VIDEO ARHIVA A murit actorul Peter O'Toole

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 15 decembrie 2013, 20:17 Life | Showbiz

Peter O'Toole (2003)
Foto: Agerpres
Actorul englez Peter O'Toole, celebru pentru rolul din Lawrence of Arabia, a murit la varsta de 81 de ani, a anuntat agentul sau, potrivit The Guardian.

El a incetat din viata sambata la spitalul Wellington din Londra, fiind bolnav de mai multi ani, a precizat agentul sau.

Actorul a anuntat anul trecut ca se retrage.

O'Toole a fost nominalizat de-a lungul carierei la 8 premii Oscar, detinand recordul de nominalizari fara premiu castigat. A castigat in schimb 4 Globuri de Aur.

Peter O'Toole a primit insa un premiu Oscar pentru intreaga cariera. Vezi mai jos momentul in care Meryl Streep ii ofera distinctia.
























6930 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    I am so sorry, Pete! (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:32)

    soundtrack [utilizator]

    RIP
  • +14 (14 voturi)    
    un stratosferic (Duminică, 15 decembrie 2013, 20:47)

    aurel.alecu [utilizator]

    Peter O''Toole a fost un fenomenal actor si care a reusit sa-si consacre viata in principal teatrului adevarat, nu teatrului actual, care nu reprezinta nimic ca fenomen cultural!
    Peter a aratat ce inseamna un artist complet, cu o dictie si cu o distinctie, pe care astazi foarte rari artisti o poseda!
    Daca vezi ecranizarile moderne, facute de manuiala si aiuristico-comice, ne dam seama ce am pierdut prin disparitia acestui stratosferic!
    • +12 (12 voturi)    
      Adevarat (Duminică, 15 decembrie 2013, 21:17)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui aurel.alecu

      Nu m-am mai logat de cel putin 6 luni pe contul de Hotnews. Acum a venit momentul. Respect la ceea ce ai spus si RIP.
  • +12 (12 voturi)    
    Thank you, Sir, (Duminică, 15 decembrie 2013, 21:16)

    John M. [utilizator]

    Unul dintre putinii oameni cu care sunt mandru ca am fost contemporan.
  • +9 (9 voturi)    
    RIP (Duminică, 15 decembrie 2013, 23:21)

    nash pandelica [utilizator]

    credeam ca era mai batran.
    noapte buna, generale !
  • +4 (4 voturi)    
    Nu-mi iese din cap replica... (Luni, 16 decembrie 2013, 3:38)

    Ion B [utilizator]

    din "Murphy's war" (Razboiul lui Murphy) cand la intrebarea unei surori daca il cunostea pe unul din camarazii lui care tocmai murise pe patul spitalului, ii raspunde acesteia cu magistrala indiferenta dar si respect fata de gradul celui care murise: Officer!
    Mare actor si cred ca arta lui ar fi putut fi rasplatita macar cu un Oscar. Atatia actori care au doar o stralucire meteorica au luat acel premiu iar "Irish O'Toole" care a fost o stea a cinematografiei mondiale...
    Dumnezeu sa-l ierte si odihneasca intre cei drepti.
    • +3 (5 voturi)    
      Oscar... (Luni, 16 decembrie 2013, 6:57)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

      Oscarul nu e pentru toata lumea, il iei doar daca ai anumiti stramosi sau daca esti pe placul celor de la Hollywood.
      Nici in vest lucrurile nu stau foarte bine, interesele de clan merg mana in mana cu ideile corecte politic iar oamenii de calitate au de suferit.
  • +1 (1 vot)    
    Mare actor (Luni, 16 decembrie 2013, 11:04)

    ploiesteanu [utilizator]

    Mi-l amintesc in leul in iarna, omul vineri, hamlet, noaptea generalilor, becket.