Politia din Los Angeles: Michael Jackson a incercat cu disperare sa doarma, in ultimele ore de viata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2009, 15:31 Life | Showbiz

Poate ca Michael Jackson era stresat de ceea ce ar fi trebuit sa fie apropiata sa revenire pe scena, in seria de concerte programate la Londra, sau poate organismul sau incerca sa lupte cu prea multe medicamente. Motivele insomniei nu vor fi poate cunoscute niciodata, insa un lucru este cert: starul pop a incercat cu disperare sa doarma in ultima noapte dinaintea mortii sale, pe 25 iunie - este marturia detectivului Orlando Martinez, de la Politia din Los Angeles, implicat in ancheta privind decesul megastarului.

Potrivit detectivului care a investigat ultimele ore din viata lui Michael Jackson, citat de CNN, starul pop l-a angajat pe Conrad Murray, medic cardiolog, in luna mai. Starul isi petrecea toate zilele la repetitiile pentru viitoarele concerte, insa noaptea suferea de insomnii. Conrad Murray a declarat in fata anchetatorilor ca l-a tratat timp de 6 saptamani de insomnie pe starul pop.
  • Starul era "ajutat" zilnic sa adoarma de medicamente
Conrad Murray a afirmat ca ii administra starului pop o doza intravenoasa de 50 de miligrame de propofol, diluat cu lidocaina, in fiecare noapte pentru ca acesta sa poata dormi. Murray a adaugat ca Michael Jackson era deja familiarizat cu propofolul, un anestezic puternic, pe care starul il numea "laptele" sau.

Pe masura ce seria de concerte programate la Londra se apropia, Michael Jackson a inceput sa aiba nevoie zilnic de doza de anestezice. Ingrijorat ca starul ar putea deveni dependent de propofol, Murray i-a administrat acestuia, cu 3 zile inaintea decesului, pe 22 iunie, o combinatie de alte somnifere, care l-a ajutat pe Michael Jackson sa adoarma doar in acea noapte si in urmatoarea.
  • Ultima noapte
In seara de 24 iunie insa, Michael Jackson nu a mai reusit sa doarma. Pe 25 iunie, la ora 1:00, Murray a decis sa se lipseasca de propofol in favoarea a 10 miligrame de Valium. O jumatate de ora mai tarziu, din cauza ca starul inca nu reusea sa doarma, Murray i-a injectat inca 2 miligrame de lorazepam, insa cantaretul tot nu a adormit.

La ora 3:00, medicul i-a injectat lui Michael Jackson inca doua miligrame de midazolam, iar doua ore mai tarziu, pentru ca Michael era inca treaz, i-a administrat alte doua miligrame de lorazepam, insa fara succes.

La ora 7:30, Murray i-a administrat cantaretului inca 2 miligrame de midazolam, lasandu-l apoi singur in camera, insa 3 ore mai traziu, in ciuda cantitatii mari de medicamente care ii fusesera administrate, Michael Jackson avea inca ochii deschisi si il implora pe Murray sa ii administreze propofol pentru a putea dormi. La insistentele starului, Conrad Murray i-a injectat acestuia 25 de miligrame de propofol diluat cu lidocaina, dupa care starul a reusit, in sfarsit, sa adoarma.

Murray le-a povestit politistilor ca l-a mai supravegheat pe cantaret timp de 10 minute dupa ce acesta a adormit, dupa care s-a dus la baie, adaugand ca fusese o noapte grea, atat pentru star, cat si pentru el. El sustine ca, desi a stat la baie mai putin de 2 minute, in momentul in care s-a intors, Michael Jackson nu mai respira. Medicul a incercat sa il resusciteze, insa fara succes.

Michael Jackson a fost transportat la spital, iar in dupa-amiaza aceleiasi zile a fost anuntat decesul.

Potrivit unor documente oficiale date publicitatii luni, medicul legist implicat in ancheta privind moartea megastarului a ajuns la concluzia ca decesul acestuia ar fi survenit din cauza unei supradoze de propofol. Anchetatorii au descoperit un nivel letal de propofol, un anestezic puternic sub denumirea comerciala de Diprivan, in corpul lui Michael Jackson.

Michael Jackson a murit la 25 iunie la Los Angeles, la varsta de 50 de ani, in urma unui stop cardiac.


Citeste mai multe despre   






















3118 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Idioti! (Miercuri, 26 august 2009, 16:41)

    X [anonim]

    Toti au fost niste idioti. Incepand cu Michael Jackson, familia lui si pana la doctor.
    Cum poti sa nu te gandesti ca daca ai probleme grave cu somnul, sa nu-ti pui o monitorizare a inimii.
    Mai ale ca avea bani si ii cheltuia pe tot felul de prostii....

    Stupid people!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns pentru D-l X (Duminică, 30 august 2009, 22:35)

      DARIA [anonim] i-a raspuns lui X

      Domnule X, imi dau seama ca esti o persoana care consuma aerul fara rost. Imi dau seama ca nu ai nici o urma de materie cenusie in cap. Nu iti este rusine sa vorbesti astfel? Cand aproape toata lumea il vede pe Michael ca fiind un geniu, cum poti sa vorbesti urat de el? Ceea ce pot sa-ti adresez este: RUSINE! Nu poti vorbi urat despre Michael, acest om care a transmis numai DRAGOSTE, BUNATATE, INTELEGERE, PACE, SENSIBILITATE, PURITATE si tot ceea ce apartine si ingerilor. El e inger, iar tu daca vorbesti urat de el, esti ... si nu imi pare rau sa-ti spun, dar esti un... un om rau, ca nu pot sa-ti spun exact ceea ce cred ca esti, chiar daca meriti. Asculta sfatul meu si-ti spun din suflet, mai mergi la sfanta biserica, roaga-te, impartaseste-te si priveste oamenii in sufletul lor si ai sa observi usor diferenta imensa intre oamenii care se aseamana cu ingerii, cum e Michael si ceilalti. Incearca acest lucru si ai sa-ti schimbi total parerea si ai sa devii si tu frumos in suflet, deci sa fii un inger. Te rog macar sa incerci.
    • 0 (0 voturi)    
      :::: (Luni, 26 iulie 2010, 19:31)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui X

      mj era un geniu dar problemele medicale....nu le putea stapani era "obsedat" cei care nu stiu nimik despre Mj mai bine ar tacea :D
  • +2 (2 voturi)    
    daca nu imi e somn (Miercuri, 26 august 2009, 18:04)

    mircea [anonim]

    merg la bucatarie si beau o bere, fumez o tigare, ma mai dau un pic pe net. Treaba ar trebui sa se rezolve intr-o ora...
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Miercuri, 26 august 2009, 19:11)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      MJ nu a reactionat normal.
    • 0 (0 voturi)    
      mj (Joi, 27 august 2009, 22:34)

      m [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ha ha.cita inteligenta.numai ca tu nu esti bolnav si n-ai 50 concerte de tinut
  • 0 (0 voturi)    
    o mică corecţie... (Joi, 27 august 2009, 9:13)

    korektorul [anonim]

    este greşit: "Michael Jackson a incercat cu disperare sa doarma".
    corect este: "Michael Jackson a REUŞIT sa Adoarma".
  • 0 (0 voturi)    
    viata (Joi, 27 august 2009, 9:21)

    Johnny D [utilizator]

    Ce viata o mai fi si asta, sa ai nevoie de medic langa tine ca sa adormi, si sa iti administreze ore in sir medicamente. Sad
  • 0 (0 voturi)    
    intrase in anul mortzii ! (Joi, 27 august 2009, 12:25)

    gheorghe [anonim]

    asta e ! De regula mortile astea stupide au la baza un sir de greseli mai mult sau mai putin nevinovate.
    Cind te cauta Al cu coasa, te apuca mincarimile sa te duci la el : esti nelinistit, nu poti sa dormi, iei trei pumni de medicamente, iti mai da o mina de ajutor si un doctor si gata, o rezolvi cumva, necumva !
    Oricum, acum a scapat, unde e, se simte bine !
    Toti mergem acolo, n-a scapat nimeni pina acum !
    Si daac mai facea umbra pamintului inca citiva ani, la ce-i folosea ? Oricum era falit si cind esti falit viata nu e chiar placuta.
    • 0 (0 voturi)    
      Informati-va (Joi, 27 august 2009, 15:33)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Poate falit esti tu... Dupa cum vede toata lumea, averea lui Michael inca se ridica la peste 500 milioane dolari, ceva ce putini reusesc sa acumuleze prin munca proprie, cum a facut el. In plus,el suferea de mult de dependenta e medicamente, de cand cu accidentul la reclama Pepsi cand i-a luat foc scalpul. apoi, de-a lungul anilor, din cauza ca in turneele pe care le-a sustinut mergea din tara in tara cam la 2-3 zile, organismul lui nu a mai tinut pasul cu fusul orar, si la- zapacit complet! In plus, dupa atatea repetitii si spectacole, adrenalina era la un nivel incredibil de mare, ceea ce de asemenea il impiedica sa adoarma. Bineinteles, aceste nemultumiri s-au cronicizat, si saracul, ca sa supravietuiasca indatoririlor de zi cu zi, a trebuit sa apeleze la ajotor medicamentos. Problema e ca si corpul uman se obisnuieste cu aceste medicamente, iar dozele au tot crescut, insa la un moment dat nu mai aveau efect... A fost un cerc vicios, de unde nu mai avea cum sa iasa...
  • 0 (0 voturi)    
    pt voi (Vineri, 28 august 2009, 17:06)

    Andreea [anonim]

    Sunteti niste fraieri ca vorbiti asa urat de el.Nimeni nu stie exact cum s-a ajuns in situatia asa si care este cauza exacta.
    Da stiti vorbi si barfi ca fraierii! Parca voi sunteti perfecti....
    Nu-l mai criticati ca om oricum el a fost si va ramane THE KING OF POP.
  • 0 (0 voturi)    
    MJ un inger... (Luni, 31 august 2009, 9:44)

    o fata [anonim]

    De ce il criticati toti cei rai nici acum nu il lasati in pace cand e mort dapai cand era viu ce spuneat voi despre el !!El s-a sacrificat pentru voi in videoclipul they don't care about us fiindca acolo au murit inainte nu stiu ce numar de oameni si voi.......il criticati rusine sa va fie sunteti niste fiare care stiu numai sa barfeasca!! RUSINE SA VA FIE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mike (Marţi, 8 septembrie 2009, 20:19)

    Deea [anonim]

    nush ...dc toti il criticati sh acuma.... cand era viu...niki atuncea nu ati avut loc da el... toti il faceau in toate felurile.... nikiodata nu ati avut loc da el... macar acuma... masurati`va cuvintele.... c naiba... sh daca nu puteti... atunci nu va mai puneti sa comentati...sh pastrati pt voi... c aveti da sp... despre el...asta in leg daca vreti sa com. ceva rau... :-w