VIDEO Artanu va sustine ultimul sau concert alaturi de Timpuri Noi

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 14:42 Life | Prin oraş

Adrian Plesca - Artanu
Foto: AGERPRES
Adrian Plesca (Artanu) va sustine vineri, 28 mai, ultimul sau concert alaturi de colegii de la Timpuri Noi, in Clubul Taranului Roman, informeaza Blue Label S. Agency. Noul solist al trupei va fi Tica Alexe, fost membru in Sfinx Experience si Sfera.

Artanu isi va lua ramas bun de la fanii Timpuri Noi vineri, 28 mai, de la ora 21:00, in Clubul Taranului Roman, in cadrul unui eveniment intitulat Cantarea lui Luca. Despartirea s-a facut pe cale amiabila, Dan Iliescu (liderul trupei) declarand intr-un interviu ca "Artanu este fratele nostru".

Timpuri Noi a fost infiintata in 1983, Adrian Plesca fiind considerat membru fondator alaturi de Dan Iliescu. Trupa s-a despartit in 2001, pentru a se reuni in 2005. In aceasta perioada, Artanu a activat in celebra formatie Partizan, iar Dan Iliescu a pus bazele formatiei ZIDD.  

Actuala componenta a formatiei Timpuri Noi: Dan Iliescu (voce,ghitara), Alexe (voce), Florin Tuliga (programming), Vlad Sateanu (bas), Andrei Barbulescu (tobe).

Un concert cu noul solist a avut loc in Club Twice, pe 21 mai, noua componenta a trupei urmand sa fie prezentata si sambata, 5 iunie, de la ora 21:00, in cadrul evenimentului Cantare de imprumut, care va beneficia si de prezenta chitaristului Balaurul, de la Trooper.



Citeste mai multe despre   























4609 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Avantgarda, anacronism, deces (Vineri, 28 mai 2010, 22:16)

    Observatorul [anonim]

    In anii '80 reprezentau avantgarda in muzica, in anii '90 reprezentau anacronismul rockului romanesc, in anii '00 au fost pur si simplu depasiti de situatie.

    Cu toate acestea, si in ciuda unor plagiate crase practicate (Infectious Grooves, Simple Minds etc.), Timpuri Noi raman cea mai valoroasa trupa romaneasca de rock din anii '90.
    • +1 (1 vot)    
      Partial corect... (Duminică, 30 mai 2010, 15:04)

      helium [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

      In `80 au fost anii new wave via Simple Minds, U2 si restu, ba multi spuneau ca au influente Joy Division-New Order. Intr-un interviu la Tanase si-au spus oarecum preferintele muzicale.
      Insa mereu aceleasi comentarii ieftine de critici, era mai bine daca nu mai aveam trupe in anii 80 si se lansau prin anii 90.
      Majoritatea pieselor dinainte de 90 erau marca Artanu-Razvan Moldovan ca apoi dupa 90 Iliescu sa fie la baza tuturor pieselor.
      Plagieri se fac si in zilele noastre, am vazut si aseara la "Neurovision" cum unii "si-au amintit" de ABBA.
      Si Elvis canta piesele lui Little Richard si a devenit idol, nu-l mai acuza nimeni ca n-a compus piesele si mureau femeile dupa el.

      Tinand cont vremurile 80-ilor si cum rockerii de la noi i huiduiau, tinand cont ca multe cantece le-au fost interzise si cum puteai supravietui cu securistii prin public eu zic ca baietii astia au facut treaba buna.

      E usor de comentat, e usor de stat in fotoliu si scris dar oamenii astia au scris istorie.

      Au fost singura trupa de la noi de new-wave, in adevaratul sens al cuvantului, chiar daca au plagiat chiar daca n-au plagiat.

      Au fost autorii a unor cantece superbe, pe care multi nu le intelegeau si a fost una din cele mai bune trupe de rock din Romania.

      Ca n-aveau plete, nu erau imbracati in piele sau sugrumati cu zgarde, tatuati penibil sau cercelati nu inseamna ca nu cantau rock. Sa nu uitam de unde a inceput rockul.
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau Timpuri Noi! (Sâmbătă, 29 mai 2010, 0:02)

    Gii [anonim]

    Dar ce va face in continuare?
    Stiam de concert acu imi pare si mai rau ca n-am ajuns...
    Mie chiar mi-au placut TN... si-mi pare rau ca nu s-au mai relansat sa scoata ceva nou... Dar chiar si asa tot as mai fi mers la concert la ei...
    Pacat! TN Rulz.
    Timpuri Noi! Timpuri Noi! Timpuri Noi!
    • +3 (3 voturi)    
      N-ai pierdut nimic (Sâmbătă, 29 mai 2010, 0:31)

      dee [anonim] i-a raspuns lui Gii

      Timpuri Noi nu mai inseamna mare lucru fara Artanu.
      • -5 (7 voturi)    
        Timpuri noi, (Sâmbătă, 29 mai 2010, 11:33)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui dee

        nu inseamna nimic!
        Zero barat in muzica!
        Niste ratati cu pretentii de rock/eri!
        Slabi si inainte de 89 si dupa!
        Timpuri... inexistente, asta sunt!
        • 0 (0 voturi)    
          esti varza.... (Duminică, 30 mai 2010, 10:53)

          stoicadrian [utilizator] i-a raspuns lui domino63

          TN e unul din putinele curente noi din rockul romanesc, asa cum se si intituleaza de fapt....dar tu asculta-i pe ramolitii de la Iris, Celelalte Cuvinte..si alti ratati in genul ce trebuiau sa dispara odata cu revolutia de fapt...
          • 0 (0 voturi)    
            replica data unui prost (Sâmbătă, 1 ianuarie 2011, 20:11)

            aaaaaaaa [anonim] i-a raspuns lui stoicadrian

            ramolitii de la iris?bai baiatule tu esti terminat,du-te si taie-ti venele de idiot ce esti!
      • 0 (0 voturi)    
        habar n-ai (Duminică, 30 mai 2010, 21:45)

        stan milica [anonim] i-a raspuns lui dee

        Timpuri Noi este Dan Iliescu si Dan Iliescu este Timpuri Noi....sa-ti fie clar.Asculta si Zidd daca gasesti si-ti vei da seama.Au fost cea mai buna trupa rock romanesca din ultimii 20 de ani ca asa a fost rock-ul romanesc...sarac.Imi amintec cu placere perioada liceului cand "De regiune superior" a fost cel mai ascultat album romanesc al meu.Imi pare rau de Artan,ca Tica Alexe asta nu prea ma impresioneaza.
  • +2 (2 voturi)    
    vremuri noi (Sâmbătă, 29 mai 2010, 10:54)

    extruder [anonim]

    Nu suna rau cu baiatul asta nou, imi place ca e activ, are vana. Dar Artanu e Artanu, desi a cantat putin, mi-a facut placere sa-l mai aud jucandu-se cu corzile vocale si sa-i mai vad voalarile pe scena. A fost o seara faina...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sa zic (Sâmbătă, 29 mai 2010, 14:33)

    ac [utilizator]

    Parca pleaca Ozzy de la Black Sabbath. Oile placide, fata mea la miss, si in rest multa inspiratie din alta parte. Mai lasati-ma cu bombe de genul asta. Luati un Blind Faith ca este pe YouTube.
    • 0 (2 voturi)    
      tristi... (Duminică, 30 mai 2010, 15:08)

      helium [anonim] i-a raspuns lui ac

      Daca ai 18 ani si vezi in rock numai hard sau trash ca toti pustanii futuristi emo-punk-rock e normal sa dai comenturi de genul.

      Esti unu din multimea de grohaiti care n-au inteles versurile celor de la Timpuri Noi, de altfel era cu substrat.

      Perfect, e o piesa foarte tare care are un mesaj direct anilor de atunci. Ca tu ai inteles doar oi si pascut si n-ai inteles analogia facuta catre vremurile de atunci e super. Ramai cu ale tale idei.
    • 0 (2 voturi)    
      tristi... (Duminică, 30 mai 2010, 15:08)

      helium [anonim] i-a raspuns lui ac

      Daca ai 18 ani si vezi in rock numai hard sau trash ca toti pustanii futuristi emo-punk-rock e normal sa dai comenturi de genul.

      Esti unu din multimea de grohaiti care n-au inteles versurile celor de la Timpuri Noi, de altfel era cu substrat.

      Perfect, e o piesa foarte tare care are un mesaj direct anilor de atunci. Ca tu ai inteles doar oi si pascut si n-ai inteles analogia facuta catre vremurile de atunci e super. Ramai cu ale tale idei.
      • +1 (1 vot)    
        Esti futurolog (Luni, 31 mai 2010, 11:21)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui helium

        Am 38 de ani, am fost corespondent Europa Libera, si citeodata da, mai ascult si hard sau thrash (nu trash, domnul meu). Dealtfel, cred ca si sfinta treime (Led Zep, Black Sabbath si Deep Purple) sint hard rock, cel putin sint cei mai mari dintre precursori. Asa ca nu ma rusinez ca ascult hard rock, domnul meu.
        Ce am spus e, pe scurt, "mare brinza ca a plecat un domn de la un grup care a scos 2-3 piese". Asta am spus.

        Tu, daca esti din ala care a descoperit analogia dintre oile placide si Orwell, care se mindrea probabil acasa ca a descoperit un nou atac asupra regimului comunist intr-un vers al lui Alexandru Andries, bravo tie. Si-au avut si chestiile astea rolul lor, opozitie, ok, dar aici vorbim in anul 2010 de ce reprezinta muzical Timpuri Noi. Nu de care a mai strecurat o sopirla in vreun festival studentesc sau au fost interzisi ca au facut glume cu cabinetul 2. Mai pe intelesul tau: Phoenix nu au sa ramina in istorie ca au fugit din tara, sau ca n-au vrut sa se tunda. Ci pentru Zoomahia.

        Eu am avut dosar la securitate si am fost anchetat intr-a XI-a, deci nu imi spune mie de grohaiti, substrat si alte treburi din astea. Ok?

        Alta data cind mai postezi, citeste, te rog, ce s-a scris. Nu te defula pe precedentul post doar pentru ca tie iti place Timpuri Noi. TU te-ai comportat ca un emo care si-a vazut amenintat grupul cu care are el tricou. Desi sint convins ca si tu ai peste 30 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    tarziu (Duminică, 30 mai 2010, 14:06)

    Ronnie [anonim]

    Cosmine, ai anuntat cam tarziu - evenimentul asta trebuia promovat o saptamana intreaga - la naiba, nu mai canta Artanu cu Timpuri Noi! e comparabila treaba cu retragerea lui Ozzy cum bine se zice mai sus