Care e rolul bisericii din spatele camerei de garda? De la doctor reteta, de la Dumnezeu sanatate!

de Alex Mihaileanu     Subiectiv
Miercuri, 5 mai 2010, 16:52 Life | Prin oraş

Mi-am luat inima-n dinti si-am zis ca, oricit de rau o putea fi, n-o fi chiar iadul pe pamint. Luni dupa-amiaza, am mers la Spitalul Colentina. Alergia mea, manifestata prin basicutele de pe miini, avea nevoie de un leac serios, nu doar de parerea farmacistului. “Eruptie poliforma la lumina” sta pe reteta in dreptul diagnosticului.

Eu, care n-am avut niciodata alergii, cu atit mai putin vreo fotosensibilitate, m-am trezit cu pleasca pe cap. Daca tot e, macar sa stiu si cu ce ocazie. Cica-i o reactie care se manifesta la expunerea la soare, da’ nu-i provocata de soare, ci de ceva substanta absorbita de organism fie din vreun medicament, fie din ceva, nu se stie ce, da-n nici un caz din mincare. Sa fie primit de data asta, zic, si-alta data sa nu ma mai viziteze.

Mindra biserica rasare in spatele Camerei de Garda

Si-asa, odata ajuns Mihaileanu la Colentina, se duce tinta catre ambulatoriul de specialitate. E drept, “ambulatoriu” nu prea-mi suna a “ambulanta”, ci a “ambulant” si mai mult a “amputat”, ma cam sperie termenul, il preferam pe vechiul, “policlinica”. La policlinica, ti-ai gasit!, inchis, medicul isi terminase programul de la doua. A ramas camera de garda, unde cu onor ma prezint la registratura, mi se da o hirtiuta cu un cod, s-apoi ma trezesc in fata usii de la Dermatologie.

Intru, mi se explica povestea din primul paragraf, mi se taie reteta si, cind sa plec, ma retine o intrebare: “Nu va suparati, da’ cum puteti sa lucrati in cladirile astea?“. Doctorita zimbeste undeva intre amuzament si amar, dar raspunsul vine prompt de la asistenta: “Pai, mai veniti pe-aici, sa vedeti cum lucram“, vadit intrigata de conditiile cel putin obscure si care, la fel cum nici pe mine nu ma-ncinta, ca pacient, pe ea cu atit mai putin, care-si petrece zile-n sir intre niste betoane care par sa cada.

Ma retine inc-o intrebare: “Da’ remarc altceva, ca vi se construieste o biserica in spate“. Pe doctorita si pe asistenta le pufneste simultan un ris aproape sincer. N-au ce sa mai comenteze. In fond, cam astea-s investitiile in sanatatea romaneasca. Doctorul da reteta, Dumnezeu da sanatatea. Ca dac-ar fi sa stam dupa ministere si case de asigurari, nici macar cladirile darapanate in care functioneaza multe dintre spitalele bucurestene n-ar exista.

Ce-are biserica cu spitalul

Nu e primul astfel de caz pe care-l vad. Mai exista biserici construite in curtile spitalelor. Initial capele, au crescut ca peste noapte intre lecuirea sufletelor pacatosilor pedepsiti de Dumnezeu prin boli crunte pe care trebuie, va sa zica, sa le trateze in spitale. Dumnezeu i-a condamnat sa dea spagi la doctori si la asistente, iar pentru a se vindeca, sa se caiasca prin biserici si sa verse mai multi bani in cutiile milei, sa avem de unde sa ridicam mindre edificii care sa serveasca intru Q-urile si X-urile popilor.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul Subiectiv.


Citeste mai multe despre   























1170 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    X si Q (Miercuri, 5 mai 2010, 17:16)

    la fel de subiectiv [anonim]

    autorule eu am impresia ca oala interioara de tip kukta a lui matale clocotea mai de demult pe tema rolului bisericii in societate care te cam degajeaza, e perspectiva ta de ateu in esenta, omul e liber

    pe fondul discomfortului creat de basicutele de pe maini si de deplasarea pana la colentina supapa de siguranta a kuktei iata ca plezneste la vederea bisericii, nu-i asa, improscand cu Q-uri si X-uri in preotime (fac eu gestul de a ma apleca si a-ti culege de pe jos servetelul folosit - apleativul de popi).

    sunt mult mai umblat pe la biserici decat tine si te asigur ca n-am vazut X-uri si Q-uri la preoti.

    si, chiar daca ar fi, vorbim de cazuri izolate a caror extindere asupra majoritatii este o simpla dovada de lipsa de bun simt. Totusi, chiar si atunci diferenta intre mine si tine e ca eu m-as gandi prima data ca l-a primit de la un mai mult sau mai putin credincios .

    tldr; chiar daca oricine are convingerile lui religioase, cred ca toata lumea e obligata la decenta
  • +2 (4 voturi)    
    Boc ia de la şcoli, dă la biserici (Miercuri, 5 mai 2010, 17:23)

    utug [anonim]

    Mai întâi, ... a suplimentat bugetul Secretariatului General al Guvernului cu 18,5 milioane lei, pentru a putea apoi, la pasul doi, să repartizeze nu mai puţin de 54,5 milioane lei către 1.334 de unităţi de cult. Sumele acordate variază între 1.000 de lei şi 1,2 milioane lei (cazul Catedralei Episcopale „Învierea Domnului" din Municipiul Caransebeş). Odată rezolvată „susţinerea cultelor", Guvernul s-a „îngrijit" de şcoli şi unităţi sanitare. Doar că sumele sunt mult mai mici în aceste cazuri: 31,3 milione lei pentru 348 de unităţi de învăţământ şi, respectiv, 6,3 milioane lei pentru 40 de unităţi sanitare

    http://www.lya.ro/market/component/option,com_feedbingo/id,5074/task,wrapper/
  • -2 (6 voturi)    
    lasa-ne, lasa-ne ori lasa-te de scris!!! (Miercuri, 5 mai 2010, 17:27)

    mos Ion Roata [anonim]

    Domnule Alex Mihaileanu, cred ca traiti pe alta planeta... Nici nu pot sa-mi cer scuze ca sunt asa direct ;). Pentru a va edifica va rog sa vizitati Franta, o tara laica (dar laica cand zic...), dar care e obligata conform legii ei laice sa asigure asistenta religioasa bolnavului la cerere. Adica, spre exemplu daca vizitati spitalele din Franta veti vedea in mijlocul lor "trantite" o biserica... Bineinteles, ca bisericile, cele mai multe au fost construite odata cu spitalul, caci asa isi doreau oamenii acum 100 de ani, dar nu le-a daramat nimeni in numele laicitatii si nu deranjeaza pe nimeni si se slujeste in ele (fie ea biserica, moschee sau altceva).

    Stati dumneavoastra linistit ca nu din banii de la sanatate se construiesc bisericile, ci din banul dramuit al amaratului de rand (pe care il doneaza), din care, din nefericire traieste luxuriant orice parlamentar din romania ;) (adica un ban furat de data asta). Asa ca nu mai plimbati pisica moarta in curtea bisericii ca nu tine, ocupati-va de sanatatea politicii romanesti si lasati spoiala asta de articol scos din putul gandirii si astfel sigur se va rezolva si problema sanatatii.

    Observ, ca lumea presei, cum nu mai are cate un vulcan caruia sa-i miroasa fumul, imediat ii miroase a tamaie... super interesant!?!
    • +3 (5 voturi)    
      din banul amaratului care ii este furat (Miercuri, 5 mai 2010, 18:12)

      slsh [anonim] i-a raspuns lui mos Ion Roata

      ce donatii domle?? eventual ale amaratului de becali... dar de cand se construiesc bisericile din donatii? orice om care traieste in romania stie ca se primesc bani de la guvern cu ghiotura, mai mult decat pentru educatie si sanatate LA UN LOC...
      • +1 (1 vot)    
        dovada! (Miercuri, 5 mai 2010, 21:45)

        tot mos ion roata [anonim] i-a raspuns lui slsh

        dovezi draga domnule, dovezi!
        • +1 (1 vot)    
          dovezi? (Vineri, 7 mai 2010, 11:15)

          profudereligie.blogspot.com [utilizator] i-a raspuns lui tot mos ion roata

          Bugetul de stat al României... Salariile preoţimii, cu excepţia noilor curente religioase, sunt plătite din bugetul de stat, investiţiile în noile lăcaşuri de cult se fac tot de la bugetul de stat, reparaţiile bisericilor monumente istorice ar trebui să se facă de la bugetul de stat, dar nu, lângă se înalţă o nouă biserică, mai mare, cu bani ... de la bugetul de stat.
          Iată şi câteva trimiteri lămuritoare:
          - LEGEA Nr. 142 din 27 iulie 1999 privind sprijinul statului pentru salarizarea clerului o gaseşti aici: http://www.culte.ro/LegiDetalii.aspx?ig=False&ID=1136
          - Finanţări lăcaşe de cult în anul 2010 aici: http://www.culte.ro/FinantariDetalii.aspx?id=1828
          • 0 (0 voturi)    
            Vezi să nu te muşti de limbă! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:17)

            Salaman [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

            Da, la unele biserici, la unele zic, statul a contribuit cu nişte sume, insignifiante sub raportul bugetului total. Majoritatea sunt clădite integral din banii credincioşilor, din rândul cărora, evident, păgânilor, nu faceţi parte. Cât despre salariile preoţilor, ho, nu săriţi cu atâta plăcere, ele se referă la un sprijin de câteva zeci de procente din salariul total, care reprezintă mai puţin decât cotele datorate statului pentru CAS şi toate cele. Cu alte cuvinte, băi bizonilor, statul dă personalului clerical mult mai puţin decât le ia. Măsura e bună şi se referă la sprijinirea parohiilor sărace, din mediul rural, unde cinci babe şi trei pensionari nu pot să susţină salarizarea unui preot. Acu, ştiu că vouă v-ar râde inima să vedeţi o ţară fără biserici şi fără preoţi, în care oamenii să se îngroape ca şi câinii şi să boteze în sensul că nu, dar asta e, suntem un popor creştin şi ţinem la mântuirea noastră. Slavă Domnului că bisericile noastre nu sunt muzee, dacă vă place sintagma, mutaţi-vă reşedinţa la Beijing. Despre bisericile din curţile spitalelor, mai bun loc de construit altar de rugăciune nu se poate. Când o să ajungeţi prin spital, o să înţelegeţi de ce. Vorba lui Murphy, "într-un avion care se prăbuşeşte nu există atei". Mai vedem noi ţâfnă când o să vă joace moartea nodul din gât. În loc să spuneţi "foarte bine că se fac biserici, foarte rău că nu se fac şi spitale!" voi săriţi ca cânii (am comis cumva o cacografie???)
          • 0 (0 voturi)    
            Vorbesti prostii...tot asa predai?? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:22)

            Salaman [anonim] i-a raspuns lui profudereligie.blogspot.com

            Poate că eşti prof de religie, dar nu ortodox. Eşti de la cultele neo, care, ce să vezi, dacă ai citi legea aia de-o fluturi tu pe acilea, ai vedea să statul le salarizează clerul, chit că pe ei îi apucă stări vomitive când aud cuvântul "preot". Foarte bine că statul nu sprijină "noile curente religioase", înainte ca acestea să fie recunoscute ca atare, ce ai vrea tu mătălică, banii majorităţii ortodoxe să meargă la tot felul de secte depravate (vezi cazul de la Arad!), cu idei antistatale, belicoase şi subversive? Poporul român se declară, fie că vrei tu sau nu vrei, 90% creştin ortodox. Mi se pare normal ca 90% din suma destinată cultelor să meargă spre BOR.
  • +3 (7 voturi)    
    bisericuta voastra de spital... (Miercuri, 5 mai 2010, 17:37)

    bo [anonim]

    da se construiesc biserici in draci in toata tara...nu mai contenesc si gata...de 20 de ani...un lucru bun pentru toata lumea...atat prostime cat si pentru capetele luminate.
    Constructia de biserici...o adevarata masina de spalat bani, de fardat imaginea electorala, de umflat burtile popilor cu lipsa de vitamina Q7...In fiecare zi se nasc noi popi si au nevoie si ei de o parohie...pentru asta se cer ceva bani... bani de ingropaciune....bani de cununie, botez, slujbe, lumanari, pomeniri ..... bani si iar bani....toate in casa Tatalui. Gata cu bisericile...ajunge...ne sugruma...traiesc pe spatele nostru sa ne intermedieze relatia cu divinitatea...?
  • +1 (5 voturi)    
    o biserica, un spital (Miercuri, 5 mai 2010, 17:46)

    a [anonim]

    eu personal de construit spitale de la temelie nu am auzit in ultimii 20 ani, dar de construit biserici s-au tot construit.... nu zic ca nu-s bune si bisericile, sa aibe romanu unde se duce doar in noapte de paste, dar sa fie un echilibru..... o biserica, un spital
  • +1 (1 vot)    
    dixit (Miercuri, 5 mai 2010, 19:21)

    sile [anonim]

    Nu vad ce au unii cu bisericile si cu popii.

    Sunt foarte bune pentru a tine in frau si chiar a calari multimea de creduli,care,daca nu ar avea teama de dumnezeu,s-ar tine numai de prostii.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar că dixit (Vineri, 7 mai 2010, 13:37)

      Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Cum ce avem cu ei când sunt niște paraziți care nu fac nimic și trăiesc pe spinarea nostră, lor lise dau bani, iar la profesori și medici canci!

      Popii nu-s buni de nimic. Ăia de crezi tu că-i țin în frâu nu-s ținuți în frâu de nimic. Ăia de-s habotnici sunt niște oi blege care nu au coloană vertebrală.
  • -1 (1 vot)    
    popii si politica (Miercuri, 5 mai 2010, 20:10)

    jon [anonim]

    Treaba e in felul urmator :popii nu fac politica DAAR nu se pun contra vantului canta cu cei de la putere si au avantajele necesare.
    indiferent cine va fi la guvernare va fii \slavit in biserici si se vor ruga pentru prosperitatea [biserici].
    si daca e sa vb de contructii noi =farmaciile bancile si bisericile sant la intrecere cin acest domeniu concureaza chiar si cu mall -urile si hipermarcheturile.
    oare toate-s profitabile pentru natiune? pentru oamenii amarati pentru pensionarii desnadasduiti ca nu mai au pe nimeni care sa-i ingrijeasca?
    De ce nu se construiesc siaziluri in acelas ritm ?= pentru ca NU SANT PROFITABILE NEADUCAND PROFIT INVESTITORILOR !