Se intampla in Romania, secolul XXI

VIDEO God Dethroned - interzisi la Oradea de un consilier liberal, pe motiv de satanism

de M.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iulie 2009, 14:03 Life | Showbiz

Liberalul Dan Octavian
Foto: Consiliul Local Oradea
Premiera in Romania: autoritatile din Oradea au interzis concertul trupei olandeze God Dethroned, acuzand formatia ca este satanista. Initiativa apartine consilierului local Dan Octavian, de la PNL, care a anuntat anularea concertului de duminica, 5 iulie, in Clubul Blue Monday din Oradea. Potrivit Bihoreanul.ro, alesul si-a motivat initiativa spunand ca a fost facuta "in calitate de cetatean crestin ortodox al municipiului Oradea".

"Aceasta anulare constituie o premiera in Romania, in conditiile in care niciun show n-a fost anulat din acest motiv de catre autoritatile romane in ultimii 20 de ani", afirma www.metalhead.ro.

Initiativa liberalului Dan Octavian este o premiera si pentru God Dethroned, una dintre cele mai influente trupe ale scenei olandeze, "trupa nefiind cenzurata in acest fel niciodata de-a lungul celor aproape 20 de ani de activitate", conform sursei citate.

God Dethroned este una dintre cele mai influente trupe ale scenei olandeze, cu o activitate de aproape 20 de ani, 8 albume lansate prin intermediul prestigioasei case de discuri Metal Blade si numeroase turnee in toata lumea.



'O decizie de secretar de partid'

Prin acest concert, trupa isi promova in premiera ultimul lor album, "Passiondale", in Balcani, intr-un turneu care a inclus Croatia, Serbia, Bosnia & Hertegovina, Bulgaria, Grecia, Macedonia, iar in acest weekend va include Ungaria si Romania.

Niciuna dintre tarile de mai sus nu a anulat vreun concert, cu exceptia Romaniei, prin vocea autoritatilor din Oradea.

"Este aberant modul in care domnul consilier Dan Octavian a pus problema anularii, a mers la clubul unde urma sa aiba loc concertul si i-a explicat proprietarului ca show-ul este un eveniment satanist si ca nu va permite ca un asemenea concert sa aiba loc in Oradea. A pomenit inclusiv de sacrificarea unor animale pe scena, in timpul show-ului, de prozelitism satanic si de multe altele", sustine Mihai "Coro" Caraveteanu, promoterul celor doua concerte God Dethroned.

"Consideram ca acest mod superficial de a pune problema aduce mai degraba cu deciziile luate de secretarii de partid. Trupa God Dethroned este dezamagita ca intr-o tara din Uniunea Europeana, unde exista inclusiv un distribuitor autorizat al albumelor trupei, sa nu poata sustine un concert doar din cauza orgoliilor exacerbate ale unei persoane care face uz de functia publica pe care o detine pentru a anula dupa bunul sau plac evenimente culturale si artistice", declara promoterul.

Dan Octavian: Am facut totul in calitate de crestin ortodox al orasului

Contactat de Bihoreanul.ro, Dan Octavian a negat orice implicare a Consiliului Local in demersul sau si spune ca a initiat totul “in calitate de cetatean crestin ortodox al municipiului Oradea”.

"Ultimele doua saptamani au fost foarte agitate, dupa ce prin oras au aparut mai multe afise pe care scria 'Satan black rock' si altele de genul. M-au alertat foarte multe persoane, semnalandu-mi ca e vorba despre o trupa care nu numai ca promoveaza rock-ul satanist, dar ca ar fi afiliata la o asemenea organizatie si se manifesta intocmai", a declarat pentru Dan Octavian.

Organizatorii au luat decizia ca cei care si-au cumparat deja bilete pentru show-ul din Oradea sa poate intra cu biletul respectiv la concertul God Dethroned de la Bucuresti, care are loc vineri 3 iulie, in Clubul Fabrica de pe str. 11 Iunie din Bucuresti.

Cei care nu pot ajunge in Bucuresti pot merge sambata la concertul God Dethroned din orasul maghiar Debrecen, aflat la 60 de km de Oradea.


Citeste mai multe despre   























7660 vizualizari

  • -31 (75 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:06)

    Felpie [anonim]

    Bravo! Bine le-a facut!
    • +11 (51 voturi)    
      de ce? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:18)

      vi [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      si cu ce te afecta pe tine daca cantau ?
      • -17 (39 voturi)    
        Libertatea de exprimare (Vineri, 3 iulie 2009, 16:00)

        Robertino [utilizator] i-a raspuns lui vi

        Pentru toti cei care vorbesc despre libertatea de exprimare....
        Cred ca trebui sa se organizeze seminarii si intalniri gratuite conduse chiar de Osama in care sa fim invatati cum sa confectionam niste "bombe mici" si cum sa deturnam avioane sau chestii de genul asta..
        Sau as mai propune intalniri in care publicul larg sa fie initiat in "arta incestului" de insusi Fritzl care normal, ar trebui eliberat!
        Si ca totul sa fie perfect, toate aceste manifestari ar trebui finantate chiar de catre doamna Ridzi din banii publici!
        Acest comentariu este un pamflet si trebuie tratat ca atare
        • +19 (43 voturi)    
          Oradea (Vineri, 3 iulie 2009, 16:22)

          Satan veled [anonim] i-a raspuns lui Robertino

          Sunt oradean si sunt intristat ca orasul a ajuns sa fie condus de niste bigoti. Si consiliul judetean e condus de un pastor baptist sau penticostal, nu mai stiu.
          Daca doriti sa ii spuneti parerea dumneavoastra ilustrului anonim Dan Octavian, aveti la dispozitie adresa sa de mail: octavian.dan at oradea.ro
          • -11 (21 voturi)    
            de ce ma afecteaza? (Vineri, 3 iulie 2009, 20:35)

            Viorel [anonim] i-a raspuns lui Satan veled

            Multi pun intrebarea cu ce te afecteaza daca ei cantau, sau cu ce ma afecteaza daca homalaii defileaza? Este vorba despre moralitatea societatii ca intreg.
            Facand analogie la corpul uman, poate nu te deranjeaza o mica rana, dar macar nu o lasi sa se extinda nu?

            Acum o sa fiu apostrofat ca nu e nimic negativ aici. Ma rog... daca tot corpul a putrezit, normalitatea va fi de fapt anormalitate.
            • +7 (21 voturi)    
              chiar, de ce te afecteaza? (Vineri, 3 iulie 2009, 22:44)

              VasiN [anonim] i-a raspuns lui Viorel

              Bine ba arbitrul moralitatii. Pentru cineva normal, xenofobii ca tine si coiosul ala de consilier sunt ranile din penalogia aia pe care ai facut-o cu corpul uman. Poate ca-i deveni homalau sau rocker daca se intampla sa fie vreo parada sau vreun concert la mai putin de 1000 de km de spatiul tau vital (mai ales ca nimeni nu te forteaza sa participi)? Sau tii frica pentru noi restul, astia cu minti mai slabe? Cel mult o sa fii apostrofat ca nu te-ai semnat cu numele adevarat, Gigi Becali - filosof.
            • +4 (6 voturi)    
              Gresit (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:59)

              if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

              Nu e buna analogia, pentru ca, in corpul uman, hemoroizii nu stiu sa posteze pe net comentarii pe care sa le semneze cu Viorel.
          • -3 (13 voturi)    
            cum se traduce numele trupei? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 12:22)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui Satan veled

            ceva de genul: "Dumezeu detronat".
            hmmm........ foarte sugestiv.....
            "Nu sunt satanisti!!!", ar sari imediat deontologul profesional, acoperindu-l cu tipete si urlete pe omul de bun simt.
            Si : "vrem liber la cultura si la libertate de exprimare!!!". In traducere: hai sa batjocorim valorile crestinilor.
            • +5 (7 voturi)    
              ah deci nu am voie la libera exprimare (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:47)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

              Atat ai inteles tu din trupa aia? Dupa logica ta de crestin, poate cineva sa il "detroneze pe dumnezeu"?
      • -3 (19 voturi)    
        Cultura pac-pac rock (Vineri, 3 iulie 2009, 17:09)

        Robertino [utilizator] i-a raspuns lui vi

        Nu pot decat sa fiu multumitor ca manelistii nu citesc astfel de situri si ca nu manuiesc arta scrisului la fel de bine ca acesti aparatori ai culturii hard metal black tac pac rock. Nici nu vreau sa ma gandesc cate comentarii pentru apararea culturii maneliste s-ar fii putut naste :))
    • 0 (18 voturi)    
      Da, daaa. (Vineri, 3 iulie 2009, 14:27)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      Da, daaa. De ziua ta!
      • -14 (24 voturi)    
        S-a trezit democratu din Botwana (Vineri, 3 iulie 2009, 17:51)

        Nick [anonim] i-a raspuns lui Adi

        Bai geniule, vezi ca satanistii nu canta despre ingerasi si chestiutze roz. Ei canta melodii care incita la violenta, crime, violuri etc.
        Avand in vedere ca tinerii si asa sunt usor impresionabili ce ti se pare tie ca ar fi frumos intr-o manifestare care sa incite la violenta, crime, violuri etc?

        Si cred ca mai de graba ar trebui sa fie de ziua ta...
        • +6 (10 voturi)    
          Geniule (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 11:36)

          shadow [anonim] i-a raspuns lui Nick

          Ar trebui sa fugi intr`un varf de munte unde sa nu ai legatura cu oamenii. Crezi ca oamenii sunt atat de usor de impresionat ... sa asculte niste versuri mai violente si cum ies de la concert incep sa ucida si sa violeze!!? ... Prostia nu are margini si vad ca tu esti un adept al ei. Uita`te la TV la stirile de la ora 5 .... sau la filmele date seara si ai sa vezi acolo instigare si spalarea creierului. Daca ascult hip hop (unde iara este promovata violenta) inseamna ca de`abia astept sa ies din casa pentru a lovi pe cineva?!?! Incultura de care dai dovada ma sperie. Pacat ca in secolul 21 mai exista oameni ca voi ... si pacat ca exista in Romania
        • +3 (5 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:49)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Nick

          Exact la fiecare concert sunt crime si violuri si toate spre surprinderea ta sunt comise de satanisti.

          Daca ajungi pe la puscarie intreaba-l pe gardian cati satanist se afla acolo si vei avea o revelatie.
    • -24 (44 voturi)    
      BRAVO!!!!!!!!!! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:29)

      cami [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      Foarte bine.
      Daca ei canta : hai sa ucidem, hai sa facem rau, sa-i interzica.
      • +5 (7 voturi)    
        Tu te iei dupa ce canta cine stie ce formatie? (Vineri, 3 iulie 2009, 21:06)

        puppetmaster [anonim] i-a raspuns lui cami

        Daca tot zici ca astia canta "hai sa ucidem" poti sa spui ca pe unde in videoclipul asta ai auzit asta?

        Sau ti-a spus cineva ca asta canta?
        • +7 (11 voturi)    
          viziune (Vineri, 3 iulie 2009, 23:09)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui puppetmaster

          Prostioare... ati auzit de filmul "Rambo"? Dar de "Terminator"? Dar de ... etc. Pai e acelasi lucru... Si aia e arta si nimeni nu va incepe sa omoare lumea pe strada dupa ce se uita la un asemenea film. Pot fi eventual nerecomandate minorilor, dar cred ca 99% din copii stiu sa faca diferenta intre realitate si fictiune. Cat despre "satanisti"... libertatea religiei si credintei implica si libertatea de a alege satanismul ca religie, respectand evident morala si legile. In calitate de ateu, reactia acestui personaj politic mi se pare absurda dar nu face decat sa reflecte bigotismul mob-ului
          • -3 (3 voturi)    
            dupa atatea filme violente, oamenii au devenit (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 12:33)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui atreus

            mai violenti sau mai pasnici? Ia ghici draga. Sunt sigur ca stii raspunsul, dar hai sa mai zici si tu niste neadevaruri ca poate mai cad cativa in plasa.
            Deci televiziunea nici nu manipuleaza, nici nu creeaza curente de opinie, nici nu canalizeaza ideile celor mai slabi de vionta.
            Nu creeaza super-mega-giga-staruri uriase, mondiale, galactice, - intre paranteze fie zis - de mucava, tot felul de dezaxati, dezlanati, cretini serviti la tv drept model.
            Si dupa tine, nu are nici cel mai mic impact la populatie.
            Hai sa-ti pun o intrebare simpla ca sa vezi cum te-a manipulat pe tine: cu ce pasta de dinti te speli?
            Pun pariu ca e una la care se face reclama. Deci .......?
            • +4 (4 voturi)    
              mai pasnici evident (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:19)

              atreus [anonim] i-a raspuns lui ionescu

              CULMEA!!! Au devenit mult mai pasnici. Din istorie stim ca pe vremea romanilor se omorau intre ei in arene, se crucificau cu zecile de mii, se omorau in razboaie, se decapitau, etc. La fel in evul mediu. De abia dupa aparitia filmelor violente crimele din viata reala au scazut. O fi o coincidenta?!
            • +1 (1 vot)    
              reclama (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:20)

              atreus [anonim] i-a raspuns lui ionescu

              spune-mi o pasta de dinti la care sa nu se faca nici un fel de reclama si o voi cumpara...
        • +8 (10 voturi)    
          Iesirea 22:18 (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:02)

          Margicu [anonim] i-a raspuns lui puppetmaster

          Pe vrăjitori să nu-i lăsaţi să trăiască!

          Este un indemn care a dus nenumarati oameni la rug, trebuie neaparat interzisa Biblia pentru ca indeamna la crima.
    • +16 (58 voturi)    
      Esti cretin? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:30)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      Ori esti prost, ori este o gluma foarte proasta pe care-ai incercat sa o faci.

      Este de-a dreptul inadmisibil ca astfel de acte sa se intample intr-o tara civilizata in secolul XXI.

      Cum isi pot permite sa interzica ce sa cante? Unde e libertatea de exprimare?

      Chiar daca ar fi satanisti si la concertele lor s-ar strange satanisti, nu vad problema. Libertatea religioasa este garantata prin constitutie.

      Ce este aici, teocratie?
      • -33 (55 voturi)    
        idiotule (Vineri, 3 iulie 2009, 14:41)

        ano1 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        satanismul nu e religie. batate-ar boala sa te bata de satanist. satanismul e un stil de viata criminal si la propriu si la figurat mai figura intunecata, ca ma si enervezi. si inadmisibil e ceea ce instiga satanismul , sa te omoare pe tine pe stanci cruci idiotule inca data-ti zi
        • +11 (29 voturi)    
          . (Vineri, 3 iulie 2009, 14:44)

          AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui ano1

          Mori din proprie initiativa!
        • +12 (26 voturi)    
          Inainte sa faci asemenea afirmatii... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:52)

          Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui ano1

          mai informeaza-te goarna stricata ce esti
        • +8 (22 voturi)    
          habar nu ai (Vineri, 3 iulie 2009, 15:51)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ano1

          despre ce vorbesti. Vin toti necitii pe aici sa-si dea cu parerea despre ceea ce nu cunosc. TIPIC romanesc.
        • +2 (12 voturi)    
          pt. ano (Vineri, 3 iulie 2009, 18:22)

          cetateanul [anonim] i-a raspuns lui ano1

          Satanismul este o religie, de ce nu citesti, nu-ti place? In USA a fost inscrisa oficial prin anii 60, "church of satan". Oricum trupa asta nu avea nimik in comun cu aceasta religie, mi se pare ca voi va luati singur dreptul de a decide pt. ceilalti, daca vor sa fie satanisti sau nu. Pt. ca sa te linistesti ,domnul Satan nu exista, poate doar in mintile unor oameni inculti.
          • 0 (6 voturi)    
            religie multipolara (Vineri, 3 iulie 2009, 23:13)

            atreus [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

            interesant... Satan nu exista dar religia asa zis monoteista crestina are nevoie de un personaj negativ de care sa ii protejeze pe credinciosi. Chiar si asa, islamul e mult mai "monoteist" decat crestinismul... macar in islam nu exista "treimi" de allah ca in crestinism.
        • -1 (1 vot)    
          bun asa (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:54)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ano1

          Aceasta este reactia unui Ortodox pasnic. Felicitari.
      • -1 (15 voturi)    
        libertate, dar nu prost inteleasa (Vineri, 3 iulie 2009, 16:36)

        CosminG [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        instigarea la rau e acuzata de lege si libertatea cuiva se termina unde incepe sa incalce libertatea altuia
      • -9 (15 voturi)    
        ba da si tu esti prost, (Vineri, 3 iulie 2009, 18:25)

        kalu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        pai uite asa cu libertatea de opinie au aparut homalaii la brat pe strada pupandu-se. Hai sa te vad cum ii explici copilului tau (daca ai) de ce fac aia asa ceva.
      • -5 (9 voturi)    
        libertate de exprimare (Vineri, 3 iulie 2009, 20:38)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Bai baieti m-ati omorat cu libertatea de exprimare. Oare omul e cu adevarat liber in exprimare? Te rog sa te duci sa il injuri pe Obama daca tu chiar crezi asta.

        Nu exista si nu va exista niciodata libertate de exprimare. Nu vezi problema satanistilor? Iti doresc ca toti copii tai sa ajunga satanisti, si atunci o sa vezi problema mai clar.
      • -6 (6 voturi)    
        incultule (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:19)

        Jean [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        1) intreaba orice psihiatru daca e normal sau nu sa participi la un astfel de concert. Raspunsul o sa te surprinda!

        2)Ti-as pus problema vreodata ca societatea, in ansamblul ei, trebuie sa avanseze, nu sa regreseze??? Trebuie sa se dezvolte si sa progreseze spre ceva mai bun, mai folositor pentru omenire!

        Si trupa aia, prin manifestarile ei, ti se pare ca ar contribui cu ceva la dezvoltarea societatii, ti se pare a fi un progres pentru omenire? Ce avem bun de invatat de la aia?

        Si, aaa, cel mai important lucru, vin de la olandezi, unde marijuana este legalizata(!!!), unde "partidul animalelor" este reprezentat in parlament, unde au bordeluri cu tarfe in geam, si asa mai departe. Deci promoveaza o cultura sociala de exceptie!!!

        Dar, poate pentru un "intelectual" ca tine asa ceva o fi normal!! Si atunci, iti propun : daca vrei asa de mult sa-i vezi live, du-te la ei acolo in Olanda, fa-te "fun" de-al lor, fa-le eventual donatii, daca iti plac asa de mult !! Of, daca prostia ar durea, multi ar umbla urland pe strada! Dar, acum se pare ca vor sa se adune toti la un loc :))))
        • +1 (1 vot)    
          ne aparam saracia (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:04)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Jean

          Pai hai sa-i interzicem pe turistii satanici. Eventual la granita ii punem la detectorul de minciuni si vedem imediat daca sunt satanici si o reala problema pentru Ortodoxia neamului. Tot dupa aceasta logica de fier, trebuiesc interzise si manelele, muzica rap.

          Banuiesc ca tu te implici in acest progres. Practic nu cumperi pungi de plastic, folosesti lumanari, monitorizezi cu strictete cam cata apa sa folosesti pentru baie si evident ai o bicicleta ca nu cumva sa poluezi. Te apreciez geniule.
        • 0 (0 voturi)    
          frate (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 23:59)

          sep [utilizator] i-a raspuns lui Jean

          Jeane, daca taceai filosof ramaneai :-)
        • 0 (0 voturi)    
          VORBESTI DIN BURTA (Miercuri, 8 iulie 2009, 11:58)

          MIHAI [anonim] i-a raspuns lui Jean

          La cate concerte ale acestei trupe ai fost?
          Cate inregistrari video din concert cu ea ai urmarit?
          Nici eu nu i-am vazut vreodata, si nefiind pasionat de acest gen de muzica, nici nu intentionez, dar de aici si pana la a interzice mi se pare cale lunga.
          Diferenta dintre cei pro si cei contra este ca ultimii vorbesc din burta, luandu-se dupa spusele consilierului local, care dupa parerea mea, probabil are IQ sub 100 (si nu glumesc). Nu va mai luati dupa toti prostii. Informati-va; exista youtube,, e plin internetul de informatii. Vedeti ce canta trupa, cum se manifesta intrun concert si dupa aia emiteti o parere fundamentata pe realitati si nu pe parerea unui individ cu inteligenta in cel mai bun caz medie, care la randul lui duce lipsa de argumente reale.
      • -5 (5 voturi)    
        bai idiotule (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:39)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        libertatea ta se termina acolo unde o incalca pe a mea. intr-o tara crestina nu au cum sa sustina concerte trupe sataniste. ati asistat vreodata la un astfel de concert? mai bine nu; nici nu va duce mintea ce se intampla. in ce priveste interzicerea, este normala. IN JAPONIA AU FOST INTERZISI ROLING STONES pt ca Jagger fusese prins cu droguri in sua si pt. ca muzica lor incita la consum de droguri si....ati ghicit, satanism. japonezii au declarat ca nu pot permite intoxicarea tinerilor. sunteti mai buni decat ei. societatea trebuie protejata de astfel de dezaxati care intoxica creierele si constiintele tinerilor. am vazut personal o familie distrusa din cauza copilului care era rocker satanist. asa ca taceti din gura.
        • +4 (4 voturi)    
          Bine bine (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 12:04)

          Margicu [anonim] i-a raspuns lui constantin

          Cauta un exemplu dintr-o tara civilizata, nu din Arabia Saudita sau Iran in care un concert sa fi fost interzis de autoritati pe motive legate de religie. Si cu ce ti se incalca libertatea ca intr-un club privat se asculta un anumit tip de muzica? Esti obligat sa te duci? Eventual daca nu e bine izolat clubul sau daca sunt scoase boxe afara ca la biserica, atunci da, ti se incalca libertatea, altfel nu.
    • +11 (33 voturi)    
      LIBERARUL (Vineri, 3 iulie 2009, 14:55)

      Gus [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      politicianul asta e un exemplu despre cum se face politica in ro...dupa bunul plac si pentru bunul plac al fiecarui membru de partid cu influenta...nu conteaza doctrina partidului nu conteaza numele acestuia...toti niste boi comunisti, crescuti de comunisti
      • +5 (7 voturi)    
        arbitrar (Vineri, 3 iulie 2009, 23:15)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Gus

        apoi o manifestare culturala nu poate fi oprita decat printr-o decizie judecatoreasca. Politicul nu are cum sa se amestece in asa ceva.
    • +2 (20 voturi)    
      Ce dobitoci (Vineri, 3 iulie 2009, 15:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      Si liberalu si omu de mai sus.
    • +3 (5 voturi)    
      cenzura?! (Vineri, 3 iulie 2009, 23:56)

      indianu gions [anonim] i-a raspuns lui Felpie

      o incalcare a dreptului la libera exprimare!

      e doar parerea personala a dlui consilier.
      e liberal doar in acte, dar habar nu are ce inseamna sa fi liberal.

      nu toti credem in biserica si valorile dlui consilier.
    • -1 (3 voturi)    
      toti ipocriitii (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:07)

      wasabi [utilizator] i-a raspuns lui Felpie

      v`ati gasit voi toti ipocritii sa judecti pe asta de ce interzis "marele " concert al unor rockeri.

      daca interzicea unu de manele, nu mai era nimeni asa de vehement, si nimeni nu mai avea nimic de zis in legatura cu LIBERTATEA DE EXPRIMARE. ca deh aia sunt rokeri ailalti sunt manelisti.

      imi este sila de voi...si de cei care pretind ca sunt mari intelepti.

      subiectivistilor...
  • +2 (22 voturi)    
    bine. si? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:09)

    cristi [anonim]

    Si pe Manson l-au interzis in statele unite sa cante in nu stiu ce oras, bine acolo parintii au intervenit si l-au banat, acum astia probabil ca sunt nitel mai duri decat Manson.
    • +2 (30 voturi)    
      americanii (Vineri, 3 iulie 2009, 14:30)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cristi

      .... si daca l-au interzis americanii pe Manson inseamna ca a fost o decizie buna. :)) ... vai de capul nostru ... nu suntem in stare sa gandim nici cat ....
  • +13 (41 voturi)    
    ce cretin (Vineri, 3 iulie 2009, 14:09)

    Hiksos [anonim]

    adica daca eu sunt satanist ar trebuie sa il "interzic" pe acest individ, doar pt ca e de alta convingere

    si oricum asta e o mare abureala cu muzica satanica ROCK ON !
    • +9 (29 voturi)    
      jale (Vineri, 3 iulie 2009, 14:31)

      Penele [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      ce specimene au ajuns sa populeze si PNL-ul...
    • +9 (35 voturi)    
      ??? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:41)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      Asta e "liberal" ?... Cum adica sa interzica un concert? Daca nu gust genul nu ma duc la concert... Decizia trebuie sa imi apartina mie ca si consumator, nu sa decida un tampit ptr mine ce trebuie sa fac si ce nu.
      E prima data cand folosesc insulte de orice fel in vreun comentariu insa "dl consilier" si le merita cu prisosinta.
  • -11 (39 voturi)    
    decizie (Vineri, 3 iulie 2009, 14:10)

    wasabi [utilizator]

    nu sunt manelist, dar dupa ce am ascultat melodia postat de dvs si as fi facut la fel. imaginati`va aceasi melodie pe niste woofere de la 1000 W in sus ..seara ..nimeni nu zice ca nu avem dreptul la cultura ..dar asta este de`a dreptul GROHAITURA.
    • +19 (31 voturi)    
      decizie? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:50)

      vladardeleanu [utilizator] i-a raspuns lui wasabi

      Si care e problema? Ne pune cineva sa ascultam? Cultura e doar ce considera unii si altii ca poate fi prizat de mase? Nu ma intereseza muzica pe care o canta aceasta formatie, nu e genul meu, dar nici nu pot fi de acord ca in 2009, in UE, cineva cu functie de raspundere sa isi foloseasca prerogativele ca sa isi impuna convingerile personale - de natura morala sau estetica - mi se pare o mentalitate extrasa direct din Evul Mediu. Iar mai apoi ne miram ca suntem considerati retardatii Europei.
  • +17 (27 voturi)    
    Propunere de Guvern (Vineri, 3 iulie 2009, 14:16)

    Absolut [utilizator]

    Pai daca tot am ajuns la acest nivel si interzicem formatii... propun si interzicerea urmatoarelor persoane: Guta - Coada de maimuta, Adrian - Tembelul Minune si altii din aceeasi familie mare...

    MI-e scarba de voi!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:01)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Absolut

      de acord.
  • +14 (34 voturi)    
    Talibanism (Vineri, 3 iulie 2009, 14:17)

    tzuptzup [anonim]

    Trupa suna bine...ca si crestin, se presupune ca am destul creier cat sa discern intre ce e bine si ce e rau pentru sufletul meu, nu e nevoie ca domnul taliban consilier sa imi spuna ce sa ascult si ce nu. Apoi, concertul nu e gratis, ca si bun crestin nu voi da bani din munca mea sa ascult "satanisti". Si nu in ultimul rand, adevaratii satanisti sunt la guvern, cheltuind banul public si obstructionand justitia. Iar pe aia ii vedem zilnic gratis la televizor.

    P.S.: am telecomanda, pot schimba oricand canalul. Sau mai bine ma duc la un concert... :P
  • +8 (34 voturi)    
    Wow (Vineri, 3 iulie 2009, 14:17)

    Eusebius [utilizator]

    Pai asta e Romania in care multi cred ca dumnezeu s-a razbunat si a dat foc cladirii de birouri de langa Armeneasca.
    Si ca o paranteza, de cand se poate interzice o manifestare pe motiv religios? Parca eram mai democratici decat arabii ... sau poate am gresit tara.
  • -15 (33 voturi)    
    Bravo!!! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:20)

    cracker [anonim]

    Bravo!!! Ar fi bine sa faca si in Bucuresti la fel!!!!
    • +13 (21 voturi)    
      Guta si Co (Vineri, 3 iulie 2009, 14:57)

      ggg [anonim] i-a raspuns lui cracker

      sa ascultam manele pentru ca ele promoveaza iubirea intre barbat si femeia lui si afacerile legale
      • +4 (10 voturi)    
        Bravo!!! (Vineri, 3 iulie 2009, 16:19)

        cracker [anonim] i-a raspuns lui ggg

        Iti urez succes la manele.
  • +6 (30 voturi)    
    . (Vineri, 3 iulie 2009, 14:21)

    AdiSun [utilizator]

    Libertatea de expresie nu inseamna libertatea gandului pe care il iubesti , ci a gandului pe care il urasti , pe care il urasti cel mai tare.Libertatea nu se pierdea deodata , ci incepand cu interzicerea unei reviste , a unei carti sau a unui CD.Notiunea de cenzura este in contradictie cu esenta libertatii noastre de baza.. , in primul rand libertatea de expresie , care apartine tuturor.Nu pot sa cred ca in Romania, o tara care ar trebuit sa invete din trecut, se mai practia cenzura.Cenzura nu aduce nimic bun si oameni au dorinta inascuta de a fi liberi si vor fi liberi, daca nu sub aceasta guvernare,atunci sub cea care va urma.
  • 0 (18 voturi)    
    manelistilor (Vineri, 3 iulie 2009, 14:23)

    tanaru [anonim]

    huoo. comunistilor
  • +8 (16 voturi)    
    cuvinte fara sens (Vineri, 3 iulie 2009, 14:23)

    PaulR [utilizator]

    Curat liberala decizia!
    • +2 (8 voturi)    
      absolut (Vineri, 3 iulie 2009, 15:57)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Manele DA, rock NU.
  • +4 (30 voturi)    
    Voi va da-ti seama ce spuneti? (Astia cu bravo) (Vineri, 3 iulie 2009, 14:25)

    cristi [anonim]

    Intrebarea era retorica.
    Acum au interzis un concert intr-un club privat. De aici este un pas foarte mic pana la a controla ce carti citim, ce muzica ascultam (acasa) si ce posturi tv urmarim.
    Nu conteaza motivul, atat timp cat interzici orice lucru care nu este ilegal, este cenzura - va amintiti de comunism?

    P.S In schimb Adrian si Salam zbiara pe toate drumurile. Aia sunt ok ...
  • +7 (27 voturi)    
    Art. 29, 30 (Vineri, 3 iulie 2009, 14:25)

    Tiberiu [anonim]

    Constitutia Romaniei garanteaza libertatea constiintei si a cultelor religioase. Exista in multe tari culte care se autointituleaza ca fiind sataniste, care se supun legii(nu comit infractiuni) si care se bucura de aceleasi drepturi ca si restul cultelor religioase. Inainte sa-i judecati pe acesti oameni incercati sa-i cunoasteti si sa le intelegeti sistemul de valori. Satanismul(legal) nu este sinonim cu crima.
    • -2 (14 voturi)    
      asta e chiar buna (Vineri, 3 iulie 2009, 17:46)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

      valori?.... principii?... eu cred ca nu stii despre ce vorbesti? cam ce valori si principii ale lui Satan crezi ca ar trebui sa le mai liberalizam prin Romania?... Da-mi un exemplu, te rog. Minciuna, crima, ce?... Ce valori bune,bah tzara? Din cauza celor ca tine si a celorlalti "liberali" ca tine ascultam manele si votam toti tampitii!!! Valorile si principiile tale sunt toate relative ca si creierul tau!
      • +3 (7 voturi)    
        da, e chiar buna (Vineri, 3 iulie 2009, 21:11)

        Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Valori ale satanismului? Depinde la care te referi. Exista satanism laveyan, satanism traditional, satanism modern. N-am timp sa stau sa-ti explic chiar tot. In mare, principala valoare este libertatea de gandire si de exprimare. Satanistii venereaza natura vicioasa a oamenilor care ii indeamna la orice activitate care le produce placere(orientare care mai poarta numele si de hedonism). Satanistii sunt capabili sa iubeasca dar sa si urasca in aceeasi masura. Fiecare organizatie satanista are anumite reguli de conduita care le permite "membrilor" sa-si dea seama care persoane sunt demne de iubire sau de ura. Pentru un satanist, satanismul nu este o cauza pentru care trebie sa lupte ci este mai degraba un instrument care il ajuta sa-si descopere si sa-si foloseasca la maxim potentialul creator...astea ar fi in mare cateva aspecte comune ale tuturor micarilor sataniste.

        De ce se numesc satanisti? Majoritatea satanistilor cad de acord asupra unui lucru : Lucifer a fost izgonit din Rai pentru ca s-a impotrivit tiraniei lui Dumnezeu. Pentru ei Lucifer este simbolul luptei impotriva a tot ce inseamna oprimare, persecutie, idei fixe.

        Eu personal nu fac parte din nici o organizatie satanista dar am studiat in detaliu subiectul cu un ochi critic si am cazut de acord in multe puncte cu majoritatea ideilor sataniste. Dupa cum spuneam, nu pot explica aici chiar totul...informati-va, cercati totul cu un ochi critic, fara prejudecati si fara frica generata de paranoia religioasa. O sa va dati seama ca satanistii sunt oameni ca si voi...cu calitati, cu defecte, cu slabiciuni...de obicei inofensivi.

        Cazurile "senzationale"(sacrificari de animale/oameni) pe care le vedeti la televizor sau prezentate in rapoartele SRI au ca protagonisti indivizi care nu au nici o legatura cu vreo organizatie satanista legala. Satanismul legal nu ia apararea unor asemenea indivizi si nici nu promoveaza acel tip de comportament.
        • +1 (1 vot)    
          ia te uita.. (Duminică, 5 iulie 2009, 13:35)

          dustproof [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

          Nu o sa renunt desigur la sanatos / condescentul meu ateism, dar iti multumesc totusi ca mi-ai deschis o fereastra. Recunosc ca nu priveam satanismul decat prin ochii preconceptiilor, habar nu aveam ca mai este ceva de aflat in plus... :)
          Totusi, mai degraba as sta la o cafea, discutand exclusiv altceva decat religie, cu un "satanist", decat, in aceleasi circumstante, cu unul din cei care ti-au dat minusuri, si prietenii stiu de ce..
  • +5 (23 voturi)    
    astfel de gesturi au rezultat invers (Vineri, 3 iulie 2009, 14:25)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Cred ca astfel de gesturi pot avea mai degraba un rezultat invers.

    Cine venea la acest concert? Niste tineri carora le place muzica si care in cea mai mare parte nu au nimic sau in orice caz nu sunt rau suparati pe crestinism.
    Interzicand acest concert inofensiv, ii include pe acesti tineri intr-o categorie oprimata, le da ceva pentru care sa lupte si le da un motiv real de a ura crestinii.
  • +1 (21 voturi)    
    el are functie de conducere cu asemenea gandire? (Vineri, 3 iulie 2009, 14:25)

    conscab [utilizator]

    Ce indobitocit! ca nu pot sa-i spun altfel...
    a actionat ca un bun crestin-ortodox al orasului...vai draga, ce sa-ti povestesc...
    Poti sa-ti iei crestin-ortodoxia si s-o practici in casa ta si in biserici, nataraule!! Nu trebuie sa decizi tu pentru altii ce muzica sa asculte !!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pai da... (Joi, 9 iulie 2009, 11:56)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui conscab

      Daca stai sa urmaresti un pic lucrurile o sa vezi ca numai oameni prosti si mediocri sau sub-mediocri dpdv profesional intra in politica. Un om inteligent si bine pregatit gaseste alte mijloace de subzistenta.
  • -11 (25 voturi)    
    Muzica nu zgomot (Vineri, 3 iulie 2009, 14:26)

    SirJerkaLot [anonim]

    Dand toate astea la o parte, trebuie sa ne uitam la muzica pe care o canta. Eu sunt cu muzica, cu zdringhi zdringhi, cu de astea. Si de fiecare data, caut sa ascult o muzica care sa fie completa din toate punctele de vedere. Versurile, linia melodica si modul in care este transmis mesajul trebuie sa ma inspire si sa-mi placa. Sa-ti faca pielea de gaina asa :) pentru cei care sunt mai pasionati. Muzica se adreseaza sufletului, ridicandu-te la un nivel mai inalt. Ce face formatia asta se numeste zgomot. Si e chiar enervant. Stiu ca de gustibus...dar oamenii carora le place si se hranesc cu galagia asta, au probleme pe alte planuri.
    • +10 (18 voturi)    
      esti paralel (Vineri, 3 iulie 2009, 16:07)

      theodora [utilizator] i-a raspuns lui SirJerkaLot

      altul era subiectul...nu intereseaza pe nimeni cum suna, eu n-am ascultat (desi sunt convinsa ca suna ca dracu), e vorba de libertatea de a asculta ce vrea muschiu' tau.. :)))
      • -4 (6 voturi)    
        hmm.. (Vineri, 3 iulie 2009, 18:14)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui theodora

        De ce frustratii au aceasta problema cu ingradirea libertatii de exprimare a frustrarilor?!? Poti sa-mi raspunzi intr-un mod pertinent?
        • +3 (3 voturi)    
          iti raspund eu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:19)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui amazing

          Pentru ca frustrarile neexprimate fac un mare rau echilibrului psihic al unei persoane, iar exprimarea lor mai elimina din tensiunea acumulata.

          Libertatea de exprimare si de expresie e extrem de importanta pentru sanatatea psihica a oamenilor in general, insa iti trebuie ceva mai multa intelegere si informatie ca sa realizezi asta.

          In ceea ce-i priveste pe oamenii "normali" de genul dl. consilier, din pacate pentru ei (si din cand in cand si pentru noi, daca "normalul" respectiv are ceva putere) nu vor ajunge niciodata la un psiholog.
  • +4 (26 voturi)    
    Tzara de retardati (Vineri, 3 iulie 2009, 14:29)

    rica venturiano [utilizator]

    Hai sa interzicem si Biblia, ca acolo sunt o groaza de referiri la Satana, plus violenta, sex, incest, sodomie, onanism si cate si mai cate... Hai sa-l interzicem si pe Eminescu, ca doar era mare fan al budismului, iar budismul nu poate fi decat unealta Satanei. Hai sa-l interzicem si pe Shakespeare, ca in piesele lui se taie aia pe capete, iar Hamlet face apologia sinuciderii, care e un mare pacat! Hai sa-l interzicem si Kafka, ca doar era evreu, iar evreii l-au rastignit pe Domnul Nostru Iisus Hristos!
  • -14 (32 voturi)    
    laudabil, felicitari! (Vineri, 3 iulie 2009, 14:29)

    ionel cj [anonim]

    e laudabila initiativa.
    asta cu romania secolului 21 si ue nu tine.
    statul poate interveni oricand considera ca un anumit eveniment aduce atingere principiilor morale ale societatii.

    si oricum asa trupa cu asa obiceiuri tine mai degraba de comuna primitiva decat de europa secolului 21 .
    • +11 (19 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:43)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui ionel cj

      Statul trebuie sa se supuna constitutiei si sa o aplice. In acest caz a incalcat-o...
      • -7 (11 voturi)    
        nu a incalcat constitutia, (Vineri, 3 iulie 2009, 16:53)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

        Consilierul nu a incalcat constitutia(sau alta lege), baiete, satanismul nu e recunoscut ca religie ci ca act de vandalism si pericol social si de aceea e de datoria autoritatilor sa inlature aceste pericole.
        • +5 (7 voturi)    
          ... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:07)

          Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Arata-mi legea, articolul si alineatul care afirma acest lucru.
          • -6 (8 voturi)    
            hmm... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:16)

            amazing [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

            Daca eu ma duc in piata universitatii sa tin un concert de muzica (nu conteaza genul) dar in versurile melodiilor am diferite mesaje xenofobe sau de alta natura care sa lezeze integritatea morala a altora ma amendeaza militia ori ba? boule...
            • +6 (10 voturi)    
              Probabil de la caldura (Vineri, 3 iulie 2009, 18:41)

              soferul [utilizator] i-a raspuns lui amazing

              Cum poti sa compari ce se intampla intr-un club PRIVAT cu ce se intampla intr-o piata PUBLICA?

              Si lasa limbajul asta ca nu impresionezi. Pun pariu ca la o discutie fata in fata nu mai esti asa cocos.
            • +5 (7 voturi)    
              ... (Vineri, 3 iulie 2009, 21:17)

              Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

              Trupele de black/death/doom metal nu emit mesaje xenofobe. Concertul respectiv urma sa se desfasoare intr-un local privat si era destinat numai adultilor.
        • 0 (0 voturi)    
          a (Miercuri, 8 iulie 2009, 12:13)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Dan

          Tu ai auzit de "prezumtia de nevinovatie"? Banuiesc ca nu, din moment ce pui problema in felul asta.
          Nu exista nicio dovada reala a faptului ca trupa este satanista, doar supozitia unui consilier local de un nivel de inteligenta indoielnic.
          Pe de alta parte, numele formatiei nu este deloc graitor in acest sens(contrar parerii multora de pe aici). Bazandu-te pe nume, pot fi la fel de bine atei, te-ai gandit la asta?
          Daca lucrurile ar functiona asa cum crezi tu, te-ai putea trezi ca te ia maine politia de pe strada sub pretextul ca esti satanist, te-ar bate de te-ai caca pe tine, dupa aia te-ar tine inchis vreo 2-3 luni si dupa aia , cand in sfarsit ai reusi sa demonstrezi contrariul( ca doar nu exista prezumtie de nevinovatie) si-ar cere scuze(in cel mai bun caz)
      • -5 (7 voturi)    
        DU-TE SI (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:05)

        KREAM [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

        DA-TI DOUA PALME, CA ESTI COMPLET IDIOT! A, SI INTRE TIMP, MAI BAGA CATEVA MINUTE DE MUZICA SATANISTA! :)))))
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 12:51)

          Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui KREAM

          Apreciez comentariul tau "constructiv". Te rog raspunde-mi si mie la cateva intrebari... Ai citit in viata ta vreun rand din constitutia Romaniei(tara in care traiesti)? Ai studiat vreodata fenomenul satanist folosind si alte surse de documentare decat stirile de la televizor? Stii pe ce lume traiesti?

          Cate un raspuns sincer de 'da' sau de 'nu' la fiecare intrebare ar fi suficient...
    • -9 (17 voturi)    
      bravo (Vineri, 3 iulie 2009, 15:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ionel cj

      Felicitari ! d-le PNL -ist in tara asta e nevoie de oameni ca dumneata.Ai facut ceea ce trebuia sa faca toti crestinii !!! Unde sunt cei cu sutanele !!!! Rasplata ti-o va da Cel de Sus ! FELICITARI !!!
  • -12 (30 voturi)    
    foarte ok (Vineri, 3 iulie 2009, 14:31)

    cart man [anonim]

    o decizie inteleapta, promovati valorile nu satanismul, investiti in educatie si cultura nu in prostie si desfrau, pentru ca vrem sa fim condusi de oameni civilizati, onesti, nu de adepti ai invizibilului
    • +10 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:41)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui cart man

      Defineste fara sa te uiti in DEX sau pe google urmatorii termeni : valori, educatie, cultura, prostie, desfrau, oameni civilizati, oameni onesti, "adepti ai invizibilului"
      • -15 (21 voturi)    
        ... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:55)

        cart man [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

        care este problema ta reala...?
        ca nu te inteleg....?...cred ca am fost destul de explicit, continutul mesajului reprezinta o problema pentru tine...?
        incearca sa vezi dincolo de definitia unui termen...si cu siguranta vei intelege
        • +11 (13 voturi)    
          ... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:10)

          Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui cart man

          problema mea reala este ca folosesti termeni si sintagme care au ca scop doar sensibilizarea cititorului si care in plan rational nu spun absolut NIMIC.

          Psihicul are patru functii elementare :ratiune, afectivitate, vointa, perceptie. Intre ele trebuie sa existe un echilibru care sa nu le permita sa se bruieze reciproc. Atunci cand acest echilibru este stricat omul nu mai judeca asa cum trebuie, nu mai simte cum trebuie, nu mai stie ce vrea si nu mai intelege ce ii comunica simturile. In cazul tau afectivitatea a preluat controlul in detrimentul celorlalte 3 functii.
          • -8 (12 voturi)    
            ... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:39)

            cart man [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

            de ce iti place sa complici lucrurile cand totul e atat de simplu....?
            sincer am impresia ca ai caracterul unei hiene...si sincer, imi pare rau...se pare ca ai o problema de atitudine ,care nu e tocmai buna...
            • +7 (9 voturi)    
              ignorant (Vineri, 3 iulie 2009, 15:52)

              sick [utilizator] i-a raspuns lui cart man

              esti exact genul de ignorant condus de spiritul de turma. punct.
              • -9 (11 voturi)    
                ... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:01)

                cart man [anonim] i-a raspuns lui sick

                ai vreo pledoarie a ta....?
                faci parte din aceeasi turma....?
                s-au te-a sintetizat modernismul...?
                • +6 (6 voturi)    
                  ... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:25)

                  sick [utilizator] i-a raspuns lui cart man

                  limbajul tau de lemn spune totul...Tiberiu a exprimat clar si parerea mea. case closed
                  • -5 (7 voturi)    
                    .... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:02)

                    cart man [anonim] i-a raspuns lui sick

                    ai grija ca prostia ruineaza ...dezbina....si in cele din urma stapaneste.......sa ne ferim cu totii......aici suntem sa ne expunem parerea, nu sa ne trezim zugraviti de altii.....nu vreau sa ajung la concluzia ca suntem unde suntem din cauza asta......sa construim ceva bun...impreuna...e mult mai bine....
                    • +3 (3 voturi)    
                      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:46)

                      sick [utilizator] i-a raspuns lui cart man

                      sper ca prostia nu era un "epitet" care mi se adresa....
                      fiecare se zugraveste prin vorbele pe care le spune sau scrie. este un forum de discutii in care nu cred ca e locul sa construim ceva mai bun...
            • +5 (7 voturi)    
              caracter? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:01)

              una din cluj [anonim] i-a raspuns lui cart man

              sincer am impresia ca ai caracterul unei oi. lasa-te condus, e mai bine asa... COMUNISTULE!

              valoare? cultura? Ce spui de logica?

              Ce legatura are un concert cu cine ne conduce?

              deschide-ti ochii, si relaxeaza-te putin!
              • -4 (4 voturi)    
                ... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:10)

                cart man [anonim] i-a raspuns lui una din cluj

                nu vezi nici o legatura.....?
                probabil pentru tine nu exista....

                ai cumva tulburari de personalitate....?
                am impresia ca asta dai de inteles....
                e la moda boala psihica....fereste-te de ea
    • +7 (7 voturi)    
      exact (Vineri, 3 iulie 2009, 16:00)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui cart man

      Sa lase concertele de manele ca pana acum si sa promoveze aceste valori, inteleapta decizie. PNL, un partid crestin si manelist.
    • +5 (9 voturi)    
      problema (Vineri, 3 iulie 2009, 16:02)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui cart man

      Problema e ca nu poti promova valorile tale culturale cenzurand alternativele.

      In primul rand, cenzura este rea pentru ca nu poti decide obiectiv ce este cu adevarat valoros - deci inevitabil vor fi cenzurate si lucruri mai valoroase decat unele lucruri permise.

      In al doilea rand, cenzura este ineficienta in reducerea interesului catre ceva, cu atat mai mult in era Internetului. Pe vremea lui Ceausescu erau interzise toate lucrurile care contravineau viziunii partidului comunist. Vi se pare ca era eficienta in a indrepta oamenii spre valorile partidului comunist? Sau facea ca ce era interzis sa fie si mai cautat, si mai tentant?
  • -9 (23 voturi)    
    Ragnete macabre (Vineri, 3 iulie 2009, 14:33)

    Robertino [utilizator]

    E trist ca traim intr-o lume in care ragnetele macabre ale unor astfel de "artisti" au ajuns sa fie ridicate la rangul de muzica...
    • +4 (16 voturi)    
      ...hmmm (Vineri, 3 iulie 2009, 14:39)

      Absolut [utilizator] i-a raspuns lui Robertino

      Inseamna ca n-ai inteles nimic...Era vorba de principiu. Sunt rocker de cand ma stiu dar genul asta de muzica nu ma incanta. Dar de la a nu-ti place ceva pana la a interzice un concert e cale lunga. Democratie prost inteleasa...
      • -7 (11 voturi)    
        Clarificare (Vineri, 3 iulie 2009, 14:47)

        Robertino [utilizator] i-a raspuns lui Absolut

        Se pare ca tu n-ai inteles...Nu m-am referit la decizie (care din puctul meu de veder e cel putin discutabila) ci la "muzica" pe care acesti indivizi o promoveaza...
        • +2 (2 voturi)    
          RAGNETE? Ce-s alea? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:24)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Robertino

          Dupa nick cred ca domeniul tau de expertiza e fotbalul, sigur nu muzica, si cu atat mai putin ortografia.
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:40)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui Robertino

      e ca si cum ai spune ca scrierea chineza e o serie de mazgaleli fara sens care iti provoaca dureri de ochi
      • -7 (13 voturi)    
        Dictionar (Vineri, 3 iulie 2009, 14:54)

        Robertino [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

        chineza, fizica cuantica, teoria relativitatii probabil iti pot da dureri de cap daca incerci sa le intelegi si sa le patrunzi intelesul, insa grohaielile astea iti pot distruge timpanele in cateva minute.
        oricum in spiritul celor zise de tine am putea conchide ca prostia e mult mai complexa decat intelenta! de ce? dintr-un simplu mutiv: inteligenta isi are limitele ei...prostia nu!!! :))
        • -2 (4 voturi)    
          Rectificare (Vineri, 3 iulie 2009, 14:59)

          Robertino [utilizator] i-a raspuns lui Robertino

          "mutivul" si "intelenta" erau din cauza vitezei :))
        • -6 (12 voturi)    
          In sfarsit.. (Vineri, 3 iulie 2009, 16:07)

          amazing [anonim] i-a raspuns lui Robertino

          ...cineva cu capul pe umeri ci nu intre urechi...
          Da, din pacate tinerii de azi sunt din ce in ce mai frustrati si nu mai cauta sa inteleaga Universul, de ex. (pentru ca ai facut referire la fizica...) sau sa vada o piesa de teatru sau sa citeasca o carte cu adevarat valoroasa (nu paulo celho sau dan brown) asta intamplandu-se mai mult sau mai putin din vina lor. In schimb, daca aceste trupe de "grohaieli" ordinare ar fi interzise, cum de altfel si manelele sau alte genuri de pseudo-muzica ar trebui interzise, lasand la o parte falsa ingradire a drepturilor de exprimare (ca cineva sa-mi ingradeasca dreptul de a-mi exprima propriile frustrari in public nu inseamna neaparat ca-mi ingradeste vreun drept atata timp cat aceste frustrari lezeaza dreptul la bun simt si la bun gust al altora...), atunci tinerii acestia cu frustrari ar putea alege o cale care intr-adevar ar putea sa-i ajute sa treaca peste aceste frustrari ale lor si nicidecum imbuibandu-se cu alcool (asa cum se lauda de ex. pe myspace un membru al trupei mai-sus amintite) si ascultand astfel de idioti si idiotenii care iti micsoreaza vizibil IQ-ul..
          • +4 (10 voturi)    
            Nu, nu inteleg (Vineri, 3 iulie 2009, 16:34)

            florin [anonim] i-a raspuns lui amazing

            1. faptul ca le interzici tinerilor ceva nu inseamna automat ca de maine se vor ocupa de citit Noica
            2. era vorba de un club PRIVAT
            3. faptul ca tie nu iti place, nu iti da dreptul sa le interzici altora (sau ne-am mutat in Congo?)
            4. nu am auzit nici un caz de om care sa fi pierdut puncte de IQ dupa ce a ascultat muzica
            5. hai sa mai interzicem:
            - muzica house (ce e doar zgomot fara fond)
            - muzica hip-hop (ca vorbeste doar despre sex si foloseste un limbaj vulgar)
            - muzica ungureasca (noi suntem romani!)
            • -3 (3 voturi)    
              hmm.. (Vineri, 3 iulie 2009, 18:33)

              amazing [utilizator] i-a raspuns lui florin

              hai totusi sa facem exercitiul asta... sa vedem daca am sau nu dreptate.. Sau altfel, ar trebui ca sa-i dai copilului tau alcoo, droguri etc. ca deh.. trebuie sa stie ce inseamna de ce sa-i interzici? Cine te crezi tu sa-i interzici daca el vrea...
          • +1 (1 vot)    
            serios? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:22)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

            Ai facut tu niste statistici ca sa vezi cat ii intereseaza tainele universului pe cei care asculta "God dethroned" ? Acestia sunt tineri frustrati? Nu citesc? Nu merg la teatru?

            Ceea ce zici tu mai sus reprezinta ideile unui om frustrat.
        • +9 (13 voturi)    
          ... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:14)

          un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Robertino

          Aceste "grohaieli" iti pot distruge timpanele doar daca asculti la un volum prea mare. In felul acesta iti poate distruge timpanele orice inregistrare, inclusiv o compozitie a lui J. S. Bach.

          Cat despre intrebarea "E sau nu arta ce canta cei de la God Dethroned?", ai putea sa te intrebi la fel de bine "E sau nu arta ce a pictat Kandinsky?". Cauta cateva lucrari ale sale, sa intelegi ce vreau sa spun.

          Se pot gasi multe exemple de forme de arta care par sa nu aiba sens pentru cei neinitiati.

          Doar pentru ca tu nu o intelegi, nu inseamna ca nu e arta.
    • -3 (5 voturi)    
      ragnetele macabre ale lui Ragnar (Vineri, 3 iulie 2009, 15:48)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Robertino

      trecind peste micul detaliu de ortografia racnetului,
      nu vad de ce lumea "care a adus la rangul de muzica" formatiile "Metallica", "Rammstein", "Brigada de asalt" etc etc si a dat premiul Eurofissss_ion echipei de finlandezi veseli de la "Lordi" , ar trebui sanctionata cu excluderea din categoria artistica respectiva ...
      • 0 (0 voturi)    
        daca (Duminică, 5 iulie 2009, 0:13)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui the

        nu vezi, inseamna ca esti "orb"
  • -11 (19 voturi)    
    intuneric (Vineri, 3 iulie 2009, 14:36)

    ano1 [utilizator]

    dintotdeauna muzica rock a preaslavit intunericul, negrul...din acest motiv cred ca se apropie incet incet si de cel ce conduce acest taram intunecat(numit in conceptia religioasa satana). Dar totusi si daca nu ar fi religia pe pamant rock-ul nu instiga la bunatate, viata buna , liniste si pace. luati in vedere aceste argumente ca fiind pur subiective. salve
    • +2 (2 voturi)    
      mai exact de cand? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:33)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui ano1

      Ai dreptate, satanistii de la Pink Floyd ziceau ceva de fata intunecata a Lunii. In sfarsit cineva cu capul pe umeri care intelege cum sta treaba. Asa e, si daca n-ar exista religia pe panant rockul tot n-ar instiga la bunatate. PENTRU CA NU POTI INSTIGA LA LUCRURI POZITIVE, CA NU MAI E INSTIGARE!!! E TARE INTUNERIC ACOLO LA TINE.
  • -10 (18 voturi)    
    multumesc (Vineri, 3 iulie 2009, 14:37)

    delis [anonim]

    Rar mi se pare potrivit sa ii multumesc unui politician dar de data asta simt nevoia sa o fac: multumesc D-le consilier Dan Octavian pentru aceasta initiativa.
  • -13 (19 voturi)    
    Diabolus in Musica (Vineri, 3 iulie 2009, 14:39)

    Doru [anonim]

    Va invit sa urmariti un seminar complet despre aceasta problema dezbatuta .

    http://musica.crestin.org/
    • +6 (12 voturi)    
      despre seminar (Vineri, 3 iulie 2009, 15:19)

      semnaristul [anonim] i-a raspuns lui Doru

      rog scoatetzi acest comentariu...e un mesaj comercial, eventual hot news sa trimita si o factura dlui doru pentru reclama
      • -2 (6 voturi)    
        ai habar? (Vineri, 3 iulie 2009, 17:32)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui semnaristul

        ai habar macar despre ce vorbesti? Stii ce reprezinta "diabolus in musica"? Alt habarnist care isi da cu parerea... Cauta macar pe google si vezi ce ton era numit "diabolus in musica" si de catre cine e folosit... macar asa pentru cultura ta generala... itioti..
        • 0 (0 voturi)    
          zi-mi ca sunt curios (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:31)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

          Ce este satanic sau tine de satan in urmatoarele formatii: NILE, Summoning, Indian fall si Rising Shadow?
    • 0 (0 voturi)    
      Traiasca Coccolino ! (Joi, 9 iulie 2009, 12:00)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Doru

      Face creierul pufos si neted
  • +6 (16 voturi)    
    adresa email (Vineri, 3 iulie 2009, 14:43)

    gianchi [anonim]

    adresa publica de email a lu nenea consilieru. Pentru mesaje mai personale :P
    octavian.dan@oradea.ro
    pe cand inchizitia?
    • -10 (16 voturi)    
      amice.. (Vineri, 3 iulie 2009, 15:46)

      amazing [anonim] i-a raspuns lui gianchi

      Prostul gust ar trebui sanctionat prin lege...
      "Muzica" pe care o ascultati este un zdranganit ordinar iar versurile oracaite incita la fapte cel putin reprobabile... si nu incerca sa-mi spui ca nu inteleg eu zdranganelile si oracaielile voastre ca nu tine... Ar trebui ca toti fanii genului astuia sa se duca la control psihiatric (fortat evident) pentru ca unui om normal la cap NU ARE CUM sa-i placa asa ceva... Acum intelegi unde e de fapt problema??
      • +10 (14 voturi)    
        ignoranta.... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:19)

        sick [utilizator] i-a raspuns lui amazing

        pun pariu ca daca ar mai fi existat inchizitia te-ai fi numit Torquemada... "control psihiatric (fortat evident)", "Prostul gust ar trebui sanctionat prin lege..." cine defineste prostul gust? Tu?...
        ca sfat general, nu mai comentati lucruri pe care nu le intelegeti, poti critica un lucru abia dupa ce il cunosti bine, ori metalul este un gen muzical pentru cei initiati; probabil ca pentru cei mai multi pare doar zgomot, insa nu v-ati intrebat de ce milioane de oameni asculta cu placere acest gen? probabil ca pentru aproximativ aceeasi masa de oameni si jazzul pare la fel de lipsit de sens...sau muzica clasica
        chiar toti ar trebui internati in ospicii dupa cum ne recomanda antevorbitorul?

        incetati sa mai fiti ignoranti!
        • -8 (10 voturi)    
          se pare... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:47)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui sick

          .. ca esti initiat in prostie... Intr-adevar, te nasti cu bunul-simt cum de altfel te nasti cu prostul-gust si dovada la ceea ce am afirmat sunt cei care asculta si carora le plac "oracaielile" de genul asta adica "initiatii" de care vorbesti si care in limbaj comun se numesc "scursurile societatii". Inca odata, prostia merge mana in mana cu prostul-gust...
          • +7 (7 voturi)    
            ... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:09)

            Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

            Bunul-simt si prostul-gust nu sunt lucruri inascute ci dobandite prin educatie.
            • 0 (4 voturi)    
              :) (Vineri, 3 iulie 2009, 17:17)

              Clara [anonim] i-a raspuns lui Tiberiu

              Tiberiu, ti-am vazut cateva comentarii...

              Voiam sa-ti "transmit" un pupic. Esti un intelectual sexy :)

              (Fara nicio urma de ironie!)
            • -4 (4 voturi)    
              nimic mai fals... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:43)

              amazing [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

              Chiar s-a demonstrat ca bagajul genetic are influenta mult mai mare asupra viitorului unui copil decat educatia pe care acesta o primeste... Vezi foarte multele cazuri in care criminali in serie au parinti doctori, profesori etc. Cauta articole despre "Criminology and Forensic Psychology" si o sa te convingi... Numai bine!
              • +3 (3 voturi)    
                nimic mai fâs... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:51)

                sick [utilizator] i-a raspuns lui amazing

                in aceeasi idee, probabil ca mai toti australienii sunt criminali...nu? :D
              • +4 (4 voturi)    
                Bun-simt si Bun-gust (Vineri, 3 iulie 2009, 21:51)

                Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

                Sa dam o definitie a bunului-simt : sensibilitate la ceea ce ii deranjeaza pe altii. Pornind de la aceasta definitie putem observa ca exista doua tipuri de bun-simt : unul nativ si unul dobandit prin invatare. De mici suntem sensibili la durerea sau placerea pe care le-o provocam celor din jur. Acesta este bunul-simt nativ. Dar initial nu cunoastem in totalitate acele actiuni care ii deranjeaza pe cei din jurul nostru. Pentru asta avem nevoie de educatie. Apare astfel bunul-simt dobandit prin invatare.

                Sa dam si o definitie a bunului-gust : prezenta simtului estetic. Cu totii avem un simt estetic primar atunci cand suntem mici. Tuturor copiilor le plac dulciurile, le place sa deseneze si sa coloreze, le plac desenele animate si imbratisarea mamei. Acesta este bunul gust nativ. Pe masura ce ne maturizam, invatam sa scriem, sa citim, intram in contact cu noi idei, ne dezvoltam talente, hobby-uri. Incep sa ne placa si alte gusturi decat cel dulce...incercam si putin acru, putin sarat, putin amar. Incep sa ne placa filmele de groaza, dramele, comediile...nu numai desenele animate. Simtul nostru estetic se rafineaza. Se contureaza astfel bunul-gust dobandit prin invatare.

                Bunul-simt si bunul-gust dobandite prin invatare sunt mai importante pentru ca ne ia o viata intreaga sa ni le dezvoltam si sa le transmitem mai departe urmasilor nostri pe cale orala.
              • +2 (2 voturi)    
                zici de educatie? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:34)

                dedeiu [anonim] i-a raspuns lui amazing

                Pai de aia ne merge prost ca ramanem indoctrinati in Crestinism. Noi nu iesim in strada pentru drepturile noastre, ci stam si ne rugam sa ne mearga mai bine.
          • +5 (5 voturi)    
            pastreaza decenta (Vineri, 3 iulie 2009, 17:16)

            sick [utilizator] i-a raspuns lui amazing

            in comentariul meu am pastrat decenta si nu te-am etichetat "prost", "scursura a societati"... daca tu de atata esti in stare, e greu sa mai adaug ceva... stii cum se spune... "nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita"
            iti repet ignoranta ta de turma este specifica unei mare mase a populatiei acestei tari.

            faci o mare greseala, cu bunul simt (nu vad ce legatura are cu acest articol) si prostul gust nu te nasti, ci te educi in acest sens. lucru pe care mintea ta odihnita e greu sa il inteleaga...
            • -4 (4 voturi)    
              imi cer scuze.. (Vineri, 3 iulie 2009, 17:53)

              amazing [utilizator] i-a raspuns lui sick

              Probabil am un limbaj mai dur... dar nu nu eu i-am numit asa.. ci societatea... daca tu crezi ca faci parte din randul lor asta e fix problema ta nu a mea. In al doilea rand citeste ce am scris putin mai sus despre bunul-simt sau bunul-gust care, din pacate, nu se dobandesc ci ne nastem cu ele si asta e chiar l.m.c.g... nu trebuie sa fii vreun expert in sociologie sau psihologie sa-ti dai seama.
              In alta ordine de idei, ignoranta mea e invers proportionala cu gradul tau de intelegere a problemelor pe care le-am expus in post-urile mele. Asta dovedeste inca o data ca am dreptate in tot ceea ce afirm iar mataluta ar trebui sa mai citesti si sa te mai documentezi si sa lasi deoparte zdranganelile si batzaielile din cap care, dupa cum se pare, iti ard neuronii... ROCK ON!
              • +5 (5 voturi)    
                ... (Vineri, 3 iulie 2009, 20:21)

                sick [utilizator] i-a raspuns lui amazing

                sunt chiar curios ce inseamna pt tine "societatea"? care societate? societatea astronomilor amatori? societatea academica romana? nu folosi acest termen pt ca te arzi; sau poate te gandeasti, sa zicem, la majoritatea populatiei romaniei, care crede ca guță e cel mai mare cantaret pe care l'a vazut fata pamantul, iar "toti rockerii e satanisti"... cred ca esti de acord ca nu stau lucrurile intocmai.
                da, fac parte din acea categorie pe care tu o desconsideri, insa un grad de intelegere al lucrurilor mult peste al tau, dovada sunt cele scrise pana acum, faptul ca tu desconsideri lucruri pe care nu le intelegi este elocvent. "zdranganelile si batzaielile din cap care, dupa cum se pare, iti ard neuronii"...ce sa mai comentez...las pe cei care mai citesc aceste randuri sa interpreteze nivelul tau. daca pt tine totul se rezuma la asta chiar nu am cu cine sa imi racesc gura, pardon tastatura.
                cat despre influenta bagajului genetic asupra comportamentului social, ti'am raspuns mai sus. repet aici: urmand logica ta Australia ar trebui sa fie statul cu cea mai mare infractionalitate (au fost colonie penitenciara, aici ajungand mai toti infractorii din UK si nu numai), iar state precum Bourkina Fasso ar trebui sa fie ok din pct asta de vedere, dar lucrurile nu stau tocmai asa....
      • +4 (4 voturi)    
        amice pe dracu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:45)

        gianchi [anonim] i-a raspuns lui amazing

        1. Nu o sa fim niciodata amici
        2. De unde ti-ai dat seama de ce muzica ascutl?
        3. Ar trebui ca toti oamenii sa se duca la controlul de care aminteai. Mai ales intolerantii, obtuzii, fanaticii, mediocrii, stupizii, cei care poarta un cap pe umeri si il folosesc doar ca sa aiba ce pieptana. You know, your tipe
        4. Ce a facut nenea asta e neconstitutional si in locul patronului cubului respectiv l-as actiona in instanta.
        5. Nimeni nu poate forta pe cineva sa-i placa ce vrea acea persoana.
        6. Din pacate o mare majoritate de oameni sunt ca si tine (vezi mai sus).
        P.S. Si da, inteleg unde e problema... Pun pariu ca tu nu
  • +7 (15 voturi)    
    Mie nu imi place trupa... (Vineri, 3 iulie 2009, 14:47)

    observer [anonim]

    dar daca unora nu le place nu inseamna ca trebuie sa ingradeasca dreptul altora de a putea sa asculte aceasta formatie...Daca acest consilier liberal si-a putut permite ca clasifice trupa drept satanista sint doua variante:
    1. Se crede atins de har Divin si in cazul asta ar trebui sa consulte un psihiatru sau direct internat.
    2. Este incult si ignorat si in acest caz ar trebuia sa faca un pas inapoi.
    Dar daca isi permite sa faca judecati hai sa fac si eu una...Ce fata de tompi ai ba Gogule...? Mai inchide gura aia ca zici ca esti ruda cu Dracula...
  • +10 (16 voturi)    
    Libertatea de exprimare (Vineri, 3 iulie 2009, 14:53)

    GreenNobel [anonim]

    atat pentru talibanii ultraortodoxsi cat si pentru aparatorii libertatii de exprimare din sec XXI, din Uniunea Europeana, va recomand sa cititi si comenturile din cotidianul online local:
    http://www.bihoreanul.ro/cultura-timp-liber/dan-octavian-a-taiat-un-concert-la-oradea-4613110
    este rusinos ca vom fi din nou de rasul lumii peste granita din cauza viziunilor obtuze a unor concetateni. Incepe sa-mi fie rusine ca sunt oradean din cauza cretinilor precum d-ul D.O.
    • +7 (13 voturi)    
      Corect (Vineri, 3 iulie 2009, 15:07)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui GreenNobel

      Ceea ce nu realizeaza persoanele astea ultra religioase e ca eu ca rocker (in limbaj ptr ei "satanist") nu o sa cer niciodata sa fie anulat vreun concert de muzica religioasa doar ptr simplul motiv ca nu ma intereseaza si o gasesc aberanta.
      Sau ca sa ma exprim la general: incercand sa ma "converteasca" in fel si chip, incercand sa imi demonstreze ca doar modul lor e cel bun, nu fac decat sa imi incalce libertatea.
    • -10 (16 voturi)    
      libertate prost inteleasa (Vineri, 3 iulie 2009, 15:09)

      delis [anonim] i-a raspuns lui GreenNobel

      grohaielile pe care unii le numesc muzica, in plan subtil nu sunt decat o incarcatura negativa foarte mare. orice atitudine negativista (si astia se pare ca se scalda in asa ceva) nu face decat sa ocupe din spatiul pozitivismului (repet, in plan subtil). Nu avem nevoie de negativ, avem destul pe ecrane, prin parlament si guvern etc. Macar ce putem evita sa evitam. Multumesc D-lui consilier ca a cerut interzicerea acestui concert. In plan subtil, Oradea va ramane mai curata. Iar pentru ca subtilul influentzeaza planul material, Oradea va fi un oras mai frumos.
    • -3 (9 voturi)    
      hmm... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:35)

      amazing [anonim] i-a raspuns lui GreenNobel

      consilierul respectiv apara drepturile cetenesti ale oamenilor care inca mai au bun simt, bun gust si scara de valori sanatoasa spre deosebire de cele care tie se pare ca-ti cam lipsesc. Eu as interzice prin lege de exemplu atat black metal-ul, death metal-ul si alte oracaieli si zdranganituri (sa nu-mi zici ca astea sunt muzica) de genul asta alaturi de manele evident.. Rock-ul adevarat e cu totul si cu totul ALTCEVA.. chiar daca metal-ul foloseste chitara asta nu inseamna ca face parte din ROCK sau ca e muzica... si mai ales mesajele pe care le transmit prin versurile lor foarte dubioase... si in orice caz nu ar trebui "cantate" sau urlate mai bine zis in public...
      • +8 (10 voturi)    
        extremisti de dreapta (Vineri, 3 iulie 2009, 16:15)

        GreenNobel [anonim] i-a raspuns lui amazing

        cei care scriu comentarii in care descriu ca doar viziunea unilaterala este cea corecta si ca restul trebuie interzise "pt ca asa vreau eu" sunt din pacate cu o cultura de civilizatie ramasa in urma. aceste persoane nu au experimentat lumea stand mai multe zile intr-o tara normala, nu stiu ce inseamna toleranta interculturala si religioasa, etc
        Nu cred ca e cazul sa raspundem cu aceeasi moneda celor slabi de inger.
        -sunt absolvent de teologie si nu cunosc personal formatia din discutie, nu am auzit nici versuri, nici texte dar stiu ce inseamna libertate de exprimare si respect pentru diversitate.
        Apropo, il stiti pe Cristi Tabara, si pe el l-ati expulza din tara - in contextul gandirii voastre obscure, ca doar e rockerist?
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Joi, 9 iulie 2009, 12:10)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui GreenNobel

          e rocker si absolvent de teologie :) deci se poate.
  • +6 (8 voturi)    
    Vise... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:02)

    Tiberiu [anonim]

    In conditiile in care BOR este institutia in care au incredere cei mai multi oameni nici nu ma mai surprinde nivelul de trai si de cultura din tara asta. Gandirea critica, integritatea intelectuala, pragmatismul...sunt doar vise.

    Legile si principiile raman pe hartie, traduse defectuos din alte limbi si prost intelese...
  • +9 (13 voturi)    
    Ce zice constitutia... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:13)

    Margicu [anonim]

    Sa citim un pic ce zice constitutia Jamahiriei Pravoslavnice a Vlahistanului: "Libertatea gândirii şi a opiniilor, precum şi libertatea credinţelor religioase nu pot fi îngrădite sub nici o formă. Nimeni nu poate fi constrâns să adopte o opinie ori să adere la o credinţă religioasă, contrare convingerilor sale." Evident acest citat nu are nici o valoare pentru ca poporul credincios si curat in cuget al Vlahistanului nu cunoaste alta lege decat cea a camasilor-negre-un-pic-mai-lungi. Legile in periferia non-europeana a Vlahistanului exista numai pentru a pacali occidentalul credul ca sa dea mangot. Libertate de religie, de constiinta, de circulatie, toate astea sunt pentru depravatii din occident.
  • -11 (13 voturi)    
    S-a mai intamplat vreodata ? (Vineri, 3 iulie 2009, 15:18)

    Silviu [anonim]

    Cine stie , sa-mi zica si mie sa nu raman prost..
    Pentru mine este o premiera sa se interzica un spectacol de "muzica" de asemenea calitate !
    Democratia nu insemna ca pot inghiti orice in orasul meu . S-au desfasurat congrese ale unor homosexuali, satanisti, francmasoni , lesbiene intr-o tara crestina , in care unii au murit pentru credinta ortodoxa ...Si atunci nimeni nu a spus ca nu este democratie , desi , ca ortodox, nu vad ce ar avea de invatat copilul meu de acolo.
    Eu asa as intreba pe toti dragii de "democrati" de pe forum si de peste tot : copilul - fata sau baiat - de 14-17 ani , crescut cu oaresce sudoare , l-ati trimite la vreunul din respectivele congrese ?
    L-ati lua sa devina satanist ? Copii nascuti deja , i-ati vedea mari , venind la usa cu unul din acestia si sa va spuna cu o greata maxima ca el se duce cu ....si v-a pupat ! Cei care n-au inca copii , se pot pune in locul parintilor si sa judece !
    E?? cum ar fi ?
    • +10 (12 voturi)    
      Draga silviu (Vineri, 3 iulie 2009, 15:40)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      Eu ca parinte nu ma ingrijorez din cauza muzicii rock sau homosexualilor sau francmasonilor. Ma ingrijorez ca exista oameni ca tine in Europa secolului al XXI-lea, voi si felul vostru de a gandi amenintati viata copilului meu si de voi trebuie sa il apar.
      • +6 (6 voturi)    
        :) (Vineri, 3 iulie 2009, 17:03)

        Clara [anonim] i-a raspuns lui Margicu

        Subscriu!
        • -5 (5 voturi)    
          sunteti... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:38)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui Clara

          terminati...
      • 0 (0 voturi)    
        si eu subscriu (Joi, 9 iulie 2009, 12:15)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Margicu

        Cunosc familii cu copii mici care au emigrat in Australia si au preferat sa inceapa de la zero acolo numai ca sa nu-si creasca copiii in cocalarismul si prostia din Romania. E trist rau, dar daca ma gandesc mai bine, sunt sanse ca si eu sa procedez la fel daca/cand voi avea copii.
    • +7 (9 voturi)    
      Pai tocmai... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:40)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      ... in fiecare din situatiile expuse ai optiunea de a participa sau nu indiferent de natura evenimentului (sau de a-i permite copilului sa se duca sau nu). In momentul in care X, un necunoscut, decide el pentru mine ca trebuie/nu trebuie sa particip atunci ma revolt.
      Exemple sunt multe (de la faptul ca sunt obligat sa ascult muzica la telefonul mobil al lui X sau Y doar ptr ca asa are el chef pana la interzicerea unui eveniment din cauza unor motive neobiective)
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:34)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      Copilul de 14-17 ani nu are dreptul sa intre in clubul in care ar fi avut loc concertul (din cate stiu eu, e interzis accesul minorilor in cluburi), deci nu aveti de ce sa va ingrijorati in acest sens.


      Nu inteleg de ce vreti sa ingraditi dreptul altor adulti de a asculta ce muzica vor intr-un club privat.
  • +8 (10 voturi)    
    era de asteptat (Vineri, 3 iulie 2009, 15:19)

    J [anonim]

    ca astfel de chestii sa se intample. TRAIASCA REPUBLICA ORTODOXA ROMANIA.
  • -4 (14 voturi)    
    In sfarsit cineva cu bun simt!!! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:28)

    amazing [anonim]

    Propun sa facem un concert in care sa se instige la arderea pe rug in piata publica a "roacarilor" care asculta astfel de "muzica" "black death metal" sau alte oracaieli de felul asta, ale caror valoare muzicala se afla sub nivelul manelelor...
    Oricum genul acesta de muzica nu-l poti asculta decat daca ai foarte mari frustrari si cred ca ar trebui interzis (ca de altfel si manelele) si asta pentru ca sunt multi tineri cu probleme psihice in ziua de astazi care asculta astfel de formatii si ajung sa comita fapte reprobabile (vezi morminte profanate, sinucideri, crime etc.)
    • +6 (8 voturi)    
      Chiar asa sa fie? (Vineri, 3 iulie 2009, 15:54)

      Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui amazing

      Ce usor e sa te degrevezi de responsabilitati aruncand vina pe jocuri, filme, muzica sustinand sus si tare ca nu tu esti cel care n-a avut grija de copilul tau ci "societatea in care traim".
      Stii ce mesaj transmiti prin acceptarea deciziei "dl consilier"? " Nu conteaza ce vrei tu,e foarte bine sa lasi pe altii sa-ti spuna ce trebuie si ce nu trebuie sa faci."
      Ca doar toti stim vorba: capul plecat sabia nu-l taie
    • +12 (20 voturi)    
      Viitor luminos (Vineri, 3 iulie 2009, 15:59)

      florin [anonim] i-a raspuns lui amazing

      Si eu am ascultat astfel de muzica ... cind aveam 16-18 ani. Si ... ce ciudat pentru multi de pe forumul asta !!! Nu am ajuns nici violator si nici nu m-am sinucis. Am facut o facultate, mi-am gasit un serviciu, am si o familie, si un copil. Si, citeodata, cind mai am timp, mai ascult oleaca de ROCK din tinerete.

      Pentru toti desteptii care au vorbit aici despre:
      - satanism
      - probleme psihice
      - ortodoxism
      - grohaieli
      - etc

      le propun sa interzicem:
      - cartile lui Kant (ca oricum nu le intelegem)
      - muzica lui Bach (ca nu are versuri)
      - poeziile lui Eminescu (ca a fost un cur.var si a murit de sifilis
      - albumele lui Michael Jackson (ca e banuit de pedofilie)
      - picturile lui Sabin Balasa (ca a divortat de nevasta-sa si are amante)
      - orice opera de arta pe care NU O INTELEGEM / NU NE PLACE / AUTORUL NU SE COMPORTA MORAL SI DEMN IN SOCIETATE

      PS: pe rand incolonarea
      • +8 (12 voturi)    
        @florin (Vineri, 3 iulie 2009, 16:14)

        Roadrunner [anonim] i-a raspuns lui florin

        Da e ciudat, credeam ca sunt singurul ca tine :))
        Insa noi ne pierdem vremea inutil incercand sa explicam unora cu ochelari de cal ca au ochelari de cal, chestie pe care nu o pot intelege tocmai din motivul enuntat mai sus :D
        • -10 (10 voturi)    
          va raspund amandurora... (Vineri, 3 iulie 2009, 17:22)

          amazing [utilizator] i-a raspuns lui Roadrunner

          a face comparatie intre "grohaieli" si muzica lui Bach sau intre versuri de genul "taie capra si bea-i sangele" si versurile lui Eminescu dovedeste atat lipsa crasa de materie cenusie cat si lipsa cronica de bun-simt... Daca te pun sa enumeri 5 fugi scrise de Bach sau 5 picturi ale lui Sabin Balasa pun pariu ca nu stii asa ca nu-ti mai da cu parerea si nu mai veni cu explicatia ca daca o scriere oarecare nu e inteleasa de marea majoritate a oamenilor nu inseamna ca e scrisa de vreun geniu sau este o capodopera... dimpotriva... aici se face aceasta mare confuzie si se aduc in discutie asa zisii "initiati", care, sunt singurii ce detin aceasta putere de a intelege oracaielile si zdranganiturile respective. Si alta confuzie care se face ar fi aceea ca atat Eminescu, Balasa sau oricare alt artist, poet, scriitor etc, de valoare nu si-a exprimat frustrarile sexuale sau de orice alta natura in mod explicit in creatia sa, asa cum fac pseudo-artistii mai sus pomeniti in "muzica" lor.
          Asa ca, amice, poti sa asculti ce muzica si ce zdranganituri vrei tu atata timp cat nu-i deranjezi pe altii atat prin atitudinea ta cat si prin actiunile tale. Daca stai in casa si te dai cu capu de pereti cand asculti muzica respectiva este super din punctul meu de vedere, dar daca iti rupi creierii dandu-te cu capul de pereti si iesi pe strada si dai in cap la lume sau profanezi morminte sau faci alte fapte de genul asta nu mi se pare acceptabil. Am avut prieteni care ascultau astfel de gen de muzica si chiar nu au ajuns rau... dar s-au oprit la timp asa cum si ei au recunoscut ca erau pe un drum total gresit... dar cati sunt ca ei asa.. Si totul porneste de la anturaj.. de a vrea sa fii diferit fata de ceilalti si alte frustrari de genul asta. In loc sa incerci sa fii diferit cu ceea ce stii e desigur mult mai usor sa fii diferit prin muzica pe care o asculti sau prin felul cum de imbraci. Din pacate genul acesta de muzica are impact foarte mare asupra tinerilor care se afla intr-o per dific
          • +7 (7 voturi)    
            Dar vai! (Vineri, 3 iulie 2009, 17:35)

            Archaeopteryx [utilizator] i-a raspuns lui amazing

            Cata cultura de cartier. Ce experienta de viata ai dumneata!

            Au avut un stil de viata si dumnezeu i-a adus pe calea cea buna, a? Ce le stii mata de psihologia adolescentului... poti sa si citezi cativa psihanalisti? Te rog?

            Si stii mai multe fugi si picturi decat Roadrunner... Esti un initiat.

            Nu faci comparatii decat ... intre lucrurile intre care se pot face comparatii (sau ce oi fi vrut sa spui?)

            Am picat pe spate...
            • +2 (2 voturi)    
              si eu care credeam (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:45)

              if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Archaeopteryx

              ca romanii se pricep doar la fotbal si la politica.
              Dar vad ca stiu de toate: muzicologie, psihologie infantila, psihologie generala, psihanaliza, drept constitutional, teologie, morala, criminalistica, medicina legala, arta, artisti, si nu in cele din urma fizica atomica si fizica cuantica. AMAZING!
              • -1 (1 vot)    
                da (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:44)

                dedeiu [anonim] i-a raspuns lui if0014

                TOTI romanii defapt nu stiu nimic. Ei nu au internet,acces la informatie. TOTI habar nu ai de nimic. Esti intelept.
                • +2 (2 voturi)    
                  AMAZING (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 23:18)

                  if0014 [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

                  "AMAZING" era un indiciu care sa te lamureasca cu privire la comentariul meu si catre cine era adresat.

                  Totusi, mi se pare cel putin ciudat ce spui, am sa presupun ca erai obosit cand ai scris comentariul tau ("TOTI habar nu ai de nimic").
          • +3 (5 voturi)    
            Comparatia mea (Vineri, 3 iulie 2009, 17:56)

            florin [anonim] i-a raspuns lui amazing

            a fost fortata, recunosc.
            Insa, pentru cei cu materie cenusie, zic eu ca a fost suficient de elocventa pentru ideea pe care eu o sustin: NIMIC nu justifica interzicerea lucrurilor care noua nu ne plac. Absolut NIMIC.

            Si nu, nu ascult Bach, si nici nu stiu picturi ale lui Balasa. That's not the point. Imi recunosc ignoranta in anumite domenii, dar am pretentia ca sunt suficient de cult incat sa nu infierez ceea ce nu stiu sau nu imi place.
            Si as avea pretentia ca nici altii sa nu faca asa.

            Si nu, nu imi place nici black metal-ul. Eu ma oprisem undeva pe la grind-ul celor de la Napalm Death. Dar cui ii place, ar trebui sa fie LIBER sa il asculte.
      • -4 (4 voturi)    
        Viitor luminos (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 2:52)

        ingrid [anonim] i-a raspuns lui florin

        Esti sigur ca Eminescu a fost un curvar sau ca a murit de Sifilis?
        citeste mai mult, a fost ucis la porunca Austro-Ungariei, cu acurdul regelui Carol si a lui N Titulescu, etc, pe motive politice! Nu avea sifilis, s-a demonstrat stiintific!
        • +4 (4 voturi)    
          Titulescu, saracu.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 4:35)

          rcb [anonim] i-a raspuns lui ingrid

          Mda, nu numai cu acordul lu' Titulescu... Eu zic chiar ca el l-a omorat direct pe Eminescu... e asa de evident, Titulescu avea vreo 7 ani cand omul a murit. Geez!
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Joi, 9 iulie 2009, 12:18)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui amazing

      Daca ti-ar da cineva o pastila care ucide persoanele cu IQ sub 100, dar pentru cele cu IQ peste 100 este inofensiva, ai avea curaj sa o inghiti?
  • +12 (18 voturi)    
    e bine (Vineri, 3 iulie 2009, 15:33)

    manole [anonim]

    e foarte bine. pe acelasi principiu, sa interzica si concertele cu manelisti, unde se arunca cu bani (ochiul dracului, toata lumea stie), se instiga la moartea dusmanilor (pe baza de invidie, de suparare, de banet mai mult sau campioana mai bengoasa). de asemenea se dantuieste dracesc din buric zorzonind mamudele aurii. de asemenea ar trebui interzisa si Madalina - Fata cu parul de foc, ca inseamna ca e ceva dracesc la mijloc. sau la cap.
    Bineinteles e imperativ sa interzicem Imnul national, care instiga la sculatul mortilor din morminte - auzi sa se destepte zombii din somnul cel de moarte. Hai cu crucea! da-i inainte!
    • -5 (7 voturi)    
      hmm.. (Vineri, 3 iulie 2009, 17:23)

      amazing [utilizator] i-a raspuns lui manole

      si de prostie de ce nu zici nimic? te simti cumva vizat?
      • +3 (3 voturi)    
        nu, pur si simplu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:47)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui amazing

        vroia sa-ti demonstreze ca nu-ti poarta pica.
  • +8 (12 voturi)    
    Nu e cu nimic vinovat Dan Octavian (Vineri, 3 iulie 2009, 15:35)

    Red [anonim]

    Nu are nici o vina acel consilier ca este comunist si ingust la minte! Felicitari prostilor care l-au votat!
    • 0 (0 voturi)    
      da (Duminică, 5 iulie 2009, 0:28)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Red

      ai dreptate!
  • +5 (13 voturi)    
    consilierul liberal = miezul din dodoasca (Vineri, 3 iulie 2009, 15:36)

    werewulf [anonim]

    Unii comunisti, care se inchina mai mult Partidului decat Sfantului Altar, au dreptul de a interzice orice nu le convine ... lor. Desi e o decizie ilegala, pusa la cale de catre un sistem ilegalist, dar bine ancorat politic, orice dobitoc poate interzice orice, oriunde si oricum.
    Avand in vedere ca nu era un concert de promovare cu intrare libera in Piata Constitutiei, potrivit legislatiei U.E., si a drepturilor omului nimeni nu poate interzice nimic (legal), decat printr-un abuz, ilegalist finalizat cu aportul colegilor de Partid aflati in functii inalte. Dar cum Oradea nu este in U.E. ci in Uzbekistan uite ca se poate.
    Decizia trebuie contestata si cerute daune serioase.
    Ca incheiere, domnule tovaras consilier eu iti voi interzice dreptul de a mai exista politic prin 2 metode : 1. nu mai pupi scaun in viitorul apropiat
    2. arati a liliac cu fata ta flasca, iar caninii tai imi aduc aminte de "The Devil Bat" - Bela Lugosi si avand in vedere faptul ca esti un extremist, prin deprinderile extreme pe care le ai o sa te tratez ca atare - il voi scoate pe dracu' din tine...
    in rest, numai bine, ca de rau suntem satui.
    • +7 (7 voturi)    
      completare (Vineri, 3 iulie 2009, 15:49)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui werewulf

      Consilierul respectiv este proababil comunist dar asta nu il impiedica sa fie un bun crestin. Tov. Patriarh Marina zicea ca marxismul si crestinismul sunt perfect compatibile.
  • -5 (11 voturi)    
    De acord (Vineri, 3 iulie 2009, 15:39)

    je [anonim]

    Ar trebui sa ii lase sa cante - ideal ar fi sa nu aiba public> cat despre sacrificari de animale pe scena sau alte chestii de gen pentru asta le-as baga chitarile pe gat si i-as tunde
    • +3 (9 voturi)    
      .... (Vineri, 3 iulie 2009, 15:46)

      red [anonim] i-a raspuns lui je

      m-ai bine ai bagat alceva pe gat "iubitei" tale consilier local
    • +8 (10 voturi)    
      Ei na (Vineri, 3 iulie 2009, 15:54)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui je

      Inca mai exista oameni care cred ca la concertele de metal se sacrifica animale pe scena!!!
      ::::))))))))))))))))))
  • +3 (13 voturi)    
    idiot (Vineri, 3 iulie 2009, 15:45)

    Cosmin Ratiu [utilizator]

    In calitate de crestin ortodox, este un idiot. Putea sa nu mearga pur si simplu la concert. Dar se pare ca libertatea de expresie trece peste capul multora din cei la putere.
    • -2 (6 voturi)    
      crestin??? (Vineri, 3 iulie 2009, 16:40)

      cv [anonim] i-a raspuns lui Cosmin Ratiu

      daca erati crestin ortodox nu il faceati "idiot" pe fratele dvs Limbajul va demasca "ortodoxia"
      • +3 (3 voturi)    
        ortodoxia (Vineri, 3 iulie 2009, 17:37)

        Cosmin Ratiu [utilizator] i-a raspuns lui cv

        Nu am implicat ca sunt ortodox. L-am parafrazat pe el: "in calitate de cetatean crestin ortodox al municipiului Oradea".
  • +5 (9 voturi)    
    si asta cica-i LIBERal ?!?! (Vineri, 3 iulie 2009, 15:51)

    flic [anonim]

    liberal-crestin ortodox? contradictie in termeni.....
    poate in curind va interzice si concertele tinute de catolici, protestanti, musulmani, budisti, martieni etc.

    doar aia cu patalama ortodoxa la mina au voie sa cinte, logic....
    .asta daca esti liberal, bineinteles....
    • +7 (11 voturi)    
      Ei na, liberal... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:06)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui flic

      Ce parca in Romania ar exista notiunea de doctrina politica. Acolo a prins si el fotoliu, ce-ai cu omul? Doar nu crezi tu ca in Tara Manastirii Tanacu s-a auzit de John Stuart Mill, John Locke sau de Wilhelm von Humboldt. Adica doamna Norica, aparatoarea familiei crestine e liberala? Bursucelu veninos care dadea exemple de cat de daunatori is alogenii e social-democrat?! Hai sa fim seriosi, astea intra la categoria advanced options, cum sa le aplici la politicienii romani ?! Cand voi vedea caruta cu ABS si air-bag atunci voi crede si ca exista doctrina politica in Romanistan, pana atunci Allah e unul si BOR profetul sau.
  • +5 (11 voturi)    
    Intelepciunea PNL (Vineri, 3 iulie 2009, 15:55)

    dedeiu [anonim]

    Sunt in stare sa-i interzica pe God Dethroned ca cica au versuri sataniste. Pai ala de la PNL este un INCULT, daca alea sunt versuri satanice. Pe langa asta nu se opune manelelor auzite pana si pe strada. Aceasta este partidul PNL.
  • -6 (12 voturi)    
    succesuri! (Vineri, 3 iulie 2009, 16:17)

    radu [anonim]

    Pana acum stiam ca cei ce voteaza pe site-ul asta sunt majoritatea pdlisti. Acum aflu ca pe langa asta, mai sunt si satanisti. Ca idee, a te opune unor deviatii reprezinta un punct de vedere democratic. Nu cred ca un simplu consilier PNL-vaaai dusmanul! poate face ce vrea, dar de unde sunt multi pdlisti, orice de rau referitor la PNL da bine....
    Succesuri la spart cruci prin cimitire baieti... doar e democratie!
    • +4 (4 voturi)    
      Depinde cum te opui (Vineri, 3 iulie 2009, 18:11)

      Laur N. [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Ce nu pricepi tu este că aici nu e vorba de satanism, ci de libertatea de expresie. N-ai decât să organizezi un concert de muzică religioasă în aceeași zi, să pui intrarea liberă și să le iei clienții.

      În democrație nu se interzice, se boicotează. Se manifestă spirit civic. Nu cenzurezi pe cineva numai pentru că nu e de acord cu tine, pentru că și tu vei fi la rândul tău cenzurat.

      Dacă vrei să înțelegi ce înseamnă democrație, vezi "The People vs. Larry Flint" - procesul, nu filmul.
  • +8 (10 voturi)    
    Robul lui Dumnezeu Dan Octavian... (Vineri, 3 iulie 2009, 16:21)

    traian [anonim]

    Cinste Tovarase Dan Octavian!I-ai terminat pe satanisti!I-ai indepartat de cazan,ai procedat corect,ai evitat un dezastru national de proportii!
    Pe bune,tu,Dan Octavian,om intre oameni,barbat de barbat intre barbatii de barbati ai neamului cu N mare ai salvat ce se mai putea salva din constiinta acestui popor obidit!
    De oameni ca tine este nevoie aici,de adevarati eroi in viata!
    De noi,de ceilalti,bag de seama ca nu mai e nevoie!Ramai Dane,pa,eu nu va mai suport!Pa,salutari din mers!Aparati voi ce nu ataca nimeni,salvati tara de medernism si combateti diversitatea!
    Noroc cu tine si cu altii ca tine!Daca nu erati voi nu ma hotaram sa renunt la CNP ul romanesc!
  • -10 (14 voturi)    
    tot respectul pentru decizia luata (Vineri, 3 iulie 2009, 16:28)

    slotin [anonim]

    tot respectul pentru decizia luata. nu sunt un tataie . sunt tanar dar lucurile se impart in bune si rele si nu cred ca este necesar sa luam tot ce se vehiculeaza pe piatza ca fiind bun sau ca acceptand.
    filozofia actuala propagata prin mass media aproape fara sa si dea seama este incearca dintoate sa vezi cum este sa fii deschis la minte. este foarte perifda filozofia si deschide poarta pentru lucuri rele. nu vad nicodata aceasta filozofie pusa in dreptul unui act de binefacere sau de bun simtz .
    raul are si el influentza ca si binele. de ce sa cultivam raul si nu binele?
    raul si binele nu sunt relative . sunt bine stabilite. dar in capul la majoritatea sunt amestecate.
    si in functie de ce sa consideram binele bun si raul rau? simplu . dupa o autoritate transcedenta si anume biblia .
  • -7 (9 voturi)    
    bine a facut (Vineri, 3 iulie 2009, 16:33)

    CosminG [utilizator]

    sunt oradean si omul a afacut foarte bine: raul nu trebuie lasat sa infloreasca, ci oprit.
  • -4 (6 voturi)    
    trist (Vineri, 3 iulie 2009, 16:34)

    cv [anonim]

    Ne-am nascut crestini , nu satanisti sau cu mii si mii de culte. Acest popor nu a cunoscut altceva decat credinta ortodoxa , de la inceput. Ca apoi au aparut si alte erezii ale satanei, asta nu da dreptul nimaniu sa le numeasca libertate. Crima de ce este interzisa? Atunci sa fie interzisa si uciderea sufletelor atator tineri. Cum puteti fi de acord sa vina niste oameni care il slujesc pe satana? Care va invata violenta, ura, desfranarea si altele mai rele care va trannsforma in niste hipnotizati ai lui satana? Ce suntem oameni sau araari, mai rau decat dobitoacele.... De ce sa nu iuim valoarea, adevarul. Inteleg nu sunteti crestini dar macar oameni... Ce calitati nasc in voi aceste manifestari diabolice? Am fost si eu pt acewst gen de muzica multa vreme si stiu ce zic. Incercati sa nu a mai luati dupa curent. veniti-va in fire, fiti oameni. Da libertate in sensul adevara ar fi insemnat sa nu opreasca concertul. Dar nu o astfel de libertate ar trebui sa ne dorim noi ca popor ca vom ajunge mai rau decat occidentul. Voi nu vedeti ce tineri avem. Iubesc incultura si prostia. Nu mai stie tanarul ce inseamna virtutea. Un tanar normal este socotit astazi nebun, ca nu e ca majoritatea. Manelele....sau orice gen de muzica aseamnator....lipsite de frumuseea melodioasa......incultura.....nu sunt interzise pt ca ar mi mai greu sa se interzica tot ce nu este mai cltivat, casa zic asa, dar niste satanisti...!!! oameni buni vorbim de satana. Fie ca stiti de existenta lui fie ca nu, haideti sa nu fim absurzi , ne distruge ce a mai ramas din tinerii inca manjiti total de acest modernism, libertinaj care duce la desfrau. Vreti sa avem printre noi oameni ca acei satanisti? Vi se par exemple de purtat.? Stiu ca multi veti sari cu comentarii , e normal: suntem diferiti, avem pareri diferite. Imi pare rau ca nu imi gasesc cuvintele sa va fac sa vedeti adevarul sa nu mai iubiti moartea in sensul vesnic.
    • +3 (3 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 3 iulie 2009, 17:21)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui cv

      cine sunt atunci tinerii model? De curiozitate: in perioada interbelica, tinerii aveau valori crestine? Erau virtuosi?
  • -3 (9 voturi)    
    filmulet (Vineri, 3 iulie 2009, 16:38)

    cv [anonim]

    va propun un filmulet cam slab realizat, dar daca veti avea rabdare pana la sfarsit veti afla si lucruri destul de interesante. Este marturia unui satanist convertit la crestinism. http://www.sfaturiortodoxe.ro/filme-video/satanismul-in-muzica-rock.php sigur exista si altele maibuen dar asta am eu. Sper sa va fie de folos. Dumnezeu sa va lumineze pe toti inainte de judecata Sa, atunci cand fiecare isiva primi loc dupa faptele sale.
    • +4 (6 voturi)    
      filmulet (Vineri, 3 iulie 2009, 17:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui cv

      L-am vazut. Daca poti sa crezi asemenea chestii, se cheama ca tu chiar nu esti in stare sa ai discernamant.
    • +4 (6 voturi)    
      of. (Vineri, 3 iulie 2009, 17:41)

      Archaeopteryx [utilizator] i-a raspuns lui cv

      Mi-e mila de tine. Viata e mai mare decat dumnezeu... ai trai mai frumos daca ai vedea asta.
  • +4 (10 voturi)    
    Parerea mea e ca (Vineri, 3 iulie 2009, 16:39)

    Sameor [anonim]

    Satan este ţapul inspasitor pentru crimele abominabile comise de Biserica Crestina in Istorie si pentru fanatismul, prozelitismul si intoleranta omniprezenta a crestinilor. Daca nu suntem ca ei, trebuie sa fim interzisi si eliminati.
    Religia, de altfel, orice ideologie, este boala incurabila a umanitatii.
    Libertatea si drepturile omului sunt doar vorbe in vant.

    Daca ar fi sa-l consideram pe Satan simbol al raului suprem, atunci politicienii romani in frunte cu seful lor, "Zeus", sunt cei mai mari satanisti, la cat rau au facut in tara asta de 20 de ani incoace.
  • +5 (9 voturi)    
    :( (Vineri, 3 iulie 2009, 16:59)

    Clara [anonim]

    Pe mine ma sperie putin situatia, desi in general incerc sa ignor astfel de specimene - ma refer la consilierul cre(s)tin, desigur - totusi, astia au putere de decizie! Ce ne facem? Cand se vor trezi? Va fi in cursul vietii mele?

    Cam descurajant... :(
  • -5 (9 voturi)    
    De acord cu decizia luata (Vineri, 3 iulie 2009, 17:01)

    bibi [anonim]

    Lucrurile se impart in bune si rele. Cele bune sa se adune, cele rele sa se spele. Sunt alte tari unde se pot produce asemenea "talente".
    • +5 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 3 iulie 2009, 19:07)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Sunt alte tari care produc asemenea talente, noi producem Guta si alte specimene care canta ce frumos e sa furi din Jermania.
      Oameni care se duc la concerte ca cel interzis, a doua zi se duc la munca sa produca, oamenii care se duc la Guta stau de freaca menta in spatele blocului a doua zi si isi fac planuri cum sa se duca si ei in Jermania la furat. Adevaratii romani, crestini adevarati ca Becali, rapesc, fura, ucid, dimineata, dupa masa se duc sa se spovedeasca, iar seara isi arata crucea de haur de douaj de kile in direct la TV sa arate ce cretini, pardon, crestini adevarati sunt ei.
      Tarile care produc asemnea talente au zeci de ani in fata noastra, noi suntem pana la urma doar niste inapoiati, si nu din cauza guvernantilor, politicienilor, ei sunt pana la urma oglinda noastra, si din comentarii se observa acest lucru. Asa suntem noi, inapoiati si ar trebui sa ne obisnuim cu aceasta conditie. Ce trist ca din taxele platite de cei care ar fi vrut sa se duca la acel concert sunt platiti si politicieni inapoiati, si popii, dar si multi dintre "crestinii" adevarati care au comentat pe aici. Asa ca nu uitati dragi "crestini", "satanisti" va pun painea pe masa pana una alta.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 3:11)

        ingrid [anonim] i-a raspuns lui ictin

        Complexul acesta al inferioritatii il au multi romani care-si fac tara de ras! Valori in domeniul muzical are tara noastra cum occidentalii nu au, dar ai nostri nu sunt promovati pentru ca sunt obligati sa-si strice degetele la munca de jos in occident, desi au terminat universitati. Cei din occident fura la nivel mai mare, gen FMI, convergenta economica, vaccinuri etc, dintre ai nostri fura si ei ce pot, iar cei cu complexe de inferioritate ii ling unde nu trebuie pe occidentali si se fac de ras.
  • +5 (11 voturi)    
    Sa se interzica urletele din jurul bisericii! (Vineri, 3 iulie 2009, 17:05)

    Costin [anonim]

    Pot dovedi in zeci de feluri ca crestinismul e mai nociv decat satanismul. Cu argumente istorice, politice, sociologice, psihologice etc. Altceva vreau sa spun: eu stau intr-un cartier in care in fiecare duminica trebuie sa suport urletele care se revarsa din boxele pe care o biserica ortodoxa le scoate pe geam, intru luminarea neamului. Numai tampenii aud: sfintii care se vor naste din morti (cum ar veni Stefan cel Mare), poporul roman care este superior moral Occidentului si centru spiritual al lumii, cum trebuie sa ingenunchem si sa ne supunem acestor idei revelate de popi semianalfabeti. Intr-o lume normala tinerii din Oradea, fie ca gusta genul hard rock sau nu (apropo satanismul e un gen artistic, critic daca vreti, nu e un cult religios in cazul muzicii), ar fi trebuit sa iasa in strada si sa-l demita pe acel consilier imbecill.
  • +2 (4 voturi)    
    Actiune (Vineri, 3 iulie 2009, 17:22)

    v [anonim]

    Din articol nu reiese clar ce s-a intamplat, dar vad doua scenarii posibile:

    1. Patronul clubului a anulat concertul in urma unei "discutii amicale" cu dl. Dan Octavian. Poate ca localul este in ilegalitate, poate ca patronul a fost amenintat, poate ca cei doi sunt prieteni. Fapt este ca organizatorii concertului pot da in judecata clubul pentru daune semnificative. Daca patronul cedeaza la presiuni de genul, poate ca trebuie penalizat...

    2. Consiliul Local a interzis concertul. In acest caz exista un act administrativ care, cum s-a mai mentionat, incalca Constitutia Romaniei. Exista multe autoritati abilitate sa intervina in cazul acesta:
    -Prefectura Bihor poate fi sesizata, aceasta avand obligatia de a verifica legalitatea actelor emise.
    -Corpul de Control al Ministerului de interne poate fi si el sesizat.
    -Avocatul Poporului, ONG-uri care se ocupa cu drepturile omului, toate pot contesta aceasta hotarare.

    Concertul e anulat oricum, nu se mai poate face nimic, dar daca a fost anulat prin hotarare de consiliu (cei din Oradea se pot interesa), e important ca CINEVA sa faca CEVA, altfel se creeaza (inca un) precedent foarte periculos.
  • -2 (6 voturi)    
    mare scofala (Vineri, 3 iulie 2009, 17:47)

    r123 [utilizator]

    Astia au niste versuri descentrate care duc undeva in lumea patologicului. Cautati putin, nu e greu. Asta nu-i arta, e un rahat, un fel de manelisti bolnavi ai rockului daca vreti, care nu au talent nici in muzica si nici la "poezie" si singurul lor mod ca sa iasa in fata este sa socheze.

    Hai ca inteleg esti formatie de black, esti ateu, dar da-o incolo, astia-s obsedati, tot repertoriul astora se rezuma sa-l cante in sus pe Satan si sa aduca injurii la adresa altora . E un fel de formatie de curte care stie doar o "melodie" din cine stie ce motive.

    Si lasati-o moarta cu "libertatea de exprimare". Tot libertate de exprimare o considera si motociclistii aia care isi tureaza motoarele la 12 noaptea, aia care fac liniute prin oras, aia care dau manele la maxim in timpul zilei. Uitati-va si in jur prin alte state vestice sa vedeti ce-i cu libertatea asta de exprimare, nu neaparat cu religia, dar ca exemplu legile obscenitatii cum e in UK si USA. Vedeti cum incet incet si politia si primaria olandeza incep sa limiteze "ferestrele rosii" din Amsterdam, prositutia, sau drogurile, ciupercile si asa mai departe. Vedeti cum esti imediat bagat la puscarie prin Germania sau Austria daca negi Holocaustul sau il preazlvesti pe Hitler. Pai cum asa ? Unde e "libertatea" aici ? Ia faceti voi un repertoriul care sa injure de 1000 de ori pe negri sau pe tigani si asa mai departe. Sa vedem ce o sa se intample si daca o sa aveti voie sa cantati in vreun oras.
    • +2 (4 voturi)    
      Comparatia e ridicola (Vineri, 3 iulie 2009, 21:28)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui r123

      Hai sa nu cadem in comparatii ridicole. Legile care intezic negationismul si cultul persoanelor vinovate de crime impotriva umanitatii, acolo unde exista, au rolul de impune un respect al urmasilor catorva milioane de victime si de a impiedica propagarea acelor idei si ideologii care au dus la genocid. Dupa cum a aratat si afacerea caricaturilor lui Mahomed, Europa nu recunoaste insa delictul de blasfem. Pot sa spun ce vreau despre Mos Craciun, Palas Athena sau Yeshua ben Doamne-Doamne in orice tara europeana. Daca e pana acolo cei care au comis acum cateva decenii pogromurile in Romania si ne-au patat cu sange trecutul recent nu erau nici satanisti, nici atei, nici liber-cugetatori. Erau crestin-ortodocsi fanatici. Pericolul real, de aici vine nu de la death metal si din occidentul "depravat".
      • -1 (1 vot)    
        nu e ridicola (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:08)

        r123 [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

        Ai ascultat versurile astora ? Zi sincer, sau vrei sa-ti dau copy paste la ce indeamna astia sau ce canta. Pai astia au o agenda clara, sunt mai "religiosi" in ce fac ei decat astia pe care ii combati tu. Si acum cateva decenii eu stiam ca niste atei comunisti "au patat cu sange" in stanga si in dreapta si au inchis o gramada de preoti, dusmani ai comunismului, si alte persoane care se impotriveau regimului. Sau astia nu se pun ? Eu stiam ca acum si mai multe decenii rusii si germanii au facut prapad in europa si romania si au murit mai multi ca niciodata. Tot religios, right ? Putem continua la nesfarsit, religia(cel putin in zona noastra) a fost copil mic pe langa cauzele care au provocat mult mai multa suferinta (nationaliste si expansioniste de exemplu).

        Si nu, nu e de pericolul real, nici eu daca incep sa te injur pe tine de 1 mil de ori in public sau convingerile tale, nu e pericol real. Insa e vorba de lipsa de respect, si de cum vezi tu si altii "libertatea". Cand tu prin ce faci jignesti si deranjezi o majoritate, e o libertate prost inteleasa. Ce e asa de greu de inteles ca pentru o gramada de oameni, credintele lor sunt sfinte, e cum i-ai injura parintii. Chiar daca credintele alea nu sunt adevarate, de ce ai face-o ?

        E hilar insa ca voi sariti in apararea astora doar pentru ca sunteti atei si va bucurati ca astia blsteama pe Hristos si asa mai departe., dar v-ati gasit cu cine sa va "aliati", fara macar sa va dati seamande ce "provaduie astia". Daca era interzis si Adrian Minune (abia astept sa se intample si asta), nu ati fi spus nimic, ati fi fost foarte bucurosi, deci sa ma lasati ca "luptati pentru libertate". Nu e asa, e o refulare impotriva unui lucru pe care voi il urati si v-ati gasit aliatul ideal in formatia asta.
  • -5 (11 voturi)    
    hmm... (Vineri, 3 iulie 2009, 18:30)

    amazing [utilizator]

    Observ un val de "roacari" care au intrat si au votat masiv negativ parerile oamenilor care inca mai au bun simt si care mai cred in ceva in afara de alcool, droguri si destrabalare... ca deh.. valorile impuse de religie sunt "depasite" de post-modernism si deja sunt "invechite" iar baietii astia pletosi care batzaie din cap la ragaiturile si oracaielile alora de pe scena ne pot da lectii de cultura si civilizatie. Cert e ca dansii au inteles destul de prost lectia cu dreptul la libera exprimare si libertatea individului... insa, ceea ce creierul lor redus nu a inteles este ca daca prin ceea ce fac aduc un prejudiciu atat material dar mai ales moral societatii prin care se tarasc noi ceilalti, care vrem sa traim intr-o societate ale carei valori morale se ridica deasupra betiilor cu prietenii, concertelor "black or death metal", a luarii in deradere a credintelor religioase sanatoase, avem dreptul de a le interzice neanderthalienilor de genul astora sa-si reverse frustrarile in public.
    • +6 (6 voturi)    
      Si uite raspunsul (Vineri, 3 iulie 2009, 19:22)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui amazing

      Si din acest comentariu mai aflam inca odata, daca era nevoie, de ce Romania este si va ramane corupta, de ce nu o sa ne putem compara cu tarile civilizare, de ce justitia nu e numai oarba, ci de-a dreptul sluta. Daca va intrebati de ce avem o clasa politica corupta si doar pe interese, uitati cine are drept de vot. Chiar crede cineva ca Romania mai are sanse de a iesi din mocirla? Eu nu cred, deoarece se poate adauga inca un element pe lista de lucruri infinite a lui Einstein: Ignoranta romanului. Asta ne e crucea, pe asta o purtam si asta ne tine in mocirla.
  • +2 (4 voturi)    
    Ca sa va lamuriti (Vineri, 3 iulie 2009, 18:41)

    phat [anonim]

    Ca sa va lamuriti cum e cu satanismul, cititi treaba asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Satanism
    Satanistii nu sunt aia care taie pisici pe scena, sunt niste oameni normali care doar resping ideologia crestina.ATAT! Mai cititi fratilor.
    • -4 (4 voturi)    
      'normali'... (Vineri, 3 iulie 2009, 19:28)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui phat

      Scuza-ma... fara a fi un fanatic si fara fara sa jignesc pe nimeni, dar este 'normal' sa canti, sa asculti si sa admiri piese muzicale care vorbesc despre "hoardele lui Lucifer", "carnagiu", "cadavre", "lume macabra" (titluri ale unor piese)?
      Ma tem ca eu unul nu sunt un asa fel de om 'normal'...
      • 0 (0 voturi)    
        da, e normal (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:55)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        Se numeste sublimare. Mult mai bine decat sa-ti exprimi frustrarile si pornirile sadice in mod direct, nesublimat, luand toporul si dandu-i cu el in cap vecinului Gheorghe care are oi mai multe si mai cornute.
        • 0 (0 voturi)    
          ma intreb (Luni, 6 iulie 2009, 8:46)

          Sorin [anonim] i-a raspuns lui if0014

          Ma intreb de ce prin acelasi tip de sublimare nu sunt acceptate jocurile (electronice) in care esti stimulat sa ucizi, violezi, sa accidentezi. In loc sa o faci realmente. Ar fi mai bine, normal, nu?
          • 0 (0 voturi)    
            Simplu (Luni, 6 iulie 2009, 9:38)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

            Pentru ca aceea nu e sublimare. Inteleg ca psihologia nu e punctul tau forte, de vreme ce faci o astfel de confuzie.
    • -5 (5 voturi)    
      desteptule' (Vineri, 3 iulie 2009, 19:37)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui phat

      care iei wikipedia ca pe autoritatea suprema... ia fa-ti un cont si completeaza sau sterge pe-acolo.. sa vezi cum e?
      wikipedia e buna, ca aduna informatii, prin care sa iti faci o idee (cat mai multe surse, cu atat mai bine), dar nu intotdeauna ce e scris acolo e litera de lege
  • -5 (7 voturi)    
    ce parare aveti de asta? (Vineri, 3 iulie 2009, 18:58)

    Sorin [anonim]

    Sa stam putin si sa vedem...
    Iata cateva titluri si idei cu care va puteti "delecta" cand ascultati muzica grupului "God Dethroned" (sunt din discografia lor, realmente):
    Necrosapiens
    Hordes Of Lucifer
    Christ Carnage
    Morbid Rites
    Necromagnon
    The Christhunt
    Cadavers
    The Luciferian Episode
    Under the Golden Wings of Death
    Firebreath
    Bloody Blasphemy
    Nihilism
    Macabre World

    ... ca sa nu spun despre versurile lor pline de cuvinte precum: "I know thy name/From the book of shadows" sau "Satan/Master iver mortal christ/Still having the upper hand/Lucifer"... si altele asemenea. De altfel oricine cunoaste macar putintel limba engleza poate aprecia valoarea acestor titluri si texte (ce pot fi consultate pe internet)) ca fiind... ei bine?
    • +4 (6 voturi)    
      Chestiune de perceptie (Vineri, 3 iulie 2009, 21:35)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Uite alte versuri nascocite de adoratorii unui idol sangeros si satanic:

      # Când voi slobozi împotriva voastră săgeţile cele ucigătoare ale foametei, care vor semăna moartea, când le voi slobozi spre pieirea voastră şi voi întări foametea între voi şi voi zdrobi tot paiul de grâu,
      # Eu voi trimite împotriva voastră foametea şi fiare rele care te vor lipsi de copii; ciumă şi sânge vor trece peste tine şi sabie voi aduce împotriva ta: Eu, Domnul, grăiesc acestea"

      Ar trebui interzise tampeniile astea. Cica unii dezaxati vor sa se predea si in scoli...
  • -5 (7 voturi)    
    ce parare aveti de asta? (Vineri, 3 iulie 2009, 18:58)

    Sorin [anonim]

    Sa stam putin si sa vedem...
    Iata cateva titluri si idei cu care va puteti "delecta" cand ascultati muzica grupului "God Dethroned" (sunt din discografia lor, realmente):
    Necrosapiens
    Hordes Of Lucifer
    Christ Carnage
    Morbid Rites
    Necromagnon
    The Christhunt
    Cadavers
    The Luciferian Episode
    Under the Golden Wings of Death
    Firebreath
    Bloody Blasphemy
    Nihilism
    Macabre World

    ... ca sa nu spun despre versurile lor pline de cuvinte precum: "I know thy name/From the book of shadows" sau "Satan/Master iver mortal christ/Still having the upper hand/Lucifer"... si altele asemenea. De altfel oricine cunoaste macar putintel limba engleza poate aprecia valoarea acestor titluri si texte (ce pot fi consultate pe internet)) ca fiind... ei bine?
  • -4 (4 voturi)    
    am cautat informatii si iata ce am gasit (Vineri, 3 iulie 2009, 19:18)

    Sorin [anonim]

    Cu totii sunt de acord ca God Dethroned sunt parte componenta a curentului 'blackened death metal' care, conform dictionarelor/enciclopediilor de muzica e un subgen al curentului 'death metal' (death=moarte) si include elemente 'black metal'. "Aceste grupuri adesea tind sa adopte elemente tematice caracteristice ale acestui gen: diavolul, satanismul si ocultismul" - citat din enciclopedia Wikipedia.
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Duminică, 5 iulie 2009, 0:41)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      bine ca exista Goagal sa ne lumineze mintile "blackened"

      :-)
  • +6 (6 voturi)    
    e doar inceputul (Vineri, 3 iulie 2009, 19:22)

    Mihai [anonim]

    Asta este, astia sunt retardatii care au ajuns sa ne conduca, si pe care tot noi ii aducem la putere. Nu vedeti ca peste tot religia, oricare ar fi ea, nu provoaca decit conflicte si intoleranta?
    In curind cartile de scoala o sa fie inlocuite peste tot cu biblii si toata lumea o sa fie convinsa ca universul a fost creat in urma cu 6000 de ani. Ce stiinta, frate?! Aia sunt cu toti niste prosti, biblia iti da raspunsul la orice. In plus, orice crima ai face esti scuzat daca te caiesti.
    Hai, domnu' consilier, valea la biserica ca trebuie sa te mai rog un pic ca sa faci loc pentru spaga de miine!
  • -6 (6 voturi)    
    Decizie... (Vineri, 3 iulie 2009, 19:46)

    lambda [utilizator]

    corecta, pentru ca omul, ales, reprezinta nu interesul tau si al meu de-acasa, ci interesul poporului, al romanilor din Oradea. Daca ne gandim ca peste 85% din romani se considera crestini ortodocsi, si peste 95% crestini (ortodocsi, reformati, catolici etc.) atunci o trupa cu numele "God Dethroned" nu are nimic de-aface cu credinta acestui popor. Alesii sunt pusi sa apere interesele alegatorilor. Daca vine trupa in Romania, nu are decat, dar fara tam-tam, fara afise (postate in locuri publice), pentru ca omul, parinte crestin, sa stea linistit in privinta pruncului lui care merge pe strada si casca ochii pe tot ce prinde. Libertatea de exprimare nu inseamna sa spui ce vrei unde vrei...
    Si sunt cateva comentarii mai sus, care puncteaza bine treaba asta.
    • +5 (5 voturi)    
      Minciuni (Vineri, 3 iulie 2009, 20:10)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      85% ortodocsi... da sigur. Pun pariu ca majoritatea parintilor si-au trecut la recensamant copii drept ortodocsi, desi in realitate nu cred in niciun zeu.

      Iar omul ales trebuie sa-i respecte pe TOTI, nu doar pe majoritatea. Cat timp acel concert se desfasura intr-un club PRIVAT, care a fost problema lui?
      • -1 (3 voturi)    
        democratie originala (Vineri, 3 iulie 2009, 20:47)

        Viorel [anonim] i-a raspuns lui soferul

        Stiu pe cineva cu rinjetul maxim pina la urechi care jubileaza la amintirea acestei alaturari de cuvinte ...Numai noi, romanii, puteam sa facem si sa ne si iasa o democratie originala. Adica exista legi si hotarirea majoritatii la care se supune si majoritatea. Cand vorbim de legi , se respecta doar cele care imi convin mie - adica am numai drepturi. Cand cineva aici pe forum a dat exemple de alte democratiii unde nu se glumeste cu aplicarea legii, nu a fost bagat in seama..Si cand vedem ca nu se respecta legea , renuntam la CNP si mergem acolo unde este respectata si ne facem cetateni model . Ne place intr-o societate asezata , ordonata, binecrescuta. Cum s-a ajuns la ea ? Prin legi stricte, dure, cu sesizari seci la politie din partea vecinului. Nu ne convine dar sa vorbeasca cei care au plecat si sa spuna cum este legea respectata si atunci mai vorbim despre cum traim aici , in RO.
        Nu se respecta legile, nu mai exista bun simt, nici respect fata de oameni , dar ne dorim alta tara, alta societate in care sa ne simtim bine in ordine , curatenie si disciplina.
        La toti baietii care au o problema existentiala cu respectul legii (asta strimbe) din RO le doresc sa mearga unde vor ei pe acest glob si sa ramana acolo!
    • +7 (7 voturi)    
      ... (Vineri, 3 iulie 2009, 20:37)

      sick [utilizator] i-a raspuns lui lambda

      in modul tau de gandire ar trebui interzis si Nietzsche pentru ca era anticrestin...buna idee, sa ii ardem cartile, iar pe toti anticrestinii sa ii ardem in piata publica, eventual in fata mitropoliei, ca sa dam exemplu bun copiilor crestini...
  • -8 (8 voturi)    
    Un sfat: rokenituri democrati drogati (Vineri, 3 iulie 2009, 21:00)

    marcel [anonim]

    Daca vreti sa verificati daca aveti ceva ramas in cap scuturinduva cutiile goale de pe umeri se poate afla mult mai usor daca puteti numara pina la cinci si inapoi fara oprire sau sovaire inseamna ca sinteti recuperabili 50%.
    • +4 (4 voturi)    
      Cunoasterea (Vineri, 3 iulie 2009, 22:24)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Stiu sa numere pana la cinci, stai linistit, dar nu o sa iti spuna nimeni, trebuie sa inveti si singur sa numeri pana la cinci. Cum tot singur ar trebui sa inveti si sa scrii. Asa ca nu mai cauta ajutor pe forumuri, mai bine pune mana pe o carte, poate inveti si tu cate ceva.
  • +5 (7 voturi)    
    Somnul ratiunii - acum si in Oradea (Vineri, 3 iulie 2009, 23:21)

    aaragn [utilizator]

    Nu imi amintesc sa il fi mandatat pe consilierul Dan Octavian sa comita abuzuri "in calitate de crestin ortodox". Nivelul intelectual sau educatia (care l-ar plasa cu usurinta in categoria persoanelor defavorizate) nu ii deculpabilizeaza initiativa. Nici papa Benedict, nici Teilhard de Chardin sau Vaclav Havel nu detin monopolul moralitatii intr-o tara democratica - cu atat mai putin un consilier PDL deficient, care obisnuieste sa il vada pe Diavol in sulurile de hartie igienica, in cutele propriei burti sau intr-un clip death metal relativ mainstream...
  • +5 (7 voturi)    
    mda.. (Vineri, 3 iulie 2009, 23:39)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    conform catorva "minti luminate" de pe aici puscariile sunt pline de studenti rockeri, heavy metal-isti si satanisti, iar toti manelistii le-a luat locul in facultati.. nu-i asa?
    Asa e, trebuie sa ii blamam pe oamenii astia care asculta altceva deca restul lumii si sa ii ridicam in slavi pe crestinii ortodocsi din conducerea tarii care fura de ne-a uscat si din cauza carora mor copii si batrani, desi au depus juramant cu mana pe biblie ca servesc tara. Asa e, trebuie sa ne revarsam naduful ortodox pe cineva pe care nu il intelegem, pe cei care ii intelegem dar care fac fapte reprobabile, in schimb ii ridicam la grad de idoli...
    Mda... am senzatia ca multi s-au nascut batrani si nu au trecut prin pubertate, sau se fac ca au uitat de adolescenta.
    O singura intrebare am pentru "normalii" de aici: cati satanisti sunt in puscariile patriei pentru ca au facut ceva rau?

    PS: nu sunt nici metalist si nici satanist, si nici nu mi-a placut vreodata asa ceva. Sunt un om de 42 de ani, tatal unui baiat de 9 ani, pe care il dezgusta ingustimea mintii unora.
    • +2 (4 voturi)    
      De fapt.... (Vineri, 3 iulie 2009, 23:56)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      manelistii au cam inceput sa se inmulteasca incet, incet si prin facultati, roackerii sunt pe cale de disparitie.
      In acest timp calitatea invatamantului si a studentilor scade de la an la an.
      • +3 (3 voturi)    
        Poate... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:22)

        Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Poate ca scade... poate ca nu... cine stie?
        Nu cred ca avem generatii de dobitoci si inculti... sunt inca multi olimpici si multi studenti straluciti care aleg calea auto-exilului in tari mai bune si mai tolerante. Si chiar daca scade nivelul nu din cauza lor (a studentilor) scade ci scade din cauza celor ce conduc destinele acestei tari, care a zapacit tot sistemul din tara asta si care sunt atat de "preocupati" de binele aproapelui (conform preceptelor crestine) incat nu mai stiu cum sa isi umple buzunarele mai mult si mai repede, calcand orice in picioare in calea lor.
    • -6 (8 voturi)    
      rusine mai ales ca esti tata (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:23)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Ingustimea mintii unde e oare?
      Sa afirmi ca cei care fura de la conducere sunt crestini ortodocsi? Pai, omule, eu daca ma declar ateu si fur inseamna ca toti ateii fura? Ce este cu gandirea asta? Si sa stii ca multi ii vor zice lui Dumnezeu Doamne Doamne si nu vor fi recunoscuti. Asadar intotdeauna faptele vorbesc.

      Ce vorbesc faptele satanistilor? Te-as ruga sa te uiti la oameni reprezentati ai crestinismului ortodox nu la cei care se declara ortodocsi. Ai auzit de Brancoveanu, Mihai Viteazu?

      Si mai esti si tata. Cum iti educi copilul, prin fapte sau vorbe? Oricum pentru toti ateii, sa stiti ca Dumnezeu intoarce inima copiilor si veti fi judecati chiar de ei.
      • +6 (6 voturi)    
        Viorele (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:47)

        Margicu [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Nu ai inteles. Omu vrea sa iti explice ca problema majora in tara asta nu sunt satanistii si metalistii. Nici mie versurile nu imi plac si nici muzica nu prea, dar nu asta e problema. Sunt adult si tot asa cum filtrez ce scrie Ioan Gura de Aur in Predicile Impotriva Evreilor filtrez si versurile olandezilor astia.

        Aici e o prolema de lege si de drept. Si de abuz, de incalcare a libertatii de constiinta.
        • +5 (7 voturi)    
          Exact (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 1:18)

          Cetateanul turmentat [anonim] i-a raspuns lui Margicu

          Exact... nici mie nu imi plac behaiturile si ragetele lor. Dar bunul simt imi spune ca nu ii pot opri pe altii sa asculte ceea ce le place. Asa cum nici mie nu mi-ar place ca altcineva sa impuna mie ce sa ascult.
          Pana la urma totul se reduce la un vechi proverb: " Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face."
      • +2 (2 voturi)    
        mda cum spuneam (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 1:05)

        Cetateanul turmantat [anonim] i-a raspuns lui Viorel

        Nu am zis ca toti crestinii fura, dar daca asta ai inteles tu din cele doua posturi ale mele...ma rog.
        Nu am generalizat am dat doar niste exemple...
        Faptele si vorbele satanistilor nu imi spun mie nimic .PUNCT. Exact despre aceasta atitudine vorbeam " nu gandesti ca mine, este total gresit".

        Si hai sa incheiem ca deviem de la subiect plus ca acaparam discutia...
  • +5 (7 voturi)    
    cum se spune corect? (Vineri, 3 iulie 2009, 23:40)

    stefan pop [anonim]

    cretin sau crestin?
    • +2 (2 voturi)    
      Am prins gluma (Vineri, 3 iulie 2009, 23:53)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui stefan pop

      Incercati sa aflati insa mai mult despre etimologia lui cretin, e interesant.
    • +2 (4 voturi)    
      e acelasi lucru (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:18)

      MihaiAndrei [utilizator] i-a raspuns lui stefan pop

      cuvintul 'cretin' provine din 'crestin':
      http://www.takeourword.com/Issue027.html
      (pe la mijlocul paginii)

      ceea ce e evident, oricum...
  • -3 (3 voturi)    
    black metal (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:24)

    nemo [anonim]

    parerea mea e ca satanistii si neo nazistii din black metal au facut mult rau rockului.
    Rockul a pierdut mult teren incepand cu anii '90 din cauza acestor derive. Asa cum in occident cand spui roman omul de rand se gandeste la un tigan cersetor asa s-a ajuns si la imaginea asta a rockerului ca satanist sau extremist. Eu unul chiar daca ascult Metalica sau Iron Maiden, nu sunt nici satanist, nu practic nici sacrificii animale si nici nu dau foc la biserici ca anumiti blackmetalisti scandinavi.
    E cam stupid sa interzici trupe de muzica dar ma rog nu ar fi un caz unic, de exemplu in Franta trupa de rap NTM (nique ta mere inseamna f*** p**** matii) a avut mai multe concerte interzise
    • 0 (0 voturi)    
      AgainSSt rock and roll ! (Luni, 6 iulie 2009, 17:42)

      UV Impaler [anonim] i-a raspuns lui nemo

      black metal = Black Metal ? S-o crezi tu p`asta !
      Supracultura Black Metal NU are nicio legatura cu subcultura rock and roll si metal !!!
      Sa se stie asta !
      Black Metal Ist Krieg, pe cand stilurile "pasnice", au altceva la baza ca : pace, desfrau, alcool, droguri, distractie, femei, libertinaj, anarhie neconceptualizata.
      Black Metal este partea esoterica a Metalului, asa cum exista si Crestinism Esoteric, deci nu TREBUIE sa aiba oricine acces acolo !!!
      Lupta in / prin Arta are caracter cathartic si avataric, nu se poate permite oicarui crestin de rand sa-si dea cu parerea despre ceea ce niciodata n-o sa-nteleaga, caci nu este destinat oricui !!! Dar asta e democratia... fiecare patritard sau teotard are aceleasi drepturi in societate ca si (presupusii) initiati.
      God Dethroned ca si artisti si performatori ai unei arte extreme nu trebuie sa primeasca injurii si pareri de la orice retard care se crede intr-un anumit fel ca are si el dreptul la opinie !
      "Iubeste-ti aproapele " zice incoronatul cu spini, fara sa faci vreo deosebire. Egalite Fraternite Liberte
      Fuck you all !
  • -5 (5 voturi)    
    mai iepurasi...ce nu intelegeti (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:34)

    charles [anonim]

    voi chiar nu realizati ca parerea voastra nu conteaza? ci doar ocupa spatiu pe net? aiurea? cine are puterea ia deciziile. consilierul local este votat de comunitate ca sa aplice in politicile sale opinia comunitatii. nu inteleg de ce se ataca astia pe articol. voi confundati niste notiuni aici iar multi arunca conceptul asta de freedom of speech care e UN CONCEPT. In america daca il injuri public pe Obama faci parnaie. Daca eu ii spun cuiva ca e tampit ca am dreptu' acela ma poate da in judecata de n-am aer (in Anglia ti-ar luat pielea de pe tine). Asa ca lasati-o mai moale cu freedom of speech ca noi romanii AM INTERPRETAT DEMOCRATIA NUMAI CAND NE CONVINE.
    • +2 (8 voturi)    
      Aiurea (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:51)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui charles

      Consilierul ala nu e un senior feudal ales. El are o putere de legiferare limitata la nivel local, in limitele constitutiei. Ori constitutia garanteaza libertatea expresiei si mai ales a constiinei. Nu are nici un drept sa interzica un concert.
  • -7 (7 voturi)    
    buna initiativa! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 0:59)

    Bujor [anonim]

    Foarte bine, si eu daca as fi avut putere de decizie as fi oprit concertul, nu ca as fi un gica-contra, ci asa, pur si simplu, nu imi place numele si fata lor, si tare mai imi doresc ca in Romania sa existe reguli si legi si sa se si respecte!!!
    • +1 (1 vot)    
      wow (Duminică, 5 iulie 2009, 0:49)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui Bujor

      de obicei te contrazici cand vorbesti?
  • -7 (7 voturi)    
    pt. toti: (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 1:48)

    ex-oradean [anonim]

    manelisti, comunisti, indobitociti, cretini, natarai, tampiti, dobitoci, boi, prosti, idioti, retardati, hiene, ignoranti, inculti, imbecili (toate in original!). Ce va mai trebuie formatia de satanisti - nu va este indestulatoare cultura dezbaterii? Cine se considera exclus?
    Ce orasel tihnit mai era Oradea pe vremuri ...
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 3:12)

    novakane [anonim]

    Aceste practici ale domnului mentionat in cauza, sunt demne de Evul Mediu. Intr-o societate moderna si democratica NU ai posibilitatea sa vorbesti si/sau sa iei decizii in numele altora. NOI ca si STAT CIVIL suntem cei care luam deciziile si NU ei pentru noi !

    Acest pseudo politician dovedeste inca odata clar si raspicat, incultura, prostia, minciuna, hazardul din politica Romaniei.

    Este cazul sa luam masuri asupra acestor oameni. Ei sunt motivul inevolutiei Romaniei in ultimii 60 de ani (sa nu uitam si perioada cizmarului).

    Traim intr-o tara in care suntem persecutati cei care gandim, citim si ne folosim materia cenusie. Cei cu 4 clase care asculta manele si fura in Spania sunt cei slaviti in perioada actuala. Paria este la putere.

    Nu cred ca aceasta situatie va fi indurata la nesfarsit de catre poporul roman. In ultima instanta va fi necesar sa raspundem exact cu aceleasi arme.
    • -5 (5 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:26)

      Deea [anonim] i-a raspuns lui novakane

      ai tras tu 2 prize pe nas, si dupa o pauza, ai "emanat" 5 alineate "intelectuale" :))))

      Poor you !
      • +3 (3 voturi)    
        penal (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:08)

        Dio [anonim] i-a raspuns lui Deea

        Cherie, este o diferenta intre a ataca o idee sau o persoana. Cand o sa treci peste cinismul ieftin si poate o sa gasesti un neuron plictisit in capul tau, hai sa ne impresionezi cu cugetarile tale :) Tha tha si salutari tuturor fufelor plictisite!
        • -1 (1 vot)    
          tha tha (Duminică, 5 iulie 2009, 10:14)

          Deea pt Dio(nisos) [anonim] i-a raspuns lui Dio

          Ha ha, un satanist ironic, cu limbaj shiq! Smtg new under the sun! Cum se pupa atacul la idee, nu la persoana, cu "fufa plictisita", "neuron plictisit"?

          Diferenta o fi in alte cazuri. La cel de mai sus, daca asta spune inseamna ca asta gandeste; si daca asta gandeste, asta este. It's not my problem, is it?

          Uite aici : " Ei (consilierii de genul...) sunt motivul inevolutiei Romaniei in ultimii 60 de ani (sa nu uitam si perioada cizmarului)."

          Si daca am scapa de ei, ne-ar ajuta sa "evoluam" black-metalistii :))) Atunci hai sa-i satisfacem si sa organizam 2-3 concerte/saptamana, in toate orasele mari. Iti poti imagina ceva mai minunat? :)))

          Btw, si tu vroiai la concert? :)) Sper c-ai ajuns in Bucuresti, nu de alta dar sa nu faci un drum pana in Olanda, ca poate mai pica un avion, si n-o sa dai de apa, ci de pamant:)))

          Cheers!
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 5:30)

    popaduhu [anonim]

    adica, sa moara capra vecinului finca eu sunt crestin, iar vecinul este satanist si atunci capra lui nu merita sa traiasca. De parca ar fi vina caprei ca vecinul e satanist.
    evident, de fapt vecinul nu trebuie sa traiasca, dar finca n-am curaj sa-i zic in fata ca trebuie sa moara el, vecinul, ma bucur in ascuns ca ii moare capra.
    hai sa fim femei serioase: ce ma doare pe mine ce face vecinul in curtea lui? pai ma doare... finca capra mea ii mai jegoasa si mai rapciugoasa ca a lui,adica el satanistul, are mai multa grija de ea.
    dar finca sunt un lenes si un ipocrit si mai ales un las,ma bucur si numai daca ii moare capra.
    Deci pentru cei care se declara mari crestini ortodocsi, D-zeu nu a zis: fiti idioti. Ori un om care are incredere in capacitatea lui de intelegere, sa discearna intre bine si rau, nu se cramponeaza de niste chestii in care el nu crede, cum ar fi satanismul de exemplu, sau ce zic satanistii sau ce fac ei. Ar zice ceva de genul: ok, sunt satanisti, foarte bine. N-au decat sa fie. In nici un caz eu n-o sa le impun crestinismul cu pumnul finca eu sunt destept si luminat, iar ei sunt niste fraieri, tampiti si idioti care trebuie adusi cu forta pe calea cea buna.

    de fapt, daca ar fi sa fie total in spiritul vorbei "sa moara capra vecinului", atunci dimpotriva, s-ar bucura ca el ajunge in rai si vecinul in iad.
    dar aici e buba: crestinii de paie, care se dau mari crestini dar fac pe ei cand vad un satanist, in loc sa se simta siguri pe ei pentru ca ei detin adevarul, ei fac pe ei de frica finca satanistul ii ispiteste.

    deci un om cu cat de cat constiinta de sine stie ce e bine si ce nu pentru el... stie ca "diavolul" nu-i asa de idiot incat sa incerce sa-l "converteasca" chiar asa brusc direct si pe faţă. Altfel Satana ar fi un idiot.
    Nu degeaba se zice ca cel mai tare truc al Satanei este sa dovedeasca lumii ca el nu exista. Sau Adam era un cretin si atunci toti suntem niste idioti. Ori atunci, daca esti idiot, n-ai nici o sansa sa ajungi in rai
  • +2 (2 voturi)    
    de ce nu se interzic manelele? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 8:03)

    Mord Sith [anonim]

    sa si le asculte cocalarii la ei acasa cu geamurile inchise.
    dar poate domnu' liberal crestin ortodox al orasului e un fin ascultator de manele, de aceea nu le baga in discutii.
  • -3 (3 voturi)    
    Durere (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 9:45)

    Danut [anonim]

    Nu e deloc popular ce a facut domnul Bot. Si-a atras o multime de injurii. E un analfabet pentru unii. Subcultura e mediul lui. Manelist pentru unii. Citi dintre voi cei care dati cu pietre stiti ce e durerea? Citi ati gustat moartea? Citi ati ajuns la agonie din pricina disperarii si terorii mizerabilului de diavol? Citi i-ati simtit agonia de a face rau? Citi dintre voi ati avut colegi care s-au sinucis? Citi ati fost in pielea parintilor care si-au vazut copii facuti zob dupa ce si-au luat viata din pricina minciunilor acestei adevarate canalie: Diavolul. Nu. Nu e simplu concert. E o poarta. E un portal prin care lumea nevazuta a diavolului intra in realitatile vietilor voastre. Nu am treaba cu stilul. imi place stilul rock si rock alternativ. (mergeti aici http://www.christianrock.net/artists.asp). E vorba de dumnezeul pe care il au in spate. Suna poate aberant pentru unii dar va iubesc desi nu v-am vazut niciodata.
    • +3 (3 voturi)    
      Uau cool (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 11:59)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Danut

      Danut, eu iti inteleg temerile si iti respect credintele, dar pricepe ca nu ai tu, biserica sau tovarasul consilier sa ii spuneti unui om daca trebuie sa se inchine diavolului, lui doamne doamne sau la zana maseluta. Scrie negru pe alb in constitutie. Iar chestia cu parintii si familiile distruse si sinucigasii, nu spun ca nu e reala, dar astfel de fenomene se compenseaza prin educatie nu prin cenzura. Cum mai spuneam, in ultima suta de ani de istorie au fost mult mai multi morti in Romania ucisi de ortodocsi fanatici decat de satanisti. Si mult mai multi romani au fost transformati in bestii asasine citindu-li-se predicile impotriva evreilor ale lui Ioan Gura de Aur si pasaje bine alese din Scripturi si cu toate astea eu nu cred ca religia ortodoxa ar trebui interzisa.
    • +1 (1 vot)    
      problema sinuciderii e mult mai profunda (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:06)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Danut

      Raspunde-mi la o intrebare, de ce se sinucid mai mut barbati decat femei? Sunt barbatii mai satanisti decat femeile?

      Rock-ul (si in general orice forma de arta, fie ea valoroasa sau nu) nu are legatura cu actiunile oamenilor. Singur omul alege (ma rog, cu alesul e o discutie mai lunga) ce trebuie sa faca. Ti s-a parut la OTV-ul e plin de emisiuni despre rokeri satanisti care s-au sinucis sau au omorat? Foarte bine remarca cineva: daca cei care sustin decizia idiotului din articol ar avea dreptate, puscariile ar trebui sa fie pline de rokeri, nu de manelisti.
  • -3 (3 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 10:22)

    bibi [anonim]

    la urma urmei si ateii sunt niste satanisti, doar ceva mai spalati si mai molcomi. Varianta extrema de satanism este data de cei care se declara satanisti. Nu este bine sa dam apa la moara nici unui fel de extremism, fie el religios, satanic, politic etc.
  • -2 (2 voturi)    
    parerea mea (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 11:51)

    dan [anonim]

    Si eu sunt oradean.Ascult anumite genuri de rock de mai mult de 30 de ani.Consider ca in baza descentralizarii si autonomiei locale administratia locala prin reprezentantii ei pot autoriza sau nu anumite manifestari in localitatea pe care o conduc.
    Daca deciziile lor nu convin cetatenilor acestia au cai de atac legale pe care nu vreau sa le discut aici dar cel mai important mi se pare faptul ca pot fi sanctionati prin vot si trantiti de pamant daca au lezat interesele majoritatii.Ceea ce legat de acest subiect,sincer nu cred ca este cazul.
    Deci abordarea din punct de vedere emotinal al subiectului mai ales pe forumuri nu va schimba nimic totul ramand la un simplu dat cu parerea.
  • +2 (2 voturi)    
    no! salut (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 12:02)

    N. Ciaucescu [anonim]

    chiar suna misto soloul de la sfarsit
  • +2 (4 voturi)    
    liberal? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 13:06)

    Nevermind [utilizator]

    Personajul acesta e liberal? Mda. Ce dracu' s-a intamplat cu non-interventionismul?
    Mergand pe logica asta, propun sa interzicem toate manifestarile religioase. Incepand cu cele ale BOR. Motiv: indobitocirea oamenilor.
    Nu sunt fan metal. Ma lasa rece, dar asta nu inseamna ca nu ascult anumite melodii. E vorba de principiu. Este la fel de aberant ca atunci cand au vrut sa interzica manelele. Exceptand poate anumite cazuri (nu-mi vine niciun exemplu in minte), nimeni nu are dreptul sa interzica ceva bazat strict pe convingerile/interesele personale.
  • +5 (7 voturi)    
    Bine ati venit (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:02)

    dragsos [anonim]

    Bine ati venit in Republica Crestina Fundemantalista Romania, versiune crestina a statelor fundamentalist islamice. Credeti si nu cercetati, altfel domul bigot fundamentalist crestin pretins liberal va da un prozelitism si niste cenzura peste bot de nu va vedeti. Dumnezeu sa va binecuvanteze.

    In alta ordine de idei :
    Domu' bigot fundamentalist ipocrit, ... de ziua ta, stii tu ce.
    • -1 (3 voturi)    
      nu republica (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:31)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui dragsos

      Ai inteles bine natura Moldo-Vlahistanului dar este de preferat sa nu folosesti cuvantul occidental, latinesc, papistas de "republica". Duce cu gandul la Platon la tot felul de lucruri spurcate straine de curatenia rasariteana. "Jamahirie" este un cuvant mult mai frumos, oriental cum se cade intr-o tara pravoslavnica.
  • +6 (8 voturi)    
    Mail catre Octavian Dan (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:33)

    aaragn [utilizator]

    D-le Octavian,

    Incapacitatea de a intelege o atitudine estetica nu justifica blamarea acelei atitudini. Intelegeti Wagner sau Debussy? Honegger sau Xenakis? Ma indoiesc. Ati citit vreodata Nietzsche, Popper sau Rothbard? Pariez ca nu. Dar nici nu ati propune autodafeuri cu Parsifal sau Zarathustra, deoarece, in pofida neintelegerii Dvs, aceste opere reprezinta cultura mainstream, impusa de elite si acceptata de mase.

    Acum, departe de mine ideea de a compara God Dethroned cu Wagner. Insa, pe de o parte, interziceti actul artistic X, deoarece nu-l intelegeti, iar pe de alta parte aprobati actul artistic Y, pe care de asemenea nu-l intelegeti, deoarece exista o masa critica care il sustine. De unde rezulta ca, daca Wagner nu ar fi intrat in constiinta umanitatii drept o mare valoare (sa zicem ca traim intr-un univers totalitar in care operele sale au fost mult timp declarate eretice), l-ati interzice, intocmai ca pe God Dethroned.

    God Dethroned nu adera la vreo forma oficiala de satanism (fie ea biserica lui LaVey sau alta). Nu ard copii si nu dezgroapa cadavre. Sunt oameni normali, cu profesii normale. Faptul ca folosesc o imagerie satanica, anticrestina, sau inspirata de Lovecraft reprezinta o optiune estetico-morala personala, pe care aveti dreptul s-o respingeti in plan individual, dar niciodata in plan public. Aveti vreo dovada ca trupa olandeza reprezinta vreun pericol pentru societate? Sunt drogati, vampiri, pedofili? Daca nu detineti vreo dovada in acest sens (nu, versurile pieselor nu reprezinta vreo dovada), atunci, prin interzicerea concertului lor, comiteti un abuz.

    Nefiind in vreun fel religios, pot totusi sa cred ca exista o forma prin care Diavolul patrunde in lume, si aceasta este Ignoranta oamenilor. Din punctul acesta de vedere, s-ar putea sa fiti mai aproape de Adversar decat vi s-ar parea de dorit in calitatea Dvs clamata de "crestin ortodox"...
    • +2 (4 voturi)    
      Nota 10 (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:14)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui aaragn

      Cel mai superb comentariu! Bravo si perfect de acord.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:07)

      Tiberiu [anonim] i-a raspuns lui aaragn

      Asteptam si replica din partea D-lui Octavian ;)
      • 0 (0 voturi)    
        . (Duminică, 5 iulie 2009, 0:56)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

        poate nu foloseste calculatorul ca nea Jiji ca e unealta lui ala mic si negru :))
    • +1 (1 vot)    
      Inatacabil !!!! (Luni, 6 iulie 2009, 13:41)

      UV Impaler [anonim] i-a raspuns lui aaragn

      Acest comentariu este exhaustiv ! Bravo, aaragn !
      Se pare ca stii despre ceea ce vorbesti si adevar graiesti... Mai stii si ca Adevarul nu poate fi comprehensibil pentru cei care-si fac exercitii de putere, intelegand-o ca pe ceva material si prin asta au impresia ca sunt conducatori ?
      Sa-i lasam in pace, habar n-au ce-i asteapta !!!
      Linia de front se afla-n catacombe; sa nu ne opunem asadar, luminii palide a unui soare contrafacut sa ilumineze ruinele omului modern, caci acela il venereaza pe Cel Rau !

      Nu Ne ramane Noua decat sa cultivam Crezul si Cultul Inversiunii si sa facem propaganda neagra !

      Bravo, inc-o data,
      Satan Macht Frei !
  • -6 (6 voturi)    
    anti-muzica (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:05)

    Optimus [anonim]

    mai sus citatii The God Dethroned nici macar artistic n-au nimic de zic, personal sunt multumit ca au fost interzisi, si nu din bigotism spun asta!
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:35)

    Optimus [anonim]

    de ce nu se afiseaza mesajul care l-am scris? administratorul aproba toate mesajele care peroreaza impotriva discriminarii, dar nu accepta un mesaj cu o opinie diferita. halal "libertate de exprimare", de altfel si articolul este tendentios. Personal sunt foarte multumit de aceasta decizie a concitadinului Dan Octavian, in rest fiecare crede ce vrea.
    • +3 (3 voturi)    
      "Fiecare crede ce vrea," mai putin ceilalti (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:02)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Optimus

      Optimus,

      Receptarea corecta a unui act artistic presupune familiaritatea cu sistemul de conventii folosit de curentul respectiv. Daca ascultati un poem chinez - in chineza - afirmati ca nu are "artistic nimic de zis", deoarece nu intelegeti chineza?
      Incercati sa ascultati Charles Koechlin, "Le Buisson Ardent", de exemplu. Koechlin e un compozitor cult, nu o formatie de death metal. Fara o anumita familiaritate cu (post)impresionismul insa, muzica lui vi se va parea probabil un ansamblu aleator de zgomote.

      Ca hardware-ul dvs personal nu are vreo apetenta catre death metal, asta e altceva. Dar nu puteti interzice motoarele Diesel pe motiv ca dvs aveti un Fiat pe benzina.
      • +1 (1 vot)    
        Excelent ! (Luni, 6 iulie 2009, 13:28)

        UV Impaler [anonim] i-a raspuns lui aaragn

        ... se cunoaste clar acela care cunoaste !

        Cum sa fi auzit acesti suboameni despre curentul artistic promovat de Tristan Tzara si al sau Dadaism, sau de Muzica Atonala, Dodecafonica, Cacofonica a compozitorilor moderni si postmoderni (Edgar Varese, Sofia Gubaidulina, Alfred Schnittke, Irinel Anghel, Horia Surianu, etc...); de Estetica Uratului (Dante Aligheri, Charles Baudelaire, Antonin Artaud, Comte de Lautreamont, Samuel Becket, George Bataille); de inspiratia demonica a geniului creator de valori universale (von Goethe, Lucian Blaga, Nicolo Pagannini, Modest Mussorgsky, Devil Doll, Black Metal, Julius Evola... ); de Gnosticism, Luciferianism, demonizarea teomahica in mitologie si religie; de mai marele H. P. LOVECRAFT ???

        Sa-i lasam sa se balaceasca in materialismul lor lipsit de orice carisma sau vreo mica antisa, ignoranta (avidya) se mai poate interpreta si-n alt mod, cand camuflarea profanului in sacru e la moda la sfarsitul ciclului Kali.

        Dumnezeu sa-i fericeasca pe robii sai la troaca ignorantei aparata de presupusii pradatori ! Aceia chiar exista si... vai de ei (de cei care fug de certitudini ! )

        IA IA IA Shub-Niggurath, Tapul cu o mie de iezi !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 9 iulie 2009, 13:21)

      MIHAI [anonim] i-a raspuns lui Optimus

      Desi sunt convins ca mesajul tau nu a aparut dintro eroare, permite-mi te rog sa te intreb ceva:
      Cum iti place senzatia de a fi cenzurat?
  • -7 (9 voturi)    
    Sa ardeti in iad saanistilor (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:41)

    AntiROCKERi [anonim]

    BRAVo.Asta este ceea ce ii transmit Dlui Dan Octavian. A procedat foarte bine. A ascultat parerile celor care l-au ales. Nu aveau ce cauta antihristii aia in tara asta. Nu trebuie sa luam exemplu alte tari mult mai patate decat noi. Noi putem fi un model pentru ceilalti. Era o trupa de care nici macar nu a auzit taranul roman - o trupa care are ca fani numai drogati, oameni care nu traiesc pe lumea asta. Daca vor spectacol pentru maimute sa se duca la MOnkey LAND. Acolo vor putea asculta si piesele jigodiilor de olandezi. Mie imi psuneti de olandezi? Tara imposibila? Au legalizat drogurile, au cartiere pline de curve drogate s.a.m.d . Sper ca pe viitor sa mai anulam concerte de genul asta. De ce nu avem si noi spectacole adevarate? De ce nu aducem trupe de renume si aducem satanisti? Cine asculta muzica lor? 2-3 drogati care nu au nici o valoare? Acei drogati nu reprezinta mai mult de 5 % din potia tarii. De ce organizam spectacole doar pentru ei? SA ii incurajam sa se prizeze? Pentru restul de 95% de ce nu se organizeaza astfel de festivaluri in care sa aducem trupe mari?
    • +3 (5 voturi)    
      Da? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:12)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui AntiROCKERi

      Bon: se na uitam: olanda cu toleranta lor si nivelul de trai. Bine, acum ne uitam la Romania si toleranta lui ... da? si nivelul de trai ... da? Vezi diferenta? Tu ai expus aici o parere subiectiva si mai ales si una necorecta. Insa cred ca IQ-ul tau n-ar intelege ce insamna toleranta si sa accepti libertatea de opinie si libertatea de a te manifesta chiar daca ti-as explica, deci nici nu ma chinui. As face pariu ca vrei sa dai si ungurii afara din tara ...
  • +3 (5 voturi)    
    romania, tara tuturor intolerantelor (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:57)

    m1 [anonim]

    incredibil in ce tara de talibani ortodocsi traim...imi este rusine, ati ajuns la un nivel de intoleranta si bigotism egal cu afganistanul.....si totul porneste de la un singul lucru: sunteti prosti.
  • +2 (4 voturi)    
    Daca ei sunt interzisti, atunci ... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:09)

    Mihai [anonim]

    ... interdictie imediata la concerte si pentru Nicolae Guta si Florin Universalu pentru ca canta:

    "
    Pe ai mei dujmani as vrea sa’i vad
    la prima tv
    la tradati in dragoste ca i’au inshelat nevestele (X2)
    si sa isi tai venele
    .....

    popa si politzia tot la poarta lor sa stea
    ambulantza si mascatzii, pompierii si soldatii

    in gradina la dujmani sa rasara bolovani
    bolovani si pietricele sa’si sparga capul cu ele (x2)"

    Asta este adevarata incinta la violenta si nu o trupa gothic. toti stim ca batusii tarii nu asculta rock ci manele. Rockerii cat de agresivi sunt la un concert atat de pasnici sunt in viata reala.

    Alte exemple:

    Guta si Juve:

    "Sa pun dusmanii sa sape
    Sa-i treaca o mie de ape
    Si eu sa vin cu lopata
    Sa ma scap de ei si gata"

    Si exemplele ar trebuii sa continue ...
  • +5 (5 voturi)    
    tematica (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:34)

    Andrei [anonim]

    Salman Rushdie a scris o carte 'Versetele satanice' pentru care a fost condamnat la moarte in mai multe state arabe, fara ca cineva sa citeasca aceasta carte sa vada despre ce e vorba. Poetii din secolele XVII-XX, in special romanticii si simbolistii, de la John Milton la Byron, Baudelaire, sau nationali, Eminescu, Minulescu, si multi altii, au scris poezii pe care critica, chiar si cea din manualele scolare, le numeste satanice ( un exemplu: Inger si demon a lui Eminescu). Nu cred ca acestea au sporit numarul criminalilor din secolul XVII pana astazi.
    Nu e vorba de diferenta de calitate, criteriu oarecum subiectiv, ci de tematica. Arta nu e axiologica, nu e etica, ci e estetica. Nu se ocupa de morala, ci de sensibiltate. Si in primul rand e cathartica.
    Daca un om se lasa influentat de o poezie, o piesa de teatru, un videoclip de metal, sau un verset despre mania lui Iehova, nu e vina creatiilor artistice, ci a educatiei precare, a lipsei discernamantului si a influentei mediului in care traieste respectiva persoana.
  • -2 (4 voturi)    
    God Dethroned - interzisi la Oradea de un consilie (Duminică, 5 iulie 2009, 8:07)

    Varvara [anonim]

    Felicitari d-lui liberal.Ma bucur ca mai exista astfel de oameni.Dumnezeu sa-i ajute.Daca ar fi mai multi ca el, Romania ar arata altfel.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 5 iulie 2009, 21:50)

      sick [utilizator] i-a raspuns lui Varvara

      probabil ca mai mult de atata nu poti sa scoti din creierul ala habotnic. nu iti poti argumenta ideile, ma si mira ca ti'ai facut cont si ai scris aici, cred ca a fost o adevarata provocare pt tine...
  • +2 (2 voturi)    
    pacat de sangele varsat (Duminică, 5 iulie 2009, 9:30)

    semaca [anonim]

    Consilierul ala e mai prost decat prevede bunul simt. Stiu ca e un pleonasm dar stiu si ca din pacate nu exista o lege care sa-i oblige pe "alesi" la un test de inteligenta sau democratie. Exercita libertatea ca niste idioti, trecand-o prin prisma propriului handicap psihic. Atata pot ei dar si noi pentru ca mergem la vot. Parerea mea e ca pan l a urma cei care ne indeamna sa votam sunt, desi bine intentionati unii din ei, depasiti de realitate. Un raspuns fara echivoc ar putea fi un deget (la alegere) ridicat in sus. Conform Bibliei prostia este un pacat, oare de ce ne incapatzanam sa nu fim buni crestini in adevaratul sens al cuvantului ?
  • -1 (1 vot)    
    Nu avea nevoie Oradea de asa ceva! (Duminică, 5 iulie 2009, 20:46)

    iliutza [anonim]

    ce s-a intamplat la Arad la scurt timp dupa un concert rock satanic:
    http://www.stirilocale.ro/arad/Profanare_de_morminte_A_ntr_un_cimitir_din_Arad_IDN164387.html

    Nu avem nevoie de neoameni nebuni si salbatici!
    Cu ce ati contribuit voi vreodata la progresul civilizatiei?
    • +1 (1 vot)    
      confuzii... (Duminică, 5 iulie 2009, 21:54)

      sick [utilizator] i-a raspuns lui iliutza

      pentru tine probabil sunt sinonimi urmatorii termeni (probabil si pt cel care a scris articolul) : 'anaristi', 'extrema dreapta', 'satanisti', "rockeri violatori ce babe' etc...
  • +1 (1 vot)    
    Of (Duminică, 5 iulie 2009, 21:04)

    Mirela F [utilizator]

    Retardatior care va ascundeti in spatele religiei? Voi stiti ca astia cred in ce credeti si voi. Voua va e frica de satan deci si pentru voi exista. Ei cred in el din motive care-mi sunt straine dar asta inseamna ca si pentru ei exista.

    Si acum, revenind la religie, vaoi aveti habar cate orori a facut Biserica si credinta: de la cruciade, la inchizitie, la razboi 'sfant'? Voi stiti ca inca sunt oameni umiliti pentru ceea ce cred. Stiti ca s-au pierdut mari culturi pentru ca ei credeau in zei si au venit europenii care credeau intr-unul si le-au dat in cap?

    Daca voi nu sunteti de acord cu ceva nu inseamna ca e imoral sau ilegal. E imoral in sistemul vostru de valori, nu al tuturor.

    Scriu mesajul asta dupa ce am ascultat o zi intreaga manele de la vecinul. El de ce nu arde in iad? De ce nu il pedepseste Dumnezeu? Macar aia cu satanismul lor cu tot nu m-au deranjat niciodata.

    Si omiteti un lucru: E ILEGAL SA AMENINTI si SA SANTAJEZI chiar daca esti consilier.

    Eh, mi-e scarba de voi, cei care mergeti la biserica dar urati niste oameni pe care nu i-ati vazut, nu i-ati auzit, nici macar nu stiti ce canta.

    Bine ca e ok cu Tanacu, Bivolaru, francmasoni, gay parade si alte alea.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capul nostru! (Luni, 6 iulie 2009, 0:02)

    Laocoon [anonim]

    Ce moaca de cretin cu spume la gura are Dar Octavian!
  • 0 (0 voturi)    
    Idiot (Luni, 6 iulie 2009, 2:32)

    Lilitu [anonim]

    Dragi consilieri care ati aprobat scarbavnicia, si dragi crestini speriati de ingeri cazuti la voi in cap... un mesaj pentru voi inspirat din Truda:

    "Nu te duce capul
    Ti s-a aburit farul
    Nu vezi de ochi
    Si n-auzi de urechi

    Capul plin de tarata
    Mancator de samanta
    Cu cas la gura si cu muci pe piept

    Faci pe tine si arunci pe altii

    Idiot

    Esti genul de piata
    Cu calcaiele-n fata
    Te usuci in apa si
    Te uzi la foc

    In loc de creier apa
    Educat la sapa
    Batut de D-zeu
    Nu gandestï de loc"
    • 0 (0 voturi)    
      Elessar ? (Luni, 6 iulie 2009, 12:56)

      UV Impaler [anonim] i-a raspuns lui Lilitu

      Doar cei care au cazut, NUMAI ei (Noi) se pot inalta.
      Nici El n-a stiut asta...
  • 0 (0 voturi)    
    cum se poate asa ceva ? (Joi, 9 iulie 2009, 23:08)

    ciprian [anonim]

    Pacra eram democratie ... sau ceva de genul asta ... nu inteleg cum se poate asa ceva in Romania. Trebuie organizat la voi un protest si cautat cai legale pentru penalizarea acestui "crestin" Dan Octavian .
    NU are dreptul sa interzica un concert, este de-a dreptul incrediibl. Cat despre sacrificarea pe scena de animale , hai , te rog ... .A mers prea departe . Nu e nici pe departe vorba de asa ceva.
    Trebuie destituit acest "crestin" , care interzice drepturile omului , dreptul la informare si alegere, nu mai suntem un stat dictatorial !
  • 0 (0 voturi)    
    Constitutional - incorect/ Moral - corect (Marţi, 14 iulie 2009, 13:55)

    ortoroman [anonim]

    cei care sustin astfel de evenimente au de partea lor doar argumentele legale pe care le folosesc cu iscusinta. insa morala si sanatoasa aceasta muzica nu este! asa cum democratia este dictatura majoritatii, asa a actionat si consilierul oradean. el reprezinta preferintele majoritatii, teoretic cel putin...
    observ ca majoritatea comentatorilor au izuri de indignare si sclifosire.

    spunea cineva de nivelul de trai al olandei. cultule...cate colonii si ce comert a avut olanda in evul mediu???????? ce faceam noi in acest timp?? turcii si altii ca ei iti spun ceva?

    sunt multe de spus si putine le intelegem. doar mintea voastra crede ca le poate cuprinde pe toate...
    • +1 (1 vot)    
      Asa sa fie? (Sâmbătă, 18 iulie 2009, 11:29)

      DarkQueen [utilizator] i-a raspuns lui ortoroman

      Ce ar trebui sa aiba muzica pentru a fi "sanatoasa"? Democratia NU este dictatura majoritatii (nu-ti suna a contradictie: democratie/dictatura? democratie = puterea poporului; ori poporul nu este format exclusiv din habotnici). Pe principiul moralitatii eu propun sa o interzicem pe Madona. La asta de ce nu se sesizeaza nimeni ca vine cu 2 rufe pe ea si cu niste dansuri de-a dreptul obscene (genul de "dansuri" care ne sunt servite zilnic la tv ca exemplu de "asa da")? Mai gresesti pentru ca definesti moralitatea din considerente crestine, cand inca de la inceput se punea problema privirii detasate de orice influente religioase (adica o analiza strict RATIONALA). Nietzsche trebuia sa fi fost interzis de mult, doar e imoral, nu?
      Cat despre Evul Mediu: sunt fapte de naura mai "recenta" care sa infirme teoria ta. De exemplu: Romania a avut perioada ei de maxim economic pe undeva prin perioada interbelica - anii '30 - (daca nu ma inseala memoria), cand leul era o moneda "cu greutate". De aici rezulta ca influenta negativa a turcilor asupra economiei romanesti fusese demult anulata. QED
  • 0 (0 voturi)    
    Idiotule! (Luni, 3 august 2009, 1:04)

    Bogdan Awo [anonim]

    Măi 'Jeg' Dan Octavian, nu vrei tu să-l interzici şi pe Eminescu? Sigur era Satanist, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Întrebare (Luni, 3 august 2009, 1:08)

    Bogdan Awo [anonim]

    Pe Madonna nu o interzici, nu, căci ţi se cam scoală la un eventual concert al ei. Aşa-i, Dan Octavian? Ţi se scoală la Madonna? E bucată bună, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    mare treaba (Joi, 20 august 2009, 18:32)

    andrei [anonim]

    Ca iubitor al MUZICII rock spun totusi ca ce zdrangane pustanii aia acolo nu e nici eveniment cultural si nici artistic, dupa cum zice Mihai "Coro" Caraveteanu ala sau cine a zis-o.