FOTOGALERIE VIDEO Placebo a cantat la Romexpo: Battle For The Sun in cea mai lunga zi din 2009

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2009, 19:07 Life | Prin oraş

Fotogalerie: Placebo la Romexpo
Nu sunt americani, deci nu stiu sa faca show. Totusi, din cand in cand, sunt capabili de seri memorabile. Dupa un spectacol fara stralucire sustinut in 2006, la Arenele Romane, Brian Molko si colegii sai au readus fenomenul Placebo in Romania. Cu ocazia solstitiului de vara, Brian Molko a prezentat albumul Battle For The Sun, a fumat pe scena si le-a innebunit pe fete cand si-a atins "my own pleasure zone". Raspunsul publicului a fost pe masura: tipete isterice, fete lesinate, sutiene aruncate pe scena.

Cand in fata ta se afla Brian Molko, uiti imediat ca in deschidere a cantat o formatie ca Expatriate, chiar daca au facut-o bine. Uiti si ca ai asteptat cateva ore pentru a doua aparitie Placebo in Romania. Stii doar ca trebuie sa iti iei doza de medicament muzical.

E ora 21:00 si nebunia incepe. Dintr-o suflare parca, sunt cantate Kitty Litter si Ashtray Heart. Ritmul alert provoaca victime, iar o tanara lesina.

"Thank you very much, brothers and sisters", spune Brian, pentru ca apoi sa ne salute in limba romana si sa ne laude orasul, gadilandu-ne orgoliul: "Buna seara, Bucuresti!". Aflam si motivul vizitei in Romania: "to share this special experience with you".

Incepe Battle For The Sun, piesa care da si titlul noului album, potrivindu-se de minune cu faptul ca acum se sarbatoreste solstitiul de vara - cea mai lunga zi din an.

Din nou o piesa de pe albumul recent lansat, pentru ca, in sfarsit, sa vina si randul unui cantec mai vechi. "Oh, old music!", exclama entuziasmata o fana cand aude acordurile de la Soulmates Never Die.

Every You Every Me aduce tipete istetice, pe Julien bateristul arunca un bat catre fani, iar pe The Never-Ending Why "the atom will implode"... Si nu se termina aici, caci urmeaza Black Eyed, prilej pentru Brian de a-si controla cutia de viteze, spre deliciul fetelor.

"Thank you very much, children of Romania! Are you having fun yet? It's fantastic to be in a country where you can smoke on stage", spune Molko si trage multumit dintr-o tigara. "From where we come from, in UK, they're slowly taking away every piece of freedom that we have. It's fantastic to be amongst you, filling our lungs together."

Si daca e vorba de Placebo, nu poate lipsi Meds, pentru ca pe Come Undone, senzatia de caldura pe care o simt fanii inghesuiti la gard sa determine gesturi extreme: o fana isi arunca sutienul pe scena, dar corpul delict este adunat de stuff-ul trupei. Bateristul, "un drac din California care mi-a adus aminte de Red Hot Chilli Peppers", cum avea sa-l numeasca Tudor Chirila, intelege ca e momentul unui troc si trimite, ca rasplata, un nou bat catre public.

"You know what? I'm gonna have another cigarette!" ne anunta inveteratul Brian. E momentul pentru noi laude - "you're an absolute fucking amazing audience" - si pentru prezentarea trupei, care include si o femeie: "They say that behind every man stands a woman. We prove that cliche right."

Vine randul lui Special K, in timp ce Song To Say Goodbye ne sugereaza sfarsitul concertului. Dar, cum spun si oamenii de stiinta de cativa ani, muzica poate crea efecte similare drogurilor ilegale. Dupa ce acum trei ani au primit cam 80 de minute de Placebo, romanii vor de data aceasta mai mult. Primesc Infra-Red si Bitter End, dar publicul tot nu accepta "sfarsitul amar" si cer, cu succes, un al doilea bis, care vine cu piesa Taste In Men.

"Excelent. Sunet impecabil. Cantare perfecta. Conceptie vizuala de nota zece. Cromatica rafinata. Un ecran ingust, dar foarte lung a fost gaselnita comunicarii vizuale. Suprapusi peste el, cei de la Placebo pareau ca fac parte dintr-un etern videoclip", spune Tudor Chirila, prezent si el la concert. Nu putem decat sa-i dam dreptate.


Setlist

1. Kitty Litter
2. Ashtray Heart
3. Battle For The Sun
4. For What Is Worth
5. Soulmates Never Die
6. Speak In Tongues
7. Follow The Cops Back Home
8. Every You Every Me
9. Julien
10. Special Needs
11. The Never-Ending Why
12. Black Eyed
13. Happy You're Gone
14. Meds
15. Come Undone
16. Special K
17. Song To Say Goodbye
18. Infra-Red
19. Bitter End
20. Taste In Men



Citeste mai multe despre   



















2027 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Bravo domnilor! (Marţi, 23 iunie 2009, 10:30)

    Lola77 [anonim]

    Mai vrem cronici de concert..
  • 0 (2 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 23 iunie 2009, 10:58)

    Radu [anonim]

    "Dupa un spectacol fara stralucire sustinut in 2006, la Arenele Romane" ... a fost super concert si atunci, impecabil din toate punctlee de vedere. Nu am reusit sa ajung de data asta din pacate.
    • -1 (1 vot)    
      fara stralucire, da (Marţi, 23 iunie 2009, 11:43)

      Cosmin Navadaru [moderator] [hotnews.ro] i-a raspuns lui Radu

      da, a fost fara stralucire. au venit, au cantat putin, au spus doar vreo doua cuvinte, deci interactiune cu publicul aproape 0 (in afara de "thank you"), au avut si o defectiune tehnica destul de importanta, in comparatie cu cea de acuma (cea de acuma a insemnat doar cateva secunde intarziere). se vedea ca nu prea aveau chef si ne-au mai si comunicat clar ca se grabesc (parca in Ungaria se duceau, a doua zi aveau un concert "serios"...). la romexpo a fost cu totul altceva, diferenta de la cer la pamant. iar every me every you atunci a lasat de dorit, evident ca brian era si este plictisit de piesa asta, ideea e ca atunci a cantat-o ciudat fata de cum a facut-o la romexpo
      • 0 (0 voturi)    
        Placebo (Marţi, 23 iunie 2009, 12:01)

        OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin Navadaru [moderator]

        Cosmine, si Muse au fost foarte plictisiti si daca ar veni Radiohead la noi, ti s-ar parea foarte plictisiti si aia. Asta e cu formatiile astea britanice din aceasta generatie din care fac parte si Placebo, prefera sa arate ca stiu sa cante in loc sa stea la suete cu publicul. Cum in 2006 eu m-am dus sa ascult prima oara live Placebo si nu sa nu-l aud pe Brian spunandu-mi cat de frumos e la Bucuresti, am fost multumit si atunci, chiar daca, ce-i drept, au incercat o alta abordare a piesei "Every me every you". E normal sa fie plictisit de piesa asta cand asta i se cere peste tot, iar ei au in mod evident in repertoriu piese mult mai bune. Radiohead, de ex., au refuzat ani la rand sa cante "Creep" in concerte din acelasi motiv.
  • +1 (1 vot)    
    shou (Marţi, 23 iunie 2009, 11:09)

    citizen [anonim]

    "Nu sunt americani, deci nu stiu sa faca show. Totusi, din cand in cand, sunt capabili de seri memorabile."

    asa e, nu stiu sa faca shou pentru ca nu sunt circari si nici stand-up comedians. dar stiu sa faca spectacol, adica o reprezentatie memorabila, impresionanta. nu stiu la cate seri Placebo memorabile ati asistat dvs, dar baietii sunt capabili intotdeauna.
    • 0 (0 voturi)    
      da, show (Marţi, 23 iunie 2009, 11:53)

      Cosmin Navadaru [moderator] [hotnews.ro] i-a raspuns lui citizen

      in general (!), britanicii nu prea fac asa ceva. 1. se poate constata prin destule exemple. 2. am constatat-o si eu in f multe cazuri. britanicii sunt mai "ciudatei" asa, or asta o afiseaza in felul de a fi, in concerte.

      oricum ar fi, nimeni nu se compara cu americanii, care, dupa cum stim, aplica regula cu "omul a dat banul, deci eu cant mult si fac show pe masura". aproape intotdeauna americanii canta mai mult decat cei veniti din alte parti. interactioneaza mai mult, fac spectacol. nu e vorba de a fi circari. ex: metallica - i-am vazut si in afara, si la noi. au cantat mereu la fel, au pus accentul pe muzica, la sick of the studio tour aveau, spre exemplu, un amarat de banner pe care scria numele turneului si au mai avut obisnuitele efecte pirotehnice de la "one". in rest, energie pura si o atitudine ireprosabila.

      "seara memorabila" si "sunt capabili intotdeauna" vizeaza doua aspecte diferite
      • 0 (0 voturi)    
        re (Marţi, 23 iunie 2009, 12:44)

        citizen [anonim] i-a raspuns lui Cosmin Navadaru [moderator]

        nimeni nu se compara cu americanii, zici? am vazut si eu Metallica si la Megadeth, da' vin cu doua exemple britanice, ba nu, cu trei (!): MASSIVE ATTACK, MUSE si TRICKY. a fost sau n-a fost show? astea trei concerte, spectacole, shouri, cum vrei sa le zici, sunt cele mai tari la care am asistat eu. muncite, iscusite, fabuloase de la muzica pana la "energia pura si atitudinea ireprosabila". astea au fost seri memorabile. nu ma duc la un concert pentru ca un artist sa ma umple de platitudini.
  • 0 (0 voturi)    
    inca unu' (Marţi, 23 iunie 2009, 13:07)

    citizen [anonim]

    The Rolling Stones, ofcors, cum am putut sa uit, alti britanici ciudatei rau.
  • +1 (1 vot)    
    e bine (Marţi, 23 iunie 2009, 17:34)

    marius cretu [anonim]

    a fost bn, au fost buni, cum puteau sa nu fie? da' numai eu sunt dezamagit ca n-au cantat pure morning, without you i'm nothing si twenty years? stiu ca au cantat mult si nu ma asteptam sa cante melodii ca centerfolds sau comercial for levi da' totusi astea sunt, p langa f bune si f populare. nu stiu..nu inteleg.
    • 0 (0 voturi)    
      au prea multe melodii bune (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:01)

      alina [anonim] i-a raspuns lui marius cretu

      de aia oricat ar canta ti se pare ca lipseste ceva. concertul de la romexpo a fost intr-adevar altceva comparativ cu cel de la arene. si eu as fi vrut sa cante without you i'm nothing dar si one of a kind, space monkey,haemoglobin, blind, where is my mind si lista ar putea continua dar ma bucur ca toate cele 20 de melodii s-au auzit impecabil. brian a fost extrem de volubil si zambitor si mi-au facut o adevarat surpriza cand am auzit acordurile de la follow the cops back home. iar taste in men a fost incheierea perfecta. concertul a fost unul perfect!
  • +1 (1 vot)    
    soulmates never die??? :)) (Miercuri, 24 iunie 2009, 11:56)

    Sigurros [utilizator]

    nenea, vezi ca soulmates never die e de fapt sleeping with ghosts ;)
  • 0 (0 voturi)    
    placebo (Miercuri, 24 iunie 2009, 16:17)

    bh [anonim]

    I-am vazut acum 2 sapt in Scotia la Rockness si au fost foarte stersi, au cantat putine piese parca plictisiti, piesele au sunat aiurea(au avut si ceva probleme cu sunetul), au cantat doar 3-4 piese vechi iar la un moment dat Brian i-a scos pe toti de pe scena amenintand cu niste gesturi si o voce de gay ca pleaca pt ca cineva a aruncat cu o foarfeca spre el si securitatea lui nu poate fi garantata. Avea dreptate dar felul in care a zis-o ma facut sa ma gandesc la un teenager afemeiat care se supara si pleaca aproape plangand pt ca cineva l-a luat peste picior.
    La sfarsit nici publicul nu a fost prea impresionat si nici macar nu au cerut un bis.
    Am fost placut surprins sa aud ca in Ro au cantat 20 de piese si ca au fost ceva mai plini de viata.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde .... (Miercuri, 24 iunie 2009, 22:05)

      fylgia [anonim] i-a raspuns lui bh

      sunt multi factori care pot influenta buna desfasurare a unui concert. sunt convinsa ca atitudinea lui brian de la romexpo a fost o consecinta a faptului ca au fost f bine primiti de public. a inceput sa zambeasca uimit, parca, de la a doua melodie, cand a constatat ca lumea stie versurile noilor melodii. mai depinde si de cum simt ei publicul. si daca a fost o conjunctura mai nevaforabila si cu probleme de sunet se poate explica atitudinea. spun asta pentru ca am vazut foarte multe concerte cu ei de-a lungul timpului si in majoritatea au cantat aproape de perfectiune. :)
  • 0 (0 voturi)    
    alti britanici de show (Miercuri, 24 iunie 2009, 21:00)

    corina [anonim]

    Cosmin ai fost la Uriah Heep in Becker Brau? Sunt britanici. Fac un super show si comunica super fain cu publicul.