A murit Melek Amet, cel mai cunoscut manechin din timpul comunismului

de Alina Musatoiu, Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 23 mai 2008, 10:52 Life | Showbiz

Melek Amet
Foto: Rompres/Casa de Moda Venus
Unul dintre cele mai cunoscute modele din perioada ceausista, Melek Amet, a murit, aseara, la varsta de 49 de ani, rapusa de un cancer ovarian. Fosta eleva a Zinei Dumitrescu a fost inmormantata astazi, la cimitirul Ghencea musulman din Bucuresti, la ora 14:00. Celebrul manechin a lucrat la Casa de Moda Venus in perioada 1981-1992, iar dupa Revolutie, a condus agentia de manechine Blu Models. "Era foarte muncitoare si tot timpul gata sa te ajute", spune Zina Dumitrescu.

Nu era preferata lui Ceausescu

"S-a speculat aceasta informatie, cum ca Melek s-ar fi aflat in gratiile cuplului Ceausescu, dar nu este adevarat", spune presedintele Casei de Moda Venus, Nicolae Barbulescu. "A fost casatorita cu fiul lui Virgil Trofin, membru de baza in PCR, dar nu avea o relatie speciala cu sotii Ceausescu", mai spune Barbulescu.

Adriana Capiteanu este angajata a Casei de Moda Venus si a lucrat mult timp alaturi de Melek. "Radea mult si era foarte implicata in ce facea. Daca a avut probleme in timpul comunismului pentru ca era turcoaica? Nici gand. E adevarat ca pe atunci era nora lui Trofin, dar felul ei de a fi cucerea pe oricine", spune Capiteanu.

Parerea este intarita de fosta profesoara a lui Melek, Zina Dumitrescu. Melek se integra foarte repede, din aceasta cauza nici nu era vazuta drept un element exotic: "Mergea des la biserica, a fost si nasa", spune creatoarea de moda.

Dedicata meseriei ei

Toti cei care au povestit despre Melek spun acelasi lucru: lucra mult si era dedicata meseriei ei. In perioada comunista modelling-ul era o slujba: manechinele aveau carte de munca si lucrau cu norma intreaga. "Melek era pe aici cate 8-10 ore pe zi", isi aduce aminte Barbulescu. Era mult de lucru, pentru ca "atunci nu erau alternative in materie de moda", spune Capiteanu.

Fiind circa 30 de manechine in toata Romania, modelling-ul era mult mai solicitant fata de cel de dupa Revolutie. "Acum, fetele astea lucreaza 2-3 ani. Pe atunci, puteai sa prezinti si 10-15 ani", spune Capiteanu. "Erau prezentari saptamanale, sedinte foto pentru reviste, mai ales pentru revista Modern", isi aduce aminte si Zina Dumitrescu. "Iti trebuia mai mult curaj sa faci modelling decat acum, iar Melek era tot timpul cu noi, plina de viata", completeaza aceasta.

Prezentarea de moda "30 Plus", care a avut loc in 2005, a fost dedicata "generatiei de aur" a manechinelor din Romania anilor '80-'90. Zina Dumitrescu a strans pe aceeasi scena mai multe nume ale modei romanesti: Romanita Iovan, Bianca Brad, Catalin Botezatu.

Unele dintre ele nu mai profesau modelling-ul, dar "Melek a reusit sa slabeasca opt kilograme in zece zile pentru aceasta prezentare", spune Capiteanu.

"Aranjati-mi si mie palaria asta, dar sa nu ma vada doamna Zina"

Inainte, "angajatele veneau la program, primeau salariu" pentru cele 8 ore de lucru, povesteste Capiteanu. "Aveam de lucru mai mereu, dar cand mai erau perioade in care nu aveam ce face, Melek venea mereu pe la noi, la Palarii".

Era cocheta si ii placeau foarte mult palariile. "Nu iesea din casa fara palarie si ii placea sa le poarte si in prezentarile de moda", isi aduce aminte Capiteanu. "Le proba si daca-i placea una anume, imi zicea: <<Mai aranjati-mi si mie putin asta, dar sa nu ma vada doamna Zina>>".

"E nedrept ca s-a intamplat asta, Melek nu fusese niciodata bolnava. Imi aduc aminte de ea ca fiind prompta si volubila, era o placere sa lucrezi cu ea", a mai spus Dumitrescu.

Si Catalin Botezatu, unul dintre cei mai buni prieteni ai fostului manechin, a declarat, pentru HotNews.ro, ca "Nu pot sa vorbesc la trecut despre un astfel de om. Era de o vitalitate debordanta, un om extraordinar de sociabil, un prieten adevarat. Oriunde s-ar fi aflat, nu facea decat sa destinda atmosfera. Avea un enorm simt al umorului, dar era si un om de mare bun simt. Si-a ascuns boala fara sa se vaite, a dus-o pe picioare pana la capat, fara sa ii intristeze pe cei din jur. Am pierdut un prieten, un om adevarat, toti cei care au cunoscut-o au pierdut un prieten".

Catalin Botezatu a marturisit ca nu va fi prezent astazi la inmormantare, din cauza ca are o prezentare de moda in alt oras. El a spus ca va merge la biserica sa ii aprinda o lumanare si sa se roage ca Dumnezeu sa o primeasca pe Melek Amet acolo unde ii este locul.
























23064 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    melek amet (Vineri, 23 mai 2008, 11:13)

    georgeta voicila [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!Ma impresionat foarte mult povestea ei.Parca o vad la emisiunile tv,cand ea era deja bolnava si era foarte increzatoare in povestea ei de dragoste cu Doru Iuga
  • +1 (3 voturi)    
    Sa ii fie tarana usoara! (Vineri, 23 mai 2008, 11:19)

    adi [anonim]

    Sa ii fie tarana usoara!
  • 0 (2 voturi)    
    Imi pare rau (Vineri, 23 mai 2008, 12:06)

    alina [anonim]

    Imi pare rau pentru ea..Era o tipa foarte optimista...ultima data cand am vazut-o la tv, era foarte increzatoare in faptul ca va invinge boala asta.....D-zeu s-o ierte!
  • +1 (1 vot)    
    CONDOLEANTE (Vineri, 23 mai 2008, 12:48)

    Omul de la Dunare [anonim]

    Pentru mama Elekai: DUMNEZEU sa o odihneasca!
  • 0 (2 voturi)    
    condoleante (Vineri, 23 mai 2008, 13:25)

    andreea [anonim]

    eram fana ei...imi pare nespus de rau ca a murit....poate ca acolo in cer dumnezeu avea nevoie de un inger......dar pacat ca ea a trebuit sa fie acela.....imi pare nespus de rau......
    dumnezeu sa o ierte si sa aiba grija de ea acolo oriunde ar fi
    • 0 (4 voturi)    
      Marea e gredina.... (Vineri, 23 mai 2008, 13:32)

      Weather [anonim] i-a raspuns lui andreea

      Trebuie sa ai mult tupeu ca sa scrii Dumnezeu cu d mic si sa presupui ca toate c... ajung ingeri.
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns (Vineri, 23 mai 2008, 14:42)

        maria eugenia [anonim] i-a raspuns lui Weather

        De morti, numai de bine!
      • -1 (3 voturi)    
        melek (Vineri, 23 mai 2008, 16:48)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui Weather

        esti atat de B.., si cu litere mari , incat nu stiu cum de te mai suporti.Pastreaza parerile astea de 2 lei pentru tine ca in astfel de momente chiar nu e cazul sa fii mitocan. cum poti sa vorbesti asa despre cineva care a plecat dintre noi... si asa devreme. Imi pare foarte rau .
      • -1 (3 voturi)    
        intamplator... (Vineri, 23 mai 2008, 16:52)

        Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Weather

        in traducere din limba turca numele ei inseamna `inger`. te-ai gandit ca poate asta a vrut sa spuna ?
        te-ai gandit ca e posibil ca Andreea sa fi fost coplesita de pierdere si de aceea tie Dumnezeu ti s-a parut mai mic ?
        treci in banca!!! 2.
        Allah razi olsun!
  • -2 (2 voturi)    
    melek (Vineri, 23 mai 2008, 13:57)

    lili [anonim]

    Sant model si o admiram pe Melek, mereu tanara si frumoasa. O sa ii simtim lipsa, e fost un exemplu pt noi. Dumnezeu sa o odihneasca !!
    • +1 (3 voturi)    
      Eu sant Tu sani Ei sante Noi toti Santal (Vineri, 23 mai 2008, 14:25)

      Graur [anonim] i-a raspuns lui lili

      Sper sincer ca nu esti un model gramatical :))))
  • 0 (2 voturi)    
    o ...... ca mai toate asazisele top modele! (Vineri, 23 mai 2008, 14:09)

    iosif lupu [anonim]

    din pacate creuda realitate ne izbeste iar si iar...pt inca o femeie depravata fara capatai si neschimbata in bine timpul nu a mai avut rabdare...si s-a transformat in vesnicie....trist, descurajant, lipsit de sens orice comentariu acum cand este din pacate pt doamna Amet un PREA TARZIU...atentie 'nimic intinat si spurcat nu va intra acolo"
  • +2 (2 voturi)    
    3 ani in familia Trofin (Vineri, 23 mai 2008, 15:08)

    AliaX [anonim]

    „Eu şi Mircea ne-am luat din dragoste. El era mai mare decat mine cu 7 ani, procuror, cu două căsătorii anterioare eşuate. Pentru mine a fost dragoste la prima vedere. Nu ştiam în ce intru“, mărturiseşte Amet, căsătorită în 1979 cu Mircea, fiul lui Trofin. S-au cunoscut la mare, într-un shop. La prima întâlnire, el i-a trimis două coşuri mari cu flori şi i-a umplut camera de hotel cu trandafiri şi versuri. Peste trei luni s-au căsătorit. După trei ani, au divorţat. Trofin a trebuit să-l anunţe pe Ceauşescu că fiul lui se însoară cu o turcoaică. „Păi bine, măi, Trofine, tocmai una din neamul ăsta care ne-a asuprit şi-a găsit şi Mircea să se îndrăgostească?“.

    fragment dintr-o publicatie de Brasov
  • +1 (3 voturi)    
    lasa ca o sa ajungi tu ca esti imaculat (Vineri, 23 mai 2008, 15:13)

    o curva [anonim]

    De ce curva mai.....?
    Curva sau nu, este stric problema fiecaruia ce face cu viata lui, mai ignorantule.
    Poate ea s-a bucurat de viata mai mult decat o gramada din frustratele care va stau alaturi.
    A murit si imi pare rau. tare rau
  • 0 (2 voturi)    
    Melek Amet (Vineri, 23 mai 2008, 16:13)

    ana [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca in pace! Sincera sa fiu nu imi vine sa cred nici macar acuma ca nu mai este printre noi! Ma surprindea mereu cu optimismul si naturaletea ei molipsitoare.Mereu zambind,bucurandu-se nespus de mult de prezenta prieteniilor si de afectiunea lor,era o femeie uimitoare si modesta.
    La 49 de ani sa te stingi dupa ce o viata intreaga ai facut totul pentru a face pe cei din jur fericiti.Este si normal sa regretam pentru ca femeile precum a fost Melek Amet sunt rare.
  • 0 (2 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace!!! (Vineri, 23 mai 2008, 18:34)

    daniela sushi [anonim]

    Am admirat-o totdeauna pentru felul ei de a fi...pentru tot ce facea...pentru cine era...!!!!O adevarata somitate a lumii modeling`ului! Este cu adevarat tragic sa te stingi la 49 de anii...si mai ales in cazul ei care era o raza de soare plina de bucurie si dorinta de a traii...!:( sa ne amintim de ea asa cum era....vesnic cu zambetul pe buze si niciodata trista...:(Dumnezeu sa o odihneasca in pace! si speram sa fie cu adevarat fericita acolo unde este acum!:(
  • 0 (2 voturi)    
    CONDOLEANTE (Sâmbătă, 24 mai 2008, 0:12)

    ANDREEA [anonim]

    Dumnezue sa o odihneasca in pace! nu-mi vine sa cred! imi pare foarte rau de ea. era de o frumusete zdrobitoare... pacat... prea devreme a plecat dintre noi.
  • +1 (3 voturi)    
    tanti Zina... (Sâmbătă, 24 mai 2008, 0:47)

    zaboo [anonim]

    "Iti trebuia mai mult curaj sa faci modelling decat acum"???
    Daca si pentru asta iti trebuie curaj, ce-ti trebuie sa intri in mina??? Da' sa pleci pe front????
    N-am nimic cu raposata - Dumnezeu s-o ierte - dar sa fim seriosi: n-a omorat-o munca grea! Si nici viata grea! Da' atata caz fac toate tipele astea de munca lor grea, ca ai zice ca opereaza pe cord deschis 24/24... Ah, si am vazut ca nu se omoara nici cu cartea unele care... SANT modele...
  • 0 (0 voturi)    
    Melek (Sâmbătă, 24 mai 2008, 5:14)

    Leticia [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • +2 (2 voturi)    
    Melek (Sâmbătă, 24 mai 2008, 11:51)

    Motanul Incaltat [anonim]

    N-am auzit de fata asta. Dar, cred ca se juca cu caldarusha-n tzarana cind (mai) eram eu in Ro.
    Nu-mi plac islamicii, sint tendentiosi, nu sint corecti deloc. Ii cunosc bine, am fost acolo la ei multa vreme. Daca nu te inseala nu se simt bine. Daca as fi in deshert cu unul si nu ne-ar sti nimeni, n-as putea sa dorm langa el/ea. Sint sigur ca mi-ar lua gatul, daca muslimul ar sti ca n-ar fi sa dea socoteala la politie. Eu nu i-as lua gatul daca el ar dormi. Nu ca m-ar bate Cristos, dar chiar si fara existenta lui Cristos eu n-as putea face asa ceva.
    Muslimii sint niste excremente umane.
    • 0 (0 voturi)    
      Vorbesti prostii! (Sâmbătă, 24 mai 2008, 20:42)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Motanul Incaltat

      Ai cunoscut cumva si un muslman din Romania?
      Eu am crescut in Constanta si am avut in stanga si dreapta tatari si turci si sincer sa fiu nu pot accepta comentariul tau debil.
      A murit un om si despre asta se discuta pe acest forum.Se pare aceasta femeie in afara de faptul ca s-a nascut musulmana,in rest nu a avut de-a face cu aceasta credinta(prin casatoria si anturajul ei cu cei din religia crestina).
      Allah sa-i dea linistea acolo unde este acum!
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 24 mai 2008, 12:39)

    marlene [anonim]

    E incredibil cum unii pot sa faca asfel de comentarii in urma acestei pierderi!Chiar nu va este rusine!?A murit o femeie tanara si frumoasa!...Dumnezeu sa o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o ierte! (Sâmbătă, 24 mai 2008, 18:47)

    anonima [anonim]

    a fost persoana cu cea mai mare pofta de viata pe care am cunoscut-o.ii placea sa glumeasca,sa rada si "sa faca misto" , ca sa zic asa...tin minte,ultimele dati cand am vazut-o..arata rau...incerca pe cat posibil sa ascunda..si reusea,era foarte increzatoare,stia ca va invinge boala,mi-a spus:"nu te uita asa la mine,nu ma face pe mine asta!" si a a ras...nu am cunoscut-o foarte bine,dar putnul timp petrecut cu ea a fost deajuns ca sa ma afac acum sa sufar enorm pt ea,famile si sutele de prieteni care au iubit-o....Dumnezeu sa o odihneasca in pace!
    • 0 (0 voturi)    
      Mult zgomot pentru nimic (Marţi, 1 iulie 2008, 18:47)

      Riddie [anonim] i-a raspuns lui anonima

      Traim intr-o epoca a glorificarii mediocritatilor si a
      vedetelor promovate de alte "vedete" la randul lor.
      Nu mai exista modele in adevaratul sens al cuvantului si ne pierdem vremea cautandu-le in oameni goi si superficiali, care nu au nimic de transmis si care nu au lasat nimic in urma.
      Mii de oameni cu adevarat capabili mor in fiecare zi ...dar nu-i nimic senzational in asta, nu-i asa?
      Cu putin sclipici, poate ar fi facut si ei istorie.
  • 0 (0 voturi)    
    prost si credul romanul (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:47)

    un cititor [anonim]

    Si ca de obicei mass media ascunde adevarul .Cine a fost tataroaica manechin ?O curva care avea grija sa nu -i scape nimic daca avea punga grasa.Numai Nicu Ceausescu a fost un tip destept si i-a dat flit ,chiar daca ei ai placea de el la nebunie .A umblat creanga din p... in p... pana cand i s-a infundat..Cine o cunoaste cu adevarat evita sa o vorbeasca de rau ca deh e moarta.Umbla dupa mosiile lu tasu?Mosii care au apartinut pamantului romanesc nu cotropitorilor tatari.Prosti sunt cei care o preaslavesc nestiind ce viata de vagaboanta avea.