Un zidar roman cu opt clase canta opera si castiga voturile spaniolilor

de Bety Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:17 Life | Showbiz

Costel Busuioc
Foto: http://babel.rtve.es
Costel Busuioc, un zidar roman cu opt clase, emigrat in Spania, a fermecat telespectatorii televiziunii publice spaniole intr-un concurs de tip "Megastar". Timiseanul de 33 de ani a cantat  in primele doua emisiuni ale concursului "Nessun dorma" si "Caruso" si a obtinut cele mai multe puncte din partea publicului si a juriului. In ciuda calitatilor sale vocale deosebite, Busuioc a refuzat oferta de a studia canto la Opera de la Viena, deoarece avea nevoie de bani pentru a-si intretine sotia si cei patru copii.

Acesta este, de fapt, si motivul pentru care tanarul s-a prezentat la castigurile pentru emisiunea "Hijos de Babel", la sugestia unor colegi de santier care l-au auzit cantand. El a fost ales sa concureze in finala in fata altor cateva mii de candidati desi la ultimul castig o raceala l-a facut sa nu poata canta. El a povestit atunci ca a trebuit sa lucreze cu apa foarte rece si ca in apartamentul in care locuieste nu are incalzire.

Povestea romanului si inclinatia sa spre muzica lirica seamana cu cea a lui Paul Potts, vanzatorul de telefoane mobile care a dat fiori la un concurs de acelasi gen din Marea Britanie. Potts a castigat concursul "Britain's Got Talent" si a inregistrat deja primul sau CD.

In cazul in care Costel Busuioc va castiga concursul, el va semna un contract cu casa de discuri Sony BMG. De asemenea, televiziunea organizatoare va organiza proiecte in tarile din care provin cei trei concurenti care vor ramane in finala.

Costel Bucuioc concureaza impotriva a zece concurenti din Togo, Ecuador, Venezuela, Siria, Cuba, Indonezia, Argentina, Columbia si Mexic. Canalul principal al televiziunii publice spaniole difuzeaza gala fiecare saptamani martea, de la ora locala 22.00 (23.00 ora Romaniei). Intre galele saptamanale, concurentii pot fi votati conform detaliilor prezentate aici.


Imagini cu Costel Busuioc la preselectiile pentru emisiunea spaniola



Imagini cu Costel Busuioc in prima emisiune a concursului "Hijos de Babel"























8815 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    remake (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:35)

    nolty [anonim]

    remake paul potts ???
  • 0 (0 voturi)    
    D-l Iorgulescu (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 15:41)

    vasile aga [anonim]

    Ministerul Culturii a primit aceasta stire ? cum credeti ca va reactiona ?
  • 0 (0 voturi)    
    canta frumos (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:04)

    rainman2 [anonim]

    .....
  • 0 (0 voturi)    
    ce-ai vrea vasile sa faca D-l Ministru?? (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 16:51)

    gigi [anonim]

    sa-i dea un premiu ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    rusinicaaa (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:31)

    zz [anonim]

    Da, cine vrea poate sa-l voteze pe site-ul televiziunii spaniole, ceea ce am facut si eu .. si pana ieri stransese peste 16000 de voturi, adica peste 60% , dar spaniolii aia buni s-au speriat , asa ca au umblat putin la nr. de voturi si acum Costel al nostru nu are decat putin peste 1500 de voturi. Rusine sa le fie!
    • 0 (0 voturi)    
      nu au umblat printre voturi (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:39)

      mais [anonim] i-a raspuns lui zz

      zz, aseara a fost emisiunea, au resetat voturile. costel a castigat emisiunea de aseara, iar de azi a inceput din nou votarea. deci cele 1500 de voturi sunt de azi!

      emisiunea saptamanala are loc in fiecare marti, la 22.50 ora romaniei. cine are tve prin cablu poate sa se uite. si in reluare miercuri la 18.30.
    • 0 (0 voturi)    
      cum votezi pe site? (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 17:58)

      sim [anonim] i-a raspuns lui zz

      cum se poate vota pe site? eu nu vad decat numere de telefon la care sa suni sau sa trimit sms. unde se poate vota online?
      • 0 (0 voturi)    
        cum votez pe site ? (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:38)

        ela [anonim] i-a raspuns lui sim

        o indrumare utila cred ca ne-ar prinde bine la toti
        mersi
  • -1 (1 vot)    
    auzi ce timpenie (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 18:20)

    lili looo [anonim]

    cum adica-- Busuioc a refuzat oferta de a studia canto la Opera de la Viena, deoarece avea nevoie de bani pentru a-si intretine sotia si cei patru copii----da ce ' la opera din viena se cinta de pomana ? ce prost mai scrieti bre....
    • +1 (1 vot)    
      lili (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 18:45)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui lili looo

      Nu se canta de pomana, dar nici nu se studiaza pe gratis, gandeste-te de doua ori (daca se poate) inainte de a scrie.
    • 0 (0 voturi)    
      ce prost mai citesti (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 18:47)

      maroca [anonim] i-a raspuns lui lili looo

      a studia inseamna a sta si a invata, nu a canta si a castiga bani.

      adica i-au oferit sansa sa se duca la scoala, nu sa se angajeze la ei.

      oferta foarte frumoasa, nu zice nimeni ca nu. dar cat timp invata el la viena, nevasta statea acasa cu patru copii si fara salariu. ca de obicei romanul asa face: multi copii si un singur salariu.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos din partea lui (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:41)

    Octavian [anonim]

    În sfîrsit un romîn face cinste romînilor peste hotare,este deajuns a vedea rãutãtiile romînilor în tãrile strãine.Hai sã trãiesti nea Costele si tinete tare,fãcînd cinste Romîniei! Felicitãri
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Costel, pacat ca Romania nu are ochi pt tine (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 19:59)

    timisean [anonim]

    Costel a fost si la "Surprize, surprize", dar pt el nu s/au gasit sponsori cu ani in urma pentru a i se oferii un viitor in Romania, din pacate a avut necoie de Spania, sau din fericire!
    Bravo lui!
  • 0 (0 voturi)    
    COSTEL BUSUIOC (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 20:14)

    ANONIM [anonim]

    FELICITARI PTR DOMNUL CANTA EXTRAORDINAR II DORIM SUCCES
  • 0 (0 voturi)    
    Adrian (Miercuri, 30 ianuarie 2008, 22:37)

    Adrian_B [utilizator]

    http://youtube.com/watch?v=o9s5X8JHrkE&feature=user


    Nu imi vine sa cred .. ....
  • 0 (0 voturi)    
    bravo lui! (Joi, 31 ianuarie 2008, 1:24)

    myred [utilizator]

    m-am bucurat foarte tare cand am citit articolul, si o sa ii tin pumnii in continuare. tot incerc sa vad cum se voteaza... nu am reusit inca...
  • 0 (0 voturi)    
    un sponsor (Joi, 31 ianuarie 2008, 6:30)

    juv [anonim]

    Poate acum ar trebui sa intervina statul romanpt a-i ajuta familia pt ca el sa se instruiascca ,poate Romania ar avea un Pavaroti??
  • 0 (0 voturi)    
    Cum putem vota online??? (Joi, 31 ianuarie 2008, 8:56)

    Marga [anonim]

    Daca afla cineva cum se poate vota pe site "for free" sa ne anunte si pe noi!
  • 0 (0 voturi)    
    Voteaza Costel (Joi, 31 ianuarie 2008, 10:54)

    Militaru [anonim]

    http://babel.rtve.es/concursantes/index.php?c=5
  • 0 (0 voturi)    
    cantaretul fara scoala (Joi, 31 ianuarie 2008, 21:30)

    cititor [anonim]

    Oare de ce trebuia sa se specifice in titlu "cu opt clase". Cum sa o luam ca pe o rusine sau ca pe o mandrie. Asa sunt ziaristi ontologici, pana nu mananca ei putin rahat nu se lasa.
    Poate ca multi nu stiu ca mari cantareti romani si din alte tari, aplaudati pe mari scene ale lumii nu avea nici cele opt ale lui Costica si nu a mai remarcat nimeni asta. In urma unui om ramane realizarile lui nu scoala facuta (a nu se concluziona ca nu trebue scoala) Credeti ca daca avea 4 clase cata mai rau sau daca avea 12 canta mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Votati-l pe Costel! (Joi, 7 februarie 2008, 4:46)

    Votati-l pe Costel [anonim]

    Intrati pe http://gizmosms.com/ 2. Alegeti sus in stanga SPAIN. In casuta "PHONE NUMBER TO SMS" o sa va apara "+34". 3. Tastati langa "+34" 7211. 4. La "Message" scrieti "WBABEL COSTEL". 5. La "Verify" scrieti codul (5 cifre) pe care-l vedeti jos in dreapta. 6. Click sus in dreapta pe "SEND".

    Mult succes Costele, iti tinem pumnii!!!