VIDEO Mrs Rusia 2012 a renuntat la titlu, dupa ce nu a stiut sa raspunda la intrebarea: Se invarte Pamantul in jurul Soarelui, sau invers?

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2013, 19:41 Life | Showbiz

Se invarte Pamantul in jurul Soarelui, sau invers? Deoarece nu a stiut sa raspunda la aceasta intrebare, printre altele, "Mrs Rusia 2012" a decis miercuri sa renunte la coronita care recompenseaza cea mai frumoasa mama din tara, scrie AFP.

Sotia fotbalistului rus al echipei nationale Iuri Jirkov, care joaca la echipa Anzhi Makhachkala, Inna, 23 de ani, "a renuntat la coronita in urma emisiunii noastra" Pust Govoriat ("Sa vorbeasca"), a precizat echipa care realizeaza programul.

In doua saptamani, videoclipul cu Inna, mama a doi copii, se chinuie penibil sa raspunda la intrebari rudimentare, a fost vizionat de peste 4,7 milioane de ori si a provocat sute de reactii ale internautilor scandalizati.

Tanara ezita cand este intrebata daca "Soarele se invarte in jurul Pamantului sau invers?". "Fara indoiala ca Soarele ... sau poate Pamantul? Nu stiu", marturiseste ea, in cele din urma.

Oare pentru eruditia sa a castigat concursul tanara cu parul lung, negru? o intreaba ziaristul, surazand in coltul gurii. "Posibil, pentru ca incerc sa fiu frumoasa. Inainte de micul dejun, ma imbrac cu o rochie lunga, ma machiez si ma coafez", raspunde ea, inocent.



Videoclipul de trei minute a divizat internautii, unii dintre ei denuntand o capcana intinsa de ziaristul televiziunii publice.

In urma criticilor, Mrs Rusia a publicat miercuri o scrisoare deschisa adresata "tuturor celor carora Rusia le este draga", unde insista asupra actelor sale de binefacere.

"Sunt sincer dezolata ca ziaristii au trecut sub tacere bunele mele intentii pentru a-si demonstra aptitudinile de retorica si pentru a denunta imperfectiunile sistemului concursurilor de frumusete", potrivit textului publicat de Komsomolskaia Pravda.























5695 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    fata a câștigat un concurs de frumusețe (Miercuri, 24 aprilie 2013, 20:40)

    visio [utilizator]

    nu de inteligență; este un fel de olimpică la frumusețe, tot așa cum există olimpici la matematică sau chimie, etc; apropo de învârtit, își mai amintește cineva cum biserica ardea pe rug diverși indivizi care afirmau că pământul este rotund și se învârte în jurul soarelui? se întmpla acum 200 ani; fac pariu că dacă scuturi bine ziariștii, care se laudă că au realizat interviul acesta, habar nu au să conjuge un verb sau să compună o poezie de doamne-ajută.
    sincer, ce au făcut ei se numește discriminare și merită pedepsiți.
    • +6 (10 voturi)    
      Sper că glumeşti... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:32)

      Geos Costan [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Dar fata asta a locuit într-o colivie de aur toată viaţa? Izolată de lume, fără acces la cărţi? Realizezi că multe fete şi-ar dori să fie în locul ei? Numai că nu trece multă vreme şi alta e "cea mai frumoasă", iar ea rămâne cu amintirile.

      Zici că n-a câştigat un concurs de inteligenţă, dar ce, mă rog, înseamnă să fii inteligent la vârsta ei? E ceva incredibil să ştii că Pământul se învârte în jurul Soarelui? Dar e ceva banal să compui poezii "de doamne-ajută"...

      Părerea mea e că altfel de "modele" trebuie sancţionate pentru astfel de scăpări, oricât de inocente par. Mie mi-e groază de ce vor ajunge copiii, dar poate seamănă cu tatăl.
    • +4 (6 voturi)    
      Oare ce IQ ai?? (Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:34)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui visio

      1. Intrebarea tine de un minim de cultura generala
      2. Emisiunea NU era un concurs de frumusete
      3. Nu cred ca respectivii ziaristi nu stiu sa conjuge verbe (poate doar unele mai deosebite, ceea ce se poate intampla oricui) dar oricum nu are nici o importanta daca stiu sa scrie poezii sau nu.
      4. Iar daca asta e discriminare...
      Nu mai e nimic de zis.
      • -1 (3 voturi)    
        nu am făcut un test de inteligență (Joi, 25 aprilie 2013, 2:16)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        deci nu știu ce IQ am...
        1. dacă fetei nu i-a plăcut astronomia, etc, de unde să știe? alții, de pe aici, habar nu au câte județe compun România (apropo, asta e tot o chestiune de cultură generală);
        2. sincer, nici eu nu cred că tipa e o frumusețe de paralizezi; cred că au vrut să facă mișto de ea;
        3. ai folosit atâtea negații să dovedești o afirmație încât m-ai bulvesat;
        4. dacă nu este discriminare, sigur e bataie de joc; au vrut să se amuze și au gasit-o pe fufa asta absolut nevinovată; ia caută interviuri cu românași să vezi ce perle scot din ei; mi-a plăcut una, în mod special: ”umbra lui Mircea la Cozia”
        când am auzit-o m-am stricat de râs și nici doctor să mă repare nu am găsit...
        nici eu nu mai pot spune altceva...
        ps. poate ”umbra lui Mircea la Cozia”
    • -2 (4 voturi)    
      fata a dat cel mai intelept raspuns (Joi, 25 aprilie 2013, 12:16)

      Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Numai carcotasii comentatori de meserie, care au trecut cu un 5 din mila la fizica pot afirma altceva decat afirma ea. Pur si simplu a dat un raspuns care da clasa tuturor oamenilor de 'stiinta' la un loc: "nu stiu!"

      Facand misto de ea incercand sa paresti inteligenti atotstiutori va faceti de ras singuri.

      Ca tot se apropie Pastele, cand crestinii zic "Hristos a inviat", unii destepti raspund: "L-ai vazut tu?" Pe acelasi principiu insa, afirma cu tarie ca Pamantul se roteste in jurul Soarelui, desi, pe Pamant fiind, ceea ce vedem noi este exact opusul.

      Multa sanatate
  • -3 (7 voturi)    
    relativitate (Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:19)

    cristoiu [utilizator]

    pana la urma ,depinde unde te afli ,pe pamant sau pe soare.
    • +4 (12 voturi)    
      Altu' (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:04)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui cristoiu

      Pământul se roteşte în jurul Soarelui indiferent unde te afli. Iute, fugi la un concurs de frumuseţe, poate ai noroc...
  • 0 (6 voturi)    
    De unde si frumusete si desteptaciune !!!!!!!!! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 21:43)

    andreesanu [utilizator]

    Si desteapta si frumoasa si seara devreme acasa ,n-are tata ca ti-ar da ,ia mai cere si alceva.
    Orcum rusoaicele sunt frumoase in general doar pina la o virsta!!!!!!!!!!!!!!!!si sunt cuminti !!!,la 8 in pat la 11 acasa.
  • +2 (6 voturi)    
    Vrem si in RO (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:09)

    V.R. [utilizator]

    Ar trebui sa-i puna cineva intrebari similare si romancei Inna.
  • +5 (5 voturi)    
    de Inna Jirkova nu-mi pasa ... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:12)

    the [utilizator]

    care-i mai frumoasa si mai inimoasa

    in schimb,
    aflu cu bucurie ca a supravietuit
    KOMSOMOLSKAIA PRAVDA !!!
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Marţi, 21 mai 2013, 0:46)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui the

      da... la rusi totul se conserva. Pe ei ii face Putin sa se creada pe vremea lui Stalin.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:28)

    Nautilus [utilizator]

    Pentru ruşi, Soarele se învârteşte în jurul Pământului, fiindcă pe Pământ trăieşte nea Volodea Putin, care a decis că totul în Univers se învârteşte numai şi numai în jurul lui, inclusiv Soarele. Cine spune altfel, păţeşte ca Pussy Riot.
  • +2 (4 voturi)    
    Propunere! (Miercuri, 24 aprilie 2013, 22:29)

    Dani.El [utilizator]

    Eu propun ca de-acuma toti olimpicii de la matematica, fizica, chimie si orice alta materie pana la gatit cozonaci si clatite sa fie descalificati daca nu sunt frumosi.

    Fata este frumoasa si nu s-a pretins desteapta.

    In schimb, culmea! totate televiziunile (si de la noi, si de la ei si de aiurea) gem de pipitze, multe nici macar atat de frumoase in schimb la fel de proaste ca femeia asta si care se mai si dau destepte foc! Cum de nu s-au repezit respectivul ziarist al televiziunii publice la acele specimene? Simplu: a doua zi amantii respectivelor parashute l-ar fi zburat din televiziune!
  • -2 (6 voturi)    
    ce intrebare tampita (Joi, 25 aprilie 2013, 0:14)

    chiuariu [utilizator]

    daca centrul sistemului de referinta e pamantul, atunci se invarte soarele in jurul lui, numai ca deh, asa vrea muschii soarelui ... ambele variante sunt de fapt (in)corecte.
  • -1 (5 voturi)    
    Daca... (Joi, 25 aprilie 2013, 3:48)

    Catz Kitty [utilizator]

    ... Universul ar fi format doar din Soare si Pamant, raspunsul corect ar fi : ambele se rotesc in jurul centrului de masa comun (care e adevarat ca se afla undeva in interiorul Soarelui).
    In realitate, sistemul solar se roteste in intregime in jurul centrului galaxiei, iar galaxia se roteste si ea, etc.
    Prin urmare, de fapt, Pamantul nu are o simpla miscare de rotatie, ci o traiectorie deschisa.
    • -1 (3 voturi)    
      Multam (Joi, 25 aprilie 2013, 8:15)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Am un minus. OK. Se vede ca nu ati fost atenti la orele de fizica.
      Cineva spunea ca perceptia rotatiei depinde de sistemul de referinta. E corect in parte.
      Dar atunci, va intreb, de ce de pe Pamant vedem toti ca Luna si Soarele se invart in jurul Pamantului, si apoi sustinem ca nu e adevarat, doar Luna se roteste in jurul Pamantului, iar Pamantul se roteste in jurul Soarelui ?
      Care e logica ?
      Si mai spun odata, in sistemul de referinta al Soarelui, Luna nu inchide cercuri in jurul Pamantului, ci are, mai degraba o traiectorie deschisa (adica nu revine la intervale egale de timp in aceeasi pozitie fata de Pamant si de Soare).
      Prejudecatile dauneaza grav gandirii !
    • +1 (3 voturi)    
      Ca sa va lamuriti (Joi, 25 aprilie 2013, 8:26)

      Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Incercati sa va ganditi ca sistemul solar este compus doar din doua corpuri cu mase egale (adica Soarele ar cantari la fel de mult ca Pamantul). In aceasta situatie, cine se roteste in jurul cui ?
      Nu e logic ca amandoua corpurile ceresti s-ar roti in jurul unui punct aflat la jumatatea distantei dintre ele ?
      • -1 (3 voturi)    
        Cicloida (Joi, 25 aprilie 2013, 14:00)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

        Mai revin cu un exemplu pentru ca vad ca primesc minusuri degeaba.
        Traiectoria depinde de sistemul de referinta.
        In cazul discutat, ar putea fi Pamantul, sau Soarele, sau centrul Galaxiei, sau oricare altul.
        Si acum exemplul : o bicicleta se deplaseaza cu o viteza oarecare. In raport cu biciclistul (observatorul legat de sistemul de referinta al bicicletei), un punct de pe o roata descrie o traiectorie circulara (nostim e ca invers se vede la fel, fata de punctul de pe roata biciclistul se roteste in cerc). In raport cu un observator aflat pe marginea drumului, punctul de pe roata descrie o cicloida care este o curba deschisa.
        Iar daca dati minusuri, va rog sa argumentati :)
    • +2 (4 voturi)    
      Relaxeaza-te ... (Joi, 25 aprilie 2013, 14:52)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

      Nu te plateste nimeni sa tii lectii si prelegeri - oricum cred ca nici macar 10% nu ti-au citit explicatiile (corecte, de altfel)! Eu cred ca ai primit minusuri pentru ca ai scris prea mult sau pentru ca ai folosit cuvinte prea complicate!

      Si eu ma suparam cand vedeam ca nu oamenii nu vor sa ma inteleaga lucruri banale, explicate simplu si ceorent.
      Apoi am ajuns la concluzi ca multi nu pot si nici nu vor (majoritatea).
      Apoi mi-am zis ca nu merita sa fac comentarii pentru ca nu ma plateste nimeni sa fac educatie unora care au refuzat-o dintotdeauna.
      Dar apoi am descoperit ca, de fapt, am si eu dreptul sa ma exprim pe internet asa cum multi retardoizi o fac. Ca primesc plusuri sua minusuri nu ma mai intereseaza, asta-i marea mea realizare in plan personal!

      Cometariul tau este corect, traiectoria Pamantului, daca am privi-o din originea unui sistem dereferinta absolut ar fi o curba oarecere cu niste bucle dar care nu s-ar inchide spatial.

      (No, si acu sa vezi minusuri, daca nu pentru tot comment-ul sigur pentru ultima fraza!!!) :) :))

      Imi cer scuze pentru off-topic dar nu vad alta metoda de a comunica cu Catz Kitty.
      • -2 (2 voturi)    
        Multumesc pentru comentariu (Joi, 25 aprilie 2013, 15:29)

        Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui Dani.El

        Am tot incercat sa deschid mintile unora ingropati in prejudecati. Ceva gen "monsieur" se scrie "monsieur" se citeste".
        Asta e profesia mea, ce sa fac !
        Urasc genul de oameni care se cred atoatestiutori si repeta ca papagalii ceva la care nu s-au gandit in viata lor mai serios. Spirite de turma. "Two legs, baaad, four legs, goooood".
        • 0 (0 voturi)    
          ia niznaiu (Marţi, 21 mai 2013, 0:59)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Catz Kitty

          Wow... Miss Catz Kitty priveste traiectoria Pamantului independent de cea a Soarelui, din punctul de referinta unde locuieste dumnezeul Catz Kitty-ei, iar traiectoria Pamantului nu "se invarte" in jurul traiectoriei Soarelui... deci raspunsul corect la intrebarea "Soarele se invarte in jurul Pamantului sau invers?" este "ia niznaiu".

          Spasiba balshoia, Miss Catz Kitty.

          P.S. Interesant si punctul de referinta "ochiul de pisica"...
          Intrebare deschisa pentru Miss Catz Kitty: Pamantul este plat si calare pe 2 elefanti la randul lor calare pe o broasca testoasa?