Suedezii de la Biondo, favoriti la cea de-a doua semifinala a selectiei nationale Eurovision (Video) 

de C.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 februarie 2008, 20:30 Life | Showbiz

Biondo (Suedia), Paula Seling si Provincialii, trupa VH2, Nicola, Zero si Catalin Josan sunt cei sase concurenti care se vor lupta, alaturi de Nico si Vlad Mirita, LaGaylia Frazier, Simona Nae, Leo Iorga & Pacifica si Tabaco,  in finala selectiei nationale pentru Eurovision 2008.

Cele sase melodii dintre cele 12 participante au fost desemnate, prin votul juriului de specialitate si al publicului, pentru a participa la finala de pe 23 februarie. Piesa "Shine", interpretata de suedezii de la Biondo, a primit punctajul maxim atat din partea juriului cat si a publicului.

Juriul de specialitate a fost format din: Adrian Ordean, Madalin Voicu, Dida Dragan, Victor Socaciu, Mircea Dragan, Dani Constantin, Marcel Pavel, Andrei Kerestely, Bogdan Pavlica (Radio Romania Actualitati), Bogdan Miu (EuropaFM), Andres Kalimeris si Dana Andronie (Jurnalul National).

Pe parcursul votarii, Mihai Traistariu, Marcel Pavel si Laurentiu Cazan, fosti participanti la Eurovision Song Contest, au vorbit despre experientele lor si au interpreta cateva melodii.

Videoclipurile celor 12 melodii alese pentru prima semifinala au fost difuzate pe parcursul acestei saptamani (de duminica pana vineri, de doua ori pe zi), iar interpretii au fost invitati in emisiunea lui Alin Oprea de pe TVR 2, unde au discutat despre Eurovision si au interpretat melodiile.

Cele 6 finaliste din cea de-a doua semifinala a selectiei nationale Eurovision


1. Biondo (Suedia)  -  Shine - m.: Henrik Wikström, Niklas Edberger, Mans Zelmerlöw; t.: Henrik Wikström, Niklas Edberger, Mans Zelmerlöw


2. Paula Seling si Provincialii - Seven Days
- m.: Eduard Carcota; t.: Cristian Hriscu Badea



3.
Nicola - Fairytale Story - m.: Andrei Stanoevici, Nicoleta Alexandru



4.
Zero feat. Marius Moga - Come this way - m: Marius Moga; t.: Marius Moga



5. VH2 -  Follow Me
- m.: Mihai Pocorschi; t.: Mihai Pocorschi, Gabriel Cotabita
 


6.Catalin Josan - Run Away
- m.: Radu Bolfea, Sebastian Barac, Marcel Botezan; t.: Radu Bolfea, Sebastian Barac, Marcel Botezan























10768 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    suedezii (Duminică, 17 februarie 2008, 9:05)

    Thheo [anonim]

    Eu nu am urmarit deloc concursul, dar de ce avem suedezi in concurs? ( vad ca muzica si text facut de ei... )
  • 0 (0 voturi)    
    cu melodiile astea sigur vom castiga ! (Duminică, 17 februarie 2008, 9:19)

    florin [anonim]

    guvernantii ar trebui sa se gandeasca deja detaliile pt organizarea eurovizionului anul viitor in romania !
  • -3 (3 voturi)    
    babai salem (Duminică, 17 februarie 2008, 9:24)

    roberto [anonim]

    Ce treaba au suedezii cu Romania ?
    • +1 (1 vot)    
      Suedia-Romania-Elvetia (Duminică, 17 februarie 2008, 11:56)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Ce treaba avea Celine Dion cu Elvetia cand a castigat Eurovision-ul pt. aceasta tara??? Dar, l-a CASTIGAT! ;-)
    • +2 (4 voturi)    
      Replica la:"Ce treaba au suedezii cu Romania ?" (Duminică, 17 februarie 2008, 12:33)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui roberto

      Din nou aceeasi falsa mandrie patriotica si necunoastere a sistemului de funtionare a Eurovisionului!! Se mai zice si "capre raioase dar cu coada pe sus"! Uitati-va la intreaga istorie a acestei competitii muzicale sa vedeti cate asemenea cazuri de interpreti sau intregi formatii de o anume nationalitate care reprezinta o alta tara" Da' la noi, nu, ca ne cad galoanele!! In loc de "nativi" genul Adrian Enache, Costi Ionita sau Cotabita, (si lista poate continua) ,mai bine sa vina Burchina Faso sa ne reprezinte!!
      • +1 (1 vot)    
        suedezii la Eurovision (Luni, 18 februarie 2008, 16:03)

        Camelia [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

        In mod singur ca era mai bine sa fim reprezentati de romani la Belgrad, dar din pacate compozitiile si interpretarile romanilor prezentate in concurs sunt foarte slabe, daca ne dorim sa obtinem un loc onorabil la Eurovision trebuie sa-i trimitem pe suedezi. Au voce, este o melodie care transmite foarte mult, este interpretata cu multa forta si eu prestanta pe scena. Ce au obtinut Sistem si Luminita Anghel si Traistariu au terfelit anul trecut adunatura aia de personaje colorate. Haideti sa trimitem pe cineva onorabil, mai ales ca avem de trecut o preselectie. Ce conteaza ca sunt suedezi, pe ecran va scrie romania si oricum si romanii nostri cante in tot felul de limbi, numai in romaneste nu.
  • +2 (2 voturi)    
    biondo (Duminică, 17 februarie 2008, 12:40)

    sasha [anonim]

    foarte frumos cintecul suedezilor cred ca ar avea mari sanse pt cistigarea eurovision la belgrad .
    • 0 (0 voturi)    
      dap (Duminică, 24 februarie 2008, 18:20)

      baby [utilizator] i-a raspuns lui sasha

      ai perfecta dreptate!!! Biondo sunt tocmai buni pt Eurovizion!!!
  • +3 (3 voturi)    
    1. Biondo (Suedia) - Shine (Duminică, 17 februarie 2008, 13:44)

    eugenrc [utilizator]

    This song is great!Congratulation! I hope this song will win at Belgrad . I wish you Good Luck!!! Daca Shine cistiga finala, la Eurovision avem sansa sa adunam mai mult voturi din partea tarilor nordice si sa demonstram ca romanii NU sunt un popor de incuiati nationalisti si sovini . Melodia are o vibratie deosebita si se sprijina pe niste voci de exceptie . Ambele melodii care au cistigat semifinalele sunt melodii lente . Shine insa are citeva atuuri in plus , este cintata intr-o engleza foarte buna , vocile sunt mult mai armonioase spre deosebire de combinatia Nico si Vlad Mirita , va atrage simpatia Suediei si a tarilor invecinate (cel putin teoretic) si va reprezenta o dovada de curaj din partea Romanei pentru increderea oferita unei trupe din alta tara . In felul acesta vom dovedi ca romanii au inteles mult mai bine ce inseamna sa fim europeni . Cine nu risca nu cistiga asa ca Shine pe primul loc ne va oferi o sansa in plus fata de oricare din celelalte melodii aflate in concurs . Merita sa lasam de o parte nationalismul si sa votam avind ca scop cistigarea unui concurs international nu satisfacerea mandriei de a fi roman . Ei ne vor reprezenta pe noi romanii si pentru ca noi suntem cei care i-am trimis acolo este in mare masura si meritul nostru . Pina la urma acolo va cistiga Romania chiar daca melodia va fi cintata de suedezi .
    • +2 (2 voturi)    
      shine (Duminică, 17 februarie 2008, 14:40)

      sasha [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

      un cintec foarte frumos voci de asemenea .eugen ai dreptate sper sa trimitem acest cintec la belgrad am da dovada de bun simt si de pragmatism
  • +2 (2 voturi)    
    super suedezii (Duminică, 17 februarie 2008, 14:18)

    andi [anonim]

    woooow
    la a doua semifinala nu m-am uitat si am ramas acum cu gura cascata ... beton melodia celor de la Biondo, este exact ce impresioneaza la Eurovision.
    Si Nico et co cinta superb, superb, numai ca poate melodia e mai potrivita sa cistige la San Remo :)
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO LOR (Duminică, 17 februarie 2008, 20:47)

    monica [anonim]

    O melodie reusita, daca ai nostri nu pot le dam sansa lor...voci impresionante!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO BIONDO! (Duminică, 17 februarie 2008, 22:59)

    sp1 [anonim]

    cu adevarat impresionanti cei de la Biondo! cred ca ar trebui sa lasam la o parte mandria prosteasca si sa apreciem valoarea...ei au ceva deosebit, ceva care vibreaza....si noi avem voci foarte bune , dar la capitolul compozitori nu stam asa bine...pana una alta, cei de la Biondo ne dau clasa si cred ca avem sanse reale de a castiga cu ei.....asta daca vrem sa castigam......
  • +2 (2 voturi)    
    biondo (Duminică, 17 februarie 2008, 23:41)

    MAI [anonim]

    in spatele tuturor comentariilor legate de nationalism , biondo este o dovada vie ca muzica romaneasca se afla la un nivel mediu poate scazut ... uite replica shine...superba melodia , prestatzia baietzilor totul .
  • +2 (2 voturi)    
    veni, vidi, vinci! (Duminică, 17 februarie 2008, 23:43)

    katyakelaro [anonim]

    I think Biondo cannot understand our language and is important to write in english, I want they to know that was an honour for us to sing for Romania. I believe in them music, they have such beautiful voices and harmony, power of expression, it was a really pleasure to listen this song hours and hours again. Congratulations! We must accept they were pure and the best, and modest ... only the professionals can do the things in this way, we must give from us the chance to go there. is a special ocasion, unique, irrepetable. The melody, the orchestration, their appearence on stage... so elevate, so high. I wish them to be strong, to dont look to miserable atitude of Juliana Marciuc, she is only a simple woman, unfayr play. Romania is more than eghoism and close minds. I respect their work and I think they must go to sing to Belgrad and must be treated with honour coz they want to keep them succes with us.
    Romania must to apreciate them atitude and to help they in career, to sustein they for first album here, in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      cu scuzele de rigoare....corigenta la engleza! (Luni, 18 februarie 2008, 10:00)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui katyakelaro

      Dear katyakelaro, de ce n-oi fi scris matale pre limba romana, ca in engleza ai facut atatea greseli, incat s-a dus mesajul pe apa Sambetei!! Deci: mare diferenta intre continut si forma! In rest, ai dreptate, ca toti cei care isi dau seama ca falsul patriotism n-are ce cauta aici! Cat priveste dna Marciuc...era poate paraponisita ca al dumisale Adrian Enache a clacat cu atata succes!! Asta-i nivelul!! Trebuie insa sa recunoastem ca Biondo intra in competitie cu o alta piesa tare: Nico si Mirita (si astia-s de-ai nostri!) Fie ca cei mai buni sa castige, ca aici nu mai e vorbe de mandrii personale, ci de reprezentarea unei tari !
      • 0 (0 voturi)    
        a romanian woman in new york (Luni, 18 februarie 2008, 23:28)

        katyakelaro [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

        Care e problema ta, Maruta? Engleza mea nu e impecabila insa impecabila e atitudinea pe care ar trebui sa o avem in fata unei valori. Recunosc: nu sunt stralucita si nici macar nu trebuie sa iscam un razboi din cauza stangaciilor mele lingivistice. I/am ascultat pe cei de la Biondo si cred cu toata convingerea ca merita sa plece sa ne reprezinte la Belgrad. Celine Dion a resprezentat Elvetia si nu s/a scandalizat nimeni. Noi am avea de castigat ca si experienta muzicala daca ei ar ar avea succes. N/au intentionat sa ne dea o lectie, ei au o melodie super si nu au renuntat sa lupte pentru ea. Crezi ca le/a fost usor sa vina aici? Eu cred ca noi am avut un noroc chior ca ne/au ales,probabil eram ultima tara care nu avusese preliminariile la auditii. S/au repliat dupa esecul din Suedia, au imbogatit formula si iata in lumina un hit. Romania ar trebui sa le dea sansa sa participe fie si doar pt faptul ca ceea ce era pe caseta demo s/a auzit si din sala. in multe alte situatii, melodia suna beton pe demo dar pe scena a fost un fass. Oamenii astia stiu sa cante, sunt profesionisti si muzica nu are frontiere. Ti/o spune un alt artist, corigent la engleza dar nu si la suflet.
    • 0 (0 voturi)    
      biondo rocks (Duminică, 24 februarie 2008, 18:22)

      baby [utilizator] i-a raspuns lui katyakelaro

      TRUE!!! BIONDO RULZZZZ, ROCKS!!!
      VOTE BIONDO!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Not bad that "Shine", but... (Luni, 18 februarie 2008, 6:54)

    Killer Monster [anonim]

    ... "Nicola's song was the best and if wins the Romanian finals, it's gonna win at Belgrad too!
    GOOD LUCK, NICOLA!
  • 0 (0 voturi)    
    Stiu eu...? (Luni, 18 februarie 2008, 8:20)

    Vali cel Batran [anonim]

    Acum cu independenta Kosovara vom mai avea unde trimite melodiile?
  • -1 (1 vot)    
    e de rau (Luni, 18 februarie 2008, 10:04)

    pino [anonim]

    daca Biondo e cea mai buna melodie, atunci sper ca din cealalta semifinala sa vina o melodie mai buna.
    La eurovision castiga melodiile si cantaretii care "sar in ochi". aspectul vizibil e 0 la Biondo (2 persoane care stau pe loc si canta la microfon). cat despre muzica, mie personal mi s-a parut plictisitoare; dupa 3 secunde l-am oprit. Imi amintesc ca La un eurovision participase malta cu un cantaret priceput si cu voce (ceva asemanator cu Biondo) si a terminat pe ultimele 2-3 locuri.
    trebuie o melodie mai vioaie si o reprezentatie scenica care sa ramana in memoria telespectatorilor.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru PINO (Joi, 21 februarie 2008, 14:30)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui pino

      Draga Pino scoate-ti dopurile din urechi. Melodia este SUPERBA, interpretarea de exceptie iar baietii de la Biondo sunt artisti adevarati. Cred ca atunci cand ai zappat ai gresit canalul. Miss Piranda si dansurile din buric se transmit pe "Manele.TV". Si nu uita ca e o vorba: "Ce stie taranu' ce-i sofranu"!?" E valabil si pentru tine. Hai, pa!
  • 0 (0 voturi)    
    nu sunt nationalist! (Luni, 18 februarie 2008, 11:06)

    roman [anonim]

    imi pare rau ca nu ne permitem sa castigam tot ce se poate castiga in lumea asta!... daca am avea bani... poate jucam in cupa davis, poate luam si mondialul la fotbal, poate... adica nu mai conta nimic altceva, doar reprezenta romania!... nu inteleg de ce eurovizion nu este un concurs pentru interpreti... chiar suna bine: romania a castigat eurovizionul cu o formatie suedeza... ce tari sunt romanii si ce muzica buna fac...
    apropo, nu putem sa votam niste parlamentari nemti sa conduca tara, in spiritul UE?...
  • 0 (0 voturi)    
    Biondo - la superlativ (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:22)

    laura [anonim]

    I hope that Biondo will go to Belgrad ,because they deserve this ! Biodo - Shine este melodia care merita din toate punctele de vedere voci, text, prezenta scenica sa mearga la Belgrad. In felul asta demonstram ca nu suntem niste "incuiati" nationalisti, sovini. Ei sunt seriosi si faptul ca au ales Romania sa o reprezinte ,trebuie sa fie o mandrie pt noi.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision... (Marţi, 26 februarie 2008, 0:06)

    George [anonim]

    RUSINE!!!
    …nu au fost tratatzi la fel si nu au primit voturile meritate ,pentru simplu fapt ca nu sunt romani:(((
    …suntem in anul 2008 ,mai schimatzi’va mentalitatzile alea comuniste fratzilor!!! …un ‘bravo’ BIONDO;)
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINIIKAAAAAAAAAAAAAAAA (Joi, 28 februarie 2008, 1:11)

    maya [anonim]

    :(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((BIONDO foarte foarte foarte frumos...restul pauza copiii... linisiti-va un pik k va agitati degeaba...suntem romani,OBISNUTI-VA K NU O SA SE SCHIMBE NIMIK..WAIII DA NIMIK OK?tot acelasi kkt si inainte si dupa 19 ani,numa'k acum are alt gust...tocmai pentru k suntem romani....de aia...i-a dati-va voi interesul in strada cum il dati pe forum....in presa,la piata si cand platiti in continuare factura la tvr.....mult zgomot-o placere pt urekile mele- dar din pacate sunt nevoita sa REPET ASA SA INTRE BINE IN CAP LA TOT TINERETU...NU O SA SE SKIMBE NIMIK...tot niko and co. se duk la eurovision...kkt...
  • 0 (0 voturi)