Impossible is nothing!

VIDEO O formatie din Polonia canta o combinatie de rock si manele

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 19:58 Life | Showbiz

trupa de manele-rock Inima Salbatica
Foto: myspace.com/inimasalbatica
"Ne place sa dam din cap, suntem fani de metal si muzicieni, dar ne plac manelele si muzica Denisei", scrie formatia poloneza Inima Salbatica pe pagina sa de Myspace, fanii fiind intampinati cu mesajul "impossible is nothing!"

In urma reactiilor primite din partea internautilor romani prin intermediul site-ului Metalhead.ro, precum si pe pagina de MySpace, trupa poloneza a povestit intr-o postare despre modul in care Vilcinescu, DJ Stront si Sproket au ajuns sa cante o combinatie de manele cu heavy metal, thrash si muzica electronica.

Istoria trupei a inceput in 2009, cand Vilcinescu, DJ la un radio polonez, trebuia sa prezinte la sfarsitul unei emisiuni de metal, in gluma, o piesa disco din tara aleasa pentru editia respectiva.

DJ-ul a amanat editia despre Romania pentru ca nu stia exact ce sa difuzeze, dar a fost sfatuit de un prieten sa caute pe Internet cuvantul "manele". Prima adresa oferita de motorul de cautare l-a indreptat catre site-ul Denisei. Fiind incantat de muzica tinerei maneliste, Vilcinescu a decis sa faca o emisiune doar cu piesele ei.

Deoarece avea nevoie de coveruri sau remixuri pentru a realiza emisiunea, a cerut ajutorul unor prieteni pentru o serie de piese metal si electronica: DJ Stront (alaturi de care cantase in trupa SemaforCe) si Sproket (fost chitarist in trupa Atropos, fondata de Vilcinescu in 1994).

Asa au luat nastere cantece ca Azi esti bun, maine esti rau, Dragoste multa si ura, dar si piesa Inima Salbatica, inregistrata cu "percutie ultra-rapida" (220 bpm), intr-o perioada in care Vilcinescu a pregatit mai multe versiuni "extreme" ale pieselor Denisei, deoarece trebuia sa participe la un ciclu de emisiuni radio despre Balcani. De asemenea, cei trei polonezi au remixat si o piesa bulgareasca celebra: Ribna Fiesta.

"Evident ca nu ne puteti trata la modul serios. Noi cantam metal si ne place sa ascultam muzica Denisei. E ceva rau in asta?", intreaba retoric creatorii proiectului Inima Salbatica.

"Muncim cu seriozitate la diferite proiecte muzicale, iar Inima Salbatica este altceva decat ce facem de obicei. Acest proiect a fost creat pentru a ne distra cu sunetul. A fost o incercare de a arata ca muzica ar trebui sa uneasca oamenii, nu sa ii desparta, pentru ca nu are nici o legatura cu limitele sau clasificarile, precum si ca e posibila combinarea genurilor muzicale care nu par sa se potriveasca. Din punctul de vedere al teoriilor muzicale, asta se numeste scala pentatonica".



Citeste mai multe despre   























5569 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred ca spun asta dar, (Marţi, 3 august 2010, 22:13)

    Luci [anonim]

    In general detest manelele, DAR.. trebuie sa recunosc ca am o slabiciune pentru muzica Denisei.
  • +8 (8 voturi)    
    porcarie (Marţi, 3 august 2010, 23:47)

    estetu [anonim]

    clip infect muzica infecta
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 august 2010, 7:31)

      pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui estetu

      subscriu!
  • -4 (4 voturi)    
    in sfarsit reunite (Marţi, 3 august 2010, 23:50)

    sliderem [anonim]

    in sfarsit reunite cele doua suflete "rebele"
  • +2 (4 voturi)    
    Nu cred ca-s polonezi (Miercuri, 4 august 2010, 0:30)

    RomeoS [anonim]

    Am reusit sa ma uit la 30 secunde din video (am crezut ca fac hepatita) Pe la secunda 23 apare ceva scris cu litere slave. Mai degraba sunt bulgari sau sarbi, pentru ca polonezii folosesc alfabet latin.
  • +3 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 4 august 2010, 5:34)

    Omu Negru [anonim]

    Jegurile din Polonia cu muzica jegurilor din Romania .. ia uite ce a iesit :D .. se cruceste Mozart acolo unde o fi .. ba manelele, porcariile astea .. sunt defapt niste copii penale a muzicii grecesti/turcesti, facute de catre tigani ca sa va ia banii .. ce-i asa greu :D
    • +1 (1 vot)    
      nu Mozart ci Chopin mai domnule ca vb de Polonia (Miercuri, 4 august 2010, 13:53)

      bau [anonim] i-a raspuns lui Omu Negru

      :)
  • +3 (3 voturi)    
    Greseli peste greseli (Miercuri, 4 august 2010, 9:10)

    Vlad [anonim]

    In primul rand, nu este nicio formatie din Polonia.
    Melodia originala e cantata de Valdes, un interpret bulgar si se numeste Ribna Fiesta. Din cate am aflat, a fost un mare hit al anilor 90 in Bulgaria.

    Varianta Metal un remix, practic o suprapunere de chitari si tope peste melodia originala.
    Aparent, varianta tock e facuta de niste romani, care s-au intitulat "Inima Salbatica".
  • 0 (0 voturi)    
    Ribna Fiesta nu e manea (Joi, 5 august 2010, 13:41)

    Daniel [anonim]

    Chiar nu este, putem spune ca seamana din cauza ritmului prezent si pe la manelele noastre, dar nu e manea.
  • 0 (0 voturi)    
    wtf?! (Vineri, 6 august 2010, 0:11)

    giungu05 [anonim]

    jenant!!!!!!!!!!!!!!! de ce trebuie sa apara astfel de mizerii pe un site de stiri?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se poate!!! (Miercuri, 25 august 2010, 15:12)

    Nu se poate asa ceva!!! [anonim]

    Nu pot sa cred.Rock-ul nu trebuie amestecat cu manelele niciodata.Aceasta este cea mai mare porcarie pe care am auzit-o si pe care am vazut-o vreodata.Manelele nu merita sa aiba asemenea instrumental.Rock-ul este un gen de muzica total diferit.Persoanele care asculta rock nu vor asculta aceasta formatie iar persoanele care asculta manele nu vor asculta nici ei acest nou "gen" de muzica.Mi se pare o pierdere de timp si o totala harababura.Sunt foarte dezamagit ca s-a ajuns la asa ceva...un manelist sa cante rock..dar nu pur si simplu,canta rock "manelizat".Cum am mai spus..este un lucru oribil!!!Eu ascult rock.Pot sa spun ca nu am nimic cu manelistii,ii las in pace,dar pana aici...sa stea in treaba lor acolo si sa nu se mai amestece pe unde nu le fierbe oala.Oricum si asa sunt uneori terorizat de acele persoane care asculta manele la ora 3 dupamasa si mai dau si la maxim sa auda toata strada ca sunt ei "mari gigolo" si ca "au dusmani"...Aceasta trupa este o ratare totala pentru mine!!Dupa ce ca nu sunt in stare sa isi faca melodii originale si refac melodii grecesti etc.,acum se mai amesteca si cu rock-ul!Nu este treaba lor aici.Nu se poate asa ceva!