Reality show in Turcia: Ateii sunt provocati sa isi aleaga o credinta. Marele premiu, serenitatea

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:56 Life | Showbiz

Tövbekarlar Yarışıyor
Foto: Kanal T
O televiziune din Turcia provoaca ateii sa isi reanalizeze optiunile spirituale intr-un reality show, pentru a obtine "cel mai mare premiu care a existat vreodata", informeaza bbc.co.uk. Competitia Pocaitilor aduce pe micile ecrane un imam, un rabin, un calugar budist si un preot ortodox grec care se vor intrece in a convinge necredinciosii de beneficiile convertirii.

Fiecare episod al emisiunii Competitia Pocaitilor (Tövbekarlar Yarışıyor) va prezenta zece atei selectionati cu grija. In cazul in care oricare dintre acestia se va converti, castiga un pelerinaj in locurile sfinte ale credintei alese: Mecca (pentru musulmani), Tibet (pentru budisti) sau Ierusalim (pentru evrei si ortodocsi). Camerele TV ii vor insoti pe castigatori in calatorie.

Dupa producatorii emisiunii difuzate pe Kanal T, "cel mai mare premiu care a existat vreodata" pentru cei convertiti nu este insa pelerinajul in sine, ci "serenitatea" pe care o obtin impreuna cu credinta.

Competitia credintelor la televizor

De altfel, promovarea emisiunii se face pe un ton foarte serios, dupa sloganul Va oferim cel mai mare premiu al tuturor timpurilor: reprezentam credinta in Dumnezeu. Crede, iar Dumnezeu te va ierta.

Directorul postului Kanal T,  Ahmet Ozdemir, a intarit ca "Proiectul doreste sa ii intoarca pe necredinciosi catre Dumnezeu". "Cand s-a aflat despre emisiune, oamenii nu au inteles foarte bine despre ce este vorba", insa acum, multi "asteapta cu nerabdare" lansarea primului episod, a declarat Ozdemir pentru cotidianul turc Hurriyet.

Totodata, producatorii emisiunii sunt constienti ca sunt sanse mari ca ateii inscrisi in competitie sa isi pastreze convingerile spirituale.


Citeste mai multe despre   



















2283 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Gata (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:38)

    Ozzi [anonim]

    ma pocaiesc
  • +6 (10 voturi)    
    Ce a ajuns si religia asta.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:40)

    Andreiy [anonim]

    Dam recompense daca alegi o religie.
    Dati-mi 100 000 Euro si sunt ce religie vreti voi.
    • +1 (9 voturi)    
      ateu pana la moarte, si dupa! (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:53)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui Andreiy

      Nu cred ca o convingere asa puternica precum ateismul meu se poate schimba printr-un reality show. Ateismul s-a format in ani si ani, dupa discutii cu preoti si profesori de religie, dupa meditatii de diferite feluri. Cred ca exista fiinte extraterestre inteligente, as putea (cu cateva dovezi in plus evident) sa cred si in reincarnare, dar ideea de dumnezeu mi se pare complet absurda, fara nici o acoperire in realitate. Asadar, NU religiei, de orice fel.
      • +1 (3 voturi)    
        corect spus (Duminică, 5 iulie 2009, 22:33)

        eu [anonim] i-a raspuns lui atreus

        insa intr-o tara unde BORul face jocurile, degeaba vrei ca cineva sa intelega logica ta. In afara de mine:)
        religia prosteste!!!
    • +1 (1 vot)    
      in experimentul meu cu furnicile (Duminică, 5 iulie 2009, 7:47)

      mark twain [anonim] i-a raspuns lui Andreiy

      a fost o mica cupa cu miere indeajuns - si le-am schimbat credinta de cate ori si cum am vrut.
  • +6 (10 voturi)    
    eu m-as face evreu (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:47)

    marius [anonim]

    doar ca sa-i vad pe popa si pe harab cum se dau de ceasul mortii ca nu i-am ales pe ei.
    • +2 (4 voturi)    
      Da vezi ca tre' sa dai impozit 10% (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:12)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui marius

      Din tot ce ai... daca esti evreu...
    • -1 (7 voturi)    
      =)) (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:16)

      si khazarii erau tot turcici [anonim] i-a raspuns lui marius

      si ai ca bonus dreptul la pamantul stramosilor tai - Israel
  • +3 (7 voturi)    
    "comeptitia pocaitilor" (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:30)

    fly [anonim]

    Mda... subscriu si eu: "Ce a ajuns religia". Un show si nimic mai mult...

    Si mai adaug: din nefericire, din pricina intelesului peiorativ pe care multi romani il dau cuvantului "pocait", titlul acestei emisiuni va fi interpretat gresit de multi cititori. Sensul corect ata in turca cat si al englezescului "penitent" este de "cainta" sau "intoarcere". Miza emisiunii este intoarcerea ateilor spre credinta (ori de care ar fi ea).

    Si un scurt P.S.: bine ar fi daca ar exista si la noi o adtitudine de "pocainta", la toate nivelel societatii, iar oamenii si-ar recunoaste greselile si ar sta smeriti la locul lor.
    • 0 (0 voturi)    
      oarecum (Duminică, 5 iulie 2009, 19:07)

      ampersand [anonim] i-a raspuns lui fly

      ai dreptate cu confuzia ce s-ar crea prin folosirea termenului de "pocait" dar, pe de alta parte, are oarcecare legatura si cu cainta, se zice pocainta, nu pocaiala :)
  • -2 (4 voturi)    
    serenity = seninatatea (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:49)

    anca [anonim]

    Serenity (in engleza) se traduce cu
    Seninatate (in romana)
    • +1 (1 vot)    
      Si serenitate ce inseamna? (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 21:05)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui anca

      vezi in DEX.
  • +4 (6 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:19)

    dumnezeueateu.wordpress.com [anonim]

    Si daca nu se convertesc le castiga pe toate 4?
    Daca ii face praf pe fiecare in parte cu zeul lui.
    Ateii pot fi budisti fara nici o problema, budismul nu promoveaza credinta in zei personali.
    Simplu concurs, pacat ca e in turca.
  • +6 (8 voturi)    
    Mda.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 18:42)

    Epikouros [anonim]

    atei sa se converteasca la o religie? Poate daca Isus sau Mahomed prezinta o brosura cu sejurul din viata de apoi. Astia cu showul tv nu prea inteleg ce inseamna sa fi ateu ca altfel ar fi si ei atei. Si la fel nu inteleg nici cei care se uita la emisiunile facut de turcii de la canal d sau t sau k sau cum le mai spune
    • +3 (3 voturi)    
      nope (Duminică, 5 iulie 2009, 2:30)

      MihaiAndrei [utilizator] i-a raspuns lui Epikouros

      nu, nu inteleg ce inseamna sa fii ateu pentru ca nu-i duce capul asa ca nu ar putea fii atei oricum. lipsa de inteligenta este singurul lucru care uneste credintele
      • -1 (1 vot)    
        The Brights (Luni, 6 iulie 2009, 1:30)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui MihaiAndrei

        You're so Bright! But you don't know how to spell Romanian.
  • +2 (2 voturi)    
    in Turcia? (Duminică, 5 iulie 2009, 18:27)

    mi-e frica [anonim]

    Deci... sa fie clar: competitia e in Turcia, unde crestinii au fost "incurajati" sa dispara spre alte zari, unde evrei nu stiu sa existe si unde numai daca esti musulman ai sanse sa reusesti in societate. Asadar, cred ca singura destinatie pe care o au este, de fapt, Mecca.
  • +2 (2 voturi)    
    e cand un concurs invers ? (Duminică, 5 iulie 2009, 23:38)

    omu [anonim]

    In care un credincios sa fie "convins" de atei ?