as face dar nu stau in bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        o posibila solutie.. email cu poza.. (Joi, 9 octombrie 2008, 18:33)

        alin [anonim] i-a raspuns lui oana

        ce scrie pe site-ul brigazii de politie rutiera a nimicului Paris:
        Comunicati cu noi!
        Pentru operativitate in rezolvarea problemelor intalnite in traficul bucurestean ne puteti sesiza permanent, telefonic, la numarul 9544 sau la adresa de email: bpr@b.politiaromana.ro.
        s-ar putea sa rezolve 1% din problemele semnalate, dar tot e ceva. ne-ar ajuta o initiativa ceva mai bine grupata, de ex daca hotnews are avea o sectiune in care sa publice cc la mailurile trimise si raspunsurile primite.
  • +2 (2 voturi)    
    Si politia unde e? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 9:38)

    Mihai [anonim]

    Dragii mei,

    Da' voi neam de urma de picior de politzist roman ati vazut sa dea amenda la cocalarii parcati pe pista de biciclete? Sau la cei care merg pe trotuar, sau la cei care depasesc coloana la semafor? Eu nu.

    Ce fac eu, e sa ma pun 'de-a doua', sa blochez banda pe care nesimtitul ma depaseste si sa-l enervez un pic.... [nu, inca nu m-am batut cu niciunul]. Macar stiu ca nu ma crede prost.
    Cu bine,
  • 0 (0 voturi)    
    tratament (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:05)

    gogu [anonim]

    Frica e inceputul intelepciunii, magister dixit.
  • +2 (2 voturi)    
    politia din brasov (Miercuri, 8 octombrie 2008, 10:25)

    dx [anonim]

    Acu cateva zile am vazut o faza tare pe strada Muresenilor in Brasov:
    Pe sensul de coborare este o singura banda pe sens.Un cocalar cu suv si-a lasat "scula" in drum cu avariile aprinse.Vine o masina de "politie comunitara".Nu are pe unde trece... claxoneaza de 3-4 ori. Nu se intampla nimic...Mai sta vreo 2 min si intra pe contrasens(linie dubla continua) si-si vede de treaba mai departe. Eu propun sa se schimbe denumirea din Politia Comunitara in Politia Decorativa ca ar fi mai sugestuiv...
    • 0 (0 voturi)    
      am vazut si eu ! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 18:18)

      io [anonim] i-a raspuns lui dx

      luni am vazut si eu suv-ul dar am ratat masina politiei .era pe la libraria ST IOsif. am vrut sa fac poza cu telefonul dar ciumpalacu de politist de la intersectia cu banca T incepuse sa ma admire!
      • 0 (0 voturi)    
        pai... (Joi, 9 octombrie 2008, 5:32)

        Silver [anonim] i-a raspuns lui io

        Da-l in boscheti, doar tu il platesti!
        Fa poze si posteaza-le!

        Cat despre parcarile neregulamentare, ar merge sa avem la indemana cu totii un recipient de mustar umplut cu vopsea. ;)
  • +1 (1 vot)    
    Cocalaru' n-are nici RCA la "masinuta" (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:06)

    SeNeKa [anonim]

    La politie cu el........
    http://cedam.csa-isc.ro/search.php?c=nr_inmatriculare&v=b82wtw&zi=08&luna=10&an=2008
    • 0 (0 voturi)    
      CEDAM (Joi, 9 octombrie 2008, 20:03)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui SeNeKa

      Nu stiu cat e de actualizata baza.Am verificat si eu pentru masina mea si nu-mi apare, desi am polita la zi.
  • +1 (1 vot)    
    drobu' de sare (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:35)

    constantin [anonim]

    dragii mei conationali...cu tristete si dezgust va anunt ca nu sunt sanse ca in romanica noastra cea de toate zilili( ca-i multe asa cum ie si manelistii.....)deci...nu-s sanse sa se schimbe ceva nici intr-o mie de ani.....poate doar daca declaram razboi germaniei si capitulam dupa cateva ore sau mai multe....ca pana la granita cu ungaria se descurca ei..insa dupa.....si cum spuneam....declarm razboi,capitulam....ne lasam cu bucurie condusi de sistemul german(nu ca ar fi cu stea in frunte..insa mai bine asa decat turciti pana in maduva oaselor!!!)....si dupa ce aprofundam cum se cuvine bunul simt,rspectul fata de lege si fata de respecatarea ei....cand vom scapa de tiganii care si-au impus stilul de viata(cu largul concurs al analfabetilor nostrii concetateni........),cand vom avea curajul sa facem un boicot atunci cand un magazin ne sfideaza cu preturile....sau orice alta companie.....cand vom avea curajul sa murim pentru o idee, cand vom avea curajul sa ripostam pentru o jignire,cand nu vom mai baga capul intre umeri si sa privim in alta parte atunci cand manelistul cu www la numar calca in picioare orice urma de bun simt....atunci cand........DOAR ATUNCI se vor schimba lucrurile in bine.......insa daca ma uit pe o carte al carui autor se numeste caragiale...mai ca-mi vine sa urlu: in 150 de ani...mentalitatea a ramas aceeasi!!!! halal natiune...halal......(turcii astia!!!)......p.s.....sila imi fac si papagalii care-i imita pe amricanii cei ieftini ,ipocriti,indolenti,superficiali,etc etc......
    • 0 (0 voturi)    
      tipa cel care se simte (Joi, 9 octombrie 2008, 9:24)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui constantin

      Cine i-a facut pe manelisti miliardari, cumparand milioane de casete si CDuri si invitandu-i sa dea spectacole gras platite? pana in 1999 nu se auzea de ei

      Cine ii incurajeaza sa-si faca de cap, tinand partea /// in dispute?

      Cine n-a dat prea des pe la scoala, dupa modul in care scrie?

      Cine are curaj doar la urlat, ca un alt cocalar?

      Uite o alta specie care cucereste trotuarele, prin forta mahalagismului: cocalarul fara chelie, ochelari de soare, ceas de neam prost si SUV, dar cu "masina de familie frantuzeasca" si nr. B-44-CHG - de cativa ani buni pretinde ca o bucata de trotuar e mosia lui personala, face scandal la intervale regulate de timp pretinzand ca i-a fost incalcata, a pus si o tabla pe gard cu numarul lui... acestei rase de cocalri le tineti partea fiindca n-au SUV?!
      ///

      ~Nautilus
  • +2 (2 voturi)    
    solutie rapida (Miercuri, 8 octombrie 2008, 19:49)

    cristi [anonim]

    in loc sa va vaicariti pe forum, tineti cheile la indemana. dureaza o fractiune de secunda sa-i articulezi portiera pulifriciului. oricati bani are, tot o sa-l coste timp si nervi sa si-o repare.
    si oricum, imbecilii astia tin la masini mai mult decat la mame, neveste sau surori. o sa sufere, si data viitoare o sa se gandesca.
    succes!
    • +1 (1 vot)    
      e prea simplu (Joi, 9 octombrie 2008, 8:47)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui cristi

      E prea simplu cu cheia.
      Putin zahar, motorina, azotat, toate puse intr-un pet de cola si puse unde trebuie. Si dupa aia gata. LA ingeri cu cocalarul. Metoda simpla, eficienta, verificata. Succesuri!
      • 0 (0 voturi)    
        asta da solutie rapida (Joi, 9 octombrie 2008, 15:10)

        madmax [anonim] i-a raspuns lui Dorel

        bravo, imi place cum ganditi...solutie rapida ziceti? dar masina ce treaba are in chestiunea asta, ea e doar o bucata de fier ajunsa pe mana cui nu trebuia.....daca tot aveti cheile la indemana de ce nu-i dati o cheie aluia care a parcat-o....iar dorel gandeste exact ca un dorel....nici nu ma mir....doreleeee ia ma fa baaa....zzzzzzzz
        • 0 (0 voturi)    
          asm (Joi, 9 octombrie 2008, 16:14)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui madmax

          Oi fi din aia care fac parte din asociatia pentru drepturile si protectia masinilor. Esti tare max!
          Mai e putin si ii amendati pe cei ce tureaza masinile ca le streseaza!
          Hai ca am trait sa o aud si pe asta. ///
  • 0 (0 voturi)    
    Totul depinde de... (Joi, 9 octombrie 2008, 10:39)

    costi [anonim]

    Totul depinde de capacitatea unor fiinte umane de a alcatuii o societate umana unde sa traiasca dupa niste norme morale . Este minim o organizare de tip tribal .
    Deocamdata avem niste fiinte umane care nu doresc sa formeze o societate umana.
    Sa speram ca Darwin a avut dreptate si ca va urma o evolutie
  • 0 (0 voturi)    
    Masina respectiva e NEASIGURATA (Joi, 9 octombrie 2008, 12:30)

    Adriana [anonim]

    daca verificati pe siteul celor de la asigurari o sa constatati ceva interesant !

    Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B 82 WTW este inexistent sau nu figureaza in baza de date.

    Nici masina///aleia prinsa de TVR trecand peste politisti nu are asigurarea obligatorie !
  • 0 (0 voturi)    
    solutie de avarie (Joi, 9 octombrie 2008, 18:14)

    zzombi :D [anonim]

    Pai, luati si voi o cheie de yala in mana, cand umblati pe trotuar... si din greseala, tineti-o mai tzeapana, pe cand tyreceti pe langa masinile parcate... aveti idee cate zeci de cocalari pe zi puteti invata minte in felul asta? :D
    Daca vreti sa faceti ceva bun, mai puteti face o poza cu "pista de biciclete" de pe Elisabeta, intre Academiei si fosta Romarta Copiilor, sa vedeti cum este marcata (cred ca au marcat-o acum multe luni, nu?) iar poza sa o trimiteti lui Korodi (attila.korodi@mmediu.ro) si in cc primarului capitalei... am auzit ca e baiat bun, se pricepe la toate, le rezolva pe toate... :D
  • 0 (0 voturi)    
    solutia rapida (Joi, 9 octombrie 2008, 19:19)

    Un bou [anonim]

    Viitorul e asa cum il faceti. Daca asteptati ca institutiile statului sa faca ceva o sa munciti toata viata pentru nemernicii astia care va trateaza ca pe niste viermi. Luati si voi exemplu de la altii, vezi Franta. Romanii nu sunt solidari, se mananca intre ei. Daca ar iesi in strada cateva zeci de mii de oameni ca sa-si ceara dreptul la demnitate nu cred ca guvernantii vor putea sa puna gazele, pusca sau dubele catre puscarii pe ei, ar fi prea multi si s-ar vedea in toata lumea. Daca aveti suflete de slugi, slugi veti fii toata viata la cocalari si altii de aceeasi teapa.