VIDEO Presa britanica o acuza pe Elena Gheorge ca a facut playback la Eurovision

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2009, 16:38 Life | Showbiz

Elena Gheorghe
Foto: elenagheorghe.ro
Presa britanica sustine ca Elena Gheorghe a facut playback la finala Eurovision de sambata seara. Jurnalistii de la Daily Mail scriu ca artista romana ar fi mimat interpretarea melodiei prezentata in concurs, sugerand ca adevarata protagonista ar fi persoana aflata in partea din spate a scenei, "in umbra".

"Reprezentanta Romaniei a mimat cantecul?", se intreaba tabloidul britanic care afirma ca speculatiile in acest sens au fost alimentate de prezentatorul Graham Norton, care a comentat Eurovisionul pentru publicul din Marea Britanie. "In umbra scenei se putea observa o fata izolata de restul trupei, cu un microfon in mana", a spus Norton. El a amintit ca regulile competitiei stipuleaza ca toti performerii trebuie sa fie prezenti pe scena, dar nu spun nimic despre posibilitatea de a mima, adauga publicatia citata.

Cu toate acestea, delegatia Romaniei a explicat ca "misterioasa aparitie" este backing vocalistul artistei. Si la semifinala Eurovision de la Moscova, Elena Gheorghe a intrat pe scena alaturi de cele patru dansatoare si de cantareata Lucia Dumitrescu, care a asigurat partea de refren al cantecului.

Elena Gheorghe a ocupat poziţia 19, din 25 de finalişti, cu un total de 40 de puncte. Norvegia a castigat editia 2009 a concursului Eurovison. Alexander Rybak s-a impus in fata concurentilor din 24 de tari, el obtinand 387 de puncte (un nou record). Este pentru a treia oara cand Norvegia castiga Eurovisionul. Pe locul doi s-a clasat Yohanna (Islanda) si AySel&Arash (Azerbaidjan).

Elena Gheorge, in semifinala Eurovision de la Moscova






Citeste mai multe despre   























20333 vizualizari

  • +13 (25 voturi)    
    Bai, ma leshi? (Duminică, 17 mai 2009, 16:39)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Ce sa faca si comentatoru' cu nume de paine securizata (Graham Norton), prea mult curry provoaca halucinatii auditive ......

    Bolovan.
    • +9 (15 voturi)    
      Bai, ma leshi? (Duminică, 17 mai 2009, 17:56)

      carmenn [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Bingo! Mai bine, daca tot vroia sa se dea destept ,se lega de melodia castigatoare, care seamana suspect de mult cu Opera 2 a lui VITAS!
      • +2 (2 voturi)    
        asa e carmen (Luni, 18 mai 2009, 10:56)

        claudel.irl [anonim] i-a raspuns lui carmenn

        nici mie nu mi-a placut melodie castigatoare, daca castiga finlanda care a avut o melodie exceptionala diferita de alte melodii, azerbaijan sau grecia era intradevar alta poveste...
      • +1 (9 voturi)    
        Asa nuzicanta, asa piesa.... (Luni, 18 mai 2009, 11:00)

        Cornel [anonim] i-a raspuns lui carmenn

        Pe langa faptul ca aparitia scenica a asa zisei artiste e dezgustatoare, piesa si stilul ei nu are nimic reprezentativ si trimite spre indobitocirea ascultatorului.
        E de mirare cum a reusit totusi sa se claseze pe 19. Ar fi meritat locul 26 din cele 25 posibile dupa semifinale.
        Rusine Romaniei ca s-a lasat reprezentata de asemenea non-valori !
        • +1 (1 vot)    
          Ce se dicuta aici,si unde crapi nea cornele... (Marţi, 19 mai 2009, 17:33)

          Birlik [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

          Si cu fata chiar nu vad ce ai avut de te iei de ea,tinuta a avut,de cantat a cantat bine...ce puii mei tot o zbarnai acolo ? Ori oi fi Fugaru...lol...super posibil ca dumneata nea cornele sa fi non valoare ca fata dupa cum se stie e scolita si ea prin muzica....asa se trezeste cate un dashtept d-asta de ma ia bufeurile auz'....Ba tata,dar multi inteligenti avem pe langa noi si uffff..noi nu stim....dooohhhh...
        • 0 (0 voturi)    
          eee (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 22:38)

          serge [anonim] i-a raspuns lui Cornel

          ei hai si tu acum, asta nu e carcoteala, asta e ura, sezi baiatu'!
    • +4 (6 voturi)    
      Ce inseamna asa zisa "presa" (Luni, 18 mai 2009, 6:37)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Ce inseamna "presa" din Romania!!!!!

      Auzi cica "presa din Marea Britanie acuza", "jurnalistii de la Daily Mail".

      Nu tata. UN TIP de la UN ZIAR britanic SE INTREABA. Si atat.

      Si la Daily Mail e acelasi fenomen ca si la Hotnews. Se incearca umflarea tantarului in armasar, ca sa iasa articolul "incitant".

      Problema e ca de la "un tip" de la "un ziar", zeci de publicatii din Romania o sa inventeze acuze, afirmatii si generalizari.
    • +4 (6 voturi)    
      Elena este oricum o voce buna, vravo Elena! (Luni, 18 mai 2009, 10:56)

      NICOL86 [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Concursul Eurovision se bazeaza in special pe popularitatea intre tari. Cum noi nu suntem o tara privita cu ochi buni de ceilalti din europa, poate si din cauza romanilor si romilor care au facut tara de ras in afara, poate ca de aia ne am situat pe locul 19, nu se poate vorbi de piesa, eu zik ca a fost buna piesa si vocea Elenei, poate nu de locul 1, dar nici de locul 19. Frumoasa este cantareata ca de altfel si cele 2 concurente care au ocupat locul 2 (Islanda) si locul 3 (Azerbaijan), deci frumusetea o are Elena, dar se pare ca nu suntem atat de doriti in Europa, suntem priviti cu alti ochi in afara. Imi pare foarte rau pt Elena, chiar merita un loc fruntas, eu o vedeam pe locul 3. Piesa reprezentantei Islandei mi a placut f mult si cantareata era draguta si avea o voce cristalina. Eu zik sa ne luam gandul de la concuri ca Eurovizionul ca nu l vom castiga vreodata, poate doar daca avem dreptul sa votam si noi romanii din Romanika, altfel nu avem nici o sansa. Oricum felicitari Elena, eu sunt mandra ca exista si romance ca tine, ai fost super.
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Luni, 18 mai 2009, 11:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      De acord cu tine. Eu am urmarit Eurovision la BBC1 si numai glume tampite a facut poponiciul prezentator. Asta cu Romania e doar una dintre ele.
      • +5 (5 voturi)    
        :)) (Luni, 18 mai 2009, 13:24)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Poate pentru ca Eurovisionul este un "festival" de facut glume pe seama lui ?!

        Si sa nu uitam ca italienii si "englejii" au facut intotdeauna misto de eurovision. Numai noi il luam in serios.

        Un Bullshit.
  • +4 (30 voturi)    
    Bine ar fi.... (Duminică, 17 mai 2009, 16:55)

    Weather [utilizator]

    Doua motive de mindrie
    1.Totusi ne baga cineva in seama
    2. La cit de prost a cintat poate sa se scuze ca de vina o fost aia cu plaibacu
  • 0 (22 voturi)    
    aoleu inima mea (Duminică, 17 mai 2009, 16:56)

    boris becker [anonim]

    Doamne da sa fi fost playback, asa macar stim ca EG nu canta atat de prost.
  • -1 (13 voturi)    
    ... (Duminică, 17 mai 2009, 17:29)

    plaibac [anonim]

    macar sa-si fii facut o banda cu o pronuntie englezeasca ca lumea si nu cu engleza asta de balta...pardon, de Dambovita
  • +7 (13 voturi)    
    A cantat rau tare (Duminică, 17 mai 2009, 17:35)

    Adonis [anonim]

    Piesa nu e de primul loc dar nici peste locul 10. faptul ca madam a cantat fals la refren si coreegrafia a fost jalnica a dus-o pe locul 19. pacat. promitea..
  • +18 (18 voturi)    
    ironii hazlii (Duminică, 17 mai 2009, 17:45)

    ovidiu [anonim]

    Fara a dori sa intervin in apararea cuiva, vreau doar sa spun ca am urmarit EUROVISIONUL prin cadrul postului britanic mentionat si am ascultat in direct comentariul cu pricina. Intr-adevar informatia relatata in articol este corecta, cu mentiunea insa ca jurnalistul vizat a facut o ironie. De fapt comentariul lui este unul cu tenta ironica la adresa tuturor participantilor si uneori chiar la adresa UK-ului. Cand Alina Sorescu a aparut sa prezinte rezultatele, acelasi comentator a precizat: "this happy creature is named Alina..."
    Alte comentarii similare pe care mi le aduc aminte referitoare la:
    - Albania (when you listen to the next song, bear in mind that the singer is only 17 and she is surrended by some weird creatures, but where was her mother when they decided to do that?)
    - Portugalia (they are in the competetion for more than 40 years and they never won. We think we got it wrong...)
    - Danemarca (the next song will sound very Boyzone like, that is because is written by R.K. and the singer is looking and singing like R.K. That is spooky...Si la final comentariul a continuat in aceeasi termeni)
    - Franta (I don't know who is Patricia Kaas, but apparently she sold over X milion albums, she must be famous)
    - Islanda (nice song but I don t think a girl dressed in a blue dress, ever won the competition)
    - Turcia (you will see a song where the dancer missed entering the show and they grabbed the driver to send into the scene). Si comentariile de acest gen au continuat.De altfel se pare ca aceasta este si tehnica utilizata de comentatorii britanici cu privire la acest concurs-cel putin prieteni britanici mi-au spus acest lucru. Sa fiu sincer, a fost chiar amuzant comentariul lui uneori. Asa cum am mentionat in cazul Alinei, nici prezentatorii rusi si nici cei nationali, nu au scapat de comentarii rautacioase, dar hazlii.Aceasta fiind interventia mea, cred ca aceste comentarii sunt pentru spectatorii britanici si audienta lor, fara relevanta pentru prestatia art
    • +9 (11 voturi)    
      Corect (Duminică, 17 mai 2009, 18:33)

      stingo [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Si eu am urmarit pe acelasi post. Comentatorul a facut comentarii ironice la adresa tuturor artistilor, mai putin la adresa concurentei din Marea Britanie. (Pentru cine nu stie, Graham Norton e un fel de Mircea Badea al lor, asa ca era de asteptat.) Nu a fost un comentariu tendentios la adresa Elenei Gheorghe. Ne inflamam, ca de obicei, aiurea in tramvai, pentru ca un tabloid britanic (si nu "presa britanica") pe care nu-l ia nimeni in serios a preluat acel comentariu.
      • +3 (5 voturi)    
        corect??? (Duminică, 17 mai 2009, 20:18)

        tito [anonim] i-a raspuns lui stingo

        Mi s-a spus ca de fapt barfele cu iz de mic dejun cu fasole, sunca si carnati (pentru cine nu stie, asta e un fel de meniu matinal national in UK) despre EG au fost chiar foarte tendentioase, oricum, departe de simple ironii. Dar daca e sa ne gandim la cine a facut playback, io m-as gandi la reprezentantul Greciei - prea dubioasa combinatia de dansator si solist, cu atat mai dubioasa cu cat coregrafia parea destul de complexa.
        • +1 (3 voturi)    
          comentatorii engleji.. (Luni, 18 mai 2009, 6:41)

          niculaie [anonim] i-a raspuns lui tito

          comentatorii engleji ar trebui sa mai taie putin din aroganta - participanta lor,in mod sigur sta capra la Lloyd-Weber - omul care,la un moment dat avea 5 show-uri concomitente pe Broadway,se deranjaza sa acpmpanieze personal la pian una destul de tanara sa-i fie nepoata.
          Cam ridicol pentru unul ca Lloyd-Weber sa-shi riste reputatia intr-un concurs ca asta.
          NU INSA acesta a fost motivu pentru care Romania a iesit pe locu 19.
          Cine isi face iluzi ca punctele la Euroviziune s-au data vreoidata pentru ,erite artistice ci nu pentru cele geo-politice,este naiff-naiva.
          Eu,de egzemplu,tot naiv insa invatz din propriile greseli, STIU intotdeuna ca,de exemplu, Suedia v-a da intodeuna12 puncte Norvegiei,
          Montenegro 12 puncte Sarbiei si Romania cele 12 puncte la care a bagat shpaga mai mare.
          Pluus ca Elena arata f. frumos si la chip si la picoare,deci cui ii pasa de vocea ei?
          (am imresia la la prima faza una dintre fetili dansatrice era sa cada de pe scena)
    • +1 (3 voturi)    
      tipul face toti banii (Luni, 18 mai 2009, 8:40)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Singurul motiv pt care ma uit la euroviziune sunt comentariile lu Graham Norton! E singurul comentator care ia in serios atat cat merita acest concurs de batzaieli.
    • 0 (0 voturi)    
      israel (Luni, 18 mai 2009, 15:11)

      smoke [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Salut. iti aduci cumva aminte daca Graham Norton a facut vreun comentariu la adresa reprezentantelor israelului? As fi foarte curios.
  • +9 (9 voturi)    
    presa britanica (Duminică, 17 mai 2009, 18:09)

    r123 [utilizator]

    daily mail = libertatea/cancan
    • +5 (5 voturi)    
      Daily mail (Duminică, 17 mai 2009, 19:49)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui r123

      face parte din presa galbena, nu merita cine stie ce atentie. oricum nu-i ia nimeni in serios, nu va alarmati.
  • +1 (7 voturi)    
    DNA? (Duminică, 17 mai 2009, 18:10)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Astept sa intre DNA in cei care au facut selectia Eurovizion...Au fost niste melodii dragute care nu au intrat, in schimb, fetisoara asta a intrat
    • -4 (6 voturi)    
      Eurovision (Duminică, 17 mai 2009, 20:45)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Da!Ar fi foarte bine ca dupa ancheta ,Dl.Morar sa se duca sa cante la urmatorea editie ca sa nu mai vedeti peste tot numai hotie.Participarea echipei romanesti nu are nici un viitor in urmatorii 10.000 de ani asa ca nu va mai inflamati de pomana.Mai bine s-ar trimite un manelist de baza.Ei macar nu se mananca pe la colturi.
      • 0 (0 voturi)    
        Da, o idee buna! (Luni, 18 mai 2009, 14:29)

        Mac [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

        Pentru ca manelistul cu siguranta ar fi votat de destui fani de prin strainatate. Hai nu mai fiti asa seriosi ca nu e sfarsitul lumii ca a iesit fatuca pe 19. Felicitari pentru participare si la mai mare!
        Dar totusi, poate alegem si noi la anul ceva care sa nu includa o hora de prost gust!
      • +1 (1 vot)    
        lol (Marţi, 19 mai 2009, 17:41)

        Birlik [utilizator] i-a raspuns lui Gabriel

        Dap :)) chiar,un manelist ne-ar trebui,si ar fi chiar tare sa luam si locul 1 :)))))
  • +5 (5 voturi)    
    ,,Hamlet'' Reloaded (Duminică, 17 mai 2009, 20:01)

    dvribe [anonim]

    Ceva e putred in ,,Marea Britanie''.Intai reportajul cu invazia,,lacustelor'' din Romania.Acu' nevinovatul Eurovision!!!Lovitzi baietzi,europarlamentarele se apropie!!,,Gentlemen-ul'' devine ,,Balcanicul'':Vai de voi,disperatzilor!!!!
  • +4 (10 voturi)    
    iarasi frustrari de natiune mica (Duminică, 17 mai 2009, 20:08)

    lolz [anonim]

    un ziar de 2 bani de nu conteaza unde a scris ceva rau despre romania/un roman/un produs romanesc/un om care avea un prieten care cumparase un produs romanesc.

    tovarasi, asemenea actiuni ale lu agenturilii straine trebuie aspru pedepsite. sa punem mina pe furci si topoare si sa atacam ambasada angliei. dar cu grija, sa nu lovim in ambasada scotiei sau a irlandei de N, ca ele n-au nici o vina.

    in mod normal reactia ar trebui sa fie "WHO CARES ?". ce conteaza ce zice X sau Y, mai ales cind e cineva cu zero influenta si putere de decizie la nivel european/mondial ?! cum ziceam, frustrari de natiune mica si complexata.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai dragilor (Duminică, 17 mai 2009, 21:17)

    me [anonim]

    la noi compozitor a fost un individ care a facut scoala populara, pe cand Rybak este concert-maestru (adica violonist profesionist) absolvent de Conservator.La noi piesa lui ar fi picat la preselectie (a avut 5 puncte din partea rromaniei)............................
  • -2 (4 voturi)    
    am auzit-o si pe asta (Luni, 18 mai 2009, 0:11)

    Gigel [anonim]

    Loool asta e tare
    Pe langa prostia prezentatorului britanic care s-a apucat sa isi dea cu parerea aiurea, cum naiba sa faca playback la halul in care a cantat?
  • +4 (6 voturi)    
    Pe naiba (Luni, 18 mai 2009, 0:54)

    nae [anonim]

    Ce violonist profesionist e ala care canta in vreo 3 acorduri?Stiu un tigan chior care stie mai multe pe acordeon.
    Tu vorbesti de parca a fost Paganini.
    Melodia Norvegiei este imatura,merge la o serbare la gradinita,are niste versuri infantile...
    • 0 (2 voturi)    
      acorduri pe vioara? (Luni, 18 mai 2009, 8:41)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui nae

      mai studiaza!
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Luni, 18 mai 2009, 9:45)

      stan [anonim] i-a raspuns lui nae

      asa e. e o melodie de gradinita.
  • +5 (5 voturi)    
    eurovi...ce (Luni, 18 mai 2009, 2:32)

    mihai [anonim]

    Nu pot pricepe ce-i cu Eurovisionu' asta de face atata valva.
    Romania a iesit pe 7 din 29 la Cupa Mondiala de kaiak-canoe si a luat si o medalie de aur. Asta a fost acum 10 zile si articolul ala a fost total ignorat de cititori.
  • +2 (2 voturi)    
    hmm (Luni, 18 mai 2009, 3:22)

    metoiu couca [anonim]

    Euro CE?
  • +1 (1 vot)    
    Capra altuia (Luni, 18 mai 2009, 7:58)

    Titi [anonim]

    Va legati (unii)de tot felul de probleme,ca de obicei.De fapt ,problema este ca am fost slabi la toate capitolele,melodie,voce,balet ,...noroc cu Moldova .Si cind te gindesti cite formatii si solisti foarte buni exista in Romania,dar....
  • +1 (3 voturi)    
    O intrebare (Luni, 18 mai 2009, 8:31)

    Cristi [anonim]

    Cine-i Elena Gheorghe? De fapt nu, nu ma intereseaza...
  • +1 (1 vot)    
    Reprezentativ (Luni, 18 mai 2009, 8:47)

    Mitica [anonim]

    Elena Ghe nu a facut mare brinza in schimb a devenit super vedeta. In ultima saptamina numai de asta se vorbeste de parca soarta natiunii de asta depinde. Ma bucur ca inca o data s-a dovedit ca a fost mult zgomot pentru nimic. Si sint convins ca la fel se vor petrece lucrurile si data viitoare: scandaluri, acuzatii, plagiaturi, play back-uri, si clasari pe ultimele locuri. Ah, si ceva muzica, nesemnificativ ,ca nu despre asta e vorba....
    • 0 (0 voturi)    
      data viitoare (Marţi, 19 mai 2009, 8:06)

      NICULAIE [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      data viitoare ar fi cazu ca Romania s-o trimita le Euroviziune pe Gigi Marga cu shlagaru ei f. reushit 'Gheorghe,Gheorghe' la care plinge audienta de 55 de ani in timp ce consuma o ciorbita de burta cu mujdei de usturoi
  • 0 (2 voturi)    
    Un concurs de doi bani (Luni, 18 mai 2009, 9:03)

    anonim [anonim]

    Cantareti de doi bani, melodii de doi bani. Elena Gheorghe nu are deloc voce.
    • +2 (2 voturi)    
      exact (Luni, 18 mai 2009, 9:30)

      titi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      o frecangeala trista e concursul asta. daca vor sa invete muzica, sa se uite pe m6 la nouvelle star. sint niste pusti pe-acolo care n-au cantat in viata lor pe scena si chiar si cei mai slabi dintre dau clasa si mamei eurovisionului.
      • +2 (2 voturi)    
        p.s. (Luni, 18 mai 2009, 9:34)

        titi [anonim] i-a raspuns lui titi

        iar pustii aia de pe m6 stiu si sa se imbrace cu stil. la eurovision toate tipele erau in cracii goi, iar baletistii aia se frecau lasciv unii de altii/ unele de altele si sareau in sus ca la circ. ce 'coregrafie', monsher!
  • 0 (2 voturi)    
    ce duma (Luni, 18 mai 2009, 9:43)

    stan [anonim]

    frate, asta e cea mai mare duma din ultimii ani. cred ca tvr ar trebui sa dea in judecata ziarele alea de scandal. ar scoate o gramada de coco pentru ca e f. simplu de demonstrat ca a cantat live. pe stilul asta si englezoaica a facut playback, ca pe scena era andrew mai in umbra care canta la pian.

    oricum, parerea mea este ca nu a fost de vina interpretarea care mi-a placut, mai putin spasiva ala din final rostit cu accent englezesc. problema a fost la piesa, una slaba calitativ.
  • +1 (1 vot)    
    bine ca ne acuza pe noi (Luni, 18 mai 2009, 10:14)

    asdadasdsa [anonim]

    romania e acuzata de playback pt ca idiotii aia n-au auzit de backing-vocals, dar bielorus-norvegianul castiga zeci de mii de voturi frecand arcusul ala pe o vioara fara soi de microfon in ea si castiga in felul asta simpatia tuturor femeilor si, in felul asta, eurovizionul.
    HUOA!
  • +2 (2 voturi)    
    niste / (Luni, 18 mai 2009, 10:27)

    sfarsitoru [anonim]

    ma uitam pe nemti in momentul in care s-a dat startul la vot si constat ca pretul per apel era de 0,14€, la noi era de 1,19€ !!!
    niste /!
  • +1 (1 vot)    
    eurovision (Luni, 18 mai 2009, 11:01)

    StreetBall [anonim]

    Cine dracu sa ne dea puncte cand toti ne considera o tara de rromi si de hoti ?
  • +2 (2 voturi)    
    textul (Luni, 18 mai 2009, 11:35)

    cle0 [anonim]

    Eu nu pot sa zic ceva de textul melodiei noastre ca nu am inteles nici trei cuvinte unul dupa altul din el. Cand am citit intr-un articol refrenul, am ras de m-am prapadit, nu semana deloc cu ce se aude. Dar poate sunt eu surda! :P
  • +1 (1 vot)    
    bei, ma leshi si pe mine? (Luni, 18 mai 2009, 13:18)

    gica [anonim]

    Ce atata tam tam pt o reprezentatie de mana a 19-a? Nu se mai gaseste in tarisoara asta cineva care sa cante ca lumea?
  • -1 (1 vot)    
    kkkkkkkkkkk (Luni, 18 mai 2009, 14:00)

    cp [anonim]

    melodia cistigatoere a fost faina dar dupa cum spunea cineva mai sus copiata dupa Vitas,forma de jurizare e de kkt,seamana cu nepotismul din romania,reprezentantul UK a fost kk...singura chestie care m-a impresionat a fost organizarea facuta de rusi ,scena si unele tari mici care au fostr cu mult mult peste infumuratii astia de UK.apropo trecind peste micile rautati cred ca romania a facut cea mai frumoasa figura de pina acum
  • -1 (1 vot)    
    Nul (Luni, 18 mai 2009, 14:02)

    Alexandra [anonim]

    In primul rand, aceasta aparatie este o copie fidela a unei domnisoare ce a ocupat in anii trecuti un loc fruntas.Mi se pare normal sa nu obtina niste rezultate bune in momentul in care lipseste originalitatea.. si nu numai.De ce ar vrea publicul sa voteze pentru ceva ce a mai vazut in anii precedenti?
    Plus ca o fusta scurta, un ritm dansant si parul blond se pare ca nu pot prima mereu!
    Nu pot fi nationalista si compatrioata in acest caz, a meritat locul!
  • -1 (1 vot)    
    fortare (Luni, 18 mai 2009, 14:48)

    obiectiv [anonim]

    Oricat ne-am fi dorit o clasare mai buna in finala,melodia a fost una "de duzina",care nu a impresionat cu nimic(spre deosebire de alti ani,cand "Let me try",sau "Tornero" se detasau imediat prin stil si originalitate),iar interpretarea a fost una crispata,fortata,fara naturalete - de ex. Azerbaidjan ,cu o melodie ritmata,cantata cu nonsalanta,s-a clasat in final pe un merituos loc 3.
  • 0 (0 voturi)    
    ..previzibil... (Luni, 18 mai 2009, 15:18)

    SoulHealer [anonim]

    Acum cateva zile apreciam ca vom ocupa un loc intre pozitiile 12-16 din clasamentul final. Am fost optimist! A fost un rezultat previzibil pentru o piesa slabuta, fara mesaj clar si cu un show prafuit, neconvingator. Sigur ca piesa norvegianului nu are cine stie ce valoare si lumea a votat din inertia care odata instaurata nu mai poate fi contaracarata de nicio judecata lucida. Se voteaza regional de ani de zile, se voteaza politic, se voteaza fraudulos cred eu daca ne amintim de cateva din editiile trecute. Ar trebui sa procedam ca Italia daca am vrea sa terminam odata cu lamentarile si carcoteala specifica noua romanilor cand ceva nu ne merge cum am vrea. Ce mare glorie este sa participi la o susa ca Eurovisionul?! Ne place sa palavragim si sa ne bagam singuri in seama doar pentru ca nu avem ceva mai bun de facut!
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa-ti spun? (Luni, 18 mai 2009, 15:41)

    romanu [anonim]

    Ba frate, dar englejii ;) astia isi servesc cafeaua si isi beau ceaiul de dimineata cu Romania intinsa pe paine, ca nu mai inteleg?
  • 0 (0 voturi)    
    Bosnia (Luni, 18 mai 2009, 15:51)

    X [anonim]

    Mie mi s-a parut pe nedrept punctata melodia de la Bosnia. Este bestiala. Ar fi trebuit sa fie in primele trei dupa parerea mea. Oricum, din tot concursul asta mi-au placut doar doua melodii: Bosnia si Portugalia. Restul, la canal.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovizion (Luni, 18 mai 2009, 16:59)

    marina [anonim]

    D.a este adevarat englezii au ceva cu noi ca si popor.Nu este prima data cand ei fac comentarii rautacioase si tendentioase la adresa noastra.Si acum 2ani sir terry a facut remarci tendentiose atunci cand a prezentat melodia Romaniei
    • 0 (0 voturi)    
      Nu intelegi... (Luni, 18 mai 2009, 20:34)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui marina

      tu umorul englezesc. Nu te necaji, 90% din populatia planetei nu-l intelege si nu-si face griji din asta.
  • 0 (0 voturi)    
    straniu (Luni, 18 mai 2009, 19:52)

    hmm [anonim]

    eu ma mir de faptul ca a luat locul 19. Din punctul meu de vedere se claseaza pe ultimul loc.
    • 0 (0 voturi)    
      cum a luat locul 19? (Luni, 18 mai 2009, 23:14)

      Robert Fripp [anonim] i-a raspuns lui hmm

      Intrebarea e retorica .. a luat locul 19 ajutata in primul rand de romanii din Moldova, din Spania si de pretutindeni.
      A fost o manifestare de "mandrie" nationala, oricum asta s-a intamplat cu majoritatea participantelor, au fost votate pe cu totul alte criterii decat cele muzicale.
      Concursul asta e penibil si n-ar trebui sa existe!
  • 0 (0 voturi)    
    Cantarea Europei (Luni, 18 mai 2009, 23:09)

    Robert Fripp [anonim]

    Concursul asta e jenant, nivelul muzical e mediocru, primeaza aparitia scenica, gimnastica si decorurile.
    In privinta notarii totul e o mascarada, voturile se duc catre simpatiile nationale sau depind de minoritatile din tarile votante.
    Valoarea melodiei e complet irelevanta in acordarea notelor.
    Per ansamblu e un spectacol patetic si ar trebui desfiintat. Nu descopera talente, nu consacreaza "vedete", nu aduce nimic bun.
  • 0 (0 voturi)    
    am urmarit cea mai buna interpretare (Luni, 18 mai 2009, 23:39)

    haiducu [anonim]

    ... a Romaniei la Eurovision din toate timpurile.
  • 0 (0 voturi)    
    indeed (Marţi, 19 mai 2009, 17:50)

    honogurai [anonim]

    "Ce sa faca si comentatoru' cu nume de paine securizata (Graham Norton), prea mult curry provoaca halucinatii auditive ......" Corect ! Si ciocolata belgiana, pt ca daca nu ma insel, Norton asta era ala cu Belgian chocolate in Another gay movie - and sh*t :P

    UK a avut o piesa faina, dar nu speculata pt concurs. Islanda mi s-a parut castigatoarea indreptatita. Elena s-a descurcat onorabil, insa din tara nu mi se parea o piesa de Eurovision.. Nu stiu, e doar o parere.