VIDEO A murit actorul Paul Newman

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 17:26 Life | Showbiz

Marele actor american Paul Newman a murit vineri seara la varsta de 83 de ani, a anuntat impresarul sau, citat de nj.com. Potrivit acestuia, Newman suferea de mai multa vreme de cancer pulmonar.

Newman a murit la casa sa din Westport (Connecticut), inconjurat de familie si prieteni.

In cursul diminetii de sambata, mai multe bloguri relatasera ca Newman ar fi murit in urma unui accident de avion produs in apropierea unui aeroport din Denver (Colorado). Zvonurile despre moartea sa, neconfirmate initial, i-au determinat pe cei apropiati sa anunte decesul.

Paul Leonard Newman s-a nascut in Cleveland (Ohio), la 26 ianuarie 1925. El si-a inceput cariera in teatru si in televiziune, in anii '50, devenind treptat unul dintre cei mai apreciati actori din generatia sa. Newman a fost nominalizat, de-a lungul carierei sale, de 10 ori pentru premiul Oscar, castigand o data si primind alte doua distinctii onorifice. El a mai fost recompensat, de asemenea, cu un Emmy, doua Golden Globe si un premiu al Festivalului de Film de la Cannes.

Newman a avut rolul principal in zeci de filme, printre care "Exodus", "Butch Cassidy and the Sundance Kid", "The Verdict", "The Sting", "Absence of Malice", "Hud", "Cool Hand Luke" si "The Color of Money". De asemenea, el a regizat si produs o serie de filme.

Newman a lucrat, de-a lungul anilor, cu unii dintre cei mai importanti regizori, printre care Alfred Hitchcock, John Huston, Robert Altman, Martin Scorsese si fratii Coen. Printre partenerii sai de scena sau film au fost Elizabeth Taylor, Lauren Bacall, Tom Cruise, Tom Hanks si Robert Redford.

In cateva dintre filme, Newman a jucat cu sotia sa, Joanne Woodward, cu care a fost casatorit timp de 50 de ani, unul dintre cele mai lungi mariaje de la Hollywood.
"De ce sa ma duc dupa un hamburger, cand am friptura acasa? ", a fost o replica faimoasa data de actor in momentul in care a fost intrebat daca isi inseala nevasta.

Paul Newman a fost si un apreciat pilot de curse, castigand mai multe camiponate nationale. De asemenea, actorul s-a implicat in proiecte caritabile, donand, prin compania sa Newman's Own, mai mult de 220 de milioane de dolari pentru cauze umanitare. El s-a opus razboiului din Vietnam si a fost un liberal declarat, sustinand candidati democrati pentru Congres si prezidentiale.

Newman a urmat in vara acestui an un tratament de chimioterapie, dupa ce a fost diagnosticat cu cancer pulmonar. El a renuntat., de altfel, la planurile de a regiza productia "Despre soareci si oameni", citand probleme de sanatate.

Proba de imagine Paul Newman si James Dean






Imagini dintr-o cursa auto



Butch Cassidy and Sundance Kid

























8939 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ...a mai cazut o stea... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:11)

    eli [anonim]

    suntem iata mai saraci, inca o mare stea s-a stins - cei drept la o varsta frumoasa...dar totusi e pacat ptr. ca s-a dus prea repede; a fost un foarte mare actor care ne-a facut tineretea mai frumoasa ...
    • 0 (0 voturi)    
      Paul Newman (Luni, 29 septembrie 2008, 13:16)

      Bero [utilizator] i-a raspuns lui eli

      Si mai saraci si mai singuri ...Parca mai ieri il vedeam in "Cineva acolo sus ma iubeste", tanar in forma maxima !
      Se duc valorile si la ei si la noi.
  • 0 (0 voturi)    
    ...a mai cazut o stea... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:11)

    eli [anonim]

    suntem iata mai saraci, inca o mare stea s-a stins - cei drept la o varsta frumoasa...dar totusi e pacat ptr. ca s-a dus prea repede; a fost un foarte mare actor care ne-a facut tineretea mai frumoasa ...
  • +4 (4 voturi)    
    fost (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:21)

    adriana [anonim]

    Fostul mare actor ??! Si dupa ce nu a mai fost mare actor , ce s-a intimplat ? S-a orientat spre cariera de postas ? Mai , mai , mai , o fi duminica dar fii mai atent A.N., nu toata motaie.
    Paul Newman este un mare actor-chiar daca inima lui a incetat sa bata.
  • 0 (2 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:28)

    dudu [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
  • +1 (3 voturi)    
    Mare pacat (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 18:38)

    Razvan007 [utilizator]

    Un foarte mare actor ! Oare de ce aveam eu impresia ca nu este asa batran ? Probabil din cauza ca in filme totdeauna arata tanar.
    • 0 (0 voturi)    
      Din punctul meu de vedere (Duminică, 28 septembrie 2008, 21:51)

      mariana [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      daca le-ati fi urmarit pe aproape toate, l-ati fi vazut jucand de ex. cu Tom Cruise la o varsta onorabila .Bine-nteles ca si eu imi amintesc de dansul cand era mai tanar !!
  • +1 (3 voturi)    
    S-a mai inaltat o stea ! (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 19:21)

    hotnewsfil [utilizator]

    S-a mai inaltat o stea, catre galeria celesta a spiritelor vesnic vii.
  • -4 (4 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 21:49)

    io [anonim]

    ok, condoleante etc. da' cine-i ala? N-am auzit de el pana acu'
    • +3 (3 voturi)    
      normal... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 22:46)

      alt eu [anonim] i-a raspuns lui io

      In caz ca stii mai multe despre Adi de la Valcea, nu ai cum sa fi auzit de Paul Newman! Manelistule!
    • 0 (0 voturi)    
      formidabil! (Duminică, 28 septembrie 2008, 20:49)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui io

      nu stii cine a fost si va fi Paul Newman! da cine e Basescu sunt convins ca stii! sau Nastase, sau Mutu, sau Guta! ce dracu, bai copile, generatia asta a voastra nu mai are nici o picatura de bun simt?
  • -1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 27 septembrie 2008, 23:05)

    Boos [anonim]

    Wee! Bravo lui! Pe cand si noi?
  • 0 (0 voturi)    
    duminica trista (Duminică, 28 septembrie 2008, 10:48)

    darthmaul [anonim]

    Azi voi avea o duminica trista! Mai vroiam sa-l vad inca o data intr-un film nou. A fost fantastic! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Duminică, 28 septembrie 2008, 13:28)

    C [anonim]

    "We all die, just a question of when."
    Cum spunea Paul Newman in "Hombre".
    E adevarat, insa vestea e atat trista.
    Respect.
  • 0 (0 voturi)    
    ..multumim (Duminică, 28 septembrie 2008, 16:37)

    mir [anonim]

    frumos..
    Pace lui
  • 0 (0 voturi)    
    we all die,but ... (Duminică, 28 septembrie 2008, 21:42)

    mariana popa [anonim]

    Paul Newman????? I'm so sorry !!!!!!! I loved'im like actor .I'll remember with all the pleasure that wonderfull smile.was the biggest !
  • 0 (0 voturi)    
    Vreau sa se difuzeze..... (Luni, 29 septembrie 2008, 2:12)

    Ghitza Brasoveanu [anonim]

    Cold Hand Luke !!!!!

    Despre incapatanarea de a nu ceda niciodata !!!!!
    Si de a o lua mereu de la capat plecand de la zero !!!!