INTERVIU VIDEO Tataee, BUG Mafia: Daca in fata Guvernului si a Parlamentului ar fi in fiecare zi cate 200.000 de oameni, 3-4 luni de zile, cred ca atitudinea politicienilor s-ar schimba

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 18:50 Life | Showbiz

Vlad Irimia (Tataee) - BUG Mafia
Foto: HotNews.ro
"Nu cred ca de o revolutie avem nevoie. Cred ca avem nevoie de atitudine foarte multa", a declarat Vlad Irimia, membru al trupei BUG Mafia, in cadrul unui interviu acordat in studioul HotNews. Celebra formatie hip hop a lansat de curand o piesa despre care Vlad spune ca nu este antibasesciana, ci "impotriva tuturor". Artistul a povestit cum BUG Mafia a fost aproape de a se implica in cadrul alegerilor parlamentare si a vorbit despre marile defecte ale politicienilor romani (nu au personalitate si "nu stiu de frica nimanui"), precum si despre lipsa de respect aratata trupei de catre principalul partid aflat la guvernare. "Stim ca PDL-ul a folosit Cu Talpile Arse fara a ne cere acordul. Ne-a suparat faptul ca nu am fost intrebati."



Politica este o curva - pentru ca a luat banii si-a fugit. Nu stiu daca neaparat din rautate sau din rea-vointa [...] ni se intampla, ci pur si simplu din nepasare.

Am ajuns in aceasta criza foarte apasata datorita faptului ca politicienii nu au stat niciodata in acesti 20 de ani, intr-adevar, cu ochii si cu gandul la populatia tarii.

Despre piesa BPLSVFC. Nu am facut piesa la cererea vreunei persoane sau vreunui partid politic. Deci nu este ceva subversiv, premeditat. Piesa reprezinta ceea ce simtim noi. Incercam sa construim ceva pozitiv de ceva timp deja.

Lasand deoparte limbajul, trupa BUG Mafia este una dintre cele mai elegante trupe ca prezenta pe scena muzicala romaneasca. Nu am facut scandaluri fara scop, nu suntem in fata publicului decat atunci cand avem intr-adevar ceva de spus.

Intr-adevar, aceasta piesa s-a potrivit foarte bine cu momentul, poate de aceea este perceputa ca fiind ceva iesit din comun.

Despre faptul ca piesa a fost preluata ca "imn de rezistenta". Nu ma supara, este libertatea fiecaruia de a considera piesa cum doreste si de a o percepe asa cum crede de cuviinta. [...] Macar atata lucru am castigat, ca fiecare sa-si poata da cu parerea despre ceva anume.

Nu trebuie privita piesa ca fiind antibasesciana. Nu, este impotriva tuturor, din pacate. Daca situatia de fata s-ar putea delimita foarte bine si s-ar putea pune doar in spatele domnului Presedinte Basescu sau doar in spatele domnului Boc, cred ca ar fi simplu pentru absolut toata lumea. Sunt toti la fel de vinovati. Si daca opozitia actuala considera ca e atat de mare pericolul, trebuiau sa ia masurile pe care le credeau de cuviinta ca domnul Basescu si domnul Boc sa nu ajunga sa conduca tara asta. E adevarat ca dansii poarta responsabilitatea momentului.

Ne-a placut foarte mult Vali Sterian, avem albume de-ale lui. El a fost printre putinii artisti din Romania care a avut un mesaj social. Stiam din momentul in care domnul Vali Sterian inca traia ca ne-a apreciat atitudinea si modul liber la care am privit noi muzica. Am indraznit sa speram ca ideea noastra va fi acceptata si din fericire s-a intamplat asa.



Despre versul "am devenit in timp doar niste oi". Cred ca nu ar trebui sa ramana intr-un singur om conducerea Romaniei si sa asteptam totul de la acel om. Dimpotriva, cred ca ar trebui sa promovam ideea unei conduceri de valoare, care sa duca tara mai departe printr-o suma de opinii si o suma de personalitati, nu doar printr-un singur om. Nu este vina vreunui presedinte de pana acum.

Este vina noastra, pentru ca asa suntem obisnuiti. De fapt, nu stiu daca pot spune ca este vina. Am fost crescuti si educati, asa am fost speriati (si mai ales parintii nostri). Aceasta frica a trecut in copii, pe vremea comunismului. Si cred ca va mai dura un pic pana sa scapam de aceasta mentalitate.

Ma deranjeaza ca in Romania, in partidele politice, se gasesc foarte rar voci care sa fie impotriva celui care conduce partidul la momentul respectiv. Ca e vorba de PDL, de PSD, de PNL, libera opinie a fost privita ca un lucru destul de negativ si pedepsibil. Ceea ce este o greseala totala si asta duce la cele mai mari deraieri. Chiar daca o parere vine si este in contra, poate sa aduca la un moment dat niste idei foarte bune.

Nu prea avem niste politicieni cu personalitate, din pacate. Si ar trebui, pentru ca atatea ne-a ramas. Este foarte clar ca foarte multi dintre ei si-au aplatizat personalitatile si se rezuma doar la a actiona astfel incat sa nu-si piarda posturile, pentru a-si folosi aceste posturi in vederea unor beneficii materiale.

Nu cred ca avem nevoie de o revolutie. O revolutie ar trebui sa apara in momentul in care intr-adevar e vorba de o dictatura totala din partea intregului sistem. Nu cred ca este neaparat cazul in momentul de fata. Nu cred ca de o revolutie avem nevoie. Cred ca avem nevoie de atitudine foarte multa.

Este pacat ca oamenii politici din Romania nu stiu de frica nimanui. Ar trebui sa stie de frica legii, nu de frica poporului. Legea pentru ei nu exista. Cred ca va fi nevoie, si nu in mod violent, sa stie de frica poporului.

Cred ca daca in fata Guvernului, a Parlamentului si a Presedintiei ar fi in fiecare zi cate 200.000 de oameni, 2-3-4 luni de zile, cred ca atitudinea s-ar schimba. Si nu neaparat de frica fizica, ci de responsabilitatea pe care o poarta.

Cred ca ar trebui ca oamenii politici ar trebui sa-si accepte soarta, sa accepte motivul pentru care au candidat. Sunt in slujba noastra, nu invers.

Cred ca reactia "violenta" de care beneficiaza clasa politica din Romania in momentul de fata se datoreaza faptului ca nu ni s-a spus adevarul.



Ce ar putea face Ministerul Culturii pentru artisti? Ar putea sa modifice legea dreptului de autor si sa verifice aplicarea ei multe mai eficient. Si asta ar aduce mult mai multi bani la buget.

Cred ca ar fi putut, in timp, sa-si indrepte atentia catre Casele de Cultura, pentru ca artistii sa isi poata desfasura spectacole in case de cultura, nu in cluburi sau in piete publice, pe banii primariilor - si implicit s-ar fi adus bani la buget, nu s-ar fi dat din buget pentru spectacole.

Cred ca ministerul culturii ar fi putut foarte bine sa investeasca niste bani, daca nu in statui in care s-au bagat sute de mii de euro, sa-i investeasca in instrumente muzicale si in profesori de muzica, pentru ca in scoli sa se faca muzica mai serios, sa fie cercuri de muzica, asa cum sunt in toate tarile civilizate.

Despre implicarea artistilor in campaniile electorale. Am vrut sa ne implicam. Nu am vrut sa facem cum au facut majoritatea. Din pacate, cazurile de genul asta, in care artistul si-a asumat o alegere politica, le putem numara pe degete. Majoritatea au cantat pentru toti. Ceea ce mi se pare o forma de prostitutie de-a dreptul jenanta.

Am vrut sa ne implicam, dar din pacate am luat aceasta decizie un pic prea tarziu si nu s-a mai putut concretiza. Nu in cazul alegerilor prezidentiale, ci parlamentare.

Stim ca PDL-ul a folosit Cu Talpile Arse, fara a ne cere acordul. Ne-a suparat faptul ca nu ni s-a cerut acordul, ca nu am fost intrebati. Altfel, nu avem nici o problema cu nimeni sa ne foloseasca piesele. Dar ar trebui totusi putin respect, pentru ca la fel am putea sa facem si noi, afise cu PDL, sa le punem in diferite locuri si sa nu dea bine.

Genul asta de abordare a politicii din partea artistilor ar fi binevenit. Artistii importanti, daca doresc, sa o faca cu responsabilitate si cu o optiune clara. Nu sa traversam toate granitele si sa dansam pentru toate scenele.        


Citeste mai multe despre   






















5536 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    daca... (Marţi, 18 mai 2010, 19:16)

    mada [anonim]

    Daca zilnic s-ar strange 200.000 de oameni in fata Parlamentului, cine ar mai munci in tara asta?
    Dar nici sa fim oi nu e bine.
    Care o fi calea aia de mijloc?
    • +6 (10 voturi)    
      calea de mijloc (Marţi, 18 mai 2010, 18:42)

      calin [anonim] i-a raspuns lui mada

      100.000
    • +1 (7 voturi)    
      munca aiurea (Marţi, 18 mai 2010, 19:39)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui mada

      pai oricum marea majoritate din romani muncesc de pomana asa ca......uita-te la pensionari,au muncit o viata,au platit taxele la stat,iar acum li se ia si din putinul care il au.
    • -1 (1 vot)    
      Atunci pentru (Marţi, 18 mai 2010, 23:00)

      Cioaca [anonim] i-a raspuns lui mada

      linistea ta sa fie 100000.
    • +2 (2 voturi)    
      prea multa atentie i se acorda acestui individ (Miercuri, 19 mai 2010, 12:06)

      orrin [anonim] i-a raspuns lui mada

      sunt oameni mult mai capabili pe care hotnews ar putea sa ii invite sa isi dea cu parerea.
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Joi, 20 mai 2010, 9:38)

        Andu [anonim] i-a raspuns lui orrin

        Pana acum cativa ani injurau "gaborii" ca le bagau "fratii" in puscarie, acum brusc au devenit solidari cu ei.
        Ce nu face omul pentru putina publicitate.
  • -1 (11 voturi)    
    Bravo Tataee .. Luati aminte ! (Marţi, 18 mai 2010, 19:41)

    Cezar [anonim]

    Atata timp cat toti vor tace cei care detin puterea isi vor face de cap si-si vor bate joc de voi, legal, cu pixul pe hartie ..
    Uita-ti si voie cine ne conduce, jumatate sunt fosti comunisti, lingaii lui Ceauselu ..
    Nu uitati ca au murit tineri si mame pentru libertatea si starea noastra de bine, pe care ar fi trebuit sa o dobandim inzecit pana acum ..
    S-ar putea strange mai bine de 200 de mii de oameni zilnic pt. proteste .. daca lumea nu va mai munci politicienii nu vor mai avea de unde suge .. fiti destepti oameni buni .. nu mai sclaviti pentru 5 euro pe zi ..
    Nu vrem ca si copiii nostri sa treaca prin ce am trecut noi, trebuie sa luptam pt un viitor stralucit al romanilor, al familiilor noastre ..
    Fiti Uniti si Ganditi, dragi romani de peste tot !
    • +2 (6 voturi)    
      desteptii desteptilor (Marţi, 18 mai 2010, 20:56)

      David [anonim] i-a raspuns lui Cezar

      na, uite unii care s-au strans de un an in fata cui vrei tu si au distrus o tara prospera: http://www.bangkokpost.com/

      vorba lui mada, oare n-ar fi bine sa muncim?
      • -2 (6 voturi)    
        Du-te .. (Marţi, 18 mai 2010, 22:48)

        Cezar [anonim] i-a raspuns lui David

        Frate daca tie iti convine sa se imbogateasca altii pe spatele tau .. n-ai decat sa mergi in continuare la munca ..
        Oriqm prezentandu-te cu o fraza de genul ori esti somer ori detii vreo afacere, tu sau familia ta .. si ti-ai luat Q8 pe spatele prostimii :D ..
        Esti constient cam cate poti face cu 600 ron pe luna.. sau nu ?
        Ar trebui impus ca un procent minim din profiturile magnatilor sa mearga in buzunarele angajatilor care le taraie asa zisele afaceri inainte ..
        • +1 (3 voturi)    
          ok (Miercuri, 19 mai 2010, 0:15)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Cezar

          daca nu vrei sa se imbogateasca nimeni p espatele tau, pune bazele noi ale partidului comunist. Asta faceau si ei.
          • -1 (3 voturi)    
            Ce stii tu.. (Miercuri, 19 mai 2010, 9:13)

            Cezar [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

            Exista o limita intre bun simt si nesimtire .. intre munca si sclavie .. intre exploatarea si valorificarea mainii de lucru .. bineinteles ca intotdeauna vor exista oameni mai bogati .. ideea e dupa cum am zis .. sa fie "oameni" .. nu Hoti si nici Patroni .. ca nu mai suntem in anii 1800 !
            • 0 (2 voturi)    
              daca e pe d'astea (Miercuri, 19 mai 2010, 11:08)

              david [anonim] i-a raspuns lui Cezar

              inseamna ca tu esti unul caruia nu i-a placut cartea, munceste pe 600 ron si e invidios pe cei care au mai mult.
              s-ar putea sa te surprinda, dar nici macar nu-mi doresc q8.
              habar n-ai ce inseamna o afacere. pt ca, daca ai avea cu ce, si nu ma refer la bani, ai face si tu una. asa, mai bine sa ne bagam si sa ne scoatem, facem miting sa ne dea guvernul bani, nu?
              munca include si pe "patroni" si ei trebuie sa munceasca. cred ca patriciu de exemplu a muncit mai mult decat vei fi muncit tu toata viata. dar, mna... tara de comunisti si de frustrati
              • +1 (1 vot)    
                i-auzi ! (Miercuri, 19 mai 2010, 15:02)

                hatru [utilizator] i-a raspuns lui david

                Nu-tu dau exemple de oameni, carora niciodata n-ai fi in stare sa le ajungi cu nasul la glezna, care au trait si murit in saracie.Ma intereseaza altceva: daca Patriciu si-a facut averea muncind....cate ore a avut pentru el ziua ?-de-a ajuns in 20 de ani de la rupt in popou la miliardar?Averi care in tari normale se fac in 4-5-6 generatii aici s-au facut in cativa ani. Pt. dumneata inteligenta = smecherie.
              • +1 (1 vot)    
                Patriciu (Miercuri, 19 mai 2010, 19:54)

                HESS [anonim] i-a raspuns lui david

                A muncit.Tu ce dracu fumezi.Ce curios Patriciu muncitor si om stralucit de afaceri dar ,,dator,,.Nu prea se vajesc cele trei elemente.Munca,succesul si datoria.De cadouri din partea partidului pt ca acesta sa aiba tzatza de muls pt campanii electorale .,ai auzit.
  • +3 (7 voturi)    
    cine este (Marţi, 18 mai 2010, 20:03)

    cine este? [anonim]

    Cine este acest vagabond sa vb el ?
  • +2 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 18 mai 2010, 20:20)

    gigel [anonim]

    altul care moare de grija pensionarilor,bugetarilor,femeilor cu bebelusi in brate. bagam un bip bip,emitem o platitudine sau un nonsens economic si gata...santem reprezentantii celor care iau atitudine,bla bla.
    • -2 (4 voturi)    
      ... da' piesa e cool (Marţi, 18 mai 2010, 20:17)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      si pana la urma asta conteaza
  • -1 (3 voturi)    
    se poate,dar nu prea (Marţi, 18 mai 2010, 20:49)

    io [anonim]

    Nu e nevoie de nush cate luni, cel mai eficient cred ca ar fi sa stea toata lumea acasa 3-4 zile, o saptamana, cat e nevoie, fara sa consume, fara sa alimenteze circuitu asta bolnav. Sa nu se mai consume nimic, sa nu mai se miste banii. Pacat ca romanu e mai mult bazat pe competitia cu vecinu nu pe bunastarea sa. Si a traii bine in tara asta e o utopie.
  • +1 (5 voturi)    
    Romaneste (Marţi, 18 mai 2010, 20:57)

    Mihai [anonim]

    Piesa "Romaneste" pentru toti politicienii din Romania inclusiv presedintele si premierul pinguin.
  • +2 (4 voturi)    
    Sunteti oare prea tineri ... (Marţi, 18 mai 2010, 21:02)

    Daniel [anonim]

    ... ca sa va aduceti aminte de Piata Universitatii?

    Drept, n-au rezistat chiar 3-4 luni caci criminalul iliescu a chemat prostimea (sau prostitii) ...
    • -2 (2 voturi)    
      Pta Universitatii (Miercuri, 19 mai 2010, 10:19)

      bogdanicus [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Am fost in Piata Universitatii din 24 aprilie pana in 12 iunie aproape in fiecare zi. Aproape 3 luni. E drept, nu eram 200.000 de oameni. Dar, in afara de a perturba traficul, ce am realizat? Ce am obtinut? O cafteala crunta in 14-15 iunie... Nu am schimbat nimic...
    • -2 (2 voturi)    
      uiti un lucru (Miercuri, 19 mai 2010, 10:36)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      iliescu fusese votat cu o luna in urma de 85 % din popupatia du drept de vot.
      era democratie si au pierdut alegerile.
      cum ar fi daca psd si pnl ar fi stat in piata victoriei dupa victoria la limita a lui basescu?
      cine ai fi vrut sa restabileasca ordinea? militia? ar fi fost culmea.
      asa a fost sa fie. hai sa privim spre viitor. ooops n-avem niciun viitor cu astia (psd, pdl, pnl) la conducere
  • -1 (3 voturi)    
    Interesant (Marţi, 18 mai 2010, 21:14)

    TonyPopa [utilizator]

    Baiatul asta are ceva in cap.Muzica lor nu-mi place chiar deloc.Mai bine ar scrie citeva eseuri pe aceste probleme de actualitate...
  • +3 (5 voturi)    
    atitudine si confuzie (Marţi, 18 mai 2010, 21:24)

    trm [anonim]

    de atitudine au nevoie romanii, doar ca Tataee e cam confuz in privinta atitudinii. prin atitudine intelege protest de dragul protestului.

    vazand raspunsurile date astazi cititorilor, s-ar parea ca prin atitudine Tataee intelege nu doar protest, ci si fapte de evaziune fiscala (munca la negru, mersul cu nashu' si altele). foarte bizara logica lui Tataee: romanii ar trebui sa-si cumpere bilete doar "cand transportul in comun va justifica acest lucru" - dar cu ce bani sa se imbunatateasca transportul in comun daca, potrivit lui Tataee, romanii nu trebuie sa-si plateasca impozitele, nu trebuie sa-si declare toate veniturile sau sa-si cumpere bilete?

    acum, daca tot am aflat care e, in opinia lui Tataee, inrudirea dintre atitudine si furt sau dintre atitudine si violenta, ar trebui oare sa ne-ntrebam in ce masura ar putea fi Tataee tras la raspundere pentru instigare la derapaje sociale sau pentru instigare la fapte penale?
  • -1 (1 vot)    
    iioioioioio (Marţi, 18 mai 2010, 21:39)

    Stefan [anonim]

    In teorii totul e ok, oricine stie ce e bine si ce e rau, problema e cand practic esti in fata binelui si a raului si nu te poti abtine sa furi.
    Poate pe viitor vine cineva si cu solutii, desi ma tem ca suntem intr-un "deadend".
    CiuS.
  • +1 (3 voturi)    
    poate o alte versuri (Marţi, 18 mai 2010, 21:55)

    alex [anonim]

    conform cu interviul din jn:
    "tataee: şi eu ca şi personaj sunt comunist...
    ● Cum aşa?
    ● De când stăteam în centrala telefonică unde lucra mătuşa mea şi băga pe vremea comuniştilor fire în panou, de când făceam practică şi strângeam roşii pentru regimul comunist...."

    asadar cred ca aici putem baga alte versuri


    unde e rosia , unde e ceapa
    tataee ne vrea la munca de jos
    statul sa faca, statul sa dreaga
    asa ne e bine "muncim" cu folos.

    la final sa vina uzzi sa si zica :
    culege frate o rosie fiindca asa-i adevarat.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce (nu) ne spune BUG Mafia ? (Marţi, 18 mai 2010, 21:59)

    judex [anonim]

    1) "Aceasta piesa nu ne-a adus pana acum castiguri materiale" (...sar peste inadvertenta crasa a continuarii imediate cu "aceatsa piesa nu ne-a adus pana acum castiguri materiale, in niciun caz mai mult decat altele.")
    2) "Ni s-au facut oferte de a pune piesa pe piata, insa nu am acceptat. B.U.G. Mafia isi va distribui muzica incepand cu anul 2010 pe internet, gratuit. Am primit de curan o oferta din partea GSP pentru a introduce piesa pe o compilatie de "protest", insa am refuzat din cauza motivului precizat anterior."
    3) "B.U.G. Mafia nu a cantat, nu canta si nu va canta la nunti, botezuri sau alte petreceri private."
    4) "Atat timp cat castig bani din asta, da, pot fi considerat compozitor profesionist. Dar nu am urmat nicio scoala de muzica..."
    CONCLUZIA MEA, punand cap la cap raspunsurile de la 1-4: desi se considera formatie profesionista, BUG-M nu castiga bani din muzica, si nu are de gand sa castige nici in viitor. Cum va castigati voi existenta, mai baieti, ca inteleg ca nici "pastrarea ordinii publice" nu este pe lista voastra.. Mi se pare ca nici logica si nici adevarul nu par prioritare pe lista preocuparilor voastre. Dar provocarea dezordinii publice ?
    • -1 (3 voturi)    
      Judex esti tare... (Miercuri, 19 mai 2010, 0:27)

      Gino [anonim] i-a raspuns lui judex

      Esti cumva ,,militian'' te deranjaza formatia asta
      ca spune lucrurilor pe nume si cred ca ai deja 4-5 raspunsuri aici sub diferite ,,anonime''
      tatae a dat niste raspunsuri la niste intrebari care este problema ta ca astia nu sunt de vinzare...
      Cred ca te recunosti in unele melodii...sau
      problema cu cei 200.000 in piata iti da frisoane,
      de acolo vine pericolul ,,prosti dar multi''
      • -2 (2 voturi)    
        ce nu vrea (nu poate) sa inteleaga judex (Miercuri, 19 mai 2010, 10:40)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Gino

        nu vand piesa sub forma de album dar castiga din muzica prin concertele pe care le sustin si prin impresarierea altor trupe.
  • -3 (5 voturi)    
    ......... (Marţi, 18 mai 2010, 22:03)

    Adelina [anonim]

    Bv Tataee:)
  • -1 (3 voturi)    
    o idee (Marţi, 18 mai 2010, 23:07)

    saidac ion [anonim]

    Am si eu o idee pe "tataee" cum ii ziceti voi eu ia-si zice nea caisa sa-l punem presedinte iar pe ceilalti doi mebri ai formatie unu dintre ei indiferent care prim ministru si pe celalalt in locu lu Mugur Isarescu si sa vedeti ce bine ne-ar merge. pe cuvant merita incercat si dupaia pot sa compuna la melodii cat or vrea si eu nu mai comentez nimic .
  • +4 (6 voturi)    
    mult tupeu... (Miercuri, 19 mai 2010, 0:12)

    IM [anonim]

    Tataee (sau care ii e numele adevarat) incepe sa se creada reprezentantul poporului... un fel de Valeriu Sterian, Phoenix sau altii de la revolutie.

    Atat doar ca cei din urma au mai dat si pe la scoala cu toate ca poate tot in "cartier" s-au nascut, fapt ptr care nu is baga bip in bip in melodiile lor.
    • -1 (1 vot)    
      ee, lasa (Miercuri, 19 mai 2010, 10:43)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui IM

      ca se mai crede unul reprezentantul poporului.
      ba, ca sa mai aibe ligitimitate ne mai trage si un referendum cand vrea el.
      nu inteleg de ce nu face un referendum acum.
      cu oricare din urmatoarele 2 intrebari - vreti sa plece boc? sau - vreti sa scada pensiile si salariile?
  • -1 (3 voturi)    
    ar fi perfect! (Miercuri, 19 mai 2010, 8:04)

    catelu [utilizator]

    Daca 200,000 de bugetofagi ar fi platiti de sindicate si de Tataie asta sa stea in fata guvernului ar rezolva si problema supraincarcarii schemei de personal si cheltuielile aferente.
    Eu propun sa aleaga toti angajatii din ministere, ca tot locuiesc in bucuresti.
    • -1 (1 vot)    
      nu chiar toti (Miercuri, 19 mai 2010, 10:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui catelu

      unii angajati din ministere sunt adusi de boc de la cluj si stau cu chirie pe banii nostri
  • +1 (1 vot)    
    TATAIE lider sindical. (Miercuri, 19 mai 2010, 11:47)

    mircea [anonim]

    In Romania,democratia este inca ,prost inteleasa si au mai ramas reminiscente comuniste care pretind ca se pricep la toate.Dezinformarea este in floare,altfel nu se explica prezenta la miting a unor categorii sociale care nu au nici-o treaba cu masurile anticriza.Se incearca destabilizarea,din care vor prifita rechinii care au supt atatia ani Romania,cei care au iesit in strada vor fi si mai saraci si derutati.Daca prostia ar durea,la miting, vaietele,ar fi mai reale decat actualele ragete si injuraturi,urmate de chicote de ras.
  • -2 (2 voturi)    
    RESPECT b.u.g. mafia (Joi, 20 mai 2010, 13:36)

    Pace [anonim]

    toti cei care aveti o atitudine negativa asupra omului si a artistului tataee, va agitati aiurea si comentati ca mustele la ish (e cuvantul ala care va descrie cel mai bine, pe toti, care v-am enumerat mai sus...daca nu intelegeti cuvantul puteti sa-l cautati pe net, ca si asa dormiti in fata calculatorului in fiecare zi)!!pumnu strans si mancatorii de ish, sa ramana infipti in el :)))...treziti-va bah si nu va mai urati unii pe altii, nu mai fiti invidiosi si rai ca de aia nu mai merge nimic in tara asta!
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul doare! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:19)

    Dr Marutza [anonim]

    Daca zi de zi v-ati pune fundu' la treaba si nu la tocat frunza la caini, s-ar putea salva ceva! Dar NU!
    Mai bine chiul si timp irosit de pomana, decat ore de munca: Stiti cum se zicea odata: noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc! Toata omenirea e-n criza! Nemtii, de exemplu, si ei nemultumiti cu nesiguranta locului de munca si de faptul ca tot trebuie sa plateasca nesabuintele altora, au recurs la solutia care i-a facut mereu sa iasa din impas: munca pe branci!. Romanasul nostru iese la chiuit in piata publica, la o bere si-un mic, striga lozinci rimate (ca doar romanul e nascut poet!) si glas are, slava Domnului, doar pofta de munca-i lipseste!! Sigur ca sunt masuri drastice si ca acum se platesc oalele sparte de-a lungul anilor traiti in nesabuinta, dar solutia nu e cea aleasa si propovaduita de "marii experti" in presa si la tv!