Celine Dion a jignit industria muzicala cu preluarea unei piese AC/DC

de A.M.     HotNews.ro
Luni, 23 iunie 2008, 16:46 Life | Showbiz

Cantareata Celine Dion a primit premiul pentru cea mai proasta preluare din lume. Este vorba de un cover dupa piesa rockerilor AC/DC - "You shook me all night long". Desi Dion nu a lansat niciodata piesa ca single, ea a tinut totusi sa cante ceea ce revista Total Guitar a numit "o jignire" la adresa muzicii.

Piesa a fost cantata alaturi de Anastacia, in cadrul unui concert din Las Vegas, sustinut cu 6 ani in urma. "Cel mai prost cover - preluarea lui Celine Dion a piesei de la AC/DC - este un sacrilegiu", spune unul dintre editorii revistei, Stephen Lawson, conform livenews.com.au.

Pe locul doi s-au situat Sugababes si Girls Aloud care au preluat piesa "Walk this way" a celor de la Aerosmith si Run DMC. Pe locul trei se afla versiunea trupei Westlife a piesei "More than words" (Extreme).

Cel mai bun cover a fost castigat de piesa "All along the watchtower" - in varianta originala a lui Bob Dylan, preluata de Jimi Hendrix. A fost urmata de versiunea celor de la Beatles pentru "Twist and shout", cantata in original de The Top Notes.

In top 5 s-au mai situat Guns N' Roses - "Live and let die" (varianta originala - Wings) si Nirvana - "The man who sold the world" (varianta originala - David Bowie).

Celine Dion - You shook me all night long


Jimi Hendrix - All Along The Watchtower























1077 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    celine si inteligenta (Luni, 23 iunie 2008, 22:33)

    ginel [anonim]

    Stiam ca Celine nu e foarte inteligenta. Acum doar a mai dovedit odata ca voce cu caru, si inteligenta cu taraita.
  • 0 (0 voturi)    
    mie mi se pare bunicel cover-ul (Marţi, 24 iunie 2008, 15:59)

    lolita fan Celine [anonim]

    nu e un asa dezastru...
  • 0 (0 voturi)    
    Anastacia & Celine - You shook me all night long (Marţi, 24 iunie 2008, 20:35)

    ion banu [anonim]

    1. E un cover cantat de Anastacia si Celine. De ce numai Celine a primit critici?
    2. E chiar OK. Recomand sa-l ascultati.
    3. Pai daca asta e cel mai prost cover cum or fi cele cantate de formatiile romanesti sau interpreti romani vara pe litoralul Marii Negre?
    4. O stire anapoda .... o fi buna pentru presa anglo-saxona dar pentru noi ....NU!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 24 iunie 2008, 20:54)

    Keanutza [anonim]

    SI mie mi se pare bunicel...cel putin Anastacia e foarte tare :D
  • 0 (0 voturi)    
    prea mare deranj pentru nimik (Miercuri, 25 iunie 2008, 11:12)

    zuzu [anonim]

    nu inteleg de ce s-a facut atata tam-tam cu subiectul asta...poi cate formatii canta piese ale celor de la ABBA sau AC/DC si nimeni nu zice nimic.Eu zic sa le interzica celor din Las Vegas sa se mai deghizeze in Elvis,pentru ca aduc un mare prejudiciu imaginii sale...pur si simplu nu inteleg deranjul...
  • 0 (0 voturi)    
    Celine! (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:18)

    Mariana [anonim]

    Mie mi se pare ok , dar nu inteleg de ce nu s.au legat si de Anastasia? Astia nu mai stiu cum sa ase lege de Celine. Are ce-a mai buna voce si e iubita de mii de fani.
    Are un succes fenomenal, la concertele ei " Tour Taking Chances 2008-2009" vin la un sing concert cite 60 mii de spectatori.
    CELINE DION THE BEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Celine! (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:26)

    Vasile [anonim]

    sunt deacord cu ionut , nu doar Celine cinta ci si Anastasia. De ea de ce nu s-a legat?
    Celine e ce-a mai tare si nu mai stiu cum sa se lege de ea.

    CELINE IS AMAZING!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!