Nimicul Paris: Cu-o coada toti suntem datori

de Mantzy     HotNews.ro
Miercuri, 7 ianuarie 2009, 13:09 Life | Prin oraş

La multi ani si bine v-am regasit! Eu doar ce m-am intors din vacanta. Dar, ca sa plec in vacanta, a trebuit sa iau trenul din Gara de Nord. In seara zilei de 29 decembrie, pe la ora 9, la casele de bilete ale Garii de Nord nu erau mai mult de 20 persoane. Totusi, intr-un mod aproape miraculos, in Gara de Nord, in seara zilei de 29 decembrie, era coada la bilete. Fenomenul se petrecea, ati ghicit, pentru ca, din numeroasele case de bilete ale uriasei gari, era deschisa una singura. Disciplinati, cei 20 de doritori sa ia trenul din Gara de Nord, intre care ma numaram si eu, s-au asezat la acea casa, formand o coada de 20 de persoane.

Va va interesa, poate, sa stiti ca mai erau cateva case de bilete la care stateau niste doamne care ar fi putut vinde biletele multdorite, dar erau inchise. Casele erau inchise, iar doamnele din spatele geamurilor inchise erau surde la rugamintile cate unui potential calator mai grabit de a deschide. Asa ca ne-am pus toti la aceeasi coada, cum v-am spus deja. Am stat douazeci de minute la coada, pana cand in fata mea au mai ramas doar vreo trei oameni. Intre timp, in spate se mai adunasera vreo zece.

Ei bine, atunci s-a intamplat inimaginabilul: doamna care ne vanduse pana atunci bilete la singura casa deschisa din Gara de Nord s-a ridicat si a spus ca ea are niste treaba si ca sa ne ducem la casa de alaturi, unde ne va servi o colega de-a ei. In situatii de astea, e bine sa ai viteza de reactie. Pe mine, insa, nesimtirea ma lasa, de obicei, inmarmurit, asa ca am pierdut startul catre coada care se forma din nou, cu aceiasi oameni, la cealalta casa. Drept urmare, m-am trezit ca, la noua coada a acelorasi oameni, am sapte persoane in fata mea, nicidecum trei, cum avusesem cu numai cateva secunde inainte.

Sar repede la finalul povestii, ca mi se pare ca v-am plictisit: dupa vreo 25 de minute, un baiat cu un geamantan burdusit, un rucsac rupt si colturos si o plasa pe care-i inghetase mana stanga, facea eforturi sa fuga, pe linia 3 a peronului Garii de Nord, pentru a prinde trenul. Eram eu.

www.mantzy.wordpress.com
























2362 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    aha (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 14:22)

    da [anonim]

    Si ce propui ?
    • -1 (1 vot)    
      Dar tu? (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 15:08)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui da

      Ce vrei sa zici?
  • +1 (1 vot)    
    eu zic... (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 23:17)

    citittorul in stele [anonim]

    ...ca era mai bine sa ramai in vacanta...parerea mea...
  • 0 (0 voturi)    
    e legat de nesimtire (Joi, 8 ianuarie 2009, 10:59)

    Cipri [anonim]

    Totul tine de educatie... de cei 7 ani de acasa la care majoritatea sunt repetenti!
    Ca fapt divers, cand te afli pe un aeroport din afara tarii poti recunoaste imediat care e coada pentru avionul spre Romania, este coada cea mai groasa . Oamenii se aseaza la o coada paralel cu tine ca poate nu te prinzi si intra in fata ta!!! Si exemplele pot continua... vezi circulatia in coloana cu masina, etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Joi, 8 ianuarie 2009, 18:14)

      Ilf si Petrov [anonim] i-a raspuns lui Cipri

      La toate cozile oamenii civilizati se aseaza unul in spatele altuia, formand un sir regulat. La cozile la care stau romani coada inseamna un conglomerat amorf de oameni care se inghesuie in spate, in lateral, eventual si in fata, si care, in loc sa respecte cordoanele din aeroport, sar peste ele sau trec pe dedesubt. Cred ca noi romanii suntem printre cele mai grabite si stresate natii din lume...

      Pe langa asta, de multe ori oamenii n-au nicio notiune de coada, ca sa zic asa. Saptamana trecuta am fost, intr-un moment de proasta inspiratie, la un mall bucurestean, si, pentru ca eram cu sora mea, gravida si cu o sarcina destul de avansata, am asteptat liftul (asezandu-ne la o mini-coada). Cand a ajuns liftul, inainte sa apucam noi sa-i lasam sa coboare din el pe cei aflati inauntru, s-au napustit cativa... cum sa le zic, stilul "smecher de Rahova". Sora mea le-a atras atentia, iar ei au fost uimiti si au intrebat plini de inocenta: "Da' ce mai e si prostia asta?! Coada la lift?! Asta e pt prosti!". Sora mea le-a raspuns ca e pentru oameni civilizati, ceea ce se vede ca ei nu sunt. La care replica, de mare inteligenta, a fost ca stau in centrul orasului, cum putem sa spunem ca nu sunt civilizati?!

      Ma gandesc ca e bine totusi ca nu ne-am ales cu vreo corectie bine meritata (mai ales ca eram si fete, dintre care una gravida, deci posibilitati de aparare fizice reduse).
  • 0 (0 voturi)    
    numere de ordine (Joi, 8 ianuarie 2009, 11:40)

    saab [anonim]

    o solutie destul de buna pentru cozi este folosirea numerelor de ordine. se folosea si la agentia CFR de bilete. dar mai sunt cate unii care uita si se trezesc la ghiseu fara numar si tre' sa stea iar la coada.
    oricum, la nesimtirea tipic romaneasca e greu sa-i gasesti vre-un leac.
  • +1 (1 vot)    
    solutie (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:31)

    gunoieru [anonim]

    solutia e f simpla: 3 - 4 automate de bilete (depinde de cat de mare e gata) care sa accepte carduri. un cod pin si 3 clici si ai biletul. da e grele tare... mai tii si 2 casierii pt cei care nu sunt obisnuiti cu tehnica si s-a rezolvat.
    • -1 (1 vot)    
      tocmai smecherilor le vinzi ponturi de frauda (Joi, 8 ianuarie 2009, 16:18)

      sg [anonim] i-a raspuns lui gunoieru

      suntem campioni la fraude pe carduri, mai ramane sa -i scolim si pe aurolacii din Gara de Nord cum se scaneaza un card si numai punem piciorul in nicio tara civilizata!
  • 0 (0 voturi)    
    Traim in .ro (Joi, 8 ianuarie 2009, 16:19)

    jijel [anonim]

    In Romania sunt cozi peste tot, te duci din Barcelona la Madrid sau de la Milano la Munchen si e lume civilizata si ordine, iei avionul spre Romania si ti-e scarba , ajungi la Baneasa/Otopeni si ti-e scarba de vamesi, taximetristi etc, iei trenul si inevitabil sunt cozi, in tren peste tot numai second-hand-uri , te duci la supermarket si lumea se impinge la cozi si se lipesc unii de altii, iei avionul ca sa pleci in alta tara si la imbarcare se imping de parca s-ar termina locurile .... ajungi la Madrid si deja te linistesti cand vezi lumea zambind si persoane amabile incepand de la segurity si pana la cel care te directioneaza spre taxiul indicat. Rusineeeeeeee