FOTOGALERIE Al Di Meola la Sala Palatului: Cognomen - Vitezomanul

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 17:15 Life | Prin oraş

Fotogalerie: Al Di Meola si New World Sinfonia la Sala Palatului
Cu mai bine de jumatate de secol in urma, Charlie Parker, unul dintre marii jazzmeni ai lumii, spunea ca a inventat bebop-ul (stil de jazz caracterizat de un tempo rapid, virtuozitate instrumentala si improvizatie) pentru ca muzicienii albi sa nu ii poata imita sunetele. Cateva decenii mai tarziu, parca dominat de dorinta de a crea tot o astfel de muzica imposibil de copiat, chitaristul Al Di Meola a dat nastere unei tehnici unice. Prezent saptamana aceasta la Sala Palatului din Capitala, alaturi de trupa New World Sinfonia, artistul a demonstrat, vreme de aproape doua ore, ca ar trebui adoptate legi impotriva depasirii vitezei legale pe scena.

Seara de 25 mai a fost deschisa de cunoscutul chitarist A.G. Weinberger, alaturi de trupa sa. Vreme de peste 30 de minute, cel supranumit The Transylvanian Guitar Man a cantat piese ca Harlem Nocturne, Only The Blues Can Talk To Me ("Only the Blues can talk to me / Only the Blues know how I feel"), dar si doua preluari surpriza dupa Beatles, interpretate in varianta blues: Yesterday si Blackbird.

Si daca John McLaughlin aparea pe scena Salii Palatului, in urma cu o saptamana, marti seara a venit randul unui alt mare chitarist sa isi faca simtita prezenta in fata publicului bucurestean. Avand alaturi trupa New World Sinfonia (Gumbi Ortiz - percutie, Fausto Beccalossi - acordeon, Victor Miranda - bas, Kevin Seddiki - chitara, Peter Kaszas - tobe), Al Di Meola, unul dintre cei mai reprezentativi artisti de fusion jazz experimental contemporan, a "atacat" neincetat, cu degetele sale de Ferrari, fiecare tasta de chitara, fie ca a fost vorba de chitara clasica sau de cea electrica.   

A oferit piese optimiste, ca Siberiana, Odd Bar, Double Concerto (in cinstea lui Astor Piazzolla, muzicianul sau preferat), Bona, Fireflies, Turqoise, Michaelangelo’s 7th Child (dedicata tatalui sau, nascut al saptelea intr-o familie cu 13 copii), Midnight Tango, One Night si Umbras, pentru ca bisul sa se incheie cu Mediterranean Sundace, la care a contribuit si A.G. Weinberger.

A demonstrat, vreme de aproape doua ore, ca i s-ar potrivi supranumele de Vitezomanul si ca nu degeaba este considerat de multi drept cel mai bun chitarist de jazz din lume, “depasind limitele chitarii pentru a avansa instrumentul in sensul pur, cu o stapanire totala a diferitelor stiluri si o indemanare pur si simplu uluitoare”, dupa cum afirma chiar Robert Lynch, istoric in arta chitarei.


Citeste mai multe despre   























991 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    concert (Joi, 27 mai 2010, 21:58)

    chitarist sadea [anonim]

    Intr-adevar, un vrajitor, artist desavarsit, ne-a rasplatit
    cu doua ore de muzica de vis Al si trupa sa , sincronizandu-se perfect si trecand de la pasaje linistite progresiv la momente de forta intr-un mod ce nu deranja chiar daca uneori sunetul era puternic toate instrumentele se distingeau clar. Asta spre deosebire de A.G.Weinberger(tot respectul, e mare chitarist) si, mai ales,trupa sa au inceput sa cante cat se putea de tare dar daca e un singur meserias si se straduiesc si ceilalti rezultatul e mai mult zgomot si mai putina muzica. Una peste alta , a fost o seara deosebita, Multumesc Al Di Meola!
  • +1 (1 vot)    
    Paco (Vineri, 28 mai 2010, 9:02)

    TGI friday [anonim]

    L-am avut pe John Mclaughlin, acum Al Di Meola pe cand Paco de Lucia? In martie si aprilie a fost la Budapesta si Istambul, In iunie va fi la Szcecin.
    Ar fi grozav sa-i bifam pe toti trei.
    • +1 (1 vot)    
      Festivalul Plai Timisoara (Duminică, 30 mai 2010, 16:24)

      Supastar [utilizator] i-a raspuns lui TGI friday

      Si Al Di Meola (acum 4 ani) si Paco de Lucia (acum 3 ani) au fost la Timisoara la Festivalul Plai, festival de world-music si multiculturalitate.

      Anul asta vine Trilok Gurtu si Misia. www.plai.ro
      • 0 (0 voturi)    
        te invidiez... (Duminică, 30 mai 2010, 21:37)

        TGI friday [anonim] i-a raspuns lui Supastar

        ... e mai greu cu munca asta de caine (nebugetar) sa pleci din Bucuresti. Asta apropo de TIFF, festivalul de la Sibiu si cate si mai cate - ca mi-ai deschis rana. Zilele astea vazusem la Mezzo Friday night in SF si ma luase nostalghia. Dar viitorul suna bine - bani sa avem ca m-au cam curatat evenimentele astea.
      • 0 (0 voturi)    
        Aaaaa... (Duminică, 30 mai 2010, 21:40)

        TGI friday [anonim] i-a raspuns lui Supastar

        ... Trilok Gurtu e un mare meserias. L-am vazut cu Garbarek live si pe mezzo il dau cu John Maclaughlin. Ce senzatie!!! Bravo voua la TM.
      • 0 (0 voturi)    
        Trilok Gurtu a fost si la Bucuresti (Duminică, 30 mai 2010, 22:32)

        femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Supastar

        in 2004, a fost un concert organizat din initiativa si cu sprijinul primarului Timisoarei, Ciuhandu. A fost un concert excelent,Gurtu a venit cu Lipkins si Aplanalp si o cantareata minunata, londoneza cu origini in Bangladesh - Sanchita Farruque (apare si pe albumul Broken Rhythms al lui Gurtu). Mi-ar fi placut tare mult sa mai merg la un concert Trilok Gurtu. Este unul dintre percutionistii mei preferati, dar parca Timisoara e cam departe...:(
        Pentru multi din Bucuresti si Garana e o aventura, sau cel putin drumul prost pana acolo...
  • 0 (2 voturi)    
    Am... (Vineri, 28 mai 2010, 9:04)

    Xulescu [anonim]

    .... fost, am vazut, am ascultat. Excelent. Singurul gust amar a fost cand am vazut ca au fost o multime de locuri libere in sala. Ma gandeam ca se va canta cu casa inchisa.
    • 0 (0 voturi)    
      eu habar n-am avut ca este concert Al Di Meola, (Duminică, 30 mai 2010, 22:46)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Xulescu

      nu s-a facut suficienta publicitate, sau cel putin eu nu am vazut. Si cred ca nici altii nu au stiut. Explicatie pentru faptul ca sala era jumatate goala...Asa s-a intamplat si la concertul OREGON de acum cativa ani de la Sala Radio,cand foarte multi iubitori seriosi de jazz habar n-au avut ca acel concert avea loc. Parca mi-era rusine ca la asa muzicieni exceptionali si asa concert minunat era sala doar jumatate plina.
      Am mai fost la concert Al Di Meola in Bucuresti,la Sala Palatului in 2008, dar mi-ar fi placut sa mai merg.
  • 0 (2 voturi)    
    Era o vreme acu 20 de ani...acum e doar americaniz (Vineri, 28 mai 2010, 13:22)

    Dudu [anonim]

    N-a ce zice muzicieni. Dar cum de vin astia asa dintr-o data pe la noi...unii merga pe la bulgari!!! Acu 2 de ani can inca Romania manca pe paine muzica Nord Americana sau Anglo Saxona Aldi Meolele Americii nu doar ca nu dadeau doi bani pe Europa de Est dar cred nici nu aveau habar ca existam....cum de dau buzna asa brusc si dintr-o data??? E criza pe la ei pe acasa???Sau le dau voi DonKingii media mainstream sa bage americanizare asa ca sa mai cucereasca su sa reziste mitul American. Din nefericire pt ei si pt noi pe aici curentul muzicienilor a fost inlocuit de mult de manelizare...desi cred ca nu americanizarea ne-ar prinde bine ci muzica de buna calitate autohtona care sa fie incurajata dar de provenienta in stiluri pur autohtona si nu sa inghitim pe bani grei muzica amenricanizantilor care scurg putinele resurse disponibile in buznarele in loc de a suporta muzicienii locali in dezvoltarea repertoiriului stilistic autohton
    • 0 (0 voturi)    
      Dudu, ne-ai citat din referatul de partid? :)) (Duminică, 30 mai 2010, 23:00)

      femeia nisipurilor [utilizator] i-a raspuns lui Dudu

      Comentariul este prea hazos ca sa nu fie scris la misto :D
  • +1 (1 vot)    
    Nu e prima oara in Romania (Sâmbătă, 29 mai 2010, 16:48)

    Dcoios [anonim]

    Al Dimeola a mai fost in Romania la un festival de jazz la Timisoara acum vreo 3 ani daca nu ma insel, pacat ca in Romania prea putini i-l cunosc.