Cronica de eveniment

Ace of Base in Romania: concert de o ora pentru un public nostalgic

de Cosmin Navadaru, Alina Musatoiu     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2008, 11:19 Life | Prin oraş

Galerie foto: Ace of Base la Bucuresti
Sambata seara, o Sala a Palatului nu foarte plina a dansat si a aplaudat pe ritmurile unor "asi" ai muzicii. Aflata pentru prima oara in Romania, trupa Ace of Base a cantat timp de numai o ora, dar a lasat publicul cu palmele rosii de la aplauze.

Inceput la 20.30, cu jumatate de ceas intarziere, concertul a debutat cu Happy Nation, piesa care da si numele primului album al trupei. Ramasi fara Malin Berggren, Ace of Base au insemnat, sambata seara, Ulf Ekberg si fratii Jenny si Jonas Berggren, ajutati pe scena de doua dansatoare, un backing vocalist, un clapar si un chitarist.

Imbracati toti in negru - baietii in trenci, iar Jenny intr-o rochie din dantela, pantaloni mulati si manusi din piele -, Ace of Base si-au inceput concertul intr-o atmosfera oarecum sobra, chiar daca atat tinutele, cat si atmosfera aveau sa se schimbe pe parcurs in ceva mult mai colorat.

Ace of Base la Sala Palatului
Foto: Hotnews


Publicul a fost salutat printr-o formula situata undeva intre romanescul "buna seara" si italienescul "buona sera". De altfel, pe toata durata concertului, suedezii au aratat ca nu exceleaza la capitolul "dialog cu publicul" si au folosit eternele formule "vreau sa va vad mainile-n aer" sau "va simtiti bine?".

Desi au fost cantate si piese mai noi sau remix-uri ale altora mai vechi (Wheel of Fortune), intr-un stil apropiat de ce se canta in zilele noastre, cu voci prelucrate, publicul a fost entuziasmat tot de cantecele de pe primele doua albume.

Jenny si Ulf
Foto: Hotnews


Nu au lipsit Never Gonna Say I'm Sorry, Living in Danger, Don't Turn Around sau Lucky Love. Concertul a cuprins si o sectiune "acustica" ce le-a adus un buchet de flori din partea fanilor. Prilej de a anunta, astfel, un alt cantec de succes, Life Is a Flower. Momentul acesta a facut ca spectatorii sa lase deoparte pozatul si filmatul, pentru a sta cu mainile pe sus.

"De 15 ani asteptam sa fim aici. Aveti o tara frumoasa, aveti oameni frumosi. Credeti-ma, am vazut lumea, stiu despre lucrurile astea", avea sa spuna Jenny, spre deliciul spectatorilor.

Pentru aceasta seara, suedezii au venit echipati corespunzator: portavoce, tobe electronice, lanterne, microfoane folosite special pentru piese cu voce prelucrata electronic.  Cel mai mult a impresionat insa nu show-ul propriu-zis, ci calitatea vocala a lui Jenny Berggren, ajutata, e drept, de un backing vocalist.

"Puteti sa va ridicati in picioare? Va dau un beat si vedem daca-l recunoasteti", i-a instigat Ulf pe cei prezenti. Intr-adevar, bunici si nepoti, copii si parinti, toti au dansat si au aplaudat pe All That She Wants si Beautiful Life.

Jenny Berggren
Foto: Hotnews


Finalul a fost anuntat dupa doar o ora, dar nu putea sa lipseasca un bis pentru probabil cea mai cunoscuta piesa Ace of Base, The Sign. Desigur, cel mai mult s-a auzit publicul, care stia versurile pe de rost. Iar cine nu stia, putea citi cuvintele pe ecranul din spate. Tot acum a urcat pe scena o fetita, care a profitat de prilej pentru a canta si ea un vers in microfonul lui Jenny. "Aveti grija de copiii vostri. Copiii sunt viitorul. Cine sunt eu sa zic asta? Sunt o mama", a spus cantareata.

"A fost super tare, nu ma asteptam. Am 25 de ani, dar m-am simtit batrana. Oricum, a fost frumos, cred ca nici ei nu se asteptau. La inceput cam timorati, cam seriosi, dar dupa trei-patru piese s-au dezlantuit", spunea la final o fana care a "copilarit" cu muzica celor de la Ace of Base.

"All that she wants" live la Bucuresti

"The sign" live la Bucuresti





















3802 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Muzica adevarata (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:18)

    MAD ONION [anonim]

    Muzica anilor 90 este si v-a ramine cea mai buna. Ce se sforaie acum este / in vint.
  • -2 (4 voturi)    
    ace of bass??? (Luni, 10 noiembrie 2008, 12:45)

    daniel [anonim]

    bass nu e tot una cu base (pentru autorul articolului)
    Eu nu am inteles niciodata ce fel de muzica au cantat nordicii astia, o gasesc agasanta si fara nici o valoare deosebita.
  • 0 (0 voturi)    
    atunci taci (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:25)

    serge [anonim]

    Putin ne intereseaza daca ti-a placut sa nu, important e ca celor care au fost prezenti le-a placut si, chiar mai mult, au cantat tot timpul show-ului. Ma intreb la ce mai comentezi daca nu esti interesat? Doar ca sa te afli in treaba? Sau pur si simplu vrei sa te informezi si nu ai gasit alta cale decat asa?

    Ace of Base sunt in continuare extraordinari, ne-au dovedit-o intr-o zi speciala de 8 noiembrie, iar apropierea de fani a fost si mai calda decat ati putea-o crede, pentru ca nu au ezitat sa ne de-a autografe si sa faca fotografii cu noi.
  • +1 (1 vot)    
    extraordinar (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:27)

    Mihai [anonim]

    Imi era dor de muzica dansanta si intr-adevar asta a fost un concert extraordinar,MEMORABIL AS PUTEA SPUNE:simplu,fara multa tevatura,scurt dar la obiect.Au cantat piesele cunoscute de toata lumea si au dat dovada de un profesionalism desavarsit.Multumim organizatorilor pe aceasta cale ca ne-au oferit aceasta sansa de a-i vedea dupa atatia ani si in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    merci (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:29)

    serge [anonim]

    multumim pentru poze, sunt faine, iar articolul ceva mai aproape de ceea ce s-a intamplat, nu carcotas ca al altor agentii de presa si canale de informare media.
  • 0 (0 voturi)    
    unde (Luni, 10 noiembrie 2008, 13:31)

    serge [anonim]

    apropo, unde va aparea acest articol, in ce publicatie clasica (pe hartie)?
    • 0 (0 voturi)    
      serge (Luni, 10 noiembrie 2008, 14:30)

      mischa [anonim] i-a raspuns lui serge

      oare ce incerci tu sa intrebi? cum adica unde va aparea articolul? articolul a aparut. pe hotnews. care e un ziar exclusiv online. unde altundeva ar mai trebui sa apara?
      • 0 (0 voturi)    
        clasic (Luni, 10 noiembrie 2008, 23:43)

        serge [anonim] i-a raspuns lui mischa

        am intrebat unde va aparea in varianta clasica, adica pe hartie (ziar, revista, orice alta publicatie), ca doar nu sunt atat de batut in cap incat sa nu constat ca a aparut deja... uff
        • 0 (0 voturi)    
          mai, omule (Marţi, 11 noiembrie 2008, 8:45)

          mischa [anonim] i-a raspuns lui serge

          pai eu asta intrebam, de ce ar trebui sa apara in varianta clasica????? daca il vrei pe hartie, da-i un print.
  • -1 (1 vot)    
    Ace of Base (Luni, 10 noiembrie 2008, 17:23)

    wolf [anonim]

    Formatia asta trebuia chemata prin anii 90, nu acum. Acum ne bucuram de frimiturile aruncate, de vechituri, c-asa suntem noi. Formatii tari sunt Depeche Mode, Metallica, etc. nu Ace of Base. Au fost la vremea lor, nu le contesta nimeni talentul, dar acum sunt doar frimituri. Hai si in Romania sa facem un ban cinstit ca aia asculta orice.
    • 0 (0 voturi)    
      formatiile tari (Luni, 10 noiembrie 2008, 23:47)

      serge [anonim] i-a raspuns lui wolf

      Formatiile "tari" sunt la ora actuala cele promovate puternic (nu neaparat ca sunt bune calitativ - a se vedea spre exemplu tokio hotel). Cred ca evaluezi "taria" unei formatii dupa preferintele tale muzicale. Pentru mine oricum ACE OF BASE va fi cea mai tare din toate timpurile, oricate argumente ar incerca sa imi ofere cineva ca nu este asa. Fiecare are "taria" ei, la urma urmei. Dar tot puii mei sunt mai frumosi (vorba ciorii).
  • 0 (0 voturi)    
    ACE OF BASE (Luni, 10 noiembrie 2008, 18:49)

    MAD ONION [anonim]

    Oricum sunt mai buni decit tot ce ,,cinta" acum in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Luni, 10 noiembrie 2008, 22:25)

    dan [anonim]

    am fost la concert si a fost super fain; desi nu am mai ascultat respectivele melodii de peste 15 ani mi-am amintit instant versurile si toata sala a cantat si dansat la unison; cu adevarat superb; mi-ai fi dorit doar sa fi cantat ceva mai mult, macar inca o 1/2 de h
  • 0 (0 voturi)    
    bravo! (Marţi, 11 noiembrie 2008, 10:51)

    resita31 [utilizator]

    Bravo atat FORMATIEI, cat si PUBLICULUI ! atat formatia cat si publicul au fost SUPERBI, au fost asa cum ar trebui sa fie la orice concert din Romania.
    Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOO (Miercuri, 19 noiembrie 2008, 21:56)

    Misa [anonim]

    A fost un concert asi putea spune memorabil. Cred ca multora le era dor de muzica celor de la Ace of Base, aproape uitasem ca exista si iata ca au facut un concer senzational. Sunetul si luminile au fost senzationale bravo Cool Events. Multumim Kompas Events si asteptam si alte trupe mari in Roamnia.