VIDEO FOTOGALERIE Irish Christmas cu trupa Shannon: Go on home, British soldiers, go on home, have you got no *** homes of your own?

de A. Biro, C. Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2009, 1:19 Life | Prin oraş

Fotogalerie: Irish Christmas 2009
"We're not British, we're not Saxon, we're not English/ We're Irish and proud we are to be/ So *** your Union Jack, we want our country back/ We want to see old Ireland free once more", a cantat trupa Shannon Ceili Band duminica, 13 decembrie, la Clubul Taranului din Capitala, avand grija sa isi prezinte scuzele pentru eventualii spectatori care ar fi putut proveni din Anglia. Sub deviza "Si Mos Craciun bea bere neagra", au fost prezentate mai multe dansuri irlandeze - jig, reel, slip jig, hornpipe - si au fost cantate colinde irlandeze, scotiene si americane, piese anti-razboi, dar si cantece despre "fluierul irlandez" (aluzie falica).

Intr-o seara sustinuta de mai multe seturi de dans irlandez, precum jig, reel, slip jig si hornpipe, trupa Shannon a interpretat mai ales cantece de Craciun, din spatiul american, britanic sau irlandez: Christmas In Killarney ("un cantec irlandez despre cum e Craciunul in Killarney, sudul Irlandei"), Santa Claus Is Coming To Town, "un cantec care a spus povestea lui Rudolf", Let It Snow, "un cantec irlandez despre faptul ca nu toti copiii primesc cadouri la fel de multe, la fel de consistente, dar ca Mos Craciun incearca sa fie la fel de bun cu toata lumea", Jingle Bell Rock ("un cantec american din 1957"), Rockin' Around The Christmas Tree, Fairytale Of New York, We Wish You A Merry Christmas.
 
Nu au lipsit surprizele: un set de cantece folk romanesti, o piesa anti-razboi (Johnny I hardly Knew Ye), o balada "care povesteste aproximativ 50 de ani din istoria Irlandei, incepand cu Marea Foamete", un cantec "mai de copii, despre un animalut, despre care stim cu totii, cu toate ca a cam disparut" (The Unicorn Song), dar mai ales "un cantec pe care il cantam foarte rar, pentru ca nu vrem sa suparam anumite persoane din public, pe britanici. Nu gandim noi in serios acest cantec, sau ca ne place. Ci cred ca place oricui care este un pic Irish".

"Go on home, British soldiers, go on home
Have you got no *** homes of your own
For 800 years we've fought you without fear
And we will fight you for 800 more

If you stay, British soldiers, if you stay
You'll never ever beat the IRA
For the 14 men in Derry
Are the last that you will bury
So take a tip and leave us bloody be" (Go On Home British Soldiers)

Spre final a venit si momentul "picanteriilor lirice", prin intermediul cantecului Seven Drunken Nights, presarat cu aluzii la... falicul "fluier irlandez".

Un cantec scotian (Auld Lang Syne) a incheiat seara, nu inainte de a fi facuta ghidusa urare din titlul piesei Bugger Off You Bastards.



Citeste mai multe despre   






















1004 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Groaznic (Marţi, 15 decembrie 2009, 4:55)

    Netanderthal [anonim]

    No offence, dar daca Wolfe Tones ar fi morti, s-ar rasuci in mormant. Lasati muzica irlandeza sa fie cantata de irlandezi, dragii mosului. Nu de alat, dar doar ei stiu sa o cante cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Din lac in put (Marţi, 15 decembrie 2009, 4:59)

    Netanderthal [anonim]

    Da' Luke Kelly si Ronnie Drew se intorc in mormant ca la protap :(
    Ati macelarit 7 drunken nights
    Va rog, faceti rost de un accent autentic si putin talent.
    Sau lasati irlandezii sa o faca cum trebuie...
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 15 decembrie 2009, 23:19)

      io [anonim] i-a raspuns lui Netanderthal

      mie mi se par ok si chiar insasi ideea ca o trupa de romani sa cante irish mi se pare ok. si ascult muzica traditionala irlandeza de ceva timp, cu toate ca n-am evoluat pana la wolfe tone si ronnie drew ci am ramas la john beag, the dubliners (apropos) si alti asemenea culegatori de folclor din little league. cred ca daca, ipotetic, o trupa de irlandezi sadea care s-ar numi, de exemplu, the padraig brothers ar canta morosheneshte din suflet n-ai mai fi asa de lezat de accentul lor. incearca, for a change, si toleranta fata de ceilalti. poate asa devi si tu neto sapiens.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 15 decembrie 2009, 17:16)

    Bau [anonim]

    Mie mi se par haiosi, iar cui nu-i place sa nu asculte... :D
  • 0 (0 voturi)    
    loc de mai bine (Miercuri, 16 decembrie 2009, 11:41)

    Dan [anonim]

    E de apreciat intentia, insa rezultatul ...
    Am vazut/ascultat si trupe irish formate din non-irlandezi si multe dintre ele faceau treaba profesionist.
    Ce canta Shannon Ceili Band e demn de Galele Folk., cantat la Zilele Orasului etc
    Parca membrii din trupa asta vin din Blackbeers, nu?
    Aia era altceva, baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Lunasa - True Ceili Band (Miercuri, 16 decembrie 2009, 15:01)

    Radu [anonim]

    Subscriu la unele din comentariile de mai sus. Mai jos doua formati de ceili minunate. Sunt convins ca veti observa diferenta.

    Lunasa - http://www.youtube.com/watch?v=d-1TAAks2v4&feature=related

    Kilfenora ceili band - http://www.youtube.com/watch?v=0fi79a1cZHU

    Auditie placuta!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce rusine (Miercuri, 16 decembrie 2009, 23:05)

    dan [anonim]

    Acum aflu si eu socat ca aceasta trupa nu e compusa din..........irlandezi?
    Mi se pare jignitor atunci, si fraieri sunt cei care dau bani sa vada asa ceva.
    O gaselnita de marketing, pur si simplu.
    Nu va mai puneti in locul irlandezilor, dragilor, va bateti joc!
    Aproape ma doar sufletul sa vad spiritul irlandez macelarit de romani......rusine, "artistilor".
  • 0 (0 voturi)    
    Cate rautati! (Miercuri, 23 decembrie 2009, 16:13)

    xyz [anonim]

    Din cate stiu vocalul trupei chiar are sange irlandez si mie sincer mi se pare sa aiba si accent...
    Dar chiar nu-nteleg rautatile unora si sunt curios daca au comentat dupa ce au fost la concert sau pur si simplu vazand filmuletele. Oricum eu sunt un fan muzica irlandeza si apreciez ca mai sunt si altii, chiar in Romania care indraznesc sa o si cante...in felul lor! E oricum un experiment pe care nu e obligatoriu sa-l agreeze oricine. Asa ca baieti nu va lasati si chiar asteptam revenirea Blackbeers, nu ca Shannon n-ar suna bine dar stim cu totii, rocku-i rock! Si cui ii pare rau de banii dati la un asemenea concert, sa se documenteze mai bine dinainte! Oricum e de apreciat si faptul ca pe langa muzica lor mai sunt si dansuri si dansatori care la fel au deschis o portita pentru iubitorii de dans irlandez in Romania! Ca la fel stiu ca nu este nimic asemanator aici care sa le faca concurenta! Oricum eu unul ma distrez bine la concertele lor si sunt sigur ca si altii! Asa ca mai lasati rautatile, invidiosilor! Iar "gaselnita asta de marketing" pare sa dureze de vreo zece ani...!
  • 0 (0 voturi)    
    Si irladezii pot sa greseasca... (Miercuri, 23 decembrie 2009, 17:21)

    Madalina Taciune [anonim]

    Intr-adeadevar ce de rautati! Subscriu la comentariul de mai sus. Si eu am fost la concertul lor de Craciun si mi-a placut cum au cantat Fairy Tale Of New York ( care nu apare parca aici in filmulete)si jnu numai, chiar mai mult decat au cantat-o mai marii lor "The Pogues" cu toate ca-i iubesc . Unii nu-nteleg ca atunci cand e vorba de spirit se trec cu vederea unele greseli, accente, nationalitati. Si aici chiar e vb. de spirit irlandez adus si in Romania care poate fi abordat numai cu voie buna si optimism, nu cu critici urate si nefondate...
    vezi filmulet http://www.youtube.com/watch?v=ig3EjNlKP5M
    Asa ca traiasca Shannon si initiativa lor!