VIDEO / Fratele lui Marius Moga acuzat de plagiat de regie

de Daniel Ionescu     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 1:52 Life | Showbiz


Iulian Moga
Foto: Cancan
Iulian Moga, unul dintre cei mai solicitati regizori de videoclip din Romania este acuzat ca a copiat un videoclip din afara atunci cand a facut clipul "Donde" pentru formatia Mandinga, scrie "Cancan".

Clipul realizat de Iulian Moga este asemanator cu cel al lui Simon Webbe (ex-Blue) pentru piesa "My soul pleads for you". Inceputul celor doua clipuri este identic iar restul povestii contine asemanari izbitoare. Iulian se apara sustinand ca acest lucru se intampla frecvent dar ca nu e un plagiat ci doar o asemanare.

"Acum o sa spuneti ca e plagiat, nu? Pot sa spun ca, intr-adevar, prima scena, in care personajul masculin sta pe podea, seamana cu cea din clipul strain, pentru ca asa mi s-a cerut, sa recreez atmosfera pustie de acolo. Nu trupa Mandinga mi-a cerut asta, dar stia ce am de gand sa fac. In general, unul din zece artisti romani vrea ca videoclipul lui sa semene cu ceva, asa ca e inevitabil sa nu existe asemanari cu ceva din afara", a declarat Iulian Moga pentru "Cancan".

Videoclipul trupei Mandinga s-a filmat pe 21 martie intr-o casa veche din Bucuresti in vreme ce clipul lui Simon Webbe are aproape un an de la prima difuzare. In clipul piesei "Donde", Alejandro, solistul formatiei Mandinga apare alaturi de Andra Chiorascu, Playmate Decembrie 2006. Cei doi apar desculti si imbracati sumar asemanator cu cele doua personaje din clipul englezului.

Story-ul clipurilor este similar. Un barbat sufera intr-o casa veche, aproape abandonata, retraind momentele frumoase ale relatiei cu fosta iubita, sub forma unor flashback-uri. Amintirile acestuia sunt prezentate in clipul romanesc in culori in timp ce Simon are amintiri alb-negru.

"Daca exista asemanari intre o chestie romaneasca si una straina, se presupune mereu ca noi am copiat de la ei. Dar de faptul ca si la ei sunt zeci de astfel de clipuri, cu aproximativ aceeasi atmosfera nu mai zice nimeni nimic. Oricum clipul meu are o poveste, iar amintirile barbatului sunt filmate color, spre deosebire de cel strain care e integral alb-negru", a mai declarat regizorul piesei "Donde", Iulian Moga.

Intocmai ca si Iulian, fratele sau, celebrul compozitor Marius Moga a trait diverse acuzatii de plagiat pe care le-a infruntat cu aceeasi scuza, a asemanarii involuntare datorate ritmului similar.

Compara si tu cele doua clipuri pentru a vedea asemanarile si deosebirile.

Mandinga - "Donde" - Regia: Iulian Moga



Simon Webbe - "My soul pleads for you"




















4339 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    regizoru' (Marţi, 1 aprilie 2008, 7:02)

    ss3 [anonim]

    e si IM regizor :))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    fortati nota (Marţi, 1 aprilie 2008, 8:49)

    .:''':. [anonim]

    O luati un pic pe aratura cu plagiatul asta. E adevarat, seamana foarte mult, dar daca secventa respectiva nu ar fi fost la inceputul videoclipului, nu ar mai fi existat scandalul. Si Ricky Martin e descult, intr-o casa pustie, in videoclipul piesei VUELVE.
  • 0 (0 voturi)    
    poate..dar..nu e treaba noastra (Marţi, 1 aprilie 2008, 21:17)

    Coolmike [anonim]

    asa ese..seamana intre ele..dar de ce nu face gura regizorul care a facut vidoeclipul Simon Webbe - "My soul pleads for you"? el e in masura sa faca gura! dak el tace si eu fac la fel..
    chiar dak a fost un videoclip plagiat..nu e treaba noastra sa stam si sa barfim pe tema asta..!

    app..stiti k "cancan" inseaman barfa? eu de cand am aflat am inceput sa selectez articolele de akolo..si chiar sa nu le cred..!
  • 0 (0 voturi)    
    deja aberatie (Marţi, 1 aprilie 2008, 23:45)

    Mari [anonim]

    asta e deja culmea!cand avem o piesa si un clip asa bun se mai gaseste cate unul sa spuna ca ceva e in neregula!hai sa fim seriosi si sa ne bucuram de aceasta piesa!Hai sa ne luam de altceva in muzica romaneasca dar nu de Mandinga! Bravo Mandinga!tine-ti-o tot asa!
  • 0 (0 voturi)    
    putina deminitate (Miercuri, 2 aprilie 2008, 4:22)

    cineva [anonim]

    ....in arta n-ar strica. ca pana la urma regia, din cate se spune, cam asta este. din nefericire se pare ca pastisele de genul asta ne sufoca in tara asta, si cel mai trist este ca pe 3 din 4 comentatori nu-i deranjeaza acest lucru...e simplu sa traiesti o viata fara pretentii si in mediocritate si e trist ca "artist" sa apelezi la subterfugii de genul : "Oricum clipul meu are o poveste, iar amintirile barbatului sunt filmate color, spre deosebire de cel strain care e integral alb-negru" ca sa-ti gasesti scuze!
    deh...atata timp cat banu' curge restul e vorba!
    numa' bine si la cat mai multe, caci oricum nu se vrea mai mult!!
    PS: tot ce am scris mai sus are valoare atata timp cat comentariile au fost postate de alte persoane decat amici de-ai invinuitului(in semn de apararare). mai am si eu o speranta!
  • 0 (0 voturi)    
    plagiatul, boala grea.... (Miercuri, 2 aprilie 2008, 14:08)

    monica L [anonim]

    daca inspiratia si talentul ar curge girla precum banii, atunci toata pustimea asta pseudo-artistica si-ar permite luxul demnitatii si originalitatii...deocamdata ei isi permit doar lux si atit....
  • 0 (0 voturi)